Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Navijanje za Brazil u fudbalu mi je neverovatno lejm, kao navijanje za Amere u basketu. Brazil je izuzetno mnogoljudna zemlja, kad to uzmemo u obzir, kao i činjenicu da u Kini, Indiji, Indoneziji, SAD baš nisu ludi za fudbalom, jasan je razlog za narativ da su Brazilci za klasu ispred svih u fudbalu iako je to daleko od istine, možda bilo 70ih, već 30 godina nije. Onaj pominjani Nemački trijumf u Brazilu je bio pokazatelj za to, nisu Nemci njih pocepali na taktiku nego na čisti talenat. Poslednja baš moćna Brazilska reprezentacija je bila 2002e. Ja npr mislim da su se Francuzi u Rusiji prošetali do SP titule podjednako dominanatno kao Brazilci bilo kad i to sa sve mrtvim Dešampom na klupi. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Poredjenje fudbala koji je igrala Francuska na poslednjem Mundijalu i Brazila bilo kad po tvojim riječima, je ozbiljno nepoznavanje fudbala.

 Ovoliko talenta, maštovitosti, driblinga, nekih udaraca raznim djelovima stopala, nije vidjeno nikad. Još sve to u finalu protiv Italije. 

 

Prvi gol- uigrana kombinacija iz auta, Pele od 173cm daje nestvaran gol glavom. Drugi gol - Gerson cijepa mrežu ljevicom. Treci gol- ulazi im Jairzinho u gol, ali bukvalno. I poslednji gol za fudbalsku antologiju- ovaj brat iz zadnje linije vrti 3-4 Italijana, prenose rutinski loptu naprijed, Pele je prima na 20 metara od gola, čeka Alberta da se otvori, dodaje mu loptu, a ovaj punom iz trka kida mrežu u suprotni ugao.

Edited by Shunsuke Nakamura
Link to comment
Share on other sites

brazil igra drugaciju igru, to se vidi po svemu, od prijema lopte preko postavljanja pa sve do nacina na koji se organizuju na malom prostoru, kao na malom fudbalu. o sutevima koje brazilci izvode ne vredi ni pricati u poredjenju sa ostalima

 

spanci su imali u prvoj polovini 2iljaditih tu fucu na malom prostoru ali opet nije to to, makar estetski

 

dozvoljavam da se sada promenilo. 20 godina gledam fucu 2x godisnje pa nemam uvid

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iz mog ugla navijanje za strane repke / klubove je slicno ko u vezi sa devojkama. Zaljubis se, odljubis se, nekada se svidja vise od jedne. Promenio sam ih ko opanke.

 

Francuska prva ljubav. Moje prvo SP je bilo u Francuskoj '98. Od kada su nasi ispali moje navijacke emocije su presle na francusku stranu, zbog Zidana. Kada si klinja vise se vezujes za igraca nego za stil igre, kako bivas stariji ovaj drugi segment postaje sve bitniji. SP '02 po difoltu navijam za Francuze, jer nasih nema. Tada Francuska nije imala nista slabiji sastav od Brazila, imali su dream team, predvodjen prajm Zidanom i Anrijem. Ispadaju u grupi i ja se razocarvam u svoju prvu ljubav. 

 

Italija mi je oduvek bila gaborka. Nikada nisam mogao da navijam za njih. Defanzivan fudbal, preterano taktiziranje, konstatno provlacenje, da l u produzecima, penalima, golom u nadoknadi vremena, gol kolicnik za vreme grupne faze.

 

Argentina mi je takodje gaborka, ali bih sa njom pod nekim izuztnim spletom okolnosti imao sex, iliti u nekim ekstremnim situacijama mogu navijam za njih. Jbg nisam savremenik Maradone, a takodje sam idealizovao generaciju pre Mesija Zizu, Zuba, Ronaldinho, pa nisam hteo da kao i oni podigne Boginju. Danas mi je malo krivo zbog toga, jer takav majstor zasluzuje da ima taj trofej u vetrini.

