Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Februar 1991. u Tivoliju, Ljubljana - Pantera, Annihilator, Judas Priest. Još mi bridi glava kad se setim, ozvučenje je valjda bilo za stadionske svirke, pa su to ne znam kako nakrcali u halu, plombe su ispadale bez problema.

 

Pantera, koja je tek izdala "Cowboys from hell", je izašla prva, pola nas je bilo u fazonu "Koji su bre ovi" i nastavilo da pije pivo, Anselmo je imao neku repinu na glavi, ako se dobro sećam.

 

Annihilator je izašao u postavi samo sa jednom (Votersovom) gitarom, prašili su za sve pare, već su bili poznatiji i kod nas, pogotovo "Alice in hell", mada su više svirali pesme sa "Never neverland", baš su dobro zagrejali publiku, osim mene, ja sam došao samo zbog...

 

Judas Priest - sveže izdat Painkiller album bez slabe pesme, Halford u top formi, potegli su i starije stvari tipa Sentinel, uhhh...

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@uncletima

 

Ujko lebac ti poljubim, Metallica od 89-92 je najbolji njihov period sto se lajv nastupa tice. Osecam da su sprzili Vijenu ko napalmom! 

 

Na youtube snimcima se iz tog perioda cuje bas mocan zvuk, nekako su posle utanjili. 

 

P.s. @Stiletto

 

A i ovaj matori gledao i slusao Halforda u prajmu posle izlaska 2 najboljeg hevi albuma ikada. Ostaje mi da se tesim da sam mladji 😄

Edited by Tamburinjo
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Tamburinjo said:

A i ovaj matori gledao i slusao Halforda u prajmu posle izlaska 2 najboljeg hevi albuma ikada. Ostaje mi da se tesim da sam mladji 😄

Tako sam se i ja tešio kad mi je matori pričao kako je uživo gledao Led Zeppelin. Za dvadesetak godina tešiće se neko mlađi od tebe :64:

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, pepe sancez said:

Moze neko upucen da napise nesto o Laibachu, da preporuci neki video ili pricu. Otprilike znam kakav je zvuk, ali mi djeluje da je njihov fenomen mnogo siri od same muzike. Rado bih da se uputim bolje.

Ocekuj da ce te @Asterionizbombardovati svim i svacim :lol_2:

Znam da su snimili dokumentarni film o poseti Severnoj Koreji pre nekih godinu-dve dana..ovo upravo pominjem zbog tog fenomena.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, pepe sancez said:

Moze neko upucen da napise nesto o Laibachu, da preporuci neki video ili pricu. Otprilike znam kakav je zvuk, ali mi djeluje da je njihov fenomen mnogo siri od same muzike. Rado bih da se uputim bolje.

 

ima toga relativno dostupnog na netu, samo treba traziti a ja sad nesto ne mogu. ovako na par klikova

 

 

 

 

 

 

edit

@Beonegro je ekspert na temu ako nisam umislio

 

uglavnom, dodaj u pretragu i neue sloveniche kunst, art kolektiv irwin i ko zna šta sve 

 

ja bio na par koncerata. a imam i par albuma. koncert im je posebno iskustvo ali ne i nešto što se mora dva puta videti, pogotovo od kraja 90ih naovamo

..mada vidim da sviraju u bgdu uskoro

 

omiljeni album: jesus christ superstars

Edited by uini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pepe sancez said:

Moze neko upucen da napise nesto o Laibachu, da preporuci neki video ili pricu. Otprilike znam kakav je zvuk, ali mi djeluje da je njihov fenomen mnogo siri od same muzike. Rado bih da se uputim bolje.

 

Znaš da su to ljudi koji su okončali nekrofilnu boles zvanu štafeta?

 

Uzgred su i jedini pop-kulturni sadržaj iz bivše države od ikakve međunarodne relevantosti i inovativnosti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pepe sancez said:

Moze neko upucen da napise nesto o Laibachu, da preporuci neki video ili pricu. Otprilike znam kakav je zvuk, ali mi djeluje da je njihov fenomen mnogo siri od same muzike. Rado bih da se uputim bolje.

Ukratko, mnogo više konceptualni audio-vizuelni i scenografski projekat sa jakim, pametnim i koherentnim marketingom nego neko muzičko padanje u nesvest. Slušao sam ih dva put uživo, smorio se kao bulja oba puta, all style no substance. Film o nastupu u Sev.Koreji vredi pogledati, kulturološki jako interesantno, doduše s dosta opštih mesta. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tamburinjo said:

Ujko lebac ti poljubim😄


 

Spoiler

Pricao sam ja vec, ujkinom, da je koncert bio ocaj, iz dva razloga, naravno. Prvi, sluzili su bezalkoholno pivo, drugi Lars se zestoko kurcio preko bima, onog video...

