Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

6 minutes ago, BartonFink said:

 

Iskreno se ne sećam da smo ja i moji drugari jurili male devojčice dok smo bili mali dečaci. Kapiram da smo svi pederi...

 

 

Subjektivni osećaj da je vreme licemerja, zloupotrebe prava i nadmoći forme nad suštinom baš danas. Kao što je i subjektivno osećaj da su ranije automobili "imali dušu", a pravi košarkaši se krljali na niskom postu. Porediti količinu vršnjačkog nasilja u prosečnoj školi danas i pre 30 godina je zanimljivo. Ja imam utisak da je danas jedno 30x bolja situacija.

 

 

Naravno. Ovo je sve tačno i niko iole normalan ne bi ni pokušao ovo da ospori. Koliki procenat roditelja u Srbiji na primer sa decom pažljivo radi (u smislu da pazi i promišlja šta govori i kako se ponaša pred decom, a zatim i aktivno podstiče dete pitanjima i odgovorima i pričama), koliki procenat roditelja posvećuje deci svakodnevnu pažnju sistematski i koliki procenat roditelja je u stanju da plastičnim primerima pokazuje kako treba a kako ne? Hint: u pitanju je jednocifren broj...

 

Sve povezano sa subjektivnim osećajem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Neka zabrane i Mućke onda. Del Boy uvaljuje mušterijama ukradenu i feleričnu robu, prodaje automobile bez kočnica, predstavlja se kao lažni stručnjak za mnoge stvari. Vara prijatelje, eksploatiše brata do krajnjih granica, a voli često i da šljapi žensku po guzici. Pored svega toga, publika je uvijek voljela Dela i nikad nije bio negativac u našim očima, a radio je svakakve stvari. Zato će da ukidaju neke crtane filmove, licemerje do bola. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, đubrivo. said:

 

u tome je fora torimaux. sunđerbob kockalone ne prikazuje idealizovanu sliku (koliko je to u crtaću za decu & odrasle moguće) sveta, već relativno relanu situaciju:

mnogi od nas nisu lepi, nisu pametni, naivni su i anksiozni. to ne znači da ne mogu biti dobri ljudi. njegov najbolji ortak patrik je njegov pravi prijatelj ali je ujedno lud k'o struja i nehajan, što takođe jeste neka česta realna slika i potencijalno naravoučenije za život: neko ti može biti sjajan prijatelj ali to ne znači da treba da bude i uzor za ponašanje u životnim situacijama (kul je što volite da lovite meduze sporta radi, nije kul što rizikuješ svoje i tuđe živote ili se ne kupaš i džabalebariš). kebakraba je kao i solidan broj vlasnika biznisa zainteresovan isključivo za profit. lignjoslav misli da je intelektualno superioran a zapravo radi na kasi i gnevan je na sebe i druge. sendi je kao i mnogi naučnici često bez empatije za ljude dok ne bude kasno i tako dalje.

 

poenta je da dete tu može da zaključuje samo šta je dobro a šta loše na nekakvom realnom primeru a bez idealizovanja dobro-loše, crno-belo, dule-vujošević.

meni je to super.

Mislim da dete ni ne nasluti, niti stigne da mu se napravi ni bilo kakva premisa takvog modela u podsvesti (mislim na Sundjer Boba), pre nego mu dosadi to kao crtani ili oseti da ga je preraso.
A precesto ne volimo stvari iz detinjstva jer smatramo da smo ih prevazisli.

Metafore, prikrivena znacenja, razne lepe stilske figure, u nekakav kontekst i estetiku... zna to da bude sve kul. Ali pricamo o edukativnom karakteru, nekad je poruka mozda bolje da se daje direktnije.
Svedoci smo da su mnogo dela bila stvorena da daju jednu poruku, sa jednim ciljem, a zapravo su imala drugi uticaj, rezultat itd.
Zajeban je to fenomen. Mora da postoje kreativna dela i narativi, upakovani u neku lepo-prihvatljivu prizmu, kako bi se gledala. Jer volimo da gledamo ono sto nam je zanimljivo i lepo.
Direktniji pristup je nekad mnogo nedvosmisleniji.

