Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

5 hours ago, e4_guy said:

Rat je oduvijek bio prvi izbor za promasene zivote, za izlazak iz krize i dugova. 

 

Rat nije izbor, rat je proracunata odluka sa visokih pozicija.

Ti koji donose odluku nikad u ratu ne ucestvuju.

Da je rat ono sto ti kazes, Bosna bi gorela bez prestanka poslednjih 20 godina i ne bi zive duse ostalo niti belog kamena.

Ono o cemu ti pricas je revolucija. Ali nema se srca na ovim prostorima da svako svoga ubije subasu.

Pa onda ti imas mogucnost da za tastaturom seres kako bi neki tamo trebalo da poginu.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, The Walking Dravot said:

 

Rat nije izbor, rat je proracunata odluka sa visokih pozicija.

Ti koji donose odluku nikad u ratu ne ucestvuju.

Da je rat ono sto ti kazes, Bosna bi gorela bez prestanka poslednjih 20 godina i ne bi zive duse ostalo niti belog kamena.

Ono o cemu ti pricas je revolucija. Ali nema se srca na ovim prostorima da svako svoga ubije subasu.

Pa onda ti imas mogucnost da za tastaturom seres kako bi neki tamo trebalo da poginu.

Ja govorim iz iskustva - u ratu je najvise onih koji ‘nemaju sta da izgube’.

 

Ne prizivam rat, samo mislim da ce ga biti. 

 

Svi smo ovdje iza tastature, pametni, manje pametni itd, u RL su neki od nas imali priliku iz prve ruke prozivjeti i rat i sve sto sa sobom ta vremena nose. Kamo srece da sam u krivu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, e4_guy said:

u ratu je najvise onih koji ‘nemaju sta da izgube’.

 

Netacno, u ratu je najvise onih koji gube sve sto imaju da bi sacuvali zivote, zatim onih koji gube zivote da bi sacuvali to sto imaju, a tek na kraju sacica onih koji nemaju sta da izgube.

Nego, kao i u miru sto besprizorni moraju da budu najglasniji da bi se za njih saznalo, tako i u ratu moraju da budu najokrutniji.

Edited by The Walking Dravot
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, The Walking Dravot said:

 

Netacno, u ratu je najvise onih koji gube sve sto imaju da bi sacuvali zivote, zatim onih koji gube zivote da bi sacuvali to sto imaju, a tek na kraju sacica onih koji nemaju sta da izgube.

Nego, kao i u miru sto besprizorni moraju da budu najglasniji da bi se za njih saznalo, tako i u ratu moraju da budu najokrutniji.

Ti takođe govoriš iz iskustva, ili samo pokušavaš nametnuti svoje mišljenje to prove a point ?

 

Kako su počinjali ratovi, šta su bile inicijalne kapisle ? Odluke na visokim nivoima koje su sprovodili ljudi koji nisu imali ozbiljne i prave poslove i pozicije, nego prikupljeni po raznim skelama i ostalima robijašnicama, dato im oružje u ruke i uniforma rez. MUP-a ? Pa kad se napravilo dovoljno da se "prave" vojske umiješaju, onda više niko nije ni pitao jel baš mora da se ide u rat, već je bio tu, na kućnom pragu.

 

Neće niko da ratuje ? Ma ajde, kao da se ratovalo posle referenduma, pa većina odlučila "ma ko ga jebe, idemo u rat". 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, e4_guy said:

Ti takođe govoriš iz iskustva, ili samo pokušavaš nametnuti svoje mišljenje to prove a point ?

 

Ono sto sam napisao zna svako ko zna da cita i racuna. Ako namecem svoje misljenje kroz istorijske cinjenice i prostu matematiku, rekao bih da mi ne ide lose.

 

25 minutes ago, e4_guy said:

Ma ajde, kao da se ratovalo posle referenduma, pa većina odlučila "ma ko ga jebe, idemo u rat". 

 

Pa, eto poslednji rat u Bosni se desio bas posle referenduma.

Edited by The Walking Dravot
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, The Walking Dravot said:

 

Ono sto sam napisao zna svako ko zna da cita i racuna. Ako namecem svoje misljenje kroz istorijske cinjenice i prostu matematiku, rekao bih da mi ne ide lose.

