Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Mnogo puta rečeno, ali došlo mi opet: Holanđani daleko najbolja ekipa koja nije uzela SP. U 4-5 fantastičnih generacija 3 finala, od toga ona srednja uzela Evropsko. Velika nepravda što Crujff nije mogao u Argentinu 1978, (a zašto je tako je sada već uveliko poznato), povelik šbbkbb, ali cenim da bi sa njim osvojili tad. 2010 su bili egal sa Špancima, do Iniestinog gola u produžetku, a moglo je biti drugačije da Casillas nije dosta sretno nogom odbranio Robbenu 1v1. Da li zbog onog i onog poraza '98&'00, da li zbog neke naše bizarne srpske logike, mislim da se holandska reprezentacija nesrazmerno više hejtuje, a neke druge bezrazložno više cene i vole.  

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jeste, ispadnu tako ali se do tada pet puta provuku na svoj način. :classic_smile: Naravno, za Italiju uvek mora rešpekat (osim za onog skota materacija), ne možeš slučajno praviti uspehe decenijama. A stvarno, mora čovek da navija za njih dok pevaju himnu. 

 

U vezi toga kao i ovog što uini priča o školama, volim EP i SP između ostalog i zbog tog sudara kultura, fizičkih karakteristika i škola. Ne možeš tu novčanikom da kupiš šta ti je potrebno pa skockaš neki Siti, Čelzi ili PSG, nego iskoristi ono što ti se nudi. Pa onda vidiš Japance kako uvek nađu način da prevaziđu fizička ograničenja i odigraju zapažen turnir, Meksikance i sve južnije od njih kako su naloženi na igranje za reprezentaciju i uvek izbace nekog majstora koji se opasno proda kasnije, pomenute Afrikance za koje se moliš da lokalni Kokeza ne krade previše i da trener i glavni igrači uspeju da sastave nešto što iole funkcioniše, bar pola turnira, Nemce kojima je to uobičajeni dan na poslu, samo su dres Bajerna zamenili belim, nadmene Engleze koje je štampa već proglasila prvacima a oni se uglavnom pogube, ostale ostrvljane koji uglavnom ne znaju puno ali su spremni da preoru teren, favorizovanog domaćina, neko iznenađenje kao Hrvatska, favorita koji nestane, pa sav onaj šareniš na tribinama...

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Barkley#34

 

E, to brate, di si bio s ovim objašnjenjem prije 10 i kusur godina kad sam jednoj curi pokušavao dati odgovor na pitanje koje je glasilo otprilike ovako; "Ok, razumijem ja vas muške da volite nogomet, Svjetsko prvenstvo i to, ali daj mi objasni kako možete gledati i što vas privlači kad igraju Japan i Paragvaj?" Nešto sam pokušavao objasniti, ali ni blizu ovako dobro kao ti :classic_smile:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Marko said:

Mnogo puta rečeno, ali došlo mi opet: Holanđani daleko najbolja ekipa koja nije uzela SP. U 4-5 fantastičnih generacija 3 finala, od toga ona srednja uzela Evropsko. Velika nepravda što Crujff nije mogao u Argentinu 1978, (a zašto je tako je sada već uveliko poznato), povelik šbbkbb, ali cenim da bi sa njim osvojili tad. 2010 su bili egal sa Špancima, do Iniestinog gola u produžetku, a moglo je biti drugačije da Casillas nije dosta sretno nogom odbranio Robbenu 1v1. Da li zbog onog i onog poraza '98&'00, da li zbog neke naše bizarne srpske logike, mislim da se holandska reprezentacija nesrazmerno više hejtuje, a neke druge bezrazložno više cene i vole.  

 

kada se sastanu holandija & brazil, to obično bude najbolja tekma na prvenstvu. iz nekog razloga, brazilska džedaj sranja ne utiču na holanđane.

 

23 minutes ago, Abudžaba Dabila said:

Još da dodam za Talijane - ne mogu reći da sam nekad baš navijao za njih ali imam veliki respekt za njihovu repku. I nije točno da se uvijek provlače, pa na zadnjih 6 od 7 prvenstava na kojima su nastupili su ispadali baš na talijanski način, u zadnjim minutama/sekundama ili na penale. A kad krene himna - navijam za njih, barem tu minutu :classic_biggrin:

 

 

 

 

najjača himna svih vremena, nekako, kao da je pisana za fucu.

 

trebalo bi srbini da za fidbal zamene himnu, baš bi bilo lepo da npr pevamo shaddap you face umesto bože nepravde

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ne sam Safete said:

Francuska & Holandija najgotivnije ekipe, s tim da sam Francuze zagotivio zajedno sa Zidanom ... dobro ni Marseljeza mi nije mrska, šta više

 

kod mene u dvorištu je bio veliki hajp '84e: platini, žires, tigana (evo ti ga na). ja sam se ložio da sam luis arkonada, čovek je branio kao da sutra ne postoji a "starija" ekipa me je ložila da jesam, pošto sam bio najmlađi a niko neće da bude golman kad igramo viktorije :lol_2:

  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

Uuu, uini izgubljeni brate blizanče, i ja sam se ložio na Arkonadu. Opasno ime pa taman da pojma nije imao (a bio je vrh).