To je slicno kao kad pravis webpage, neces da rokas cist html, moras da se useravas sa lepim css-om, jer inace ce ljudi odmah da ugase taj tab/kanal. Ali ljudi toliko precesto odu u dubiozu sa time, pa ti je glavni utisak neka ludacka tranzicija/animacija. Sta si naso na tom sajtu i zaboravis. Mada te to natera da se vratis, pa da vidis. Jbmlg, mozda je los primer. Ali kontas poentu.

U svakom slucaju je pitanje od zilion dolara "Gde je threshold kod takvih fenomena?"

Sad iskreno, sta mislis koliki procenat osoba koje su pogledale vise od 3 epizoda Sunder Boba, je interpretiralo taj crtani na taj nacin na koji si ti rekao, ili barem tako nesto slicno?
TU ubrajam cak i matorije...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Crni Bombarder said:

A da li je kod Pepe le Tvora sporan samo seksizam?
Da li je karikiranje muskaraca Francuza kroz njegov lik takodje uvredljivo?

Lik Pepea uzimam samo za primer.

Je li to uvredljiva generalizacija/stereotip spram Francuza?

 

Da ne preterujem, ali u 3/4 crtaca/filmova/serija koje su ikad snimljene ima bar po neki lik izgradjen na bazi onoga sto su de fakto predrasude - klasicna tipizacija likova i njihovo uproscavanje kako bi bili blizi/prijemciviji sirokom auditorijumu. Da li su to crtani likovi gde cemo videti redovno povezivanje francuskog akcenta sa zavodljivim i/ili feminiziranim muskarcima, te uloge u igranim filmovima u kojima cemo 1001 put videti Ruse kao poremecene komunjare koje se ne trezne. Narocito za sadrzaje koji su namenjeni decijem uzrastu je karakteristicna ta tipizacija i sustinski plejada karikaturalnih likova koji su ovako kad ih gledas izolovano gotovo groteskni u svojim ekstremima i prenaglasenim osobinama/sklonostima. Nekako mi je to sasvim ocekivano kada se ima u vidu uzrast za koji se isti prave - pokusavas da likove ucinis sto koloritnijim i otkacenijim, distinktivnijim kako bi zainteresovao konzumente. 

 

Tako je recimo Pepe mala maca za Johnny Bravoa koji je znatno noviji i 'moderniji' crtac. Pa dolazimo do toga da se cak i u najavangardnijim crtacima poput Courage The Cowardly Doga u jednoj epizodi pojavljuje lik Dr. Zalost (poremecen i ore svega depresivan naucnik) koji bombarduje Nowhere u kome se radnja odvija bombama nesrece (da ih tako nazovem). Mislim da je sasvim nepotrebno objasnjavati veze i aluzije i da je svima jasno koga/sta on (opet krajnje stereotipno) predstavlja. To medjutim ne znaci da recimo ja ili bilo ko od nasih sunarodnika treba zbog toga da se osecamo uvredjenim. Tu epizodu drzim zaista genijalnom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, BattleBender said:

Mislim da dete ni ne nasluti, niti stigne da mu se napravi ni bilo kakva premisa takvog modela u podsvesti (mislim na Sundjer Boba), pre nego mu dosadi to kao crtani ili oseti da ga je preraso.
 

 

dalje nisam čit'o

26 minutes ago, Nicklord said:

Stavio sam plus na svaki unijev post zato što brani Sunđer Boba, pola nisam ni čitao ali nema veze.

 

 

ne moraš da se pravdaš. voleće te drugari čak iako si malko uvrnut  ( :

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, đubrivo. said:

 

u tome je fora torimaux. sunđerbob kockalone ne prikazuje idealizovanu sliku (koliko je to u crtaću za decu & odrasle moguće) sveta, već relativno relanu situaciju:

mnogi od nas nisu lepi, nisu pametni, naivni su i anksiozni. to ne znači da ne mogu biti dobri ljudi. njegov najbolji ortak patrik je njegov pravi prijatelj ali je ujedno lud k'o struja i nehajan, što takođe jeste neka česta realna slika i potencijalno naravoučenije za život: neko ti može biti sjajan prijatelj ali to ne znači da treba da bude i uzor za ponašanje u životnim situacijama (kul je što volite da lovite meduze sporta radi, nije kul što rizikuješ svoje i tuđe živote ili se ne kupaš i džabalebariš). kebakraba je kao i solidan broj vlasnika biznisa zainteresovan isključivo za profit. lignjoslav misli da je intelektualno superioran a zapravo radi na kasi i gnevan je na sebe i druge. sendi je kao i mnogi naučnici često bez empatije za ljude dok ne bude kasno i tako dalje.

