Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

Ja nigde, ni u Srbiji, ni na Kosovu, ne vidim ljude koji ovo mogu da završe na civilizovan način. Dejton vol.2 ... hitno. Zatvoriti obe bande u nekakv hangar (letnja ili zimska varijanta, svejedno), i ne puštati ih napolje dok se ne dogovore.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pristevac said:

Pa šta je to srbija ulagala na Kosovu posle raspada federacije, sem masovnih zločina nda civilima, "belog aparthejda"  paljenja oko 100.000 kuća? Martvski progon je nešto najgore što se moglo desiti kosovskim Srbima. Korektno bi bilo navesti šta je bila inicijalna kapisla za to divljaštvo.

Privatna imovina je svetinja,  kulturu i istoriju niko ne dira, niti nekome smeta na Kosovu.

I tako dalje, i tako dalje, i tako dalje...

 

Šta je bila inicijalna kapisla za paljenje 100.000 kuća, i do koliko inicijalnih kapisli je relevantno ići u prošlost?

Link to comment
Share on other sites

Zašto ja sve vreme imam utisak da su se obe strane dogovorile i da sada samo pripremaju narod i ovde i na KiM za sledeći mesec, kada će sve biti javno obelodanjeno?

 

Onaj šampanjac sa njihovog prošlog sastanka mi ne izlazi iz glave..Tači, Haradinaj, Brnabićka...a Vođa onako sa strane ( nije dobio čašu šampanjca )...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, berti said:

Ne znam da li se meni obracas sa ovim "vase". Ponavljam da u ovakvoj situaciji o priznavanju nema govora. A posto situacija po svemu sudeci moze samo da se pogorsa, onda ostaje to sto ostaje. Status mirovanja.

Da, tu se slazem. Izvini, nisam onda nesto razumeo kako treba. Vrucine 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pristevac said:

Pa šta je to srbija ulagala na Kosovu posle raspada federacije, sem masovnih zločina nda civilima, "belog aparthejda"  paljenja oko 100.000 kuća? Martvski progon je nešto najgore što se moglo desiti kosovskim Srbima. Korektno bi bilo navesti šta je bila inicijalna kapisla za to divljaštvo.

Privatna imovina je svetinja,  kulturu i istoriju niko ne dira, niti nekome smeta na Kosovu.

I tako dalje, i tako dalje, i tako dalje...

Da li je bilo ulaganja u infrastukturu ili ne, to mozexda se utvrdi. Ima valjda nekih artija na kojima ima nekih podataka.

Inicijalna kapisla je bila laz oko onih decaka koliko se secam. Ma bilo koji razlog da se navede je idiotizam. Sustina je da medjunarodna zajednica to nije htela da spreci i da je zastitila organizatore.

Sad, da li kultura i spomenici smetaju? Naravno da smetaju, pa zato su ih palili i unistavali. Neces valjda da rusis, palis i unistavas nesto jer to postujes i volis.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, berti said:

Da li je bilo ulaganja u infrastukturu ili ne, to mozexda se utvrdi. Ima valjda nekih artija na kojima ima nekih podataka.

Inicijalna kapisla je bila laz oko onih decaka koliko se secam. Ma bilo koji razlog da se navede je idiotizam. Sustina je da medjunarodna zajednica to nije htela da spreci i da je zastitila organizatore.

Sad, da li kultura i spomenici smetaju? Naravno da smetaju, pa zato su ih palili i unistavali. Neces valjda da rusis, palis i unistavas nesto jer to postujes i volis.

U čega je to Srbija ulagala " u Srbiji" posle raspada federacije?Leba belog nije bilo, a kamoli ulaganja...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Džudi said:

Zašto ja sve vreme imam utisak da su se obe strane dogovorile i da sada samo pripremaju narod i ovde i na KiM za sledeći mesec, kada će sve biti javno obelodanjeno?

 

Onaj šampanjac sa njihovog prošlog sastanka mi ne izlazi iz glave..Tači, Haradinaj, Brnabićka...a Vođa onako sa strane ( nije dobio čašu šampanjca )...

