Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, đubrivo. said:

šta znam, za ovaj grammy awards '21, možeš kao pandan da uzmeš random madonin nastup na sličnim manifestacijama tokom '80ih i '90ih

I? Ovo kažeš u just sayin fazonu? Razlika je možda u tome, što tad nije bilo raznoraznih idiota, komesara za političku i svaku drugu korektnost, odnosno vrsnih tumača, šta sme a šta ne sme (više) da se prikazuje. Cancelovanja i prozivanja za sve i svašta, nije bilo u doba tih Madonninih performansa i generalno njenog glavnog opusa. Tu naravno mislim i na online hajke, ali da ne širim sad priču. Licemerje je očigledno, a pogotovo bode oči kod ovakvih stvari kao ovog sad oko Pepea, u tako kratkom vremenskom periodu. Jedna od bezbroj stvari oko koje ti dođe da se zapitaš: Da li je moguće da se toliko vređa ljudska inteligencija?! A ovo je samo još jedan Hit Hitova. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Marko said:

I? Ovo kažeš u just sayin fazonu? Razlika je možda u tome, što tad nije bilo raznoraznih idiota, komesara za političku i svaku drugu korektnost, odnosno vrsnih tumača, šta sme a šta ne sme (više) da se prikazuje. Cancelovanja i prozivanja za sve i svašta, nije bilo u doba tih Madonninih performansa i generalno njenog glavnog opusa. Tu naravno mislim i na online hajke, ali da ne širim sad priču. Licemerje je očigledno, a pogotovo bode oči kod ovakvih stvari kao ovog sad oko Pepea, u tako kratkom vremenskom periodu. Jedna od bezbroj stvari oko koje ti dođe da se zapitaš: Da li je moguće da se toliko vređa ljudska inteligencija?! A ovo je samo još jedan Hit Hitova. 

 

kažem da internet umetnik nije uspeo da napravi validnu poentu.

 

odnosno, donekle je uspeo ako je od onih budala koje misle i govore "onomad/u moje vreme je sve bilo normalno & super a sada su sve stvari idiotske"

 

ne mogu da sporim da su danas svi preterano osetljivi i da to često gubi smisao. opet, ako si iole dobronameran na temu, zamislićeš se kako je do toga uopšte došlo, pa ćeš naći neke odgovore u tim starim dobrim vremenima.

 

što se konkretno pepea le tvora tiče, ja samo mogu da kažem kako se često neprijatno iznenadim kada su crtaži iz 40ih, 50ih i 60ih tema, pošto moje dete jako voli da gleda te ol'skul stvari koje se mogu naći na yt: veoma često su krcati rasizmom, mizoginijom i gomilicom manje ili više važnih tema, koje su tada jednostavno prihvatane zdravo za gotovo.

 

hoću da kažem, manje je meni lično važno da li će neki crtać od pre 70 godina biti šejmovan, koliko je (opet po meni) važno razumeti, kako današnje vruće teme nisu izmišljene od strane soroševskih gej žena u crnom, već su toliko duboko bile ukorenjene i odobrene u društvu, da je potpuno normalno bilo servirati ih i detetu od 3 do 7 godina.

 

daklem, treba imati i kritički osvrt prema društvu koje je dovelo do današnjeg, često preteranog kritičkog osvrta.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, đubrivo. said:

što se konkretno pepea le tvora tiče, ja samo mogu da kažem kako se često neprijatno iznenadim kada su crtaži iz 40ih, 50ih i 60ih tema, pošto moje dete jako voli da gleda te ol'skul stvari koje se mogu naći na yt: veoma često su krcati rasizmom, mizoginijom i gomilicom manje ili više važnih tema, koje su tada jednostavno prihvatane zdravo za gotovo.

 

hoću da kažem, manje je meni lično važno da li će neki crtać od pre 70 godina biti šejmovan, koliko je (opet po meni) važno razumeti, kako današnje vruće teme nisu izmišljene od strane soroševskih gej žena u crnom, već su toliko duboko bile ukorenjene i odobrene u društvu, da je potpuno normalno bilo servirati ih i detetu od 3 do 7 godina.

