Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

1 hour ago, McCarthy said:

.....

Elem, bas apropo kolonizacije, fin uradak za pogledati:

.......

Mc, dobar video. Priznajem, pogledao sam samo nesto vise od pola - rasprave o procesima za ratne zlocine i neuspehu istih su mi poznate vec godinama, sirom ex-Yu, pa sam stao.

No prvih 10-ak min., dok Beslin objasnjava kako se to odvijalo tokom 20-og veka, je odlican deo.

 

 

40 minutes ago, Pavaroti said:

Posle kazu sto se nazivamo nebeski narod. Poredis nas sa najjacim svetskim silama. Da smo kolonizovali Albansku teritoriju, koja u principu nikad nije bila Albanska. 

Nikakvo teranja inata. To je kao da kupis stan i izdas ga. Onda tu budu podstanari 10godina i rodi 10 dece i kaze to je sad moj stan. Ti bi onda dosao i rekao, ah ok. Ako im ne priznas da je to njihov stan, imaces problema u zivotu, pa da idete napred, a ne nazad, ti priznas da je stan njihov.Apsolutno ne vidim razliku.

Velika je razlika.

 

Tvoj i moj pristup se razlikuju tako sto ti baratas pojmovima "mi" i "oni", "narod" i slicno. Mene interesuju pojedinci i danasnja pravna situacija. Ok, prihvaticu, i istorijska situacija onoliko koliko se tice pravnog statusa zemlje/podrucja/nazovi-kako-hoces.

Kosovo je bilo vise vekova pod turskom okupacijom/kolonijalnom upravom. Nakon Balkanskih ratova, ta uprava je zamenjena srpskom isto takvom, a nakon WW1 je uslo u sastav Kraljevine SHS (Albanci se ne pominju...). Nikada sve do rata i raspada SFRJ nije bilo referenduma, niko nije nije pitao stanovnike  na teritoriji Kosova u koju drzavu hoce, ni Srbe ni Albance ni ostale kojih ima manje.

 

Ne volim, nije mi jasno kad pises "mi smo (ili nismo) kolonizovali...". Ma, ko je ovde "mi"? Jesi li ti bio deo vojske pre 100 godina? Kakve veze imas tim, posedujes li tapiju na neku nekretninu tamo?

To me podseca na balavurdiju koja je pocetkom '90-ih u Zagrebu urlala "imamo Hrvatsku!" - a da ih sve istreses, ne bi sakupio ni za kafu. Sta oni imaju?

Ja nikada nisam imao drzavu. Samo nekoliko kvadrata kuce i okucnice. Drzava je samo firma, pravni entitet, s kojom imam ugovorni odnos - ja placam porez a ona za te pare asfaltira puteve i pruza i neke druge usluge.

 

Sta tebi znaci, kako ce se tvoj zivot promeniti ako "vi" ("mi") "imate" ili "nemate" Kosovo?

Letujem cesto, vec decenijama, na Jadranu kod bliskog prijatelja, on je nasledio kucu na Bracu. Kuca je udobna, more je lepo. Apsolutno ne primecujem da li je u SFRJ ili Hrvatskoj. U nekom drugom scenariju, mogao bih da jedem u restoranu u Pristini i kvalitet hrane bi mi nesto znacio - a da li gazda placa porez srpskim ili kosovskim vlastima, ne bi me zabrinjavalo.

Zasto zabrinjava tebe?

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Mc, dobar video. Priznajem, pogledao sam samo nesto vise od pola - rasprave o procesima za ratne zlocine i neuspehu istih su mi poznate vec godinama, sirom ex-Yu, pa sam stao.

No prvih 10-ak min., dok Beslin objasnjava kako se to odvijalo tokom 20-og veka, je odlican deo.

 

 

Velika je razlika.

 

Tvoj i moj pristup se razlikuju tako sto ti baratas pojmovima "mi" i "oni", "narod" i slicno. Mene interesuju pojedinci i danasnja pravna situacija. Ok, prihvaticu, i istorijska situacija onoliko koliko se tice pravnog statusa zemlje/podrucja/nazovi-kako-hoces.