 

Engleska mi je devojka na koju sam se lozio dok sam bio klinja, ali kada postao momak ne znam sta sam to video u njoj. Cak me je blam da kazem nekom za to. Bila mi je gotivna generacija '02, cak mi je ok i '06. U odredjenim tekmama sam navijao za njih zbog Dzerarda, ali su uglavnom igrali kitu od fubala, a pred pocetak turnira su uvek hajpovani kao da su nabolje generacije Brazila ili  Nemacke.

 

Nemacka je devojka koja ne stari. Kao vino je. Znaci uvek izgledaju dobro, osim poslednjeg nastupa. Kupili su me svojim fudbalom od '02 pa na ovamo. U stanju su da nemaju superstara u timu, a da igraju prelep fudbal. Znaci uvek su seksi.

 

Brazil je jedna atraktivna devojka sa izrazenim atributima, ali nije mi to to. Gotivne su mi te generacije sa Zubom i Ronaldonjom. '06 sam navijao za njih, jer sam zeleo da Ronaldinho kao alfa muzjak uzme SP. Ta generacija bila krcata sa talentom i imali su ga izvoz. Bili su kao i mi godinu dana ranije u basketu na EP kontruisani da izdominiraju turnirom.  Posle sam skontao da ta devojka nije za nesto ozbiljno, jer se svi loze na nju, a ona flertuje sa svima, cak i sa caletovom generacijom, pa i oni neprestano prepricavaju price o njoj.

 

Spance sam uz Francuze od najranijih dana simpatisao. Ali posle dugogodisnjeg simpatisanja su razocarali u grupi '14, a i postali atraktivni sirokom auditorijumu, tako da mi je bilo trulo da se i dalje lozim na njih. Kao i prema Francuzima ostala je odredjena doza simpatije na osnovu starih zasluga, ali nije to to.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Shunsuke Nakamura said:

Poredjenje fudbala koji je igrala Francuska na poslednjem Mundijalu i Brazila bilo kad po tvojim riječima, je ozbiljno nepoznavanje fudbala.

 Ovoliko talenta, maštovitosti, driblinga, nekih udaraca raznim djelovima stopala, nije vidjeno nikad. Još sve to u finalu protiv Italije. 

 

Prvi gol- uigrana kombinacija iz auta, Pele od 173cm daje nestvaran gol glavom. Drugi gol - Gerson cijepa mrežu ljevicom. Treci gol- ulazi im Jairzinho u gol, ali bukvalno. I poslednji gol za fudbalsku antologiju- ovaj brat iz zadnje linije vrti 3-4 Italijana, prenose rutinski loptu naprijed, Pele je prima na 20 metara od gola, čeka Alberta da se otvori, dodaje mu loptu, a ovaj punom iz trka kida mrežu u suprotni ugao.

Uopšte nisam estetski poredio. Francuzi su bili najjači i sve do kraja odradili praktično na autopilotu uz dosta ružan fudbal i tek povremena majstorstva. Isto tako Nemci 4 godine ranije uz najveće demoliranje u istoriji fudbala (baš tog Brazila) kad su u pitanju ozbiljne reprezentacije. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chaos Is Me said:

Uopšte nisam estetski poredio. Francuzi su bili najjači i sve do kraja odradili praktično na autopilotu uz dosta ružan fudbal i tek povremena majstorstva. Isto tako Nemci 4 godine ranije uz najveće demoliranje u istoriji fudbala (baš tog Brazila) kad su u pitanju ozbiljne reprezentacije. 

 

bitan je kontekst uvek. npr, ta nemačka iz 86e je verovatno bila jedna od njihovih lošijih repki a došla je na gol do titule protiv najbolje repke na turniru, argentine. 

 

90e nemačka najbolja repka na turniru, sudija morao da obavi dva isključenja plus penal da dobiju bednu argentinu. 

 

dajem ovo kao primer jer se sve prepliće ali ima još toga 

 

u suštini, 4x repke imaju škole i zato uzimaju prvenstva, francuska i spanija se umuvaju zajedno sa urugvajom na početku :i

Link to comment
Share on other sites

@Chaos Is MeOk, to je tačno.