 

ProlaZidan je jedini razlog zbog kog sam '98. malčice lakše podneo poraz Brazila. Tata svetskog fudbala u svoje vreme.

 

Inače, jedan drugar me i dalje zove Zi-zu jer nam je kosa nestajala na isti način. :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Shunsuke Nakamura said:

@Chaos Is MeOk, to je tačno.

 

Ne kažem da je Brazil najjača ekipa poslednjih 15-20 godina, niti da igraju fudbal kao nekad. To i ne može danas, fudbal se mnogo promijenio i svi na neki način moraju da se prilagode. Ono što oću da kažem da je značaj Brazila veći od tih 5 Mundijala koliko su uzeli. To je jedan fenomen, sloboda izraza u kojoj svaki pojedinac donesi neku svoju ideju. Nema one klasične podjele: ti trči, ja ću da mislim. Svaki igrač razmišlja šta može da uradi sa loptom, a ne da se otarasi što prije. Otkrili su i podijelili svaku moguću tajnu fudbala, svaki prijem lopte, svaki dribling i šut. Nemam dokaz da su oni bukvalno otkrili to, ali sam siguran da su najbolje demonstrirali sve te fudbalske vještine i postavili granicu između sebe i ostalih. Zato je svijet masovno zavolio taj Brazil, ne samo zbog pukih titula. Estetska funkcija sporta je izuzetno važna, ona pokreće ljude da se bave sportom i da gledaju sport. Brazil je u tome najviše uspio od svih ekipa u istoriji fudbala, i to će ostati zauvijek tako.

 

Slažem se sa većinom, ali ne možemo da znamo šta će biti u budućnosti. Brazil jeste dugo bio sinonim za fudbal a naročito za estetsku komponentu u fudbalu, ali su poslednjih decenija imho izgubili taj oreol nedodirljivosti i ni po čemu se ne izdvajaju po broju majstora u odnosu na Nemce, Francuze, Argentince, Špance itd. Drugim rečima, oni više nikad neće biti ono što su Ameri u basketu, delom i zbog toga što "danas svi igraju fudbal" a 70ih ili 80ih nije bilo baš tako. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Referent said:

Uvek, ali uvek, navijanje za Englesku zbog kurčenja bez pokrića, plus egzotične repke Afrike i Južne Amerike bez Argentine i Brazila. 

 

Ja sam dugo navijao za Engleze, ali su me smorili, baš preteruju sa hajpovanjem svojih avridžara. A kako ih ne bi gotivio, evo ova pesma Three lions, neverovatna strast, osećam leptiriće kad god je slušam a nisam Englez niti ih nešto previše mirišem van fudbala. Ali ovo je strast na neki gospodski način, ne na jeftini latinoamerički način, latinoamerikance baš ne gotivim u fudbalu nikako, najveći prljavci i foliranti, prosto mi ne prija njihov temperament.

 

Što se braće Afrikanaca tiče, Bora Milutinović je svojevremeno kao jedan od pionira uvođenja nekakve taktike među crnu braću pričao koliko mu je bilo teško da im objasni čak i neke osnovne taktičke koncepte, pričao je kako bi oni "jurnuli svi u napad stihijski". Simpatični jesu ali taktički miljama iza Evrope/Južne Amerike. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Slažem se sa većinom, ali ne možemo da znamo šta će biti u budućnosti. Brazil jeste dugo bio sinonim za fudbal a naročito za estetsku komponentu u fudbalu, ali su poslednjih decenija imho izgubili taj oreol nedodirljivosti i ni po čemu se ne izdvajaju po broju majstora u odnosu na Nemce, Francuze, Argentince, Špance itd. Drugim rečima, oni više nikad neće biti ono što su Ameri u basketu, delom i zbog toga što "danas svi igraju fudbal" a 70ih ili 80ih nije bilo baš tako. 

 

nije da sad nešto želim da protivurečim, samo da dodam da su u dosadašnjoj istoriji fudbala bili najbolji otprilike od kraja 50ih do početka 70ih (sa razmljivo manjim pauzama), zatim su bili u banani (za njihove standarde) 80ih do sredine 90ih, onda su dominirali (nisu jedini ali jedni od) od sredine 90ih do početka 2iljaditih.

 

ne bi me iznenadilo da se uskoro opet pojavi neka generacija koja će da delje 10 godina. jednostavno je fudbal njihov dna, kako ga zovu, joga bonito a kao što si i sam rekao, ima ih puno puno.