Kosovo je bilo vise vekova pod turskom okupacijom/kolonijalnom upravom. Nakon Balkanskih ratova, ta uprava je zamenjena srpskom isto takvom, a nakon WW1 je uslo u sastav Kraljevine SHS (Albanci se ne pominju...). Nikada sve do rata i raspada SFRJ nije bilo referenduma, niko nije nije pitao stanovnike  na teritoriji Kosova u koju drzavu hoce, ni Srbe ni Albance ni ostale kojih ima manje.

 

Ne volim, nije mi jasno kad pises "mi smo (ili nismo) kolonizovali...". Ma, ko je ovde "mi"? Jesi li ti bio deo vojske pre 100 godina? Kakve veze imas tim, posedujes li tapiju na neku nekretninu tamo?

To me podseca na balavurdiju koja je pocetkom '90-ih u Zagrebu urlala "imamo Hrvatsku!" - a da ih sve istreses, ne bi sakupio ni za kafu. Sta oni imaju?

Ja nikada nisam imao drzavu. Samo nekoliko kvadrata kuce i okucnice. Drzava je samo firma, pravni entitet, s kojom imam ugovorni odnos - ja placam porez a ona za te pare asfaltira puteve i pruza i neke druge usluge.

 

Sta tebi znaci, kako ce se tvoj zivot promeniti ako "vi" ("mi") "imate" ili "nemate" Kosovo?

Letujem cesto, vec decenijama, na Jadranu kod bliskog prijatelja, on je nasledio kucu na Bracu. Kuca je udobna, more je lepo. Apsolutno ne primecujem da li je u SFRJ ili Hrvatskoj. U nekom drugom scenariju, mogao bih da jedem u restoranu u Pristini i kvalitet hrane bi mi nesto znacio - a da li gazda placa porez srpskim ili kosovskim vlastima, ne bi me zabrinjavalo.

Zasto zabrinjava tebe?

 

 

 

Pitanje moze da se postavi i obrnuto: zasto onda "oni" (Albanci) toliko  insistiraju na formalnoj nezavisnosti?! Ako vec drzava nije toliko bitna. Imali bi najsiri stepen autonomije anyway- jedino sto, eto, ne bi imali stolicu u UN. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, comandante said:

 

nisi valjda ocekivao da se thaci ili haradinaj bore za povratak srba u pristinu/prizren/pec (od 800k proteranih albanaca bar 300k nisu se vratili i boli qrac njih za to). nego, nijedna vlast u srbiji, ni milosevic, ni kostunica, ni tadic, ni ovaj drama queen nikada se ozbiljno nisu zalagali za povratak srba u gradove gde su albanci vecina (cak se i ne secam da je bilokoji od njih zahtevao povratak, a normalno to bi trebao da bude prva tacka u svim pregovorima) nego su bili zainteresovani samo za enklavizaciju sto su i dobili, enklavizacije je strategija srbije da dobije na vremenu nadajuci se nekim radikalnim geostrateskim promenama u buducnosti. zato, ako hoces da krivis nekoga zasto danas nema srba u pristini trebas prvo kriviti vlasti u srbiji

 

drugo, ti znas veoma dobro da je pojedinacni povratak moguc bez problema. evo uzmemo tebe kao primer, znas ti dobro da vec sutra mozes da se vratis ziveti u pristini, naravno ne kao privilegovana manjina u aparthejdu pre '99 nego kao svaki normalni gradjanin kosova, ali ti i dalje nastavljas pricom o nekakvom teroru biblijskih proporcija (koja je btw identicna sa srpskim tabloidima) kao da se radi o povratku u mordoru

