Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Južna Afrika- najgore prvenstvo ever. Sječam se kao juče, poslednji dan sedmog razreda osnovne. Držali čas-dva i puštili nas da idemo kući.

 

Dogovori se nas desetak iz odeljenja da odemo na jezero da se malo kupamo, kao počinje raspust treba nekako proslaviti. Skupimo nešto para i odemo taksijima. Mislim da niko nije rekao kući dje tačno ide. Dodjemo tamo, kupamo se, zezamo se, itd. Djevojke odu posle mozda neka dva sata, ja i tri druga ostanemo još, iznajmimo neke pedaline, i uglavnom potrošimo sve pare što smo imali, kao da smo zaboravili da moramo da se vratimo nazad taksijem. Šta sad da radimo? Treba da se vraćemo skoro 10km. Ne smijemo kući da zovemo da dodju po nas, svi rekli kao igra se neki fudbal ili žurka u školu, ne sjećam se šta smo smislili. Krenemo pješke kući, izgoreli svi, sunce grije na max. Nekako se dovucamo do kuće posle sat i po pješačenja. Ja bukvalno dehidrirao. Moji otišli nedje srećom, oporavim se uz neko jelo i piće. Palim TV, kad ono počinje SP. Južna Afrika-Meksiko prva tekma. Popravlja mi se raspolaženje odmah, uvijek je neka euforija kad krenu ta velika takmičenja. Šofranac u svom karakterističnom zanosu opisuje snagu timova i igrače, ali ja čujem neki čudan zvuk koji dolazi, kao roj pčela da me napao. Gledam da li je TV u redu, ne znam šta se dešava. Onda vidim ljude na tribina koji iz petnih žila duvaju u neki instrument... jebene vuvuzele, upropastile mi prvenstvo. Do kraja Mundijala sam pogledao samo možda još 2-3 utakmice. Nijesam mogao da podnesem onaj zvuk nikako, ne pamtim da me nešto više iritiralo od toga.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

World Cup 2002 je verovatno najslabiji, barem u ovoj modernijoj eri. Brazil se prosetao sa pola snage, a iako to su sve dobijali sa 1:0, 2:1, sve su to rutinske pobede bile.  Francuska gol nij postigla u grupi(Zidan nije igrao prve dve utakmice cini mi se, mislim da je to prvi sampion koji je na sledecem prvenstvu ispao u grupi do proslog svetskog), Argentina ispala u grupi, Portugal takodje...U cetvrtfinalu se plasirali USA, Senegal, Juzna Koreja, Turska(koja je doduse imala odlicnu generaciju. Koliko se secam domacini su su imali 'najdomacinskije moguce sudjenje', a i finale je bilo one sided game, a moze se reci i one man show. Verujem da ce mnogima prvenstvo ostati u pamcenju po Zubinoj frizuri i dominaciji nakon onih uzasnih povreda. Legenda kaze da se brici masinica pokvarila pred kraj sisanja. :classic_biggrin:

Edited by MrTripleDouble
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MrTripleDouble said:

World Cup 2002 je verovatno najslabiji, barem u ovoj modernijoj eri. Brazil se prosetao sa pola snage, a iako to su sve dobijali sa 1:0, 2:1, sve su to rutinske pobede bile.

 

Michael Ballack zbog žutog kartona, u 1/2 protiv Koreje, nije mogao da igra tada u finalu :ajme: Ubedljivo najbolji igrač sredine terena tog SP, svakako jedan od nekoliko najboljih igrača celog šampionata, naravno izabran u prvu postavu prvenstva, i zbog preglupog pravila da ne igra u finalu, glupa FIFA. Naravno da su se tek posle setili, ne sećam se kad, da je to teška glupost i promenili pravilo, do tada je ko zna koliko njih propustilo najvažnije reprezentativne utakmice u životu...

Edited by Marko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, Ballack je igrao vrhunski. Dao jedini gol na mecu i u cetvrtfinalu i u polufinalu. Inace te godine je izgubio finale kupa Nemacke, finale LS, bio drugi u Bundesligi i onda izgubio finale SP.

 

@MrTripleDouble

 

Ovako na prvu Italija je ispala u grupi 2010., a Spanija 2014:classic_biggrin:Nemci su samo nastavili tradiciju. 

 

Meni je prva asocijacija na 2002. brutalno guranje Juzne Koreje. Kako su oni udarali po nogama tako se verovatno ne udara ni u nizim argentiskim ligama. Koliko se secam sudile su im neke sudije iz egzoticnih zemalja. Ako pitate nekog Italijana ili Spanca za to prvenstvo svi ce reci isto.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Meni je najbezličnije SP 1994. Jebeno se ničeg ne sećam. Više se sećam i onog 1982 i onog 1986 i onog 1990. Sećam se finala, da je bila neka očaj očaja utakmica, da je bilo 0-0 i da je Brazil dobio Italiju na penale i to je otprilike to. Više od toga jedne jedine utakmice ne mogu da se setim.