 

Ne kažem da je Brazil najjača ekipa poslednjih 15-20 godina, niti da igraju fudbal kao nekad. To i ne može danas, fudbal se mnogo promijenio i svi na neki način moraju da se prilagode. Ono što oću da kažem da je značaj Brazila veći od tih 5 Mundijala koliko su uzeli. To je jedan fenomen, sloboda izraza u kojoj svaki pojedinac donesi neku svoju ideju. Nema one klasične podjele: ti trči, ja ću da mislim. Svaki igrač razmišlja šta može da uradi sa loptom, a ne da se otarasi što prije. Otkrili su i podijelili svaku moguću tajnu fudbala, svaki prijem lopte, svaki dribling i šut. Nemam dokaz da su oni bukvalno otkrili to, ali sam siguran da su najbolje demonstrirali sve te fudbalske vještine i postavili granicu između sebe i ostalih. Zato je svijet masovno zavolio taj Brazil, ne samo zbog pukih titula. Estetska funkcija sporta je izuzetno važna, ona pokreće ljude da se bave sportom i da gledaju sport. Brazil je u tome najviše uspio od svih ekipa u istoriji fudbala, i to će ostati zauvijek tako.

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Abudžaba Dabila said:

Znam da sam zdušno navijao za Senegal 2002., dobro, oni su i bili dosta dobri, četvrtfinale na kraju.

 

Bas si me juce podsetio koliko sam gotivio tu njihovu ekipu i danas izadje vest da je preminuo Papa Buba Diop jedan od heroja tog prvenstva 😞

  • Like 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, threepwood said:

 

Bas si me juce podsetio koliko sam gotivio tu njihovu ekipu i danas izadje vest da je preminuo Papa Buba Diop jedan od heroja tog prvenstva 😞

 

Nemoj da pricas? Uvek sam navijao za afrikance na SP. Egzoticni simpaticni sirovi al uz pomoc bogova kise stignu donekle... tu ih je usrao Suarez ako se ne varam bacio se i odbranio rukom cist gol za prolaz Senegala a onda ovi promasili penal. Nikada mu to nisam oprostio...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Nemoj da pricas? Uvek sam navijao za afrikance na SP. Egzoticni simpaticni sirovi al uz pomoc bogova kise stignu donekle... tu ih je usrao Suarez ako se ne varam bacio se i odbranio rukom cist gol za prolaz Senegala a onda ovi promasili penal. Nikada mu to nisam oprostio...

 

https://www.mozzartsport.com/fudbal/vesti/umro-je-papa-buba-diop-strelac-onog-gola-koji-je-sokirao-ceo-svet/372075

 

Suarez je ujebao Ganu, ako se ne varam. 

I ja uvek simpatisem te podsaharske Africke reprezentacije. Lud i nedisciplinovan fudbal igraju, ali svako prvenstvo iskoci po jedan tim koji ima kvalitet.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo je tu odličnih ekipa. Obala Slonovače je imalo nekolika vrhunskih igrača ( Drogba i Jaja Ture) + dosta nekih dobrih ( stari Ture, Kalu, Zervinjo... bilo je još, ne mogu odmah da se sjetim. Ja mislim da je Gana te godine najdalje otišla što se tiče ekipa iz Afrike. Mislim da niko sa tog kontinenta nije otišao dalje od 1/4 finala.

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, threepwood said:

 

https://www.mozzartsport.com/fudbal/vesti/umro-je-papa-buba-diop-strelac-onog-gola-koji-je-sokirao-ceo-svet/372075

 

Suarez je ujebao Ganu, ako se ne varam. 

I ja uvek simpatisem te podsaharske Africke reprezentacije. Lud i nedisciplinovan fudbal igraju, ali svako prvenstvo iskoci po jedan tim koji ima kvalitet.

