Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

2 hours ago, Marko said:

+1

 

Možda je zato što je on bio jedini, iz stalne tj glavne glumačke postave "Only Fools and Horses", koji je dolazio ovde i to više puta. A serija je ovde stekla poprilično ime kao što znamo. Okreni obrni, šta god da je razlog, lepo je što je John Challis toliko bio i ostao popularan, a ne samo još jedan random Turčin iz ko zna koje po redu njihove serije. Ne mogu da se setim još nekog (uporedivog) stranog glumca, a koji je uživao toliku popularnost ovde, nažalost. I to pokazuje kulturni nivo ovde, ali da ne hejtujem sad previše.

 

I te kako su strani glumci bili popularni ovde, još od početaka televizije na ovim prostorima. Ričard Čemberlen kao dr Kilder, Roj Tinis kao Ben Kvik (Dugo toplo leto), Denis Viver kao šerif Meklaud (Šerif u Njujorku), Rajan O'Nil kao Rodni Harington (Gradić Pejton) su bili mega popularni likovi krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih u ovim krajevima. Tinis i Viver su dolazili u Jugoslaviju i izazivali su masovnu histeriju po ulicama, pitaj majku ili baku :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Betolingar Misdongard said:

Na našim prostorima je ta serija totalno ušla u kolektivnu svijest naroda. Stvarno ne znam neku stranu seriju sa kojom se naš narod toliko identifikovao. Mislim da je dobar humor tu bitan faktor, ali glavna poveznica je njihov stil života. Oni žive u nekom kraju, u soliteru, koji podsjeća na socijalističko okruženje. Oni su ljudi bez škole, bez zanimanja, snalaze se iz dana u dan na razne načine. Ne prihvataju svoju realnost, maštaju i sanjaju o nekom uspjehu. Ja mislim da je taj ambijent i lifestyle Troterovih odgovarao Jugoslaviji sa kraja 80-ih i praktično kompletnih 90-ih.

Prikazana je britanska tranzicija, nešto sa čim smo se mi, u mnogo gorem obliku, susreli deceniju kasnije. To se naslonilo na sve ovo o čemu pričaš, svako je mogao da se prepozna u nekom ili više likova iz serije, kao i sa porodičnim odnosima, događajima i emocijama.

  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Barkley#34 said:

Prikazana je britanska tranzicija, nešto sa čim smo se mi, u mnogo gorem obliku, susreli deceniju kasnije. To se naslonilo na sve ovo o čemu pričaš, svako je mogao da se prepozna u nekom ili više likova iz serije, kao i sa porodičnim odnosima, događajima i emocijama.

Vjerovatno da je krenula kod nas da se prikazuje krajem 80-ih ili početkom 90-ih. Nemam tačnu informaciju, samo pretpostavljam. Izašla je odmah početkom 80-ih u Engleskoj, ali sigurno je moralo proći neko vrijeme da krene sa emitovanjem kod nas. Oću da kažem da se poklopilo to posrnuće Jugoslavije i kriza sa početkom emitovanja serije.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Betolingar Misdongard said:

Vjerovatno da je krenula kod nas da se prikazuje krajem 80-ih ili početkom 90-ih. Nemam tačnu informaciju, samo pretpostavljam. Izašla je odmah početkom 80-ih u Engleskoj, ali sigurno je moralo proći neko vrijeme da krene sa emitovanjem kod nas. Oću da kažem da se poklopilo to posrnuće Jugoslavije i kriza sa početkom emitovanja serije.

Ni ja se ne sećam kada je tačno počelo sa prikazivanjem ali već su se u raznim osamdesetim pojavili razni Delovi Troteri sa farmerkama iz Trsta, kasnije su usledili komisioni, pa devize, zatim benzin, roba iz Mađarske... Uspon ''malih privrednika'' koji glume elitizam tipa Bojsi, svako je u familiji imao matorca sa During the war pričom, lokalne Ragine glave, mnogi su se prepoznavali u Rodniju (što kaže Hladno pivo Pošten bez ambicija, luzerska tradicija), plus taj kontekst okruženja koji si pomenuo... 1/1 si mogao da je preslikaš u SFRJ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mucke su krenule ovde da se prikazuju u prvoj polovini 90ih, nesto prva - druga - treca. mislim da postoji cak i jednostavna prica iza toga, da je preteca rtsa tada imala neki bedan izbor od BBC-a sta moze da kupi za bedne pare (tad se jos islo na lice mesta da se bira na vasaru), pa su kupili otprilike komplet za pare koje mogu da priuste. 

 

nije tranzicija bila zanimljiva narodu, vec hustle obicnog coveka koji je prinudjen da zaradi novce na ulici, kao sto je kod nas tada bilo, jer su random ljudi prodavali benzin, pljuge, milka cokolade i ostalo prosvercovano iz madjarske. 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, oubrevo. said:

mucke su krenule ovde da se prikazuju u prvoj polovini 90ih, nesto prva - druga - treca. mislim da postoji cak i jednostavna prica iza toga, da je preteca rtsa tada imala neki bedan izbor od BBC-a sta moze da kupi za bedne pare (tad se jos islo na lice mesta da se bira na vasaru), pa su kupili otprilike komplet za pare koje mogu da priuste. 

 

nije tranzicija bila zanimljiva narodu, vec hustle obicnog coveka koji je prinudjen da zaradi novce na ulici, kao sto je kod nas tada bilo, jer su random ljudi prodavali benzin, pljuge, milka cokolade i ostalo prosvercovano iz madjarske. 