 

Rekao bih da mi govorimo o različitim, donekle, stvarima. Svakako da su najveće žrtve rata nedužni, oni kojima je rat nametnut, a onima koji sve započnu ni smrt nije dovoljna kazna.

 

11 minutes ago, The Walking Dravot said:

 

Pa, eto poslednji rat u Bosni se desio bas posle referenduma.

Koincidencija.

Ljudima je rečeno "Mirno spavajte, rata neće biti". 

 

No, da se vratimo na temu  - tvrdi se da "nikom nije do rata". Možda u Srbiji (mada ni to ne vjerujem), za kosovske Albance nisam baš siguran. Ipak im značajan dio teritorije izmiče apsolutnoj kontroli sa dosta bitnim resursima. Ne bih se kladio da im neće pasti na pamet neki blickrig koji bi im omogućio tu apsolutnu kontrolu.

Naći će se već neki izgovor, ako izgovora uopšte treba.

 

Ono što ih je do sada držalo podalje od svega nije njihova posvećenost sporazumima, nego strah od reakcije naroda u te četiri opštine, možda se plaše i reakcija Srbije. Valjda bi radije one suzavce bacali po Kosovskoj Mitrovici nego po skupštini ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, comandante said:

rata verovatno nece biti ali da budemo iskreni, narodi koji i 20 godina posle rata dozvoljavaju da njima vladaju vucicevi i haradinajevi nije da ne zasluzuju ratove i patnju

Nemoj biti patetican! Vidimo u Americi jednog Trumpa na vlasti, pogledajmo koje ludilo vlada na politickoj sceni UK - pa sta!? Treba li to revolucija da resi? 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darth Bane said:

Nemoj biti patetican! Vidimo u Americi jednog Trumpa na vlasti, pogledajmo koje ludilo vlada na politickoj sceni UK - pa sta!? Treba li to revolucija da resi? 

 

 Vidi poredjenje!  Pa Tramp , kakav god da je,  moze ovu dvojicu gore pomenutih da  napravi od para koje je na legalan nacin i uslovima surove konkurencije zaradio.

Sve sto tamo  treba, moze, mora ili ne mora..itd, nije relevantno za vukojebine.  

 

Jednom ce se valjda i ovde shvatiti da prica u stilu "kako je nesto dozvoljeno Francuzima, Englezima, Rusima, Nemcima...a nama nije??" ne vodi ka napretku, jer nije zasnovana na stvarnosti vec na logici "I tata bi sine!". 

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2019 at 12:26 PM, e4_guy said:

Mirno spavajte, rata neće biti . . .

:classic_tongue:

 

Šta misliš koliko časova bi bilo potrebno da se raspoloženje promijeni, da se kojim slučajem NATO povuče sa Kosova ?

Pa NATO I moze da ode sa Kosova, al Ameri nece. Jel si cuo za vojnu bazu Bondstil? Sta mislis oni to tako izgradili da bi mogli neki Albanci I Srbi da ih zezaju? :D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, lajavi krelac said:

Pa NATO I moze da ode sa Kosova, al Ameri nece. Jel si cuo za vojnu bazu Bondstil? Sta mislis oni to tako izgradili da bi mogli neki Albanci I Srbi da ih zezaju? 😄

Bio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2019 at 6:28 AM, Doc Holiday said:

 

pa ako cemo iskreno, gledano kroz istorijsku prizmu , Madjarska vise polaze pravo na Vojvodinu, il da Vojvodina bude samostalna u EU nego sto Srbija polaze pravo na Kosovo...  Daleko duze je Vojvodina pripadala prvo Madjarskoj pa zajednickoj A-U monarhiji nego sto je Kosovo pripadala Srbiji...

 

 Ali cinjenica je da se etnicka slika promenila i u Vojvodini i na Kosovu....  i ako cemo iskreno...  Srbi su Vojvodinu osvojili tako sto su je prvo naselili ( bezeci od Turaka ) i tu se namnozili i na kraju ratom preuzeli...   na potpuno isti nacin kao sto su Albanci osvojili Kosovo... cak sta vise ... u trenutku preuzimanja Vojvodine  Srbi su u njoj  1918 cinili tek oko 30% stanovnistva,  a u trenutku preuzimanja Kosova 1999 od strane Albanaca njih je  bilo 80 %

  Ne znam  sto se onda ljutite na "istorijske nepravde" ???

