Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

10 hours ago, Referent said:

Je li fora sa pločama hipsteraj ili je stvarno bolji zvuk?

 

Ima i jednog i drugog. Zvuk sa vinila je jednostavno topliji, naravno dosta zavisi od kvaliteta uređaja na kom se sluša. Slušanje ploča je pomalo sakralno iskustvo, imaš pred sobom veliki artwork i liriku, moraš da menjaš strane, dakle sluša se sa punom pažnjom.

 

Ja sam umereni do rastući kolekcionar cd-ova, prosto to je medij na kome sam odrastao i koji me nije izdao, pruža mi slično iskustvo kao ploče s tim što sam lenština pa ne moram da menjam strane, brišem iglu na gramofonu i sl. Lep je osećaj kad u ruci imaš kompletno delo, ne samo audio zapis nego i vizual koji sve to prati.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Re: Ploče, CDovi... and beyond.

 

Ja sam iz "onog" vremena sa pločama ali iako sam ih imao 300, 400 (imam i sad al ne slušam) i religiozno upijao omote i sve što ide uz to, jedva sam dočekao CDove i prestanak "krckanja".  One hipsterske varijante "slušam ploče, volim krckanje" su mi čist bulšit i proseravanje.  Gramofon (Thorens TD126MkIII) sam prodao pre 12 godina, ali i pre toga bilo je jedno 10-15 godina kako nisam stavio ploču na njega.   Ploče čuvam, čekam pravu ponudu koju neću moći odbiti, ima tu dosta rariteta, "nenabavljvivih" stvari, kolekcionarskih primeraka, bonus singlova uz albume (koji je to hajp bio nekad... eh...) singlova izdatih u 2-3 cifarskom tiražu...neka prva izdanja albuma itd...

 

Snimak koji je išao na vinil je drugačiji, frekventno obrađen zbog karakteristika čitača i prenosa zvuka (vinil, igla (mm/mc), pretpojačalo signala...pa tek onda dolazimo do (pre)amplifiera...) i strogo govoreći, ako Hi-Fi gledamo ako vernu reprodukciju onoga što je autor želeo da prikaže - CD i digitalija su daleko vernija varijanta.  sad da li to "prija" uhu više od ploče ili ne... je drugo pitanje.  Kao neko sa dobrim sluhom, odgovorno tvrdim da je "vinilni sound" čist hajp i da tu dosta utiču razni psihološki faktori. Spuštanje igle na početak ploče i sledstveni udar bas zvučnika pruža ekvivalentnu satisfakciju kao zatvaranje vrata automobila premijum klase :classic_rolleyes:

 

Digresija...

Slična priča je išla za cevaška pojačala - topao zvuk, qrac palac, tranzistori su živo sranje - braćo i sestre - cevi su super za muzičke instrumente, i definitvno je zvuk gitare na cevašima stvarno lepši i topliji (a zašto, videćemo kasnije) nego na tranzistorskim pojačalima. Što naravno ne znači da je zvuk tranzistoraca loš. Ono, subjektivni osećaj, različiti ukusi itd...ALI...

...za HI-Fi, cevaši su živ qrac. Jer pre svega nisu Hi-Fi.  Nisu verna reprodukcija signala (sa gramofona, magnetofona, CD-a...) jer cevi svojom konstrukcijom prvo imaju dosta veća izobličenja od tranzistora, a zatim i poznato pojačanje u oblasti 2. harmonika - koje i daje taj "topao" zvuk cevašima... što je lepo za čuti (jao, wooow, koji baaas... koja toplina u grudima ko kad prospeš vruću supu...), ali nije, opet ponavljam, verna reprodukcija.  Isti zvuk može se postići dodavanjem ekvilajzera iza tranzistorca i pažljivim šiljenjem frekvencija.  ali, jelda, to se ne radi, jer su ekvilajzeri za devojčice :classic_tongue:

 

Nego da se vratim na (surovu) stvarnost...  odavno (>15god) ne slušam ni CDove, osim kad se tuširam, jer sam Technicsa u spavaćoj sobi povezao sa zvučnicima u kupatilu i kako mi je CD plejer na njemu, samo tada (subotom, trebalo, ne trebalo :wicked:) palim CD... mđt. i to sve ređe od kako sam povezao laptop na Tedžu...

 

Muziku najviše slušam u kolima na Androidu, imam 60ak Gb mp3ova, kvaliteta oko 200 kbps VBR, namerno nisam išao na 320 CBR jer, realno, razlike nema, a ovako mi više stane...jer... prokleta mogućnost izbora mora da postoji što bi rekao B.Dž.Š.  Kod kuće slušam mp3, imam nešto oko Terabajt muzike, sve što me zanima, kolekcija je uglavnom 320/FLAC, ali naravno i to ide preko nekih kompjuterskih 5.1 zvučnika što je daleko i od HiFi i od koncentrisanog slušanja muzike... proodica... jbg, nema više "slušanja", ali, naravno, ne može ni bilo šta da svira. :s_d: 

Sad mi pade na pamet da zapravo najviše slušam muziku na poslu... imam plejlistu od nekih 1200 i kusur stvari i trajanja preko 3 dana, The party never ends.... pa da završimo i zaokružimo sa  #1od1202:

 

 

Sâm, smoren i nadrkan,
Fala bogu pa sam lep :smiley53:

  • Like 10
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Ja muziku slušam na sve moguće načine, s tim što ne koristim deezer, spotify i te stvari:

- skidam muziku na hard i to slušam dok sam za kompom ili radim nešto po kući

- na youtube samo kad proveravam novitete i da li je nešto vredno skidanja

- na slušalicama kad god idem bilo gde peške

- u kolima

- ne slušam jedino na poslu jer mi je priroda posla takva da bi me to žešće ometalo

ali

ne postoji taj način slušanja koji bi zamenio moj dnevni ritual sedanja ispred plejera sa mojom cd kolekcijom i slušanja natenane uz listanje bookleta i ispijanje nekog alkohola. Doduše, nedavna pojava Chaosa juniora polako narušava ovu naviku. 😞

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chaos Is Me said:

ne koristim deezer, spotify

 

Ditto... instalirao, probao, zaboravio. 