 

Mogu da se dogovore šta god žele, obe strane čeka referndum i promena Ustava.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Onako iz prve ću navesti na primer ogromno proširenje telefonske infrastrukture na Kosovu u vreme Miloševića, ogroman broj sela je dobio telefonske veze a po gradovima su postvaljene savremenije centrale. Sve to od 1999 je i dalje na Kosovu, Ogromni su remont rađeni na TE Kosovo i u Prištini završeno sa vodovodom( Batlava, Badovac) tako da su svi delovi grada imali podjednako napajanje vodom. otvarane nek fabrike poput "Jumka" "Simpa"   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

1. Kosovo treba priznati.
2. ZSO bez ikakvih izvrsnih ovlascenja.
3. 'Specijalne veze' samo oko 'dopunskog skolskog programa / folklora, kulturnih sadrzaja / manifestacija'. 
4. Priznati diplome. Ako neko zamislja da ce da zavrsi neku smutoljinu u S. Mitrovici ili u na drugom mestu, i moci da radi sa
'srpskom diplomom / jezikom' - sto to ne pokusa EU / ili belom svetu? Barem tamo niko ne gaji 'animozitet / mrznju' spram
ovdasnjih strucnjaka. Tim pre ako poznaju struku i jezik. BU, ostale skalamerije i onaj SM uni-kokosarnik - to mogu da
zaborave.
5. Crkvena autonomija samo oko cisto crkvenih pitanja - bez prava raspolaganja imovinom - kao Hilandar. Pare od skromnog
poreza (zavisi koliko budu hteli da izdvajaju za svoje potrebe) u poseban fond - za teh. odrzavanje, kustose, restauratorske
poslove - prema sporazumu sa odgovarajucim kosovskim ministarstvom, pa ako treba i uz superviziju stranog nadzornog tela.
Normalno, bez ruske spijunske bande.
6. Ukidanje takse - posle priznanja i potpisane medjunarodne obaveze ovdasnjih 'trijumfatora' da nece presirati Kosovo niti
sprecavati ulazak u medjunarodne organizacije i ostalo sto sleduje. Onaj 'Interpol' ispada vrlo skup, a moze i skuplje!
7. Privatnicima dati sto je njihovo - tzv. 'drzava' moze da pretenduje na ono sto je dobila i u slo, cro, bih, cg, s.mak. 
Znaci vrlo malo do nista. 
8. Kosovo moze da ceka - za 20 godina ovaj provizorijum nece imati o cemu, niti sa kime, da bilo o cemu da pregovara.
Uostalom, ima nade - neka im rusi & kinezi obezbede sve ono za sta im zinulo doope. Mogu i da ih prime / nasele kod sebe.
:classic_biggrin:
Ko sve to ze neli - sirok mu put. 
Velik je svet.

Tim zblanutim nesretnicima i sa 'severa', a tim pre ispod Ibra, treba dobronamerno skrenuti paznju da se ne igraju sa
sopstvenom sudbom - uvek su glasali za pogresne, i uvek lose prosli - pa ce i sa ovima. Ne treba da dozvole da ih raznorazni
muljatori preveslaju, stave pare u dzep, izvuku korist, pokupuju stanove i firme po 'bijogradu' i diljem provizorijuma,
pozaposljavaju ih za 100-200 evritja, ili ih prepuste samima sebi. Ti 'politicki predstavnici' - to je jedna alava i lazljiva banda.

Jesu li culi kako AV rezolutno razgovara sa likom i kaze mu - nemoj mi uz molbu poturas i nesrecu ... ili sta vec.
Tako ce reci i svojim glasacima sutra, kad ga Svet natera da potpise, a naterace ga, jer jednostavno - nema izbora.
Nebitno je sta laprdaju raznorazne belosvetske sakalude, ma koliko to godilo naZiJonskim radenicima i sluzilo kao slaba uteha
- jer ta laprdala ni o cemu ne odlucuju, vec samo brinu o licnom PR. Vidim sad po novinama graja oko nekog francuskog
teksta, pa i nekog lika koji je odavno pukao na 'svetom kocoBskom kupusnom kamenu', pa se setih pocetka Žarijevog 'Roi
Ubu' i urnebesa u dvorani.

'Gomnarije'! (merde).
:puke:

A ovi kosovski nesretnici ako se nadaju da im chmirkava lazhura moze pomoci sa 'najboljom harizmatskom skalamerijom' od rekla-kazala - bogami, opet ce lose da prodju.
:kece:

 

...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, zoran59 said:

 

Bane, ja opisujem situaciju iz svoje perspektive, prema svojim ubedjenjima. Meni formalna nezavisnost nije bitna.

Ljudi tamo to vide drugacije, njima je drzava bitna - do te mere da su neki cak spremni i zrtvovati zivot za nju.

Mislim da je to primitivni plemenski mentalitet, kad se cuvala teritorija za saplemenike i ne d'o bog da se neko drugi useli jer ce ugroziti egzistenciju "nase" familije.

 

Al' za to je pros'o voz pre par vekova. Evo mene u USA, eno Yoyogi ozenio Tajlandjanku pa zivi u Japanu, svi letimo i selimo gore-dole po svetu. Ne znam koliko si firmi/poslodavaca promenio - ja sam ne samo menjao poslodavce nego i profesiju!

