Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

"Zelim da zivim kao obicni ljudi"

Ovo je deo teksta najveceg hita sastava "Pulp". Singl "Common People",objavljen je krajem maja 1995.godine i samo u prvoj nedelji je prodat u tirazu od preko 70.000 primeraka i ostavio duboki trag. Toliki,da je i danas,25 godina kasnije ova pesma nezaobilazna. Pre nekoliko godina je cak,medju silnim pesmama sastava "Oasis","Blur" ili "Suede" - bas "Common People" izabrana u jednoj anketi za himnu britpopa. Stihovi pesme koje je napisao Dzarvis Koker bili su predmet silnih debata,pa cak i akademskih studija.

Kokeru je kao inspiracija za stihove posluzila studentkinja koju je upoznao na drugoj godini studija na Sent Martins koledzu u Londonu. Otuda pocinje stihovima:
She came from Greece she had a thirst for knowledge
She studied sculpture at Saint Martin's College


Pre nekoliko godina pojavile su se spekulacije da je ta famozna studentkinja zapravo supruga nekadasnjeg nekadasnjeg ministra finansija Grcke Janisa Varufakisa - Dane Strato. I sam Varufakis se osvrnuo na spekulacije izjavivsi: "Da,ona je bila jedina studentkinja skulpture iz Grcke na Sent Martins koledzu u to vreme".

O tome kakav potencijal ta pesma ima,njeni tvorci uverili su se i pre izlaska singla,kada su "Pulp" nastupili kao predgrupa sastavu "Oasis" u Sefildu 1995. Cak je i Noel Galager posvedocio da je publika "odlepila" kada je cula "Commom People"

Sastav "Pulp" se razisao 2002. 2011 su se okupili u originalnoj postavi i povremeno nastupaju na festivalima. Na jednom od takvih nastupa (Reding,2011) Dzarvis Koker je rekao: "Ako cemo ostati upamceni samo po ovoj pesmi,nemam nista protiv - to je dobra pesma"

Ja sam snimak tog nastupa vec kacio,ali ovaj put ide spot koji je takodje sjajan.
Srecan 25-ti rodjus,Common People :heart:

 


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne bi da umanjujem ovu pesmu (secam je se, mada iz perioda dosta posle, ne iz sredine '90-ih). Himna Britpopa? Tesko, ne pored nekih drugih koje su ostale iz tog perioda. Oasis sa "(Whats the Story) Morning Glory?" najpre, pa onda i znamo koje pesme i albumi od Blur, pa mozda i Suede idu pre. Jeste ovo nezaobilazan hit, kao sto kazes, ali da se rangira toliko visoko pre pomenutih, ne bas. Koja i kakva anketa bi stavila ovu pesmu na prvo mesto te ere i tog zanra? Link ako znas. Ali da, ankete...

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Marko said:

Ne bi da umanjujem ovu pesmu (secam je se, mada iz perioda dosta posle, ne iz sredine '90-ih). Himna Britpopa? Tesko, ne pored nekih drugih koje su ostale iz tog perioda. Oasis sa "(Whats the Story) Morning Glory?" najpre, pa onda i znamo koje pesme i albumi od Blur, pa mozda i Suede idu pre. Jeste ovo nezaobilazan hit, kao sto kazes, ali da se rangira toliko visoko pre pomenutih, ne bas. Koja i kakva anketa bi stavila ovu pesmu na prvo mesto te ere i tog zanra? Link ako znas. Ali da, ankete...

 

Pa sigurno je najbitnija pesma koju je Pulp napravio (mada su meni dok sam bio u toj britpop fazi kao klinac i Acrylic afternoon i Razzmatazz bile draze), a oni mu svakako dodju ikone britpopa. Evo NME je turio na sesto mesto - www.nme.com/photos/50-greatest-britpop-songs-ever-as-voted-by-you-1434108%3famp

Edited by threepwood
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Marko said:

Jeste ovo nezaobilazan hit, kao sto kazes, ali da se rangira toliko visoko pre pomenutih, ne bas. Koja i kakva anketa bi stavila ovu pesmu na prvo mesto te ere i tog zanra? Link ako znas. Ali da, ankete...

Quote

1

Pulp, “Common People”
In 1988, Jarvis Cocker was studying at Central Saint Martins College of Art and Design when he started talking to a wealthy girl from Greece who yearned, in her words, to live like the "common people." The encounter and phrasing stuck in his mind and inspired him to write "Common People," an enormous hit in England that's gone to have a huge afterlife and dwarf most every other song in Pulp's catalog. The number has become so iconic that numerous people have attempted to track down the Greek woman, and just this month reports came out that it's actually Danae Stratou, the wife of the Greek Minister of Finance. There have been similar claims about other candidates, but nobody seems to know for sure. The mystery only makes the song more alluring, and it's so powerful that even William Shatner managed to record a great cover.

Quote

 

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Sprivel said:

Kad moze Cure u kafanu, daj onda i Osvajace.

 

ne volim the cure ali je ova close to me jedan od najboljih clubbing momenata koje sam doživeo i to na pravovernom deep house setu. ovaj uvod je išao cca 5 minuta ili mi tako izgleda 10 godina kasnije. uglavnom, sve je okej kada se upotrebi smisleno, black riot, dj hell i skrec majstor ljuban to znaju :i

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=yaCem1ik8NE

 

                                   :default_coffee:

                                   :default_coffee: 

                          :default_coffee::default_coffee::default_coffee:

                     :default_coffee::default_coffee::default_coffee::default_coffee:

                                   :default_coffee:

                                   :default_coffee:

                                   :default_coffee:

                                   :default_coffee:

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...