 

daklem, treba imati i kritički osvrt prema društvu koje je dovelo do današnjeg, često preteranog kritičkog osvrta.

 

Poenta priče. Crtani filmovi i dečja literatura neverovatno mnogo utiču na formiranje dečje ličnosti, a kao neko ko je bio malo dete krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih i dalje pamtim, a negde čak i čuvam, stare dečje stripove iz tog doba. Kapiram da treba da se napravi razlika i povuče crta između (Uini će me ispraviti ukoliko ovo rogobatno formulišem) upotrebne vrednosti crtanih ili igranih filmova ili stripova i njihove umetničke vrednosti. Hoću da kažem da su Diznijevi crtani filmovi i danas sjajni i biće sjajni i kroz 200 godina, kao što su sjajni i filmovi Leni Rifenštal ili je čak sjajan i Birth of a Nation u umetničkom i tehničkom smislu. Sa druge strane, opasno je i u krajnjoj liniji i jako štetno da se isti pružaju neobrazovanoj ili mladoj publici na tacni i na izvolte jer dotična publika nije u stanju da stvori često ni najmanji otklon. Posebno kada su u pitanju deca. Ma koliko nama matorima ova konverzacija spolovilima na slici delovala degutantno, kao prvo ne verujem da je reč o materijalu koji je namenjen maloj deci. Kapiram da je čovečanstvu, na žalost, potrebna cenzura pošto najveći broj ljudi nije tokom poslednjih decenija pokazao da ume u dovoljnoj meri da procesira informacije koje dobija. Ali to je jedna duža priča...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

S tim što se kritički osvrt ne može postići zabranama nego upravo objašnjavanjem da nešto što je nekada bilo prihvatljivo nije bilo dobro i danas nije poželjno.

 

U suprotnom, vraćamo se na fazu prekrivanja intimnih delova kipova ili ćemo da zabranimo skoro svu umetnost iz perioda pre 20/21. veka koja je govorila o ropstvu kao nečem normalnom.

 

Inače, što se tiče uticaja na dečji mozak, sve bi to bilo kul da istovremeno nema milion igrica u kojima se ubija na najrazličitije načine, ali profit, jbg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislio sam da sam objasnio da je neophodno napraviti razliku između "načina serviranja" sadržaja. A što se tiče igrica sa pucanjem, ne vidim nikakvu vezu sa voim iskreno. Možda grešim što igram COD sa decom, ali ne verujem. Sa druge strane, crtani, bajke i ranije stripovi imaju sposobnost da zauzmu prazan prostor u dečjoj imaginaciji i da popune praznine na određeni način. Kao što reče Uini, činjenice i aktivnosti u poslednjim decenijama pokazuju da nešto tu ne valja. A objašnjavanje kako nešto nije dobro i nije (više) prihvatljivo podrazumeva prisustvo, vreme i napor roditelja ili nekog starijeg a aint nobody got time for that. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Barkley#34 said:

S tim što se kritički osvrt ne može postići zabranama nego upravo objašnjavanjem da nešto što je nekada bilo prihvatljivo nije bilo dobro i danas nije poželjno.

 

U suprotnom, vraćamo se na fazu prekrivanja intimnih delova kipova ili ćemo da zabranimo skoro svu umetnost iz perioda pre 20/21. veka koja je govorila o ropstvu kao nečem normalnom.

 

Inače, što se tiče uticaja na dečji mozak, sve bi to bilo kul da istovremeno nema milion igrica u kojima se ubija na najrazličitije načine, ali profit, jbg.

 

ja nisam priznati sociolog niti renomirani psiholog pa da kategorički tvrdim da je ovo što kažeš ispravno ili pogrešno. samo znam da treba biti pažljiv i u takvom zauzimanju stavova, jer, da dam drastičan primer, deci i unucima vlasnika robova na jugu amerike je verovatno prolazilo kroz glavu (ako su već vaspitani na određen način i navikli na nešto kao uobičajeno) "pa dobro ajde, možda ne treba posedovati neko ljudsko biće ali sad brate mogu i da sednu pored mene u prevozu, gde je kraj ovim bizarnostima??"