To je bitno drugacije nego kad je seljak bio vezan za svoju zemlju, drugog izvora prihoda nije imao, i na njoj radio ceo zivot a iz sela izlazio jednom godisnje - i to ne predaleko, da se ne izgubi.

 

Dakle, sta ce nama drzava i granice? Drzava mi treba samo kao administracija, sluzba koja organizuje pravljenje puteva i ostale infrastrukture. Granice su samo mesta gde gubim vreme na papirologiju. Cim manje ih ima, tim bolje.

 

Ovi dole, i Srbi i Albanci, imaju snazan plemenski osecaj i njima su granice toliko bitne da su spremni da se biju za njih. Sta im ja mogu - ako hocete tako, samo napred. Ali ja u tome necu sudelovati.

Podsetio bih te da su u ratovima i raspadu Yu najvise stradali normalni ljudi koje je neko ubedio da se treba boriti za pleme i granice. A "bratstvo i jedinstvo" su sacuvali kriminalci koju svercovali, krali i odlicno medjusobno saradjivali. Pa bilo je situacija na liniji fronta gde su ljudi danju pucali jedni na druge a nocu svercovali sta je vec drugoj strani trebalo.

U kriminalce bi trebalo ubrojiti i politicare, jer sada imamo gomile lokalnih "serifa" umesto manjeg broja zajednickih.

 

U slucaju Kosova, radoznao sam kako funkcionise sever (ako uopste funkcionise). Da li ljudi tamo placaju porez Srbiji ili Kosovu - ako ga uopste placaju? Ili mozda placaju samo mito kome vec treba?

Jasno je da nekome/nekima ovakva situacija odgovara - inace bi vec bila resena.

 

Slažem se, svet kao globalno selo, bez granica, slobodan promet roba, usluga, tehnologija, gradjana.....medjutim, šta je sa prirodnim resursima? To je ono što treba da se brani i ne ratom već tapijama koje dokazuju vlasništvo (ako ih ima i ko ih ima) dokazuju ulaganja pa odmeriti šta je čije i ko ima pravo da eksploatiše. Po meni, to je jedini reper i jedina tema, agument koji treba da je na pregovaračkom stolu. Sve ostalo je politički marketing u službi alavih, tupavih i odvratnih političara bez granica. I argumet koji jedini može još da ima neku težinu, vlasništvo, ne vlast.

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Editujem malo

 

Nemojmo se zajebavati, kad moram tako da se izrazim. Poturate veoma lukavo i naoko odmereno i objektivno upakovan pamflet i, pazi sad, postavljate ga kao osnov za diskusiju. Sa kojim pravom i ciljem? 

 

Ovde nema ili, ukoliko ih ima, zanemarljiv broj forumaša koji ne sagledavaju realnost, koji propagiraju neko desničarenje i etnička čišćenja i nove ratove. Ovde bi trebalo, možda grešim, da obitavaju prilično normalni ljudi koji promišljaju racionalno i realno. 

 

Da pokušam polako da obrazložim ovaj stav, a da me preka i oštra moderacija ne banuje.

 

1. Ne propagira se nikakav vojni pohod po Kosmetu - iz moralnih, pravnih, etičkih, praktičnih, zdravorazumskih razloga.

 

2. Kao glavni i presudni problem Srbije na putu ka nečemu što liči na "normalno" evropsko društvo ne identifikuje se status Kosmeta, već okoštala korupcija u apsolutno svim sferama društva, uništeno zdravstvo, socijalni sistem, suštinski jako loše sprovedena privatizacija, sprega kriminala i i svih nivoa vlasti, smanjenje sloboda, gušenje medija, devalvacija obrazovnog sistema, pljačka svega, živog i mrtvog. Velika većina ovih problema je samo dodirnuta u periodu od 2000 do 2012, što iz objektivnih razloga, što iz krajnje nesposobnosti određenih ekipa. Od 2012te godine svi ovi problemi, nastali ranije, samo metastaziraju i usložnjavaju se, dok kriminal, korupcija, državno/političko nasilje potpuno preuzimaju prostor i nameću se kao model. Problem je cela ekipa za koju isključivo sudovi u Srbiji treba da odrede na koji način će se dalje baviti politikom.