 

tačno je da sada nema više ekipa koje ćeš da tučeš 7:0 ili ih je jako malo ali bilo je dovoljno odličnih repki i 70, 80ih, 90ih ..uostalom, bilo je i manje ekipa, pa su tekme bile jednako intenzivne u smislu kvaliteta

 

evo npr "danas svi igraju fudbal", odnosno u poslednjih 20ak godina a jedini novi prvak je reprezentacija španije

 

Jules Rimet Trophy

 Brazil – 1958, 1962, 1970

 Uruguay – 1930, 1950

 Italy – 1934, 1938

 West Germany – 1954

 England – 1966

 

FIFA World Cup Trophy

 Germany /  West Germany – 1974, 1990, 2014

 Argentina – 1978, 1986

 Italy – 1982, 2006

 Brazil – 1994, 2002

 France – 1998, 2018

 Spain – 2010

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, mr clutch said:

 

Argentina mi je takodje gaborka, ali bih sa njom pod nekim izuztnim spletom okolnosti imao sex, iliti u nekim ekstremnim situacijama mogu navijam za njih. Jbg nisam savremenik Maradone, a takodje sam idealizovao generaciju pre Mesija Zizu, Zuba, Ronaldinho, pa nisam hteo da kao i oni podigne Boginju. Danas mi je malo krivo zbog toga, jer takav majstor zasluzuje da ima taj trofej u vetrini.

 

 

za boginju ga je delio jedan promasen zicer Palasija cini mi se.Kakva bi to bila prica da su uzeli boginju na terenima svog najveceg rivala

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Chaos Is Me said:

Navijanje za Brazil u fudbalu mi je neverovatno lejm, kao navijanje za Amere u basketu. Brazil je izuzetno mnogoljudna zemlja, kad to uzmemo u obzir, kao i činjenicu da u Kini, Indiji, Indoneziji, SAD baš nisu ludi za fudbalom, jasan je razlog za narativ da su Brazilci za klasu ispred svih u fudbalu iako je to daleko od istine, možda bilo 70ih, već 30 godina nije.

Jasno mi je da ovo poređenje ima koren u tome što ne ceniš Južnoamerikance u fuci, a ja sam verovatno subjektivan s druge strane, ali mi ovo poređenje uopšte ne stoji. To što u Brazilu živi mnogo ljudi ne govori ništa, jer i neke države sa desetak miliona ili manje stanovnika su relativno ozbiljna imena u fudbalu.

 

Uspeh Amera u košarci je dobrim delom proizvod fantastične organizacije, enormne količine novca koji se vrti u basketu i sistema koji ga ulaže na prava mesta. Brazil i ceo taj kontinent su potpuno drugačiji, kad je fudbal u pitanju. Čak bi se moglo reći da su dosta uspeha napravili uprkos poslovičnoj neorganizovanosti i korupciji. Prosto, oni su bukvalno ludi za fudbalom a ta količina emocija i energije kojima pristupaju igranju fuce i navijanju moraju da nađu svoj put, čak i kroz blato.

 

Uostalom, ove godine smo, nažalost, svedočili odlasku dve legende dva sporta - Kobija i Dijega. Kobi je heroj mnogih klinaca iz geta, marketinški džin i veliko ime svetske košarke, ali doživljaj njegove iznenadne smrti u relativno mladim godinama nije ni prineti načinu na koji su Argentinci doživeli (donekle očekivani) odlazak Maradone. O Južnoamerikancima se može reći svašta ali njihove emocije prema svemu vezanom za fudbal nisu fejk. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Ja sam dugo navijao za Engleze, ali su me smorili, baš preteruju sa hajpovanjem svojih avridžara. A kako ih ne bi gotivio, evo ova pesma Three lions, neverovatna strast, osećam leptiriće kad god je slušam a nisam Englez niti ih nešto previše mirišem van fudbala. Ali ovo je strast na neki gospodski način, ne na jeftini latinoamerički način, latinoamerikance baš ne gotivim u fudbalu nikako, najveći prljavci i foliranti, prosto mi ne prija njihov temperament.

 

 

neverovatna je razlika u kvalitetu engleskog fudbalskog skilla & strasti + poznavanja igre njihove publike.

englezi sa vrlo edukovana publika, cene i razumeju te neke male poteze na terenu koji vode ka potencijalno većim. a igrači uglavnom trešijana

Link to comment
Share on other sites

Inače Argentina je  '06 imala sasvim pristojnu i duboko popunjenu repku, ali nisu imali sreće jer Mesi je tada tek počinjao karijeru pa da ima kvalitetnu ekipu za napad na Boginju. Posle toga sledi disbalans između odbrane i napada. 

 

Bili su mi zanimljiviji za gledanje Maradonini odabrani '10 nego finalisti 4 godine kasnije. Ipak nisu imali sreće ni jedni ni drugi jer preko Svabi ne moš proć

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mr clutch said:

Inače Argentina je  '06 imala sasvim pristojnu i duboko popunjenu repku, ali nisu imali sreće jer Mesi je tada tek počinjao karijeru pa da ima kvalitetnu ekipu za napad na Boginju. Posle toga sledi disbalans između odbrane i napada. 

 

Bili su mi zanimljiviji za gledanje Maradonini odabrani '10 nego finalisti 4 godine kasnije. Ipak nisu imali sreće ni jedni ni drugi jer preko Svabi ne moš proć

te godine u Brazilu glavni igrac im je bio  Di Maria koji je imao nesrecu da se povredi protiv Belgijanaca ja mislim.Imali su svoje sanse u finalu ali kao sto kazes nemci su to

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...