 

današnji svet je pun ogromnih problema i kontradiktornosti. najveći broj tih problema/kontradiktornosti potiče iz naše dalje i skorije prošlosti.

 

za mene je pepe tu potpuno nebitan kolateral, koji je eventualno nekome uprljao sećanje na detinjstvo (a da ne prepričavam sad sećanja iz detinjstva kako mali dečaci jure male devojčice na odmoru i rade im neprimerene stvari koje nisu prihvatljive nikome osim onom sudiji iz blica koji kaže kako savremena žena nema razumevanja za šamar);

 

da li je nekim delom za to kriv i pepe, ne znam. znam samo da nije pogrešno osuditi nešto što je anticivilizacijske prirode.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

И дан данас се кроз разне дечије емисије одређене појаве, поступци глорификују или осуђују или приказују као "нормални".

Данас се старији људи и родитељи у дечијим емисијама приказују као одртавели, заостали, тупи, смарачи...

Као што су се, као што је Баркли приметио, мизогинија, расизам... у некадашњим цртанцима приказивали као прихватљиви.

 

Едукација, васпитање... Стално и стално и до краја живота свих нас.

Стално ваља учити и исправљати се.

Edited by Silvanus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E, da, upotrebna vrednost starih crtaća je bljak, ali zato sinoć vidim da je na Kids' Choice Awards nagradu za naj crtać dobio Sunđer Bob. Šta se tu pozitivno promoviše - iritantno histerično ponašanje glavnog lika ili besomučna jurnjava za profitom po svaku cenu njegovog gazde?

17 minutes ago, BartonFink said:

Kapiram da je čovečanstvu, na žalost, potrebna cenzura

Još da objasniš ko je dovoljno kvalifikovan za cenzora.

 

Ok, pucačine su prihvatljivije od Pepea, pa da se ne čudimo kada klinci u RL igraju COD po ulicama, čim stasaju za utoke. Da ne budem pogrešno shvaćen nisam protiv pucačkih/ratnih igrica, govorim o duplim standardima.

 

2 minutes ago, đubrivo. said:

da li je nekim delom za to kriv i pepe, ne znam. znam samo da nije pogrešno osuditi nešto što je anticivilizacijske prirode.

U tome i jeste poenta, da je ostao deo u kome Bron objašnjava Pepeu da smanji doživljaj to bi bilo skroz kul, a ne ukidanje i guranje pod tepih. Celo antičko nasleđe je nastalo u doba "oruđa koje govori", hoćemo li sve to ukinuti zato što je ropstvo bilo pogrešno? O tome treba pričati, prihvatati da je tako bilo u tom dobu i objašnjavati u čemu je ostvaren napredak čovečanstva a ne cenzurisati.

 

U Frenčajzovom upitniku sam naveo Teksa i Zagora kao uticaje iz detinjstva jer su mi upravo oni razvili simpatije za sudbinu Indijanaca (ne znam da li je danas politički korektno da ih tako nazovem) i borbu za pravdu (i tu me zajebali za ceo vek :classic_biggrin:), iako sam gledao gomilu  kaubojaca u kojima su ih tamanili kao zečeve. Otkrio sam da postoji druga strana priče.

 

Ljudi, cenzura je zajebana stvar i lako se okrene na drugu stranu. Ne zagovaram anarhiju, samo pažljivost u postupanju.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Barkley#34 said:

E, da, upotrebna vrednost starih crtaća je bljak, ali zato sinoć vidim da je na Kids' Choice Awards nagradu za naj crtać dobio Sunđer Bob. Šta se tu pozitivno promoviše - iritantno histerično ponašanje glavnog lika ili besomučna jurnjava za profitom po svaku cenu njegovog gazde?

