Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Mislim da si se potpuno bespotrebno dohvatio tog detalja i sad sebi delujem smešno što teram mak na konac. Ali pošto sam tvrdoglav, ajde. Kao što su ti ljudi lepo rekli, serija je počela da se prikazuje još sredinom osamdesetih, pre sranja u koja smo upali. Upravo ta činjenica da smo stalno bili u nekoj tranziciji i stabilizaciji i da su se ljudi stalno snalazili (neka isprave stariji, početkom osamdesetih je bilo nestašice benzina - par/nepar, kafe i još nekih proizvoda) ih je približila stanju u Pekamu osamdesetih. Kao što sam naveo, i da nije svako morao da glumi biznismena švercujući nešto u vreme sankcija serija bi bila prihvaćena kao domaća. Možda su se tvoja familija i tvoje okruženje probudili u sranju '92. ali ja sam i pre toga znao u okruženju razne likove slične Pekamovcima, a čak i oni koji su imali redovne poslove su izmišljali kombinacije da bi unapredili svoj status. 

 

Sad sam u rubrici sećanja u glavi naleteo i na one kombinacije sa udruživanjem radi kupovine kola, gde se kockom izvlačilo ko će ih dobiti prvi a ko 36. ili kućnih promocija Cepter posuđa, a to su sve stvari dostojne Dela Trotera, a kod nas su se dešavale pre sankcija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Stiletto said:

 

I te kako su strani glumci bili popularni ovde, još od početaka televizije na ovim prostorima. Ričard Čemberlen kao dr Kilder, Roj Tinis kao Ben Kvik (Dugo toplo leto), Denis Viver kao šerif Meklaud (Šerif u Njujorku), Rajan O'Nil kao Rodni Harington (Gradić Pejton) su bili mega popularni likovi krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih u ovim krajevima. Tinis i Viver su dolazili u Jugoslaviju i izazivali su masovnu histeriju po ulicama, pitaj majku ili baku :classic_biggrin:

 

Ali ja sam napisao "Uporediv" strani glumac. Teško da ovi što ih pominješ, osim što su iz engleskog govornog područja, imaju bilo šta drugo zajedničko sa Challisom i njegovom statusu tj popularnosti ovde. Ne samo što su ovi bili popularni na nekom vrhuncu Jugoslavije, a J.C. tek u post-jugoslovenskom vremenu/u XXI veku, nego se te serije razlikuju po svemu u poređenju sa "Only Fools and Horses".

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Barkley#34 said:

Mislim da si se potpuno bespotrebno dohvatio tog detalja i sad sebi delujem smešno što teram mak na konac. Ali pošto sam tvrdoglav, ajde. Kao što su ti ljudi lepo rekli, serija je počela da se prikazuje još sredinom osamdesetih, pre sranja u koja smo upali.

 

vidim kod stiletta da je serija prvi put emitovana '86e ali je definitivno stekla popularnost 90ih, jer je od tada u redovnoj rotaciji. da se vratiš u 80e i pitaš nekoga za mućke, dobio bi potvrdan odgovor od nekakve niše gledalaca. 90ih su svi znali za seriju.

 

opet kažem, negde sam čak čitao ili slušao kako je ta banalna činjenica da je tadašnja radio-televizija imala limitirane izvore kupovine sadržaja (zbog sankcija) i vrlo limitiran budžet (zbog rasula) bila prinuđena da kupuje samo od BBCa i nekih još levih. pa je lik koji je bio urednik tog serijskog ili kakvog već, kulturnog programa, izabrao only fools and horses i još neke BBC sadržaje koji tada već nisu bili skupi. zato smo u prvoj polovini 90ih na siromašnoj tv ponudi imali puno BBC sadržaja, koji nije bio baš super-svež ali je bio kvalitetan, jer, BBC.

Edited by oubrevo.
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Ima nešto i do toga da je tada prilično zamrla domaća produkcija, pojavilo se više kanala, razlilčiti programi, surovo piraterisanje, pa je i zbog mogućnosti izbora televizija je postala sve značjaniji medij za zabavu i beg od realnosti, u vreme kad su drugi oblici zabave bili sve manje dostupni. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2021 at 12:13 PM, oubrevo. said:

 

prvo, jako često imaju nove radnice na mestima koje posećujem redovno. drugo, većina je tarme smorena.

 

Pogledao sam sad komentare na ogledalo firme. Znam da su tamo uglavnom negativni komentari i za najbolje firme ali svi pišu "loši međuljudski odnosi" i da smena traje 10 sati jer ostaješ svaki put posle smene još 2 sata neplaćeno. Možda si u pravu

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, djole said:
1 hour ago, oubrevo. said:
 

Kako se tačno utvrdi ova kauzalna veza?

 

pojma nemam.

 

4 minutes ago, Nicklord said:

Pogledao sam sad komentare na ogledalo firme. Znam da su tamo uglavnom negativni komentari i za najbolje firme ali svi pišu "loši međuljudski odnosi" i da smena traje 10 sati jer ostaješ svaki put posle smene još 2 sata neplaćeno. Možda si u pravu

 

 

to je prosto moj utisak od kada sam prešao iz hleba & kifala ovamo. kada su ljudi u tolikoj rotiaciji, obično nešto nije kako treba

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, oubrevo. said:

r27MrF2.jpeg

 

 

Meni je interesantno da su termoelektrane počele da ubijaju u poslednjih nekoliko godina.

TENT A i B su u funkciji još od 80tih. I kao nikom ništa.

Mislim interesantna mi je ta zelena kampanja.

 

A sa druge strane stoji ono čega smo svi svesni - vazduh je značajno drugačiji u poslednjih par sezona. Kao da sada furaju lošiji ugalj. E sad jel bolji iskorenjen ili ima neko mućkanje...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...