 

Zasto bi teritorija koja nikada nije bila samostalna bila samostalna u EU?

 

Pa ne ljutim se na istorijske nepravde, samo kazem da je besmisleno dokazivati da neka drzava nema prava na deo svoje teritorije samo zato sto kroz istoriju ta teritorija nije bila pod njenom kontrolom. Spomenut je primer Poljske koji je najdrasticniji. Citav nekadasnji istok Poljske sada je Belorusija ili Ukrajina.

 

To se najbolje vidi na ovoj mapi.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Darth Bane said:

Nemoj biti patetican! Vidimo u Americi jednog Trumpa na vlasti, pogledajmo koje ludilo vlada na politickoj sceni UK - pa sta!? Treba li to revolucija da resi? 

 

 

pa isto kao i za srbiju i kosovo, znaci da prosecan amerikanac zasluzuje trampa kao sto prosecan britanac zasluzuje ove monti pajtonovce. a da je revolucija potrebna - jeste, i to sa giljotinama, ali na zalost nista od toga jer smo na putu ka idiokraciji i tamo cemo stici, polako ali sigurno

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2019 at 2:48 AM, Darth Bane said:

Nemoj biti patetican! Vidimo u Americi jednog Trumpa na vlasti, pogledajmo koje ludilo vlada na politickoj sceni UK - pa sta!? Treba li to revolucija da resi? 

 

 

Porediti Trampa sa ubicama/trgovcima organima/ te huskacima/ratnim profiterima u najmanju ruku je neumesno. Bice da njihovo i nase dno kace ne smrde isto.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj topik se vrti u krug isto kao i na starom forumu. Ako predpostavimo da se ovde okupljaju pametniji ljudi iz regiona, onda je prilicno tuzno da svi pricaju ono sto se manje vise moze procitati u novinama. Ovde postoje dva predloga: priznati Kosovo ili ostaviti ga kako jeste trenutno. 

Kako vam se cini ideja da umesto gledanja ne dalje od toga koje su granice izmedju Srbije i Kosova, da proba da se nacrta malo veca granica: ujedinjenje svih zemalja koje su na balkanu a nisu u EU. To su sve zemlje koje su na istom putu ka EU koji svako malo biva zaustavljen, trziste od cca 15 miliona ljudi, gde osim spora izmedju Kosova i Srbije ja ne vidim nijedan pravi problem. E sada, kako zadovoljiti obe strane, i Albansku i Srpsku? Mozda da se naprave dva uredjenja: jedno koje ce biti de jure i to bi bilo priznavanje granica kakve jesu: Kosovo u svojim trenutnim granicama i bez prekrajanja granica drugih zemalja. Medjutim, ono sto ja mislim je da problem koji je ispod svega toga je teznja Albanaca da imaju nacionalnu drzavu. Mozda iz perspektive nemacke, ta pitanja su prevazidjena, ali to je ugao zemlje gde je taj proces zavrsen pocetkom 20 veka. Cinjenica je da je jedino Albanski narod ostao uskracen za to. Dakle, da bi se to uradilo, napravila bi se paralelno uredjenje, de facto na slovenski i neslovenski deo. To je onaj kreativan deo gde bi bilo potrebno razlikovati koje delove  izvrsne i zakonodavne vlasti preneti na tu internu strukturu a koje bi bile zadrzane na nivou drzava.  

E sad, osim trenutnog momenta sa taksama i povlacenjima prizanja, tj svih onih nacina gde zemlje jedna drugoj podmecu nogu na svakom koraku, ja vidim drugi problem. Elem, ono sto je EU napravilo unijom, nije ekonomski boljitak, vec ideja da su svi narodi koji dele taj prostor Evropejci koji uprkos razlikama dele zajednicku ideju. Ja tu ideju ne vidim trenutno: ne kazem da je nema, ali previse se djubreta skupilo izmedju nas pa stvari koje su nas povezivale vise nisu ocigledne. 