 

poenta je da dete tu može da zaključuje samo šta je dobro a šta loše na nekakvom realnom primeru a bez idealizovanja dobro-loše, crno-belo, dule-vujošević.

meni je to super.

Tako možeš da karakterišeš svaki crtać. Na keca se ne sećam nikog osim Mikija Mausa da je kao upisan. Svi ostali su u nekoj meri realni. 

 

I nesrećni Pepe je lik iz realnosti. A može da se kaže da odbijanjem da bude pokorna i ona mučena mačka šalje poruku - da je potrebno suprotstaviti se napadnim smaračima. Missssim, možemo tako do prekosutra, o bilo kom liku. 

 

2 hours ago, BartonFink said:

Iskreno se ne sećam da smo ja i moji drugari jurili male devojčice dok smo bili mali dečaci. Kapiram da smo svi pederi...

Niste, ali objašnjava navijanje za Nikse. :classic_tongue:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, We lose every week said:

Ili nek zabrane Balaševića. Pazi molim te, kakvi sramotni seksistički stihovi

 

 

Quote

E, ne volem
Sve te lezibejke, da prostite
Proročice, travestite
Nek' mi gospon-dame ne zamere

 

😮 

Zbog koga je izasao ceo Novi Sad, strashno. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Betolingar Misdongard said:

Neka zabrane i Mućke onda. Del Boy uvaljuje mušterijama ukradenu i feleričnu robu, prodaje automobile bez kočnica, predstavlja se kao lažni stručnjak za mnoge stvari. Vara prijatelje, eksploatiše brata do krajnjih granica, a voli često i da šljapi žensku po guzici. Pored svega toga, publika je uvijek voljela Dela i nikad nije bio negativac u našim očima, a radio je svakakve stvari. Zato će da ukidaju neke crtane filmove, licemerje do bola. 

 

Ima i te kako poziva na to u Britaniji. Na Britbox servisu lepe upozorenja pred epizode:

 

https://metro.co.uk/2019/11/12/fools-horses-fawlty-towers-episodes-get-warnings-barred-britbox-offensive-content-11085972/

 

 

1 hour ago, Kronostime said:

Na kraju ce ostati samo teletabisi.:classic_sleep:

 

Taman posla, oni na kraju svake epizode skaču u bunar :smiley13:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nemam šta da razmišljam. Za mene je ekscesivna politička korektnost jedna od najgorih tekovina moderne civilizacije, od koje mi se povraća, i o tome sam jako dugo i jako kvalitetno razmišljao "u svoja 4 zida". Banovanje Pepea je ekscesvisna politička korektnost, drugim rečima govno umotano u šareni papir koje pokušavaju da prodaju kao bombonu. 

 

 

Edited by We lose every week
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Niko ne relativizuje nego argumentovano ukazuje da ako je zabranjen/cenzurisan pepe ili brzi gonzales teško je pronaći audio-vizuelno delo u kome se ne bi našlo nešto za zabranu po merilu novokomponovanih cenzora i episkopa lažne političke korektnosti.

 

Inače, kad smo kod toga, ja ne znam da je neki narod ozloglašenije prikazan u umetničkim delima nego Rusi u holividskim akcionim filmovima (koji su btw gluplji i banalniji od bilo kog crtaća za malu decu).

 

Postoje čitave grane umetnosti koje su per se politički nekorektne (npr horor umetnost) i tako i treba da bude, a 99,99% ljudi ih i konzumira kao umetnost a ne kao inspiraciju za real life.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...