Men`  se cini da se prikazivala tamo negde od sredine `80-ih zato sto je tada RTB (Radio Televizija Beograd) kupovala dosta  emisija od BBS, pogotovo za obrazovni program.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Barkley#34 said:

u raznim osamdesetim pojavili razni Delovi Troteri sa farmerkama iz Trsta, kasnije su usledili komisioni

 

Nastali su dosta ranije. Komision u mom komšiluku u Milovana MIlovanovića je, pouzdano, bio tu i 70ih.

A i farmerke is Trsta nisu počele da dolaze 80ih već još u 70im.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, oubrevo. said:

nije tranzicija bila zanimljiva narodu, vec hustle obicnog coveka koji je prinudjen da zaradi novce na ulici, kao sto je kod nas tada bilo, jer su random ljudi prodavali benzin, pljuge, milka cokolade i ostalo prosvercovano iz madjarske. 

Pa naravno da je nisu posmatrali kao dokumentarac o tranziciji nego je to bio kontekst u kome su funkcionisali ti Londonci, a kasnije mi, kod nas pojačano ratom i sankcijama.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, fancy said:

 

Nastali su dosta ranije. Komision u mom komšiluku u Milovana MIlovanovića je, pouzdano, bio tu i 70ih.

A i farmerke is Trsta nisu počele da dolaze 80ih već još u 70im.

Hvala. 🙂 Čini mi se da je i jedan u centru Pančeva postojao kada sam počeo da primećujem te stvari, a mom klinačkom sećanju je da su bukvalno eksplodirali krajem osamdesetih, svuda ih je bilo. 

 

Elem, moja poenta je da su ljudi ovde bili naviknuti na takve preduzetnike koji su valjali svo ono što im treba ili što ih on ubedi da im treba, zbog čega bi Troteri bili popularni i da nije bilo ratnog šverca. Takođe su navikli i da se snalaze, muljali sa čekovima, nabavljali sve preko ''čoveka'' itd. Ratno okruženje i šverc su samo pojačali taj osećaj.

Edited by Barkley#34
slovo
Link to comment
Share on other sites

Da, da, da, da, baš to. :lol_2: Kod nas je to bilo i mesto nalaženja u Sokačetu, kod komisiona.

 

Tako sam na prelazu 80-ih u 90-te išao na hodočašće u NBA fantastic prodavnicu u bloku 70. Tenzija raste kako se približavam, obiđem izlog da vidim ima li čega novog i povremeno skupim hrabrost da uđem i kao gledam nešto. A oči kao krofne. :classic_biggrin:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Barkley#34 said:

Da, da, da, da, baš to. :lol_2: Kod nas je to bilo i mesto nalaženja u Sokačetu, kod komisiona.

 

Tako sam na prelazu 80-ih u 90-te išao na hodočašće u NBA fantastic prodavnicu u bloku 70. Tenzija raste kako se približavam, obiđem izlog da vidim ima li čega novog i povremeno skupim hrabrost da uđem i kao gledam nešto. A oči kao krofne. :classic_biggrin:

 

 

A u Bulevaru - od Pravnog pa skoro do Cvetka robe na haubama i u gepecima automobila da biras. :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Barkley#34 said:

Pa naravno da je nisu posmatrali kao dokumentarac o tranziciji nego je to bio kontekst u kome su funkcionisali ti Londonci, a kasnije mi, kod nas pojačano ratom i sankcijama.

 

mi tada nismo bili u tranziciji nego u govnima. survival mode "on"

jedino ako je tranzicija iz imao se nešto para, sada nemaš ništa & ostalo

Link to comment
Share on other sites

"Program plus" je počeo da se emituje u julu 1985. kao letnja razbibriga, dok se na jesen ne vrati "ozbiljan" program. Trajao je do polovine septembra iste godine i highlights su mu bili Beni Hil, Dejv Alen, nemačka serija "Na kotačima" i BBC serija "Hi-De-Hi", kod nas prevedena kao "Žuta laguna". I dan danas znam ljude koji se pozdravljaju sa "Hi-De-Hi" "Hi-De-Ho" :classic_biggrin:

 

Na leto 1986. kreće novi ciklus Programa plus i tad se prvi put prikazuju Mućke, Alo Alo, Crna Guja, Porodične veze...

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Barkley#34 said:

Tranzicija je stidljivo počela pre pada u govna. Nastavila se kada se makar malo prodisalo. Poslednjih 30 godina mnogi mogu opušteno da se identifikuju sa likovima iz serije, taj period devedesetih je to samo (drastično) pojačao, ali vajb je u osnov isti. 

 

ne znam zašto si uporan sa tom tranzicijom kada suštinski nije ni važno. neki tip tranzicije u jugoslaviji se dešavao u nekoliko dekada, od 50ih do 80ih, makar par puta. nisam baš pozvan da diskutujem šta je od toga bilo kozmetika a šta prirodna (nezaustavljiva) pojava.

 

međutim, 90e su decenijski prekid iole normalnog života, tako da tu nema govora o tranziciji već o potpunom rasulu. mislim, nebitno.

u svakom slučaju, mućke su postale popularne (a skoro sam siguran da su tada i emitovane prvi put redovno) upravo za vreme sankcija, pa mi tranzicija definitivno nije prva asocijacija na prihvatanje te serije u tako visokom procentu populacije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...