 

3. "Problem Kosova" se lukavo nameće kao perfect storm za pokrivanje svih nepodopština svih vlasti, ali osobito ove sadašnje, koja je upravo na obećanju priznanja i došla na vlast. Ne ide mi u glavu da ljudi sa ovog foruma "puše priču" kako je priznanje Kosova ili bilo kakav pravno obavezujući međudržavni sporazum koji potpisuju ove dve (ili jedna) ekipe na vlasti - u Beogradu i Prištini osnova za bilo kakvu konstruktivnu budućnost. U principu nemam nikakav ni nacionalni, ni moralni, niti prostorni problem da ovde bude jedna ekipa Iluminata (u izvornom značenju reči), Japanaca i Upravljačkih Genija koja brzo transformiše srpsko društvo, gazi fašizme, seljačizam, korupciju, burazersku ekonomiju, postavlja stubove održivo zdravstva, rešava probleme ekologije i energetike na inteligentan način... sve to, e onda nemam nikakav problem da mi kažu Kosovo će biti nezavisno i biće do Apatina jer je tako dobro i pametno. Ovako? Nikako. 

 

4. Da li se predlaže odugovlačenje? Pa ne - to odgovara samo ekipi koja je na vlasti u Prištini i Beogradu. Ovo jednostavno vidim kao idealan problem upravo za te vlasti jer je logično da je nemoguće rešiti odnose sa Kosovom / unutar Srbije i Kosova - kako god - dok su obe teritorije pod vlašću potpunog kriminala. I ovo nema apsolutno nikakve veze sa nacionalizmom, šovinizmom, autošovinizmom: nemam nikakav problem sa Albancima, Hrvatima, Srbima, Bugarima. Imam problem sa ološem i verujem da je to problem svih problema.

 

5. Uloga EU je ovde posebno problematična iz mnogo razloga. Naravno da bi idealno bilo da a) SFRJ nije nikada raspala ili b) da se raspala mirno i dostojanstveno, potpomognuta izdašno od strane Evropskih zemalja finansijskim injekcijama, tehnologijom, itd. Ovo se, kao što znamo, nije dogodili, a o ulozi vodećih EU zemalja u raspadu Jugoslavije možemo da vodimo ovakve ili onakve polemike, ali ćemo se valjda složiti da je njihov nastup, sveukupno gledano, bio puniji sladostrašća i elegantnog "engleskog" nemešanjaTM nego iskrene želje za pronalaženjem zajedničkog rešenja. Naravno da je 95% krivice na glupim i politički inferiornim narodima koji nisu bili u stanju da se odupru mreži nacionalizama, profitera i iskusnih debeovaca sa svih strana, ali nemojmo, bez obzira na tih 95%, zakidati 5% krivice onih drugih  - baš u toj EU. Na kraju se sve svodi na činjenicu da se danas masovno beži i sa Kosova i iz Srbije, zdušno potpomognuto od strane jedne iste ekipe - ekipe iz 90tih godina. Eu nije pokazala nikakvu ozbiljnu nameru da podrži smisleno održivo rešenje za Kosovo, za Srbiju, da ponudi bilo kakav konkretniji plan koji bi Srbiju odmakao od statusa deponije đubreta, stecišta motača kablova i poligona dualnog obrazovanja Marka Čadeža. Nije da ne ume - kada postoji volja, Evropa ume i te kako da pomogne i podrži projekte (pa i državne) do kojih joj je stalo. Svojim angažmanom od 90tih, pa preko Nato agresije i do danas, Evropa pokazuje da su joj Balkanci, Srbi i Albanci, u rangu stoke i verujem da smo tu zajedno u govnima sa svojom braćom Albancima.

 

Ja znam da je teško, nije lako napraviti razliku, izvući neke nijanse, znati da neko nije u pravu, ali ne i tačno gde nije u pravu. Ja sam isto šetao 96-97, pa 2000te, pa ponovo 2019te, uvek glasao žuto, da, čak i 2012, tada jače nego ikad, i pored svih Dulića i Slađi na štiklama i ostalog, jer sam naslućivao da radikalski socijalistički demon iz 90tih, uvek prisutan i pritajen kao one ribe dvodihalice što ostanu u blatu i kada je sasvim sasušeno i spečeno, i onda dočekaju malo kiše da se vrate i ponovo namnože u bari. Ja znam da je mojoj generaciji prva asocijacija na Fond za Otvoreno Društvo pozitivna, još iz doba u kojem je taj Fond omogućavao stranim plaćenicima i izdajnicima kakvu-takvu potporu u borbi protiv režima Miloševića (i Vučića i Dačića i Šešelja), ali se plašim da u ovom slučaju u ovoj faktografijiTM veoma vešto koristi diskurs ne kako bi omogućio ono što je zaista potrebno ovde, dakle jednu atmosferu pomirenja, ekonomski prosperitet, pomoć pri prijemu u EU, pomoć pri borbi sa kriminalom uvijenim u političke partije, već kako bi oprao greške te iste Evrope i jednom smišljenom simplifikacijom pokušao da sve utera u jedan kolosek, u jedan narativ iz kojeg prirodno sledi da je neophodno priznanje, da će onda to biti logičan završetak jedne priče čija je fabula suviše konfuzna i prepuna strašnih grešaka na svim stranama. Takav sled događaja bi bio samo nastavak davanja de fakto starateljstva nad Srbijom i nad Kosovom birokratiji Evropske Unije i priznavanje da jednostavno nismo u stanju da komuniciramo niti racionalno promišljamo o ovim bednim teritorijama, kako god se one zvale, te da očekujemo milost od Saveza koji - iako je za nas najbolji savez država na svetu (u ovo duboko verujem) - nije do sada pokazao da je u stanju niti da ima želju da se nama ozbiljnije bavi dok se gađamo govnima i kamenjem i dopuštamo da bivamo gaženi ekipama koje nas gaze. Možda je Evropa, pomalo, i pitanje dostojanstva?

