Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Naterao me Fender sad svojom objavom o onim slikama da podelim nešto s forumom.

 

Jako mi je krivo što moj kraj, jug Srbije, nema, po mom mišljenju, dobar odnos prema istorijskim lokalitetima i istorijskim nasleđem uopšte.
Znamo da se pohvalimo kako je na teritoriji Srbije rođeno 17 vladara Rima i na tablama na ulazu u Niš lepo piše "rodno mesto Konstantina Velikog"
ali ne znamo baš da pokažemo da nam sve to mnogo znači. U ovom kraju, tačnije kod Prokuplja, nalazi se selo Zlata. U tom selu su ostaci rimske/vizantijske tvrđave
oko koje se povela rasprava da li je to zapravo Justiniana Prima. Justiniana Prima ili Caričin grad je lokalitet kod Lebana, grad koji je sagradio Justinian
pre oko 1500 godina. Caričin grad, kad sam ja bio tamo(pre dosta godina, doduše), niti je bio ograđen, niti se naplaćivao ulaz, mada sam čuo da se sad naplaćuje, što
je svakako manje bitno, bitnije je da je to jedna ruševina koja zjapi na otvorenom. No, da se vratimo na Zlatu. Lokalitet u Zlati, sudeći po nekim nalazima,
nije Justiniana Prima, jer postoje slojevi stariji od 1500 godina odnosno pre života Justiniana. U svakom slučaju, stariji je i veći grad koji je verovatno bio
vrlo značajan za kontrolu ovog dela teritorije. Kad je otkriven grad odnosno kada se povela inicijativa za iskopavanjem tokom 20. veka, 
za iskopavanje nije bilo nova i to je ostalo tako pod zemljom. Do početka 21. veka su u selu mogli da se vide zidovi koji su bili na površini ali njih sad
uglavnom nema jer su meštani odnosili materijal kako bi gradili svoje građevinske objekte. Bilo je i mozaika na površini pa su pokušali da ih ukradu i
koliko znam oni su sada, nakon pokušaja pljačke, i dalje u policijskoj stanici u Prokuplju. Tako da, jedan veliki lokalitet- Kale, za koji su se zainteresovali 
značajni arheolozi ne samo Srbije već i Evrope/sveta, ostaje u grobnici pod zemljom. Da kažem da tamo nisam bio još uvek ali da planiram, izvor za vse ove podatke
su mi lokalni ljudi upućeni u situaciju, mada može i na netu da se nađe. 

 

Od ostalih stvari, ne sviđa mi se, recimo, to što su na tvđavu u Nišu naslonjene 2 pijace, umesto da prostor oko zidina bude čist a zidine osvetljene. 
Navodno ispod tvrđave postoji dosta hodnika od kojih jedan vodi do Vinika, brda koje je par kilometara od tvrđave, za neki hodnike/tunele kažu da vode i do Čegra.
U suštini, toga nema naznačenog na tvrđavi, barem ja nisam zapazio pa nek me ispravi neki Nišlija, nije baš da sam je izvrnuo naopačke. Bazilika koja je van tvrđave,
odnosno odmah kad se pređe bulevar Nikole Tesle, ograđena je ali pošto je u rupi, ljudi skontali da tu treba da bacaju smeće.

 

A kažem, istorije ima. I to iz raznih perioda:

 

-Pločnik, kod Prokuplja, u istoimenom selu, lokalitet je Vinčanske kulture, kompleks naselja koji je bio aktivan u periodu od 5500. do 4700. godine pre nove ere.
-Gore spomenuti Kale i Caričin grad.
-Niš sa tvrđavom, Ćele kulom, Čegrom i ostalim znamenitostima.

 

Od modernijih istorijskih događaja, ovde su se, recimo, odigrali streljanje civila u Bojniku 17. februara 1942. ili bombardovanje Leskovca 6. septembra 1944. godine,
kada je grad bombardovan takozvanim tepih bombama, istim onakvim kakvim je bombardovan još samo Drezden(pri čemu je uništeno 90% grada, ono što sada
posećujemo u Drezdenu nisu originali), i tako dalje.