Isto, uvek za crnu Afriku. Prosto ne znaš da li će se pobiti među sobom ili sa protivnicima, da li će imati dresove, plaćen hotel, da li će svi iz ekipe uopšte doći na prvenstvo... i tako već decenijama. Ali kad kliknu, makar u jednoj utakmici, onda gledaš poeziju u pokretu. Tada mogu sve što im padne na pamet (a često se potpuno raspadnu već za par dana). Zato volim da ih gledam iščekujući te trenutke. 

 

Severna Afrika igra ozbiljniji fudbal, disciplinovaniji, bez provere mislim da su i uspešniji na prvenstvima Afrike, ali uvek vidiš koji su im dometi i to je to, nema tu iznenađenja.

 

23 hours ago, đubrivo. said:

nešto sad razmišljam (a ima veze i sa pitanjem uvrnutog o stradanijima poznatih) - koliko se ukus u fuci formira prema toj ranoj fascinaciji:

moj tata je odrastao na pele, garinča, didi, vava brazilskoj posadi & njega na prvenstvu, pošto mi retko pohađamo isto, uglavnom zanima da vidi brazil; i to je veliki hajp. i onda nakon prve tekme, bez obzira na rez, da sud da li su za njihove standarde qrac ili su neka magična posada. on je u fazonu, brazilci igraju fudbal, ostali pokušavaju (mislim, karikiram, nije baš tako. ceni on i druge stilove ali mu ne prija oku osim još holanđana).

 

ja sam odrastao na toj argentini 86e i uvek se nadam da će biti dobri, iako retko ima pokrića. nekako sam razvio simpatiju za repke koje imaju svoju školu i par majstora a ostali su posvećeni dekonstrukciji igre protivnika (argentina, italija, urugvaj)

 

isto kao sa argentinom ali na kontri, nikada ne očekujem od španaca da urade išta na takmičenju, jer su španci sve do 2iljaditih igrali govno i kada su napravili onu titikaka ekipu, ovuk sam kontao da će ih izbaciti bilo ko prekoputa.

Vidiš, odrastali smo u isto doba, ali meni je Zilbra uvek bio i ostao broj jedan i pre nego što sam se zaljubio u Ronalda (btw. Kristijano je prestrašan igrač, sigurno u prvom redu majstora ever, možda najveći radnik od svih superzvezda itede, ali zna se ko je Ronaldo i tačka). Bio sam baš mali kad se igralo u Espanji, gledao sam posle i nervirao se kao da je uživo što Ziko i drugari ne mogu da daju gol Italiji (a ko je ikad dao gol Italiji baš kad je to najviše potrebno :classic_biggrin:), u Mexicu se nisu proslavili niti u Italiji, ali mi je negde u glavi ostala ta magična ideja Brazila - sve ono što je Šunsi odlično opisao i što tvoj ćale misli. Iako, realno, odavno to nije slučaj i sveli su se na prevrtanje Nejmara.

 

Ovo što si pomenuo za Švabe - oni baš iskreno vole fudbal. Nešto nikad ne navijam za njih, ali imam možda najveće poštovanje od svih reprezentacija. Drugar iz Frakfurta mi je opisivao koliko im znači Ajntraht. Jebote, Ajntraht - kao svojevremeno Hajduk iz Kule kod nas, uvek od 7. do 9. mesta na tabeli, nikakvo uzbuđenje ali i dalje su mu verni. Tako je i sa reprezentacijom, pokazuju kako izgleda kada neko dostigne svoj maksimum i održava ga, a sve ostalo je pitanje nivoa tog maksimuma. 

 

Baš volim reprezentativni sport - nema tu mnogo priprema, uigravanja, taktiziranja, tempiranja forme. Skupite se pa pokažete od čega ste napravljeni i isplivaju suvi kvalitet i srce. Zato mnogo volim kada neki veliki majstori porobe na velikoj sceni EP ili SP - tipa Forlan 2010 ili De Brujne u Rusiji i tada posebno navijam i za njihove reprezentacije. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Barkley#34 said:

 

Ovo što si pomenuo za Švabe - oni baš iskreno vole fudbal. Nešto nikad ne navijam za njih, ali imam možda najveće poštovanje od svih reprezentacija. Drugar iz Frakfurta mi je opisivao koliko im znači Ajntraht. Jebote, Ajntraht - kao svojevremeno Hajduk iz Kule kod nas, uvek od 7. do 9. mesta na tabeli, nikakvo uzbuđenje ali i dalje su mu verni. Tako je i sa reprezentacijom, pokazuju kako izgleda kada neko dostigne svoj maksimum i održava ga, a sve ostalo je pitanje nivoa tog maksimuma. 

