Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

12 hours ago, SteveFrancis#3 said:

 

To kome je na cemu bio fokus, nema nikakve veze sa pricom. Mogao je usput i da bude sef kuhinje na kruzeru, ne menja nista. Pac nije izbacio gomilu tresa, vec 1 dupli, malo agresivnije komercijalni album (na koji je bio nateran sustinski kao protivuslugu Sugeu) na kome je bilo idimidodjimi pesama; kao uostalom i na Biggievom drugom. 

 

Vec smo nekad ranije vodili slicnu raspravu - ne moze covek sa 1 i po albumom da bude GOAT nikako, cak ni u konkurenciji. Ako je jedan vrhunski album kriterijum, onda isto toliko jak (ako ne i jaci) argument ima i Big L da se proglasi GOAT-om. Ili GZA, sto da ne. Ne mogu Nas i Rakim njemu da budu 2nd tier nikako, prvi je izbacio masu odlicnih albuma, klasika, a drugi je godfather modernog repa i takodje stoji iza citave hrpe vrhunskih albuma. Opet, ako cemo samo liriku i fancy wordplay da uzmemo kao kriterijum, onda je MF DOOM najveci u istoriji istorije, pa je debeli i tu kratak.

prvo da se ogradim ja rekoh meni je (nije) goat tako da je to ipak dosta subjektivna kategorija.

elem posmatras ga na pogresan nacin. recimo od dzordana se moze naci igrac koji je bolji suter, dribler, defanzivac, neko ko je duze igrao, ubacio vise clutch koseva... ali ako ga posmatras kao celinu tj.  kao kompletan paket sa svim manama i kvalitetima jasno je da je goat.

slicna prica je i sa bigijem koji ima sve sto mu treba za goat status: najbolji flow,  lirika i sklapanje rima, metafore, wordplay, nenadmasan i zivopisan storytelling - nacin na koji je mogao da skroji i oboji pricu i priblizi i objasni temu u pesmi i udje u lik o kome govori je kao sto vec rekoh nenadmasan, ulazak u legendu za zivota posle "samo" dva albuma (od toga jedan dupli), sadrzaj i materijal o kome repuje, tehnika repovanja, muzicki talenat, klasici u diskografiji (najbolji album (uz nasov illmatic i rakimov paid in full i najbolji singl u hip hop istoriji),  ogroman komercijalni i ogroman uspeh na samoj "ulici" u getu, producentski deo price i nepogresiv osecaj za kvalitetan beat, fristajl vestina, harizma i konekcija sa publikom  i showmanship na sceni, ogroman uspeh sa prva dva albuma i izbijanje na celo kolone najboljih u njegovoj eri a u kojoj su jos bili redman, nas, 2pac, dre, wu-tang, tribe, outcast, scarface..., vanvremensko trajanje, uticaj i zaostavstina njegovog rada na zanr... zaista previse stvari da se  ponabraja i opise njegov muzicki grejtnes.

sad mogu da razumem da zbog tragicnih okolnosti i ne svojom krivicom on nema longevity ali mu se isto ne moze uzeti za zlo jer je u kratkom periodu izbacio mnogo vise kvaliteta od drugih za celu i mnogo duzu karijeru -  kvalitet treba da ide ipak ispred kvantiteta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2020 at 2:44 PM, SteveFrancis#3 said:

 

Pa to je deo folklora, battle rap je u srzi hip hop kulture. Muzicki skromni poceci su bacali akcenat na rime, imao si prakticno samo ritam i udri. Na tim strit 'zurezama' smenjuju se likovi na mikrofonu, publika ih ocenjuje vristanjem/zvizdanjem i tapsanjem. Kasnije to dobija malo radikalniju formu sa beef-ovima od pocetka devedesetih, s tim sto su koren neke licne razmirice, a ne prosto zelja za nadmetanjem. U svakom slucaju, kad god je vise emsijeva u pesmi, prirodno je da se obraca paznja ko je bio najoroginalniji, rekao najvise, pogodio sustinu, imao najbolji wordplay...

 

Ispratis sva veca izdanja, kazes? Jesi odslusao Bandanu, uknowhatimsayin, Grey Area, Injury Reserve, Let The Sun Talk..? 

 

BTW, Denzel je bio ubercar, ali se srozao poprilicno poslednjih godinu-dve.

 

Sad sam prošao last.fm da vidim šta sam sve slušao iz 2019 😄

Denzel Curry, Danny Brown, Stormzy, Skepta, Giggs, Dave, JPEGMAFIA, Kano, Little Simz, Tyler, the Creator, Gibbs & Madlib, slowthai, Brockhampton + Drake i Post Malone ako se i oni računaju

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Da okadimo birtiju od ovija sto recituju...

 

 

 

 

Ja mislim da imam najcudniju plej listu u telefonu od svih vas.

 

 

Kod mene mozete da nadjete sve od Roberta Dzonsona, Madi Votersa, BB i Alberta Kinga, SRV, preko svega najvrednijeg kada je rok/blues 60tih i 70tih (bukvalno sve od Pink Flojda, prva 4 albuma LZ, Stonesi, Dzimi, The Who, CCR, Allman Brothers, Rush, ACDC, Eric Clapton/Cream/Blind Faith, Dire Straits...), do, pazi sad - hiphopa 80tih i 90 tih, Rakima, Nasa, NWA, Big Daddy Kane-a, Wu Tanga, 2paca, Bigija, a naravno i Newcleusa, da ne nabrajam dalje.

 

Objasnjenje sa kojim sam se pomirio je da ja jednostavno volim sve ono sto su Afroamerikanci iznedrili kad je muzika u pitanju, i sve derivate toga.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

 

Ja mislim da imam najcudniju plej listu u telefonu od svih vas.

 

 

Kod mene mozete da nadjete sve od Roberta Dzonsona, Madi Votersa, BB i Alberta Kinga, SRV, preko svega najvrednijeg kada je rok/blues 60tih i 70tih (bukvalno sve od Pink Flojda, prva 4 albuma LZ, Stonesi, Dzimi, The Who, CCR, Allman Brothers, Rush, ACDC, Eric Clapton/Cream/Blind Faith, Dire Straits...), do, pazi sad - hiphopa 80tih i 90 tih, Rakima, Nasa, NWA, Big Daddy Kane-a, Wu Tanga, 2paca, Bigija, a naravno i Newcleusa, da ne nabrajam dalje.

 

Objasnjenje sa kojim sam se pomirio je da ja jednostavno volim sve ono sto su Afroamerikanci iznedrili kad je muzika u pitanju, i sve derivate toga.

Sve to i kod men` plus Cache i Djavo, Krusevac Gheto i Lejdi Lerdi (sestrica moja mala).:61:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SteveFrancis#3 said:

 

1. Busta

2. Q-Tip

 

Idemo dalje. Jos jedna teska. 3 vrhunska, vanvremenska versa.

 

 

1. Ghostface

2. Nasir

3. Raekwon

 

Ali to su sve tanusne linije

 

uff opasna tjuna, nisam čuo do sada 

 

recimo 

1 nas

2 ghostface 

3 raekwon 

 

ali može i prvi killa a ni raekwon nije daleko 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...