Verovatno se secas mojih pisanja na starom forumu na temu povratka. Uvek za i tako je i dan danas iako u PR skoro da.i nema starih Prištevaca. Slazem se da ni srpska strana nije sem pokojnog Djindjica insistirala na tome a setimo se on je formirao Povratak i ubedio nas da učestvujemo na kosovskim izborima. Odaziv je bio sasvim dobar pogotovo što je i pokojni Patrijarh Pavle izašao na glsanje. Znamo dobro kako.su ti pravi poslanici i predstavnici Srba dočekani u Prištini gde je morao KFOR u blindiranim vozilima da ih prati do Skupštine. Da sam ja pregovarač srpske strane bez ispunjenja tog uslova pregovora o Kosovu nema i tačka, zato su i pronasli ovu plačipicku sumnivog porekla. Ne radi se samo o mom povratku pojedinacnom, i dan danas ima odedjenih priviilegija  bolja novčana primanja vec i o procesu. Probali su mnogi i po gradovima i po selima i uvek isto. Na papiru kao sve moze u praksi se sve minira do likvidacije ako zatreba. Da ima volje da se izgradi gradjanska drzava Kosovo jedan solidan broj Srba bi se tome priklonio ali u Veliku Albaniju sumnjam da ce iko dobrovoljno ostati da živi. 

Edited by perkos
Link to comment
Share on other sites

Zoranu da predočim još jedan podatak koji kaze da je ogroman broj pripadnika UQK za vreme rata na Kosovu bio prethodno da zivi.i radi u zapadnoj Evropi a bilo.ih je koji čak i Ameriku ostavljali i dolazili da se bore na Košarama ili Paštriku. Jednostavno neko se prepusti blagodetima modernog sveta a neko zeli da stvori svoju drzavu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Barracuda said:

Napravljen je split "Kolonizacije, seobe i Srbi" i nalazi se na ovom podforumu. Ovde nastavljamo o Kosovu.

 

Vrijeme je i za B&H temu, ima nekolicina postova na "kolonizaciji" koji bi mogli biti dobar temelj za kvalitetan fight.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Darth Bane said:

Pitanje moze da se postavi i obrnuto: zasto onda "oni" (Albanci) toliko  insistiraju na formalnoj nezavisnosti?! Ako vec drzava nije toliko bitna. Imali bi najsiri stepen autonomije anyway- jedino sto, eto, ne bi imali stolicu u UN. 

 

Bane, ja opisujem situaciju iz svoje perspektive, prema svojim ubedjenjima. Meni formalna nezavisnost nije bitna.

Ljudi tamo to vide drugacije, njima je drzava bitna - do te mere da su neki cak spremni i zrtvovati zivot za nju.

Mislim da je to primitivni plemenski mentalitet, kad se cuvala teritorija za saplemenike i ne d'o bog da se neko drugi useli jer ce ugroziti egzistenciju "nase" familije.

 

Al' za to je pros'o voz pre par vekova. Evo mene u USA, eno Yoyogi ozenio Tajlandjanku pa zivi u Japanu, svi letimo i selimo gore-dole po svetu. Ne znam koliko si firmi/poslodavaca promenio - ja sam ne samo menjao poslodavce nego i profesiju!

To je bitno drugacije nego kad je seljak bio vezan za svoju zemlju, drugog izvora prihoda nije imao, i na njoj radio ceo zivot a iz sela izlazio jednom godisnje - i to ne predaleko, da se ne izgubi.

 

Dakle, sta ce nama drzava i granice? Drzava mi treba samo kao administracija, sluzba koja organizuje pravljenje puteva i ostale infrastrukture. Granice su samo mesta gde gubim vreme na papirologiju. Cim manje ih ima, tim bolje.

 

Ovi dole, i Srbi i Albanci, imaju snazan plemenski osecaj i njima su granice toliko bitne da su spremni da se biju za njih. Sta im ja mogu - ako hocete tako, samo napred. Ali ja u tome necu sudelovati.

Podsetio bih te da su u ratovima i raspadu Yu najvise stradali normalni ljudi koje je neko ubedio da se treba boriti za pleme i granice. A "bratstvo i jedinstvo" su sacuvali kriminalci koju svercovali, krali i odlicno medjusobno saradjivali. Pa bilo je situacija na liniji fronta gde su ljudi danju pucali jedni na druge a nocu svercovali sta je vec drugoj strani trebalo.

U kriminalce bi trebalo ubrojiti i politicare, jer sada imamo gomile lokalnih "serifa" umesto manjeg broja zajednickih.