 

Nadam se da sam barem malo obrazložio svoj stav po ovom pitanju, pogotovo onaj deo koji se odnosi na vremenski okvir nekakvog rešenja. Nisam ni pipnuo teme kao što su imovina, objavljivanje svih mogućih sporazuma, obavezujućih i neobavezujućih, ostvarivanje sporazuma u manje-više svim oblastima koji bi omogućili jedno efikasno funkcionisanje dve teritorije makar i kao susedne zemlje, koketiranje ujedinjenjem sa Albanijom, itd itd.

 

edit: Moram da priznam da svako priželjkivanje bilo kakvog značajnijeg državnog, međudržavnog sporazuma potpisanog pod ovom vlašću smatram pre svega za priznavanje i davanje legitimiteta vladi SNS i SPS, što je, priznajem, za mene potpuno neprihvatljivo.

Edited by freethrow
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, freethrow said:
  Hide contents

Nemojmo se zajebavati, kad moram tako da se izrazim. Poturate veoma lukavo i naoko odmereno i objektivno upakovan pamflet i, pazi sad, postavljate ga kao osnov za diskusiju. Sa kojim pravom i ciljem? 

 

Ovde nema ili, ukoliko ih ima, zanemarljiv broj forumaša koji ne sagledavaju realnost, koji propagiraju neko desničarenje i etnička čišćenja i nove ratove. Ovde bi trebalo, možda grešim, da obitavaju prilično normalni ljudi koji promišljaju racionalno i realno. 

 

Da pokušam polako da obrazložim ovaj stav, a da me preka i oštra moderacija ne banuje.

 

1. Ne propagira se nikakav vojni pohod po Kosmetu - iz moralnih, pravnih, etičkih, praktičnih, zdravorazumskih razloga.

 

2. Kao glavni i presudni problem Srbije na putu ka nečemu što liči na "normalno" evropsko društvo ne identifikuje se status Kosmeta, već okoštala korupcija u apsolutno svim sferama društva, uništeno zdravstvo, socijalni sistem, suštinski jako loše sprovedena privatizacija, sprega kriminala i i svih nivoa vlasti, smanjenje sloboda, gušenje medija, devalvacija obrazovnog sistema, pljačka svega, živog i mrtvog. Velika većina ovih problema je samo dodirnuta u periodu od 2000 do 2012, što iz objektivnih razloga, što iz krajnje nesposobnosti određenih ekipa. Od 2012te godine svi ovi problemi, nastali ranije, samo metastaziraju i usložnjavaju se, dok kriminal, korupcija, državno/političko nasilje potpuno preuzimaju prostor i nameću se kao model. Problem je cela ekipa za koju isključivo sudovi u Srbiji treba da odrede na koji način će se dalje baviti politikom.

 

3. "Problem Kosova" se lukavo nameće kao perfect storm za pokrivanje svih nepodopština svih vlasti, ali osobito ove sadašnje, koja je upravo na obećanju priznanja i došla na vlast. Ne ide mi u glavu da ljudi sa ovog foruma "puše priču" kako je priznanje Kosova ili bilo kakav pravno obavezujući međudržavni sporazum koji potpisuju ove dve (ili jedna) ekipe na vlasti - u Beogradu i Prištini osnova za bilo kakvu konstruktivnu budućnost. U principu nemam nikakav ni nacionalni, ni moralni, niti prostorni problem da ovde bude jedna ekipa Iluminata (u izvornom značenju reči), Japanaca i Upravljačkih Genija koja brzo transformiše srpsko društvo, gazi fašizme, seljačizam, korupciju, burazersku ekonomiju, postavlja stubove održivo zdravstva, rešava probleme ekologije i energetike na inteligentan način... sve to, e onda nemam nikakav problem da mi kažu Kosovo će biti nezavisno i biće do Apatina jer je tako dobro i pametno. Ovako? Nikako. 

 

4. Da li se predlaže odugovlačenje? Pa ne - to odgovara samo ekipi koja je na vlasti u Prištini i Beogradu. Ovo jednostavno vidim kao idealan problem upravo za te vlasti jer je logično da je nemoguće rešiti odnose sa Kosovom / unutar Srbije i Kosova - kako god - dok su obe teritorije pod vlašću potpunog kriminala. I ovo nema apsolutno nikakve veze sa nacionalizmom, šovinizmom, autošovinizmom: nemam nikakav problem sa Albancima, Hrvatima, Srbima, Bugarima. Imam problem sa ološem i verujem da je to problem svih problema.

 

5. Uloga EU je ovde posebno problematična iz mnogo razloga. Naravno da bi idealno bilo da a) SFRJ nije nikada raspala ili b) da se raspala mirno i dostojanstveno, potpomognuta izdašno od strane Evropskih zemalja finansijskim injekcijama, tehnologijom, itd. Ovo se, kao što znamo, nije dogodili, a o ulozi vodećih EU zemalja u raspadu Jugoslavije možemo da vodimo ovakve ili onakve polemike, ali ćemo se valjda složiti da je njihov nastup, sveukupno gledano, bio puniji sladostrašća i elegantnog "engleskog" nemešanjaTM nego iskrene želje za pronalaženjem zajedničkog rešenja. Naravno da je 95% krivice na glupim i politički inferiornim narodima koji nisu bili u stanju da se odupru mreži nacionalizama, profitera i iskusnih debeovaca sa svih strana, ali nemojmo, bez obzira na tih 95%, zakidati 5% krivice onih drugih  - baš u toj EU. Na kraju se sve svodi na činjenicu da se danas masovno beži i sa Kosova i iz Srbije, zdušno potpomognuto od strane jedne iste ekipe - ekipe iz 90tih godina. Eu nije pokazala nikakvu ozbiljnu nameru da podrži smisleno održivo rešenje za Kosovo, za Srbiju, da ponudi bilo kakav konkretniji plan koji bi Srbiju odmakao od statusa deponije đubreta, stecišta motača kablova i poligona dualnog obrazovanja Marka Čadeža. Nije da ne ume - kada postoji volja, Evropa ume i te kako da pomogne i podrži projekte (pa i državne) do kojih joj je stalo. Svojim angažmanom od 90tih, pa preko Nato agresije i do danas, Evropa pokazuje da su joj Balkanci, Srbi i Albanci, u rangu stoke i verujem da smo tu zajedno u govnima sa svojom braćom Albancima.

 

Ja znam da je teško, nije lako napraviti razliku, izvući neke nijanse, znati da neko nije u pravu, ali ne i tačno gde nije u pravu. Ja sam isto šetao 96-97, pa 2000te, pa ponovo 2019te, uvek glasao žuto, da, čak i 2012, tada jače nego ikad, i pored svih Dulića i Slađi na štiklama i ostalog, jer sam naslućivao da radikalski socijalistički demon iz 90tih, uvek prisutan i pritajen kao one ribe dvodihalice što ostanu u blatu i kada je sasvim sasušeno i spečeno, i onda dočekaju malo kiše da se vrate i ponovo namnože u bari. Ja znam da je mojoj generaciji prva asocijacija na Fond za Otvoreno Društvo pozitivna, još iz doba u kojem je taj Fond omogućavao stranim plaćenicima i izdajnicima kakvu-takvu potporu u borbi protiv režima Miloševića (i Vučića i Dačića i Šešelja), ali se plašim da u ovom slučaju u ovoj faktografijiTM veoma vešto koristi diskurs ne kako bi omogućio ono što je zaista potrebno ovde, dakle jednu atmosferu pomirenja, ekonomski prosperitet, pomoć pri prijemu u EU, pomoć pri borbi sa kriminalom uvijenim u političke partije, već kako bi oprao greške te iste Evrope i jednom smišljenom simplifikacijom pokušao da sve utera u jedan kolosek, u jedan narativ iz kojeg prirodno sledi da je neophodno priznanje, da će onda to biti logičan završetak jedne priče čija je fabula suviše konfuzna i prepuna strašnih grešaka na svim stranama. Takav sled događaja bi bio samo nastavak davanja de fakto starateljstva nad Srbijom i nad Kosovom birokratiji Evropske Unije i priznavanje da jednostavno nismo u stanju da komuniciramo niti racionalno promišljamo o ovim bednim teritorijama, kako god se one zvale, te da očekujemo milost od Saveza koji - iako je za nas najbolji savez država na svetu (u ovo duboko verujem) - nije do sada pokazao da je u stanju niti da ima želju da se nama ozbiljnije bavi dok se gađamo govnima i kamenjem i dopuštamo da bivamo gaženi ekipama koje nas gaze. Možda je Evropa, pomalo, i pitanje dostojanstva?