 

Moja poenta je da u ovom kraju, rekao bih, ima dosta potencijala jer ovde ima dosta istorije, i da bi mogla da se napravi lepa tura za strance ili ljude iz drugih delova Srbije, 
kada bi neke stvari bile malo bolje očuvane i predstavljene. Da se ogradim, nisam previše upućen u to koliko ljudi uopšte dolazi u ove krajeve ali bi svakako to moglo mnogo bolje.
 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, realno *w said:

Ja sam radio u banci 5 godina, znam da se pod dokumentom uvek smatrala lična ili pasoš. Doduše tad su još bile one stare vozačke, ali ne verujem da se nešto promenilo prelaskom na kartice.

 

E a fora je sledeća: svaka banka, bukvalno, svaka banka ima svoju poslovnu politiku i poslovnu regulativu koja je različita u odnosu na onu banku dva metra pored.

kao što svaki državni šalter ima posebnu poslovnu politiku, pa je tako i u bankama, a ovo pišem iz nagomilanog iskustva u saradnji sa istima, a uglavnom zavisi od toga ko je branch manager i koliko je pismen, pa tako u poslovnicama iste banke procedura može biti šarenolika 😄

Najbolji dokaz toga je upotreba pečata i upotreba onih duplih naloga, kao i pravdanje podiuzanja novca i limiti za iste. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stefan81888 said:

 

Od modernijih istorijskih događaja, ovde su se, recimo, odigrali streljanje civila u Bojniku 17. februara 1942. ili bombardovanje Leskovca 6. septembra 1944. godine,
kada je grad bombardovan takozvanim tepih bombama, istim onakvim kakvim je bombardovan još samo Drezden(pri čemu je uništeno 90% grada, ono što sada
posećujemo u Drezdenu nisu originali), i tako dalje.


 

Nije 90%, već su samo tri objekta preživela bombardovanje. 

 

Ostatak posta pokazuje koliko smo mali i prizeman narod, u svetu se neki ponose mnogo manje značajnim istorijskim znamenitostima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Green23 said:

Nije 90%, već su samo tri objekta preživela bombardovanje. 

 

Ostatak posta pokazuje koliko smo mali i prizeman narod, u svetu se neki ponose mnogo manje značajnim istorijskim znamenitostima.

 

Hvala, odavno mi je rečeno/sam pročitao kolika je šteta a nisam sad guglao pa sam pogrešio.

 

Za drugu rečenicu si u pravu 100%.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Stondisha said:

 

E a fora je sledeća: svaka banka, bukvalno, svaka banka ima svoju poslovnu politiku i poslovnu regulativu koja je različita u odnosu na onu banku dva metra pored.

kao što svaki državni šalter ima posebnu poslovnu politiku, pa je tako i u bankama, a ovo pišem iz nagomilanog iskustva u saradnji sa istima, a uglavnom zavisi od toga ko je branch manager i koliko je pismen, pa tako u poslovnicama iste banke procedura može biti šarenolika 😄

Najbolji dokaz toga je upotreba pečata i upotreba onih duplih naloga, kao i pravdanje podiuzanja novca i limiti za iste. 

 

Mogu da ga duvaju banke za to traženje pečata kad sam zakon omogućava privrednim subjektima da ga nemaju. Što se tiče ličnog dokumenta za potvrdu identiteta, pretpostavljam da je bitno da taj dokument sadrži podatke koji su banci potrebni za konkretni pravni posao sa njom. Nadam se da će novi Zakon o zaštiti podataka o ličnosti koji je u primeni od prekjuče malo zauzdati banke i naterati ih da traže zaista minimum podataka koji je neophodan.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chaos Is Me said:

Mogu da ga duvaju banke za to traženje pečata kad sam zakon omogućava privrednim subjektima da ga nemaju

 

a-ha  pričaj mi priču o šarenom vrapcu :s_d:

 

Gde ti je pečat ovde?
Ali pečat je ukinut
Važi... donesi mi pečat i ovde udari isti... SLEDEĆI!!!!


Jedan kolegin klijen je čak napravio pečat onaj okrugli

U sredini piše Chaos is Me DOO

a u krug oko njega ide tekst: "ovo nije pečat, pečat je zakonom ukinut"


I to lupa na naloge kad krene u banku :krstipd4:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chaos Is Me said:

Onda ih lepo prijaviš NBS-u pa padne berba ušiju bezobraznog službenika od strane menadžmenta.

 

oću nije problem...  to i radim i to nije problem... problem je što to niko drugi osim mene ne radi, pa ispadam neka morončina koja se drži zakona ko pijan plota... što ne možeš lepo ko Realni, Safet, Chaos... lupiš pečat i završiš sa tim.  Na primer državni poštar mi ni jednu pošiljku ne bi dostavio da nemam pečat. Ne interesuje njih to... privatni su druga priča. Isto tako fond PIO je od skora tek prestao da traži radnu knjižicu kao dokaz za zasnivanje/prekid radnog odnosa, a ista ukinuta ima brat-bratu 5 godina 😄

 

kažem ti, sve zavisi koliko je branch manager pismen, a najveći problemi su u državnim bankama i u onima gde je onaj old school kadar tipa Vojvodjanska...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Stondisha said:

Isto tako fond PIO je od skora tek prestao da traži radnu knjižicu kao dokaz za zasnivanje/prekid radnog odnosa, a ista ukinuta ima brat-bratu 5 godina 😄

Lupio si ovo, je l' da?

 

Već nekoliko godina vuku podatke preko CROSO. Traže, tj. predlažu/preporučuju da priložiš radnu knjižicu, uverenja, potvrde i slične dokaze kad se utvrđuje staž za neki raniji period a može da se desi da nema podataka o prijavi/odjavi.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, 34Barkley said:

Lupio si ovo, je l' da?

 

Već nekoliko godina vuku podatke preko CROSO. Traže, tj. predlažu/preporučuju da priložiš radnu knjižicu, uverenja, potvrde i slične dokaze kad se utvrđuje staž za neki raniji period a može da se desi da nema podataka o prijavi/odjavi.

 

Od 1.1.2016.

https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/140116/140116-vest9.html

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Squabbit said:

buahahahahahah
hahahah
sta drugo reci
Ovo je pre nego sto odoshe u danceee
 

 

 

Bleda kopija majstora

 

 

 

Edit: Zvonko ovde ocito dokazuje svima da ima bolji flow od kralja Rakima.

Edited by Duh koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, 34Barkley said:

Pa da, sve piše što sam i ja pomenuo.

 

ja sam se više fokusirao na ovaj deo

 

Quote

Dodao je da razni organi, organizacije, više ne treba da traže radnu knjižicu kao dokaz, jer se dokazi koji su upisani u samu radnu knjižicu mogu pribaviti putem Centralnog registra, fonda PIO, ili putem nekih drugih organa i organizacija koje u elektronskoj formi vode sve te podatke.

 

jer pazi, ako ti je staž upisan, on je upisan (Fond pio evidencija), al ako ti je upisan staž u knjižicu, a nije upisan u evidenciju fonda PIO, e onda možeš da se slikaš. Znam gomilu ljudi 1950-60 godište, koji kad su išli pred penziju desetak godina da PAMETNO provere šta ima upisano, a šta ne, tj da provere slaže li se evidencija u RK i Fondu PIO ii utvrdili da se ne slaže, morali da idu po arhivama i budžacima da traže dokaze da im je Zem. zadruga Gajdobra, uplatila doprinose za period 1976-79...  to kod njih nema upisano (fond pio) i ćao. :lala2:

 

PAUZA!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...