Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

4 minutes ago, taliesin said:

.... Ne mogu da raspravljam o ovome sa covekom koji ne razume osnovne pojmove kao sto su drzava, nacija, religija i slicno. Vi zagovornici albanske nezavisnosti na Kosovu bi trebalo da se odlucite da li postujete nacionalni/etnicki/kulturni ili drzavni/pravni kontekst jer dok to ne odlucite cela vasa argumentacija nema nekog smisla i uopste nije koherentna. Ako me secanje ne vara, a ne vara me, cela intencija intervencije NATO na Kosovu je bila zasnovana na drzavno-pravnim argumentima i taj narativ niko nikada nije ni osporio, ni doveo u pitanje.

..................

... Albanci i Srbi bi trebalo da se dogovore da li ce razgovarati jedni o drugima ili o predmetu njihovog spora ...

..................

... da li postoji iko sa dva grama zdravog mozga koji veruje u to da bi se to primilo medju vecinom gradjana Srbije ...

..................

Citirao sam samo deo posta, da skratim.

 

1. Ne radi se o tome da ne razumem, nego ne prihvatam, narocito ono "nacija" i "religija". Za mene su to arhaicni i prevazidjeni pojmovi. Jasno mi je da je ralnost drugacija i da za mnoge nisu, ali imam srecu da sam u poziciji da ako vec moram da razumem, ne moram da se slozim i prihvatim.

 

2. Pogledaj sledeca dva pasusa. Prvo pises o Albancima i Srbima da bi posle pominjao "gradjane Srbije". Odluci se, o kome pises?

Najveci problem i jeste u tome sto tamo zive Albanci i Srbi koji se kao takvi nikada nece dogovoriti - a gradjana ne mozes ni svecom da nadjes.

 

Vi kako hocete, ja sam samo kibicer i ne mogu nikoga da uverim ili nateram na bilo sta. Ali nama kibicirema (pogotovu nama Jugoslovenima medju njima) je sve to jako tuzno.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, zoran59 said:

Citirao sam samo deo posta, da skratim.

 

1. Ne radi se o tome da ne razumem, nego ne prihvatam, narocito ono "nacija" i "religija". Za mene su to arhaicni i prevazidjeni pojmovi. Jasno mi je da je ralnost drugacija i da za mnoge nisu, ali imam srecu da sam u poziciji da ako vec moram da razumem, ne moram da se slozim i prihvatim.

 

2. Pogledaj sledeca dva pasusa. Prvo pises o Albancima i Srbima da bi posle pominjao "gradjane Srbije". Odluci se, o kome pises?

Najveci problem i jeste u tome sto tamo zive Albanci i Srbi koji se kao takvi nikada nece dogovoriti - a gradjana ne mozes ni svecom da nadjes.

 

Vi kako hocete, ja sam samo kibicer i ne mogu nikoga da uverