Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

poenta je u ovome što si pomenuo, drugačije se slušala muzika tj "na duže staze". to što je neki album izašao 94, 95 ili 97, nije pravilo toliku razliku 

 

plus kada si mlađi imaš svo vreme ovoga sveta da se posvetis nečemu takvom 

 

plus što sam imao na čemu da slušam a sada i ne baš, al to je moj problem 

 

Edit @realno *w

Edited by uini
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

poenta je u ovome što si pomenuo, drugačije se slušala muzika tj "na duže staze". to što je neki album izašao 94, 95 ili 97, nije pravilo toliku razliku 

 

plus kada si mlađi imaš svo vreme ovoga sveta da se posvetis nečemu takvom 

 

plus što sam imao na čemu da slušam a sada i ne baš, al to je moj problem 

 

Edit @realno *w

 

Plus što je tada neka konkretna stvar mnogo više značila nego danas...hoću da kažem da nam je danas sve dostupno u desetak sekundi, koliko ti treba da nađeš na tjubu. Tada se čekalo danima sa kasetom u kasetofonu dok radi radio, da ti naleti nešto što ti znači da bi mogao da snimiš i slušaš. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Hiperprodukcija, drugo vreme sta ces... za 10-20 godina nece biti benda koji ce moci samostalno da okupi pun stadion ljudi. Prezivece festivali i Kit Ricards. 

 

Takodje sve manje ce biti albuma izbacivace se po pesma dve na mesec dana i to je to. Mogu da nabrojim dvadesetak one hit wonder pevaca iz SAD u poslednjih 10 god koji su sjajni pevaci i u nekom proslom vremenu bi svakako dobili mnogo vise priznanja a ostace samo Somebody that i used to know tipovi. 

 

Postoje i druge negativne strane hiperprodukcije i tog sto vise sto brze principa zivota generalno, ali za muziku se ogleda u tome da ljudi nemaju vremena da je slusaju. Da Child in time izadje sada imala bi 5000 pregleda na youtubu a kritika bi je isekla kao predugu, dosadnu i sa glupim tekstom. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sto se moguceg izumiranja albuma tice, nije tu glavni krivac hiperprodukcija, vec tehnologija (nove platforme i nacini zarade) koja ide ruku pod ruku sa profilom modernog potrosaca - necu nista djuture, sam biram konkretne sadrzaje koje zelim da konzumiram, a vreme mi je najskuplja roba jer moram da probam i ovo i ono tamo i ono jos dok mi drzi paznja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Tamburinjo said:

Hiperprodukcija, drugo vreme sta ces... za 10-20 godina nece biti benda koji ce moci samostalno da okupi pun stadion ljudi. Prezivece festivali i Kit Ricards. 

 

Takodje sve manje ce biti albuma izbacivace se po pesma dve na mesec dana i to je to. Mogu da nabrojim dvadesetak one hit wonder pevaca iz SAD u poslednjih 10 god koji su sjajni pevaci i u nekom proslom vremenu bi svakako dobili mnogo vise priznanja a ostace samo Somebody that i used to know tipovi. 

 

Postoje i druge negativne strane hiperprodukcije i tog sto vise sto brze principa zivota generalno, ali za muziku se ogleda u tome da ljudi nemaju vremena da je slusaju. Da Child in time izadje sada imala bi 5000 pregleda na youtubu a kritika bi je isekla kao predugu, dosadnu i sa glupim tekstom. 

 

Ogromna je to tema i velika dilema: da li je moguće u današnje vreme napraviti neku epohalnu stvar?

 

Nekako na prvu ruku bih rekao da nije tako, ali kad pogledam ovu listu: https://chart2000.com/songs.htm ... zabrinem se.  Osim par rep stvari, ne znam da li postoji šansa da za recimo 10-15 godina, poželim da poslušam nešto od ovoga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, realno *w said:

 

Ogromna je to tema i velika dilema: da li je moguće u današnje vreme napraviti neku epohalnu stvar?

 

Mogu naravno da pricam samo iz vizure onoga sto slusam i sa cim sam familijaran, (mozda nije tako u nekim drugim zanrovima) ali moj utisak je da je moguce, s tim sto su sada to incidenti, a ranije su takve stvari/albumi bili pravilo. Sta pricati kada ti imas jednu jedinu godinu u kojoj dobijes 15 ili 20 klasika, dok recimo u ovoj protekloj imas sveukupno 3 i po upotrebljiva albuma.

 

Sto se tice liste, realno je blamantna, s tim sto se opet primecuje jos dodatni pad originalnosti i zaranjanje u sve vecu bezveznjastinu ako rasclanis 00's od 10's

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

Mogu naravno da pricam samo iz vizure onoga sto slusam i sa cim sam familijaran, (mozda nije tako u nekim drugim zanrovima) ali moj utisak je da je moguce, s tim sto su sada to incidenti, a ranije su takve stvari/albumi bili pravilo. Sta pricati kada ti imas jednu jedinu godinu u kojoj dobijes 15 ili 20 klasika, dok recimo u ovoj protekloj imas sveukupno 3 i po upotrebljiva albuma.

 

Sto se tice liste, realno je blamantna, s tim sto se opet primecuje jos dodatni pad originalnosti i zaranjanje u sve vecu bezveznjastinu ako rasclanis 00's od 10's

Batali predavanje Tastina praznine  i postavi pesmu!:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Tamburinjo said:

Hiperprodukcija, drugo vreme sta ces... za 10-20 godina nece biti benda koji ce moci samostalno da okupi pun stadion ljudi. Prezivece festivali i Kit Ricards. 

Sadržaj će biti prilagođavan svakom korisniku i svi će tražiti nešto posebno. Da se zezam malo, polovina sveta će stvarati za drugu polovinu ali neće moći da živi od toga jer će imati malo sledbenika, ali koji će biti autentično njihovi.

 

28 minutes ago, realno *w said:

Osim par rep stvari, ne znam da li postoji šansa da za recimo 10-15 godina, poželim da poslušam nešto od ovoga.

Pravo pitanje je da li će oni koji su imali godina koliko si ti imao u vreme otkrivanja pesama koje si pomenuo u jednom od prethodnih postova želeti da ih slušaju ponovo. Da li će postati klasici pre svega za one koji su odrastali i upoznavali muziku uz to? Ti si tad već imao neko znanje i konture ukusa.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 21Barkley said:

Pravo pitanje je da li će oni koji su imali godina koliko si ti imao u vreme otkrivanja pesama koje si pomenuo u jednom od prethodnih postova želeti da ih slušaju ponovo. Da li će postati klasici pre svega za one koji su odrastali i upoznavali muziku uz to? Ti si tad već imao neko znanje i konture ukusa.

 

Dobro pitanje, a ja mislim da neće. Tj da hoće jako mali %. 

 

Mislim da će većina biti nezainteresovana za to. Jedan deo, muzički obrazovan, će ceniti jer su svesni važnosti, kvaliteta, ali ne i iskreno voleti. Kao što ja sada gledam na neku muziku 50ih recimo, tipa neki Sem Kuk ili slično. Poštovanje i naklon do poda, ljudi koji su stvarali bluz u tom obliku iz kojeg je nastao rok, ali ću ipak pustiti makar neke 60e, a naravno 70,80,90e...

 

 

kad smo već tu

 

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Jasno,ali...

...1991 je npr.izasao "Nirvanin" Nevermind album..i nista vise nije bilo istotm 
Ovo pisem kao neko ko nikad nije ni bio Nirvana die-hard fan,ali ne moze se ignorisati ne samo uticaj,vec i suvi kvalitet ovog albuma. Tako da devesprva nije samo top godina po pitanju nekih licnih preferencija,ona je znacajna po nekim realnim merilima. Vrlo,vrlo znacajna.

(ovaj srednji pasus nije 'replika' tebi,naravno)

 

respekt za Nevermind ali po tom kriterijumu (nista vise nije bilo isto) Are you expirienced po mom skromnom misljenju sije svaki komad vinila koji je ikada izdat, Dzimika je nezabezen incident u manje - vise postepenoj i pretapajucoj evoluciji pop/rock/whathever muzike, bukvalno kao neki vanzemaljac/avatar koji krade vatru od bogova i silazi na zemlju da je donese ljudima

 

imam neku svoju teoriju da su svi podzanrovi rok muzike definisani albumima koji su izdati bas 1967-me, ako ne u potpunosti onda u nekoj proto formi

 

 

 

 

Edited by SunZero
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, SunZero said:

Imam neku svoju teoriju da su svi podzanrovi rok muzike definisani albumima koji su izdati bas 1967-me, ako ne u potpunosti onda u nekoj proto formi.

 

Yessir, 67-ma je mnogo vazna godina za rok. Ne znam da li je bas sve krenulo te godine, ja bih licno proto-punk npr. datirao 2 godine ranije, kad je The Who izbacio My Generation. Ali i to je za debatu. Definitivno su 67-ma i 69-ta su najvaznije godine. Onda bih ja s moje tacke gledista sledece rangirao ovako: 73, 71, 77, 75, 65.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, SunZero said:

 

 

imam neku svoju teoriju da su svi podzanrovi rok muzike definisani albumima koji su izdati bas 1967-me, ako ne u potpunosti onda u nekoj proto formi

 

 

U pravu si ali je isto tako i kolega u pravu za 91. Razlika vam je samo u zanrovima. Kao kada bi ljubitelji automobila gledali koja je godina preokrenula sve a onda neko kaze 

preteca svega je biciklo gotova diskusija. I taj Hendriks se ugledao na nekoga i priznajem mu impakt i prvo mesto za uticja na gitarose ali pada na drugo mesto u ukupnom 

skoru u rok en rolu iza Bitlsa.

 

Elem da ne pravim digresije, podjedanko vazne godine, meni licno draza 91 s obzirom da su tada na vrhuncu bili mnogo tvrdji bendovi i tada su izdali neverovatne albume. 

 

 

@21Barkley

 

Ne mogu reci da sam te bas razumeo :classic_smile:

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Yessir, 67-ma je mnogo vazna godina za rok. Ne znam da li je bas sve krenulo te godine, ja bih licno proto-punk npr. datirao 2 godine ranije, kad je The Who izbacio My Generation. Ali i to je za debatu. Definitivno su 67-ma i 69-ta su najvaznije godine. Onda bih ja s moje tacke gledista sledece rangirao ovako: 73, 71, 77, 75, 65.

 

velvet underground prvi album je verovali ili ne, 1967.

bitlsi objavili sgt pepper's plus strawberry fields forever i magical mistery tour eps

 

sigurno ima tu još džumla značajnih albuma samo što ja baš nisam verziran. ali vidim svašta je na spisku 67

 

edit

mislim da nikada nisam slusao love a sigurno ne ovaj album forever changes za koji independent kaze da je the gretest 1967

 

 

tenor.gif

 

 

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/the-twenty-greatest-albums-of-1967-a7766436.html

 

1967.png?w968

 

 

 

Edited by uini
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SunZero said:

 

respekt za Nevermind ali po tom kriterijumu (nista vise nije bilo isto) Are you expirienced po mom skromnom misljenju sije svaki komad vinila koji je ikada izdat, Dzimika je nezabezen incident u manje - vise postepenoj i pretapajucoj evoluciji pop/rock/whathever muzike, bukvalno kao neki vanzemaljac/avatar koji krade vatru od bogova i silazi na zemlju da je donese ljudima

 

imam neku svoju teoriju da su svi podzanrovi rok muzike definisani albumima koji su izdati bas 1967-me, ako ne u potpunosti onda u nekoj proto formi

 

 

 

 

Sto neko vec napisa - prica je zanimljiva,ali moze se reci i komplikovana. 

Recimo,ti ovde jesi u pravu. Hendrix je izvrsio strahoviti uticaj na sve ono sto ce doci posle njega. I sa te,istorijske tacke gledista,'67 je verovatno znacajnija od '91 (msm,meni kao 'ciganu' ne moze biti ni u snovima,al' to sad nije tema :classic_biggrin:)
Opet,za mene licno (moze li postojati nelicni 'ja'? :smiley33:) je 1991 najjaca godina u pogledu muzickog autorstva i izdavastva. Ipak sam ja sa tim srastao i uz to stasavao i klesao neki svoj muzicki ukus..

Sve ce se svakako svesti na teren licnih preferencija,ali ja sam pokusao ukazati na to da je ta "moja" godina ponudila mnogo kvalitetnih albuma,medju kojima jedan kojeg deo pop/rok kritike smatra top10 albumom svih vremena..

Bitlsi su izdali Sgt.Pepper 1967? 
Ouch! :classic_biggrin:

Edit:sad vidim da je uini vec napisao da jesu

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

fender&crni

 

drago mi je da se slazemo u vezi Hendrixa ali ja ga nisam izdvojio zbog uticaja (koji je neosporan) vec zbog toga kakav je pojava Hendrixa pravo niotkuda sa triton opening-om Purple Haze-a kvantni skok u muzickom izrazaju i poimanje muzike kao ciste eksplozije zadovoljstva umesto skladanja skladnih skladbi

 

evo uini je zagrebao po toj godini i odusevljen sam sto se uhvatio bas za velvet underground od mora muzike

kasnije cu mozda baciti neke albume i obrazloziti zasto mislim da su u mnogome odredili ostatak 20-tog veka

Edited by SunZero
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...