 

 

sunđerbob je super zato što nije uber-model po većini etabliranih postulata odvajkada a ne samo u savremenom društvu:

nije lep, nije pametan, nije naročito snalažljiv, često je anksiozan do granice samouništenja. ono u čemu je sunđerbob super role model i za decu ali i za odrasle je što je dobar k'o panja, osoba čistog srca koja nikada nikome ne misli ništa loše. još bolje, uvek je spreman da žrtvuje svoj komfor i boljitak zarad nekog drugog pojedinca ili grupe, koja mu čak ni ne znači ništa emotivno. svi ljudi na ovom svetu su različitih psiho-fizičkih kapaciteta ali svako od nas je sposoban za ovo što radi sunđerbob, ukoliko to želi i ukoliko nije psihopata.

 

mislio sam da je to očigledno, pošto moje dete kapira  ( :

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mali dečaci će uvek juriti male devojčice i to nikakvi cenzori ne mogu da spreče.

 

Nikad nikakva cenzura nije donela ništa dobro civilizaciji, a izolovani slučajevi da se neko previše uživeo u Pepe le tvora, horor umetnost, Dilan doga ili death metal su baš to - izolovani slučajevi. Cenzori su protivnici progresa i slobode i živimo u užasnom vremenu licemerja, zloupotrebe prava i nadmoći forme nad suštinom.

 

Sa decom treba pažljivo, a to znači ne dozvoliti da ih isključivo oblikuje to što konzumira već im treba posvetiti svakodnevnu pažnju i na nekim plastičnim primerima pokazivati kako treba a kako ne.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chaos Is Me said:

Mali dečaci će uvek juriti male devojčice i to nikakvi cenzori ne mogu da spreče.

 

 

ako mali četvrtaci i petaci i dalje jure devojčice na odmoru da ih hvataju za dupe i sise i lupaju im popularne prstence dok one plaču i otimaju se - budi uveren da ću ukoliko do takvog nemilog događaja dođe a moj advokat nije tu, pozvati lepo tebe da zovemo na sud i roditelje i školu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mali četvrtaci i petaci to ne rade zato što su gledali Pepe le tvora ili the human centipede nego zato što su verovatno neadekvatno vaspitani (uostalom za decu tog uzrasta odgovaraju roditelji/staratelji) i što ne postoji adekvatna prevencija a ni reakcija kroz školski sistem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chaos Is Me said:

Mali četvrtaci i petaci to ne rade zato što su gledali Pepe le tvora ili the human centipede nego zato što su verovatno neadekvatno vaspitani (uostalom za decu tog uzrasta odgovaraju roditelji/staratelji) i što ne postoji adekvatna prevencija a ni reakcija kroz školski sistem.

 

kao što sam napisao u prethodnim postovima, za mene je pepe tu potpuni kolateral, bilo u građenju nekog kulturološkog obrasca ponašanja ili kao ne znam kakvo rešenje (ili gubitak) što se uklanja lik koji je bio relevantan deci pre 70 ili 30 godina.

 

u tom smislu, niti je neka velika pobeda, niti velika korist, niti gubitak i grehota što se to desilo, makar za mene.

 

mislim da je važno da ljudi imaju svest koliko neko nasleđe utiče na naše sadašnje živote, pogotovo ako je romantizovano i idealizovano u interpretaciji. dosta aktuelne klime u srbiji dolazi upravo iz takvog poimanja stvari.

 

ja sam najpre o tome pričao u prvom i drugom postu. mislim da je današnjoj deci pepe potpuno nepoznat i nebitan lik, svejedno im je da li postoji ili jok.

Edited by đubrivo.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jebiga, na edukaciji i sistemu vrednosti treba raditi sistematski, pažljivo i svakodnevno, a ne ići linijom manjeg otpora tako što će se nešto zabranjivati i cenzurisati, to je moja poenta.