 

U slucaju Kosova, radoznao sam kako funkcionise sever (ako uopste funkcionise). Da li ljudi tamo placaju porez Srbiji ili Kosovu - ako ga uopste placaju? Ili mozda placaju samo mito kome vec treba?

Jasno je da nekome/nekima ovakva situacija odgovara - inace bi vec bila resena.

 

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zoran59 said:

U slucaju Kosova, radoznao sam kako funkcionise sever (ako uopste funkcionise). Da li ljudi tamo placaju porez Srbiji ili Kosovu - ako ga uopste placaju? Ili mozda placaju samo mito kome vec treba?

Jasno je da nekome/nekima ovakva situacija odgovara - inace bi vec bila resena.

 

niko nikom nista ne placa osim sto se mora, sitne takse,kazne i poneki porez drzavi(veci deo srbiji), ostali deo zivi od gastosa,sve vaznije im drze ovi sto im doneli slobodu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, e4_guy said:

 

Vrijeme je i za B&H temu, ima nekolicina postova na "kolonizaciji" koji bi mogli biti dobar temelj za kvalitetan fight.

 

Aj nek BiH za pocetak bude na regionalnoj temi, ako bude dovoljno intresovanje lako cemo splitovati i napraviti novu temu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2019 at 4:37 PM, Darth Bane said:

U velikim gradovima : Zagreb, Split ... igra je perfidnija! Tu je - biti Srbin- totalno aut! Ti si onda " autsajder"!!! Pokusaj da "smuvas zensku"?! Kad dozna da si Srbin - to je kao da neko iz Surdulice pokusava da smuva Beogradjanku sa Dorcola! Mission impossible! Itd. .... 

 

Od 2009 do do danas, ozbiljne veze:

 

- Split

- Zadar

- Zagreb (brak)

 

Pogodi odakle sam...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Denis Jasharevic said:

vrlo, vrlo moguce

 

Moze li pliz neki dajdzest, ovog lika tesko razumijem sta prica, a i dugo je pola sata da odgledam. Dosao sam do dijela gdje kaze da su Rusi jedva dosli jer im je nestalo benzina i da su im amerikanci dali da jedu jer ovi nisu imali sta.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Honey Badger said:

 

Moze li pliz neki dajdzest, ovog lika tesko razumijem sta prica, a i dugo je pola sata da odgledam. Dosao sam do dijela gdje kaze da su Rusi jedva dosli jer im je nestalo benzina i da su im amerikanci dali da jedu jer ovi nisu imali sta.

 

Dajdzest je da su Ameri, pragmaticni kakvi jesu, prvo nudili pomoc Srbiji, a ne teroristickoj organizaciji (po UN), jer su znali da Srbija nije sposbna da sredi stanje u juznoj pokrajini. Sto bi podrazumevalo pravu autonomiju za Kosovo, a ne onu na papiru ……. medjutim ne i nezavisnost. Recimo 50-tak Albanaca u parlamentu Srbije, gde nijedan ne bi bio zastavnik Dzemo, odnosno legendarni Sejdo Bajramovic :classic_biggrin:.

 

NATO bi se instalirao u Srbiji, sto znaci Srbija bi zapecatila svoje granice.

 

Onda je ona sto je crkla u rusiji onomad rekla svom muzu da to ne dolazi u obzir …… i eto ……. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Dajdzest je da su Ameri, pragmaticni kakvi jesu, prvo nudili pomoc Srbiji, a ne teroristickoj organizaciji (po UN), jer su znali da Srbija nije sposbna da sredi stanje u juznoj pokrajini. Sto bi podrazumevalo pravu autonomiju za Kosovo, a ne onu na papiru ……. medjutim ne i nezavisnost. Recimo 50-tak Albanaca u parlamentu Srbije, gde nijedan ne bi bio zastavnik Dzemo, odnosno legendarni Sejdo Bajramovic :classic_biggrin:.

 

NATO bi se instalirao u Srbiji, sto znaci Srbija bi zapecatila svoje granice.

 

Onda je ona sto je crkla u rusiji onomad rekla svom muzu da to ne dolazi u obzir …… i eto ……. 

