Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

10 hours ago, CheshireCat said:

Meni je interesantno da su termoelektrane počele da ubijaju u poslednjih nekoliko godina.

TENT A i B su u funkciji još od 80tih. I kao nikom ništa.

Mislim interesantna mi je ta zelena kampanja.

 

A sa druge strane stoji ono čega smo svi svesni - vazduh je značajno drugačiji u poslednjih par sezona. Kao da sada furaju lošiji ugalj. E sad jel bolji iskorenjen ili ima neko mućkanje...

Znalo se i pre za to samo je sada više podataka i više se priča. Primera radi, osamdesetih su Pančevo i Bor bili jako zagađeni, smišljali su se vicevi o tome i pominjalo u privatnim razgovorima, ali je recimo u Pančevu 12 hiljada ljudi radilo u tim fabrikama. Imali su velike plate, grad dobrano živeo od toga i koga je bolelo dupe što je grad prednjačio po stopi plućnih bolesti kod dece, što je samo vrh ledenog brega. Što bi sada rekli hoćete posao ili čist vazduh?

 

Mislim da je bilo vesti o tome da se sada dodatno mućka sa ugljem pa se loži sve i svašta (čitaj: zemlja) i ostvaruju ogromni profiti. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, CheshireCat said:

 

 

Meni je interesantno da su termoelektrane počele da ubijaju u poslednjih nekoliko godina.

TENT A i B su u funkciji još od 80tih. I kao nikom ništa.

Mislim interesantna mi je ta zelena kampanja.

 

A sa druge strane stoji ono čega smo svi svesni - vazduh je značajno drugačiji u poslednjih par sezona. Kao da sada furaju lošiji ugalj. E sad jel bolji iskorenjen ili ima neko mućkanje...

Ugalj iz Kolubare je katastrofa, posebno posle majskih poplava. Dvojca kolega su radili termalnu analizu, mislim da su i naucni rad objavili sa tim rezultatima merenja...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ivan Ajvazovski (Ива́н Константи́нович Айвазо́вский, 1817-1900) je bio Ruski slikar, jedna od glavnih figura Romantizma u Rusiji. Ubraja se među najznačajnije slikare morskih pejzaža u istoriji umetnosti. Rođen u Feodosiji, u Jermenskoj porodici (Ованнес Айвазян), na Krimu ostaje do završetka gimnazije, kada otprilike i započinje svoju veoma produktivnu karijeru (oko 6000 radova), dugu 60-ak god. Pohađa Carsku Akademiju u Sankt Peterburgu, odakle putuje i izlaže: Za nekoliko godina po Evropi, (prilikom prvog proputovanja), i uspešnih izložbi , u gotovo svim zemljama i umetničkim središtima Zapadne Evrope, ne samo da je "upijao" (pogotovo u Italiji), nego se afirmisao i stekao reputaciju kakvu do tada nije imao slikar iz Rusije (zlatne medalje od "Académie de Peinture et de Sculpture" i od Pape Grgura XVI, članstvo u "Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen"...). Logično, po povratku u domovinu je postao akademik i glavni slikar mornarice, i do kraja života je ostao visoko cenjen ne samo u Rusiji, nego i u inostranstvu (u poslednjoj dekadi života priređuje nekoliko izložbi u USA). Mada je Realizam već u njegovim srednjim godinama postao glavni pravac u umetnosti, Ajvazovski slika romantički do kraja života: Kritičari su mu to zamerali, ali njegova reputacija među velikim savremenicima i establišmentom ne jenjava, a njegovo unikatno "pomorsko slikarstvo" nalazi poklonike i dan danas.  

 

 

 

Spoiler

"Буря на море ночью" (1849)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Чёрное море" (1881)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Девятый вал" (1850)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Кронштадтский рейд" (1840)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Бриг „Меркурий“ после победы над двумя турецкими судами встречается с русской эскадрой" (1848) 

 

spacer.png

 

Spoiler

 "Море. Коктебель." (1853)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Скалистый остров"  (1855)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Вид Константинополя и Босфора" (1856)

 

spacer.png

 

Spoiler

 "Итальянский пейзаж.(Лаго Маджоре). Вечер." (1857)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Галатская башня в лунную ночь" (1845)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Вид из Ливадии Айвазовский" (1861)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Американские суда у скалы Гибралтара" (1873)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Буря" (1855)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Лунный пейзаж с кораблекрушением" (1863)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Канарис сжигает турецкий флагман" (1881)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Всемирный потоп" (1864)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Буря над Евпаторией" (1869)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Наваринский бой" (1846)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Чесменский бой" (1848)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Синопский бой" (1853)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Синопский бой 18 ноября 1853 года (Ночь после боя)" (1853)

 

spacer.png

 

Spoiler

 "Парусник у берегов Крыма в лунную ночь" (1858)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Спокойное раннее вечернее море" (1884)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Волна" (1889)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Гнев морей" (1886)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Смотр Черноморского флота в 1849 году" (1886)

 

spacer.png

 

Spoiler

"Переход евреев через Красное море" (1891)

 

spacer.png

 

  • Like 7
  • Love 1
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, de Havilland Mosquito said:

 

Bez ikakve namere da bilo šta oduzmem od umetnika koje si ranije postovao, ovaj Rus od sinoć mi je ubedljivo naj naj. 

 

Ti to onako malo otprilike? 😄 Nisam baš siguran, da svih tih 10-ak pamtiš dovoljno dobro (u slučaju da si ih sve video), da bi ih rangirao u svojoj glavi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...