Salu na stranu, retko pozitivno iskustvo iz Beca iz tog perioda. Braca, Slovenci se guraju za kartu, a bio ih je ceo bus. Culi su nas kako pricamo na "naskem" i hoce kartu viska. Ne, naravno, nisam bio sitna dusa, ali nisam mogao da im pomognem, tako da - Izvol'te nazad za Maribor.

Zao mi je, ali opet moram da se vratim na najgoru mogucu umotvorinu, tipa bezalkoholno pivo. Ne razumem, poenta je da se zuti, da ne peni? - Pa, daj mi onda sok!

Inace, samog koncerta posle 30 minuta se ne secam... Ispucao sam svu jebanu energiju u tih pola sata... SHIT



PS. Kirk je stetocina. Covek me, posle pola sata koncerta pogledom pita: " Tima, koji ti je kurac, sad sledi najbolje..."  Kurac moj, najbolje! Posle sledi: "Load", "ReLoad" i ostala sranja!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tamburinjo said:

 

Ujko lebac ti poljubim, 😄


Ima neka druga prica, iz tih, Beckih dana. Prodavnica, mala, taman, za nas, metalno ugrozene... Mislice, onaj, Keos, da ga stolkujem... Mislim, da nije bilo iste, ja Leprosy nikad ne bih cuo...

Agent, Orange...

Mille, Petrozza...

...
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Onda se otvori golema, "Virgin", prodavnica, gde na slusalicama sve mozes da cujes, tja...

 

Spoiler

 


Ovaj shit mi se nikada nije svideo, ali (!) Tamo neke, sitne drugarice, 13, 14, eventualno 15 godina, rekose, sa sve "Bros" nekim albumom  u rukama, da je Metallica OK...

I mean, really... Nije ni cudo, sto sam posle te epizode zavoleo Pearl, + Jam...
 

 

Link to comment
Share on other sites

Je l' neko kupovao cipele marke Quechua? Prodaju ih u Dekatlonu, vidim da su jako jeftine, a imaju dobre komentare i ocene. Pa mi je sve jako čudno. Pa me interesuje ako je neko od vas pazario. 

Toliko su jeftine da neću žaliti pare i da kratko potraju, al' čisto da prijupitam. 

Link to comment
Share on other sites

Moze neko upucen da napise nesto o Laibachu, da preporuci neki video ili pricu. Otprilike znam kakav je zvuk, ali mi djeluje da je njihov fenomen mnogo siri od same muzike. Rado bih da se uputim bolje.

Jbg, ja sam ih pratio od početka karijere, da ne kažem da smo otprilike generacija...
Puno toga ima... Sve u svemu, nađi članak na engleskoj Wiki, odličan je i informativan. Originalno deo jednog šireg projekta NSK (Neue Slowenische Kunst), originalni pevač (Tomaž Hostnik) je izvršio samoubistvo u 21. godini (obesio se ritualno - paralela sa Joy Division neminovna) a par godina posle toga slede albumi i proboj koncepta Laibach na evropsku i svetsku scenu. Čak je neko vreme i Draža iz Urbane Gerile svirao bubnjeve sa njima...

Meni lično prva 3-4 albuma su za ozbiljno slušanje - Laibach, Nova Akropola i Opus Dei. I Rekapitulacija, sa ranim snimcima.

Posle Opus Dei oni su konačno našli svoj finalni / komercijalni zvuk, i sve nakon toga mi je više manje slično. Mada ne sumnjam da je to upravo deo njihovog opusa koji je najprijemčiviji za slušanje i sticanje velike internacionalne baze fanova... Sve što je 90ih i 2000ih nastalo sa žestokim industrijskim zvukom, koketiranje sa arijevskim imidžom i otpevano/izvikano na nemačkim jeziku na muzičkoj sceni su samo razne vrste dokomercijalizacije i poentiranja na Laibach konceptu (oni što pevaju Du Hast npr...)

Za casual listener-a, početi sa Opus Dei i nastaviti u tom maniru sa Let It Be, Sympathy for the Devil, Kapital, NATO...itd. Možda naći kompilaciju Slovenska Akropola sa ranijim radovima, ali...pažljivo s tim [emoji2]

Za ozbiljne slušaoce, od početka, od Laibach / Rekapitulacija, pa odmoriti mozak posle Opus Dei [emoji106]

Ostavljam drugima da pošalju Anju Rupel [emoji12] u Accross The Universe, od mene Geburt Einer Nation (One Vision, Queen)



Sent from my SM-N950F using...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...