 

Nadam se da sam barem malo obrazložio svoj stav po ovom pitanju, pogotovo onaj deo koji se odnosi na vremenski okvir nekakvog rešenja. Nisam ni pipnuo teme kao što su imovina, objavljivanje svih mogućih sporazuma, obavezujućih i neobavezujućih, ostvarivanje sporazuma u manje-više svim oblastima koji bi omogućili jedno efikasno funkcionisanje dve teritorije makar i kao susedne zemlje, koketiranje ujedinjenjem sa Albanijom, itd itd.

Podpisujem od reči do Apatina...tu bih povukao ručnu.Neka njega gde jeste. Apropo Evrope, mislim da je došlo zadnje vreme da se neko ozbiljno pozabavi ovim prostorima...mi za to nismo sposobni.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kinik said:

...

 

1. Kosovo treba priznati.
2. ZSO bez ikakvih izvrsnih ovlascenja.
3. 'Specijalne veze' samo oko 'dopunskog skolskog programa / folklora, kulturnih sadrzaja / manifestacija'. 
4. Priznati diplome. Ako neko zamislja da ce da zavrsi neku smutoljinu u S. Mitrovici ili u na drugom mestu, i moci da radi sa
'srpskom diplomom / jezikom' - sto to ne pokusa EU / ili belom svetu? Barem tamo niko ne gaji 'animozitet / mrznju' spram
ovdasnjih strucnjaka. Tim pre ako poznaju struku i jezik. BU, ostale skalamerije i onaj SM uni-kokosarnik - to mogu da
zaborave.
5. Crkvena autonomija samo oko cisto crkvenih pitanja - bez prava raspolaganja imovinom - kao Hilandar. Pare od skromnog
poreza (zavisi koliko budu hteli da izdvajaju za svoje potrebe) u poseban fond - za teh. odrzavanje, kustose, restauratorske
poslove - prema sporazumu sa odgovarajucim kosovskim ministarstvom, pa ako treba i uz superviziju stranog nadzornog tela.
Normalno, bez ruske spijunske bande.
6. Ukidanje takse - posle priznanja i potpisane medjunarodne obaveze ovdasnjih 'trijumfatora' da nece presirati Kosovo niti
sprecavati ulazak u medjunarodne organizacije i ostalo sto sleduje. Onaj 'Interpol' ispada vrlo skup, a moze i skuplje!
7. Privatnicima dati sto je njihovo - tzv. 'drzava' moze da pretenduje na ono sto je dobila i u slo, cro, bih, cg, s.mak. 
Znaci vrlo malo do nista. 
8. Kosovo moze da ceka - za 20 godina ovaj provizorijum nece imati o cemu, niti sa kime, da bilo o cemu da pregovara.
Uostalom, ima nade - neka im rusi & kinezi obezbede sve ono za sta im zinulo doope. Mogu i da ih prime / nasele kod sebe.
:classic_biggrin:
Ko sve to ze neli - sirok mu put. 
Velik je svet.

Tim zblanutim nesretnicima i sa 'severa', a tim pre ispod Ibra, treba dobronamerno skrenuti paznju da se ne igraju sa
sopstvenom sudbom - uvek su glasali za pogresne, i uvek lose prosli - pa ce i sa ovima. Ne treba da dozvole da ih raznorazni
muljatori preveslaju, stave pare u dzep, izvuku korist, pokupuju stanove i firme po 'bijogradu' i diljem provizorijuma,
pozaposljavaju ih za 100-200 evritja, ili ih prepuste samima sebi. Ti 'politicki predstavnici' - to je jedna alava i lazljiva banda.

Jesu li culi kako AV rezolutno razgovara sa likom i kaze mu - nemoj mi uz molbu poturas i nesrecu ... ili sta vec.
Tako ce reci i svojim glasacima sutra, kad ga Svet natera da potpise, a naterace ga, jer jednostavno - nema izbora.
Nebitno je sta laprdaju raznorazne belosvetske sakalude, ma koliko to godilo naZiJonskim radenicima i sluzilo kao slaba uteha
- jer ta laprdala ni o cemu ne odlucuju, vec samo brinu o licnom PR. Vidim sad po novinama graja oko nekog francuskog
teksta, pa i nekog lika koji je odavno pukao na 'svetom kocoBskom kupusnom kamenu', pa se setih pocetka Žarijevog 'Roi
Ubu' i urnebesa u dvorani.