 

Mnogi obrasci ponašanja koji su uvreženi u našem i ne samo našem društvu su de facto grozni, ali ako želimo da ih menjamo moramo ih dobro analizirati i odvojiti šta je tu za izmenu a šta je samo forma. 

 

Ako bi sutra moj klinja kad dozre primenjivao lupanje prstenaca devojčicama to bih pre svega doživeo kao svoj lični poraz i odgovornost a ne bih krivio društvo i škakljiviju umetnost za to. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ja se naravno slažem da je kućno vaspitanje i konstantna edukacija majka, tu diskusije nema.

 

samo iskreno ne vidim naročitu grehotu u uklanjanju materijala koji ne nose dobre nazore. i mislim da nije odgovor na to "hajde da vidimo šta sve nosi takve ili slično negativne nazore pa tek onda da se pozabavimo pepeom", već da se zapitamo (privatno, u svoja četiri zida, kao gejevi) šta je sve to uobičajeno u našim životima ali i edukaciji, što smatramo prihvatljivim a zapravo nije.

 

na taj način ćemo imati i Ti i ja veće šanse da uzbegnemo taj lični poraz koji pominješ ali će još važnije, neko biće izbeći traumu koja može da je obeleži za ceo život.

 

ja počinjem od sebe kada kažem da većina nas misli, pa naravno, xy je normalno, yz idiotski i neprihvatljivo ali je upitno da li ponekada to registrujemo ukoliko se ne javi ovako drastičan potez kao na pepeu.

 

opet kažem, ne zalažem se ja za cenzuru, već za to da se fokus sa zastarelog (u svakom smislu) crtanog lika prebaci na neke mikro-pokušaje da se pozitivno doprinese na temu tretmana žena (u ovom slučaju).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, đubrivo. said:

 

sunđerbob je super zato što nije uber-model po većini etabliranih postulata odvajkada a ne samo u savremenom društvu:

nije lep, nije pametan, nije naročito snalažljiv, često je anksiozan do granice samouništenja. ono u čemu je sunđerbob super role model i za decu ali i za odrasle je što je dobar k'o panja, osoba čistog srca koja nikada nikome ne misli ništa loše. još bolje, uvek je spreman da žrtvuje svoj komfor i boljitak zarad nekog drugog pojedinca ili grupe, koja mu čak ni ne znači ništa emotivno. svi ljudi na ovom svetu su različitih psiho-fizičkih kapaciteta ali svako od nas je sposoban za ovo što radi sunđerbob, ukoliko to želi i ukoliko nije psihopata.

 

mislio sam da je to očigledno, pošto moje dete kapira  ( :

S druge strane je idealan za izrabljivanje i mobing, jer mu to prija. Takođe je nesvestan tuđe privatnosti i narušava je bez problema. Uz to je, kao što rekoh, sumanuto histeričan. Sve do jaja karakteristike ličnosti.

 

Opet da se ogradim, ne smeta mi on, gleda ga i moja ćera, smetaju mi dvostruki standardi u određivanju poželjnog.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Analiza Sundjer Boba od strane Djubriva me podesti kad je neko na KKCZ temi objasnjavo nasiroko kako je Kuridza sjajan kosarkas i sta sve ima dobro u svojoj igri, a Haos mu kaze brate upravo si opisao Jokica a ne Kuridzu 😄

Edited by Tamburinjo
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, đubrivo. said:

samo iskreno ne vidim naročitu grehotu u uklanjanju materijala koji ne nose dobre nazore. i

Dakle, da uklonimo Ilijadu (ili reference na istu u modernim delima), zbog nepoštovanja slobodne volje žene? Otmica Sabinjanki? Gde je tome kraj? Upravo relenica slilna tvojoj je dovela do pokrivanja nagosti antičkih kipova, kao što sam pomenuo ili do cenzure, pajsad, Hajdi (ne Hajdi Klum, vi sa prljavom maštom :classic_biggrin:). Sve je to bilo u skladu sa "dobrim nazorima" tog vremena.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Barkley#34 said:

S druge strane je idealan za izrabljivanje i mobing, jer mu to prija. Takođe je nesvestan tuđe privatnosti i narušava je bez problema. Uz to je, kao što rekoh, sumanuto histeričan. Sve do jaja karakteristike ličnosti.