Edited by We lose every week
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A dobro, bilo je detalja za sećanje. Lepo je podsetio Tamburinjo na Argentinu i kako su brutalno izgledali pre nego što izbaciše Maradonu, pa braća Rumuni sa Hadžijem, pa braća Bugari sa Trifunom Ivanovom i jednom stvarno opasnom generacijom, pa braća Ameri i Aleksi Lalas...Jedino što finale jeste bilo truba, ali i tu sam pustio suzu i plakao zajedno sa Frankom Barezijem.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Baggio je dominirao u nokaut fazi, dva gola Nigeriji, jedan Spaniji i dva Bugarskoj u polufinalu. Nesto slicno kao Rossi 1982. I onda promasen penal u finalu, mada meni nikad nije bilo potpuno jasno zasto se Baggio smatrao za tragicara kada su Italijani i pre njegovog penala bili u minusu.

 

Inace, na tom prvenstvu je bila jedna grupa gde su sve 4 ekipe imale isti broj bodova i istu gol razliku. Pogadjate, bila je i Italija tu i prosla kao treca u grupi.

 

A utakmice ni meni nisu ostale u nekom secanju. Mozda najupecatljivija je QF kada je Branko slobodnjakom sa nekih 30-ak metara izbacio Holandjane.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, We lose every week said:

Meni je najbezličnije SP 1994. Jebeno se ničeg ne sećam. Više se sećam i onog 1982 i onog 1986 i onog 1990. Sećam se finala, da je bila neka očaj očaja utakmica, da je bilo 0-0 i da je Brazil dobio Italiju na penale i to je otprilike to. Više od toga jedne jedine utakmice ne mogu da se setim.

 

i meni su 1994. i 2002. najbezličnija prvenstva ali što kaže arsenije, istočnoevropski fudbal je 94. bio nešto što pamtim, zajedno sa "najevropskijom" po stilu igre ekipi brazilaca koja svoje 3-4 šanse završava golovima romarija i bebeta isključivo šutom "iz kolena" koji golman ne može ni da vidi, nego samo pokupi loptu iz mreže

 

kao klinac sam se, gle čuda, jako ložio na golgetere: 1982 se više sećam po sličicama i hajpu u dvorištu na fuci "paolo rosi vodu nosi";

 

1986 mi je do danas verovatno najbolje prvenstvo iz mnogo razloga, sigurno i zato što sam bio klinja koji je "all in football" ali i zato što je bilo brda majstora

- argentina sa pomenutim maradonom, horhe valdanom (čiji originalni dres real madrida posedujem : )), buručagom. jedan od najubitačnijih napadačkih trija u istoriji.

- brazil sa neverovatnom količinom majstora, zico, dr sokrates, ludi eder

- belgijanci, kulemans, šifo, frenki van der elst, erik gerets

- danci možda u najlepši fudbal u grupama a i generalno - alan simonsen, stariji laudrup, larsen elkjer

- englezi sa mojim omiljenim igračem s'kraja 80ih i početkom 90ih geri linekerom plus brajan robson, kris vodl, džon barns

 

baš je bilo talenta

 

posle 2000iljaditih mi se možda najviše dojmila repka italije iz 2006e - valjda zato što su me iznenadili stilom igre ali realno poslednjih 20 godina pratim fucu fakultativno i samo na tim većim takmičenjima pa nisam ni merodavan, tj ne čudi što me malo toga impresionira

@Del Piero da, roberto badjo je 94 imao jedan od najvecih individualnih performansa u istoriji turnira. usudjujem se da kazem rame uz rame sa najvecima. vukao je bukvalno djubre od ekipe sam do finala i penala

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gdje izvuče Valdana, strašan igrač ... strašan je i Real iz tog perioda. Beš mi sve ako ne bih mogao sada nabrojati sastav.

 

 

edit: kao klincu mi je Horhe Gordiljo zvučalo tako moćno, da sam ga često spominjao kad dam gol na terenu pored zgrade. Tu sam inače postigao neke od najljepših golova u karijeri 

Edited by Ne sam Safete
  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Ne sam Safete said:

Gdje izvuče Valdana, strašan igrač ... strašan je i Real iz tog perioda. Beš mi sve ako ne bih mogao sada nabrojati sastav.

 

 

edit: kao klincu mi je Horhe Gordiljo zvučalo tako moćno, da sam ga često spominjao kad dam gol na terenu pored zgrade. Tu sam inače postigao neke od najljepših golova u karijeri 

 

galjego i gordiljo, hodl i vodl, fudbalska braća 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Del Piero said:

A utakmice ni meni nisu ostale u nekom secanju. Mozda najupecatljivija je QF kada je Branko slobodnjakom sa nekih 30-ak metara izbacio Holandjane.

Od golova meni je u sećanju ostao Hadjijev lob

 

 

A od detalja pamtim strašnu Nigeriju: Amunike, Amokači, Uče okečukvu, Jekini, Nedelja Oliseh i mađioničar Džej Džej Okoča.

 

5 golova golova Salenka Kamerunu iz kog pamtim Rožea Milu, majstora fudbala kog izvukoše iz penzije.

 

Pamtim i tragediju Kolumbije sa Valderamom, Rinkonom i Aspriljom. Nesretnu sudbinu Andresa Eskobara.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...