 

Utopija ili ne?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Albanci imaju nacionalnu državu. Sad je samo pitanje kako težnju da se toj državi pripoje još neke teritorije drugih država gde žive Albanci umrtviti i objasniti da nije rešenje prekrajati granice drugih država. Na samom KOsovu imate veliku polemiku oko toga da li praviti sasvim novu državu i naciju ili nastaviti borbu da se ujedine sve teritorije gde su Albanci većina.

Pola stanovnika na primer uopšte ne navija za reprezentaciju Kosova već su više naklonjeni reprezentaciji Albanije 

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako... koliko god se trudili da se Kosovo zove sui generis, meni je to danas jako slican slucaj Bosni gde da nije papira potpisanog pre 20 i kusur godina 70% stanovnistva bi biralo da zivi u drugim drzavama. Ili sutra, voleo bih da vidim koji madjionicar ce da objasni razliku izmedju Donbasa i Kosova. 

Cinjenica je da je formiranje Albanske drzave bilo vreme nacionalnog osvescivanja ne odraz teznji Albanaca za nacionalnom drzavom vec vise daj sta das. Isto tako je cinjenica da se demografski situacija kudikamo promenila od pre 120 godina do sada. Ja verujem da samim priznavanjem nezavisnosti Kosova, pitanje Albanaca nece biti reseno i sto se vise bude odlagao prijem zemalja balkana u EU, time ce ti problemi eskalirati. Dokle god je prosecna plata > 300EUR, nacionalizam se koti kao komarci u beogradu trenutno. 

Link to comment
Share on other sites

Loš život i male plate su samo jedan od faktora koji dovode do sukoba. Najgore od svega na Kosovu je izgubljeno poverenje između Srba i Albanaca i vrlo vrlo teško će se u skorije vreme to popraviti bez obzira potpisali priznanje ili neko razgraničenje. Neko sam ko je iskreno verovao svojim sugrađanima bez obzira na naciju ali u teška vremeena razočarao se u obe strane a bogami u još po neke ( bošnjaci, romi). 

Teško  da me sad neko uveri u iskrenost  drugog naroda na Kosovu( važi za obe strane). Znam da takvih primera ima i među mnogim kosovskim Albancima jer su prošli kroz vrlo teške situacije. Tačno je da bandde sa vrha komanduju i zgrću lovu ali tačni je i da se običan narod  zamerio međusobno. Malo je primera iskrenog prijateljstva među pripadnicima dva naroda. čak i ovi krimosi to ne rade što se vole već zbog profita i gledaju kako će da zavrnu jedan drugog.  Nema suživota ako na poslu do 16h  glumiš finog europejca a uveče kući uz gusle ili qifteliju planiraš kako da se otarasiš prvog komšije.   

Edited by perkos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ti te stvari znas iz prve ruke, ono sto se i desava dan danas dokazuje da si u pravu. Samo ja se nekako nadam da kolicina zle krvi izmedju Srba i Albanaca je ipak manja od one izmedju Jermena i Turaka ili Palestinaca i Izraelaca na primer. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2019 at 11:52 AM, sreta-steta said:

Ovaj topik se vrti u krug isto kao i na starom forumu.

mislis topic radi kao hrcak na tocku?

 

a nije ni jedina takva tema koja ljudima pamet zavrti u krug ....(kao onu gospodju sto su spasavali helikopterom pre neki dan, a sajla se vrti pa sve brze brze brze...jezivo)

 

takva je ova tema, ako napises nesto ozbiljno u korist priznavanja ili nepriznavanja - uvek ispadne smesno. Znaci krug.

Da se nesto pitam, da sam glavna kao AV, ja bih zabranila slobodu govoru po ovom pitanju, resila sama i saopstila resenje, potpisala sta ima da se potpise ili zauvek iscepala taj papir ako smem.

Tek kada se ovo pitanje resi,

bih uspostavila slobodu govora :wink2:

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, 34Barkley said:

Neverovatna je naša fascinacija time da se stekne nekontrolisana moć.

 

tako mi i treba - sama sam razotkrila svoju tajnu fascinaciju

niko me nije terao puskom da srljam

 

😄

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...