 

Opet da se ogradim, ne smeta mi on, gleda ga i moja ćera, smetaju mi dvostruki standardi u određivanju poželjnog.

 

u tome je fora torimaux. sunđerbob kockalone ne prikazuje idealizovanu sliku (koliko je to u crtaću za decu & odrasle moguće) sveta, već relativno relanu situaciju:

mnogi od nas nisu lepi, nisu pametni, naivni su i anksiozni. to ne znači da ne mogu biti dobri ljudi. njegov najbolji ortak patrik je njegov pravi prijatelj ali je ujedno lud k'o struja i nehajan, što takođe jeste neka česta realna slika i potencijalno naravoučenije za život: neko ti može biti sjajan prijatelj ali to ne znači da treba da bude i uzor za ponašanje u životnim situacijama (kul je što volite da lovite meduze sporta radi, nije kul što rizikuješ svoje i tuđe živote ili se ne kupaš i džabalebariš). kebakraba je kao i solidan broj vlasnika biznisa zainteresovan isključivo za profit. lignjoslav misli da je intelektualno superioran a zapravo radi na kasi i gnevan je na sebe i druge. sendi je kao i mnogi naučnici često bez empatije za ljude dok ne bude kasno i tako dalje.

 

poenta je da dete tu može da zaključuje samo šta je dobro a šta loše na nekakvom realnom primeru a bez idealizovanja dobro-loše, crno-belo, dule-vujošević.

meni je to super.

Edited by đubrivo.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Mali dečaci će uvek juriti male devojčice i to nikakvi cenzori ne mogu da spreče.

 

Iskreno se ne sećam da smo ja i moji drugari jurili male devojčice dok smo bili mali dečaci. Kapiram da smo svi pederi...

 

1 hour ago, Chaos Is Me said:

 

Cenzori su protivnici progresa i slobode i živimo u užasnom vremenu licemerja, zloupotrebe prava i nadmoći forme nad suštinom.

 

Subjektivni osećaj da je vreme licemerja, zloupotrebe prava i nadmoći forme nad suštinom baš danas. Kao što je i subjektivno osećaj da su ranije automobili "imali dušu", a pravi košarkaši se krljali na niskom postu. Porediti količinu vršnjačkog nasilja u prosečnoj školi danas i pre 30 godina je zanimljivo. Ja imam utisak da je danas jedno 30x bolja situacija.

 

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Sa decom treba pažljivo, a to znači ne dozvoliti da ih isključivo oblikuje to što konzumira već im treba posvetiti svakodnevnu pažnju i na nekim plastičnim primerima pokazivati kako treba a kako ne.

 

Naravno. Ovo je sve tačno i niko iole normalan ne bi ni pokušao ovo da ospori. Koliki procenat roditelja u Srbiji na primer sa decom pažljivo radi (u smislu da pazi i promišlja šta govori i kako se ponaša pred decom, a zatim i aktivno podstiče dete pitanjima i odgovorima i pričama), koliki procenat roditelja posvećuje deci svakodnevnu pažnju sistematski i koliki procenat roditelja je u stanju da plastičnim primerima pokazuje kako treba a kako ne? Hint: u pitanju je jednocifren broj...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako je zabranjen Pepe, onda treba da se zabrani i Sofronije. Scene u kojima gospa Koka lupa Sofronija bejzbolkom po glavi i odvlači ga u svoj kokošinjac mogu vrlo negativno da utiču na mladu i još nerazvijenu psihu kod devojčica i utiču da taj obrazac ponašanja prihvate kao normalan, a ja ne želim da živim u svetu u kojem ću se okrećati iza sebe u strahu da me neka samica ne lupi bejzbolkom po glavi i odvuče u svoj kokošinjac...ovaj hoću reći stan. 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...