Sejdo Bajramović nije Albanac. Yenki su nudili SMradu još 1996, odmah posle Daytona mirovni sporazum za Albancima, ali se Srbije nije saginjati htela. Onda je SMrad navukao Ramusha, Hashima, Kadriju, Fatmira...

Sa njima je mogao da se bije.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Onda je ona sto je crkla u rusiji onomad rekla svom muzu da to ne dolazi u obzir …… i eto ……. 

 

Zvuci dosta logican i fer prijedlog, uopste me ne cudi da nije dolazilo u obzir.

 

Fala na dajdzestu. :thumbsup:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Dajdzest je da su Ameri, pragmaticni kakvi jesu, prvo nudili pomoc Srbiji, a ne teroristickoj organizaciji (po UN), jer su znali da Srbija nije sposbna da sredi stanje u juznoj pokrajini. Sto bi podrazumevalo pravu autonomiju za Kosovo, a ne onu na papiru ……. medjutim ne i nezavisnost. Recimo 50-tak Albanaca u parlamentu Srbije, gde nijedan ne bi bio zastavnik Dzemo, odnosno legendarni Sejdo Bajramovic :classic_biggrin:.

 

NATO bi se instalirao u Srbiji, sto znaci Srbija bi zapecatila svoje granice.

 

Onda je ona sto je crkla u rusiji onomad rekla svom muzu da to ne dolazi u obzir …… i eto ……. 

 

Nikad takav prijedlog nije bio, ni javno, ni tajno. Udbaska podmetanja iz ko zna kojih razloga. Pa sam Maric radi ono sto Drzavna bezbjednost od njega trazi da radi. Takvi su mu i sagovornici.

 

Amerikanci, uz neka prelazna rijesenja (autonomija i slicno), uvijek su trazili da se uvazi politicka realnost, a politicka realnost kaze da na Kosovu ima veliki broj ljudi koji jednostavno nece da zive pod okupacijom. Svaki prijedlog koji je dolazio od Amera je ukljucivao i referendum u nekom trenutku, a kad se volja ljudi sa Kosova susretne sa mitom na kojem su jahali i dalje jasu politicari u Srbiji imas sukob sa vrlo jasnim izgledom ko ce pobijediti u tom sukobu, mit ili realnost.

 

Ta odbrana mita je i dovela do sukoba Srbije sa pola svijeta i svi to znaju, ali lakse je vjerovati u Mariceva udbaska podmetanja.

Edited by Eddard
lakša uvreda
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čisto da ne prođe nezapaženo, ovo gore, SVAKI predlog zapada za rešenje kosovskog problema uključivao je u sebe i obavezujući referendum građana Kosova o nezavisnosti.

Edited by Laki21
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, e4_guy said:

Ko je uopšte taj Marić i kakve veze on ima sa "udbom" ?

 

Novinar, sada radi na Happy TV. Ranije je bio opozicionar, sada navija za Vođu..i vodi valjda jutarnji program a ima i svoju emisiju "Ćirilica". 

 

Svojevremeno je u emisiju dovodio onog "Pod mač bato" Miroljuba...šarlatana kome je mesto u zatvoru...a ne na TV-u..

 

Izvinjavam se na off-u.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Džudi said:

 

Novinar, sada radi na Happy TV. Ranije je bio opozicionar, sada navija za Vođu..i vodi valjda jutarnji program a ima i svoju emisiju "Ćirilica". 

 

Svojevremeno je u emisiju dovodio onog "Pod mač bato" Miroljuba...šarlatana kome je mesto u zatvoru...a ne na TV-u..

 

Izvinjavam se na off-u.

Toliko znam, nego sam mislio kakav mu je background i odakle mu pare za televiziju. I kakva je veza sa udbom/kosom/db-om.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Denis Jasharevic said:

 

:roflmao:

 

Jeste...znam čiji je bio simpatizer i sa kim se družio...ali ovde je tema Kosovo..otvoriću temu Mediji pa ćemo detaljnije i o njemu i o ostalim novinarima i "novinarima"..i TV kućama.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...