'Gomnarije'! (merde).
:puke:

A ovi kosovski nesretnici ako se nadaju da im chmirkava lazhura moze pomoci sa 'najboljom harizmatskom skalamerijom' od rekla-kazala - bogami, opet ce lose da prodju.
:kece:

 

...

 

Kako je/da li je moguće odgovoriti na ovakav post, a ne biti banovan? Ozbiljno pitam.Hvala moderatorima ili svakom dobronamernom ko bi mi dao odgovor na ovo pitanje.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ZnajJova said:

Izvinjavam se svima,ali moram da pitam...mator sam i nepismen...kako se post, za koji smatram da je neprimeren, prijavljuje moderatorima?

 

Imas u gornjem desnom uglu report post. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ZnajJova said:

 

Kako je/da li je moguće odgovoriti na ovakav post, a ne biti banovan? Ozbiljno pitam.Hvala moderatorima ili svakom dobronamernom ko bi mi dao odgovor na ovo pitanje.

 

Naravno da je moguce, kao i na svaki drugi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

Da li je bilo ulaganja u infrastukturu ili ne, to mozexda se utvrdi. Ima valjda nekih artija na kojima ima nekih podataka.

Inicijalna kapisla je bila laz oko onih decaka koliko se secam. Ma bilo koji razlog da se navede je idiotizam. Sustina je da medjunarodna zajednica to nije htela da spreci i da je zastitila organizatore.

Sad, da li kultura i spomenici smetaju? Naravno da smetaju, pa zato su ih palili i unistavali. Neces valjda da rusis, palis i unistavas nesto jer to postujes i volis.

Pa Berti da ne bude po onom: "a šta ste vi nama" ali u Nišu i Beogradu gorele džamije,a da niko nije intervenisao. Čak šta više dosta se okupilo  da gleda.  da ne nabrajam rušenje džamije u Borči,  a o pekarama da ne pričam.

Dvoje dece je udavljeno pošto su na njih pušteni psi od "čuvara mosta" inače svi okoreli kriminalci.  

Idiotizam i primitivzam je to, ali neselektivni sa moje strane. Da dalje ne faktografišem jer se zna šta me čeka.

Istina je u današnjoj Srbiji najskuplja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZnajJova said:

 

Šta je bila inicijalna kapisla za paljenje 100.000 kuća, i do koliko inicijalnih kapisli je relevantno ići u prošlost?

Što se mene tiče nijedna. Iritira to da se uvek ta tema podvlači kad ponestane argumenata. Srbija ulagala na Kosovo ??? Ništa ona nije ulagala sem smrti, zločina, progona i paljevine. Ulagala je SFRJ iz fonda za nerazvijene. Privatnu umovinu vratiti vlasnicima, a onu tzv. "Državnu" malo sutra.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pristevac said:

Što se mene tiče nijedna. Iritira to da se uvek ta tema podvlači kad ponestane argumenata. Srbija ulagala na Kosovo ??? Ništa ona nije ulagala sem smrti, zločina, progona i paljevine. Ulagala je SFRJ iz fonda za nerazvijene. Privatnu umovinu vratiti vlasnicima, a onu tzv. "Državnu" malo sutra.

 Kakvih argumenata?Počeo si priču u paljevini kuća,smrti i zločinima...koliko daleko idemo?Do prve ili zadnje zapaljenje kuće?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Džudi said:

Zašto ja sve vreme imam utisak da su se obe strane dogovorile i da sada samo pripremaju narod i ovde i na KiM za sledeći mesec, kada će sve biti javno obelodanjeno?

 

Onaj šampanjac sa njihovog prošlog sastanka mi ne izlazi iz glave..Tači, Haradinaj, Brnabićka...a Vođa onako sa strane ( nije dobio čašu šampanjca )...

 

Normalno. Zaba se trenutno kuva na nekih 70 stepeni. Jos malo pa gotovo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ZnajJova said:

Ti si medju dozvanima?

 

Ovakvi postovi su upropastili stari forum.

Ako napisem da Kosovo treba priznati iz razloga A, ti se suprotstavi pa napisi da ne treba, iz razloga B.

 

To bi donekle moglo nazvati diskusijom.

Ali "ti si glup/komunista/fasista" ne vodi nicemu, a i gubljenje je vremena.

Kako je ovaj post zanimljiv, osim sto sluzi tebi za osecaj "e, 'vala sam mu rek'o"?

 

Edited by A sad
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...