Radije pustim neki onaj digitalni radio na EONu, Rock Of Ages ili sl...

Samo offline muzika :default_coffee:

 

6 minutes ago, Chaos Is Me said:

ne slušam jedino na poslu

 

A ja imam ludu sreću da su mi u kancelariji koleginica i kolega fanovi bukvalno iste muzike, tako da moja plejlista ide on endless repeat... a tu je i još jedna nešto kraća (oko 2 dana) sa uglavnom 70's materijalom :s_d:

Dani u debugeru brže prođu :classic_happy:

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima 🙂

Prvo sam se šlogirao kad sam video da se stari tranzistori i radio-uređaji prodaju za tipa 50-60 evra. Pitam lika koji je to kupio zašto daje te pare, kaže da je bolji zvuk. Onda mi kolega kaže kako se slušaju ploče, kako sve to opet moderno, jbm li ga. 

Imam od mame neke ploče tipa Bijelo dugme i Čorba i tako neke stvari, ali imaju dve ploče koje su tipa komplikacije klasične muzike. Te dve ploče bih voleo da opet na nečemu poslušam, jer me tako vrate u detinjstvo gde sam slušao te kompozicije zbog nastavnice muzičkog koja nas je terala da prepoznajemo. Sećam se kad sam prvi put čuo Hor Jevreja. Daleko od toga da sam ja sad neki nobles koji sluša samo klasičnu muziku i da imam istančan ukus, ali to parče memorije, baš nekako neprocenjivo. 

Elem, kad sam kod nekih ispovesti, moram da priznam da sam mnoooogoooo proširio svoj muzički repertoar od kako sam na forumu.

A o načinu razmišljanja i pogledu na svet da ne pričam.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Referent said:

..... ali imaju dve ploče koje su tipa komplikacije klasične muzike.

 

Elem, kad sam kod nekih ispovesti, moram da priznam da sam mnoooogoooo proširio svoj muzički repertoar od kako sam na forumu.

A o načinu razmišljanja i pogledu na svet da ne pričam.

 

Još samo malo da proširiš vokabular i to je to...

 

:classic_tongue::classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Referent said:

dve ploče koje su tipa komplikacije klasične muzike

 

Vidi kako se zovu pa potraži online.  Velika je verovatnoća da su izašle i na CDu pa ih stoga sigurno ima negde u mp3 formatu.

Na raznim peer-2-peer mestima za muzičke manijake sigurno može da se nađe, jebo gramofon...

 

Tako sam ja našao u super kvalitetnom formatu nešto što sam kao klinac slušao, Waldo De Los Rios, obrade klasičnih klasika :classic_tongue: u 70's fazonu, ali stvarno super zvuka.  Čak je Mocartova 40. u G molu u ovoj verziji svojevremeno bila baš puštana po radiju... a i danas se često čuje.


 

Spoiler


 


 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ser Jaime! Rickon! Dickon. said:

 

Još samo malo da proširiš vokabular i to je to...

 

:classic_tongue::classic_biggrin:

Au, brate, kvalitetan šuk.😃

4 minutes ago, fancy said:

 

Vidi kako se zovu pa potraži online.  Velika je verovatnoća da su izašle i na CDu pa ih stoga sigurno ima negde u mp3 formatu.

Na raznim peer-2-peer mestima za muzičke manijake sigurno može da se nađe, jebo gramofon...

 

Tako sam ja našao u super kvalitetnom formatu nešto što sam kao klinac slušao, Waldo De Los Rios, obrade klasičnih klasika :classic_tongue: u 70's fazonu, ali stvarno super zvuka.  Čak je Mocartova 40. u G molu u ovoj verziji svojevremeno bila baš puštana po radiju... a i danas se često čuje.


 

  Hide contents

 

 

 

 

 

 

 

Ma, nije mi poenta u izvođenju, nego taj ritual da ja stavim ploču, sednem pored na pod i slušam tu kompilaciju 😃

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Referent said:

Hvala na odgovorima 🙂

Prvo sam se šlogirao kad sam video da se stari tranzistori i radio-uređaji prodaju za tipa 50-60 evra. Pitam lika koji je to kupio zašto daje te pare, kaže da je bolji zvuk. Onda mi kolega kaže kako se slušaju ploče, kako sve to opet moderno, jbm li ga. 

Imam od mame neke ploče tipa Bijelo dugme i Čorba i tako neke stvari, ali imaju dve ploče koje su tipa komplikacije klasične muzike. Te dve ploče bih voleo da opet na nečemu poslušam, jer me tako vrate u detinjstvo gde sam slušao te kompozicije zbog nastavnice muzičkog koja nas je terala da prepoznajemo. Sećam se kad sam prvi put čuo Hor Jevreja. Daleko od toga da sam ja sad neki nobles koji sluša samo klasičnu muziku i da imam istančan ukus, ali to parče memorije, baš nekako neprocenjivo. 

Elem, kad sam kod nekih ispovesti, moram da priznam da sam mnoooogoooo proširio svoj muzički repertoar od kako sam na forumu.

A o načinu razmišljanja i pogledu na svet da ne pričam.

ja sam sucker za vintage uređaje, dobio sam skoro na poklon i restaurirao
Stari-radio-EI-Melos_slika_L_96328829.jp

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...