 

 

mala digresija ali govori o tom švabskom pristupu fuci koji ih je i doveo tu gde jesu: top 2 repke svih vremena

 

čale mi je pričao da je 70ih ajntraht, kao što kažeš, averidžara ekipa pa su uglavnom igrali kup uefa kad su igrali euro takmičenja, bio poznat po tome što su bili tada najspremnija ekipa na planeti zemlji, u vreme kada su kondicija i atletska sposobnost baš varirali od ekipe do ekipe;

 

uglavnom, ajntraht je često gubio 0:2 na nekih pola sata do kraja utamice i još češće u tim situacijama završavao rezultatima 4:2, 2:2 ili 3:2.

naime, oni su u poslednjih 20ak minuta, pola sata ubacivali u četvrtu brzinu, kada je protivnicima odavno bila duša u nosu, jer su ionako imali jak tempo za tadašnji intenzitet tekme.

 

a kod nemačke repke mi je uvek bilo fascinantno gledati tu prvu utakmicu na evropskom ili svetskom prvenstvu:

sve ekipe krenu nešto oprezno, kao ispitivanje prva tekma, niko ne bi da pogreši - a švabo, e to se zove parni valjak na nitro pogon - samo krenu da melju u talasima kao neke mašine. gaze te i gaze sve dok se ne završi utakmica. mislim da ni ne primećuju da li su dali jedan ili pet golova u tom procesu.

 

zato sam između ostalog i primetio da su oni verovatno jedina ekipa koja tako može (makar jednom u istoriji) da ponizi brazil na njihovoj travi. nemaju instinkt koji govori da treba povući kočnicu, pustiti da prođe vreme, dati protivniku 5minuta da razmisli, jer to može biti problem za 15 minuta a švabo ne voli probleme.

 

po meni postoje svega 4x genuine škole fudbalskog stila na svetu (5i su englezi koji su pre 30 godina odustali od svog u kojem libero ili golman gađaju centarfora koji trči 100 x uzalud): brazilska, nemačka, italijanska i holandska škola. nije slučajno da su tri od ove 4 zemlje najčešće u polufinalu a imaju i najviše titula.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, đubrivo. said:

sve ekipe krenu nešto oprezno, kao ispitivanje prva tekma, niko ne bi da pogreši - a švabo, e to se zove parni valjak na nitro pogon - samo krenu da melju u talasima kao neke mašine. gaze te i gaze sve dok se ne završi utakmica. mislim da ni ne primećuju da li su dali jedan ili pet golova u tom procesu.

Ono kad su Brazilu dali dva gola zaredom u onom demoliranju. Tačno se videlo da je Brazilcima trebalo jedno pet minuta da se ispičkaraju, kao na malom fudbalu, pa da kako-tako nastave utakmicu. Kako pravila to ne dozvoljavaju, krenuli su s centra, odmah izgubili loptu, primili gol i završili u Marijanskom rovu. A Nemci, što kažeš, nisu ni primetili da su dali još jedan gol u polufinalu SP.

 

Ostao sam šokiran kao retko kada dok gledam profi fudbal - maltene sam se upitao da li može tako. Potpuni raspad jedne ekipe. A ovi prekoputa kul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Još da dodam za Talijane - ne mogu reći da sam nekad baš navijao za njih ali imam veliki respekt za njihovu repku. I nije točno da se uvijek provlače, pa na zadnjih 6 od 7 prvenstava na kojima su nastupili su ispadali baš na talijanski način, u zadnjim minutama/sekundama ili na penale. A kad krene himna - navijam za njih, barem tu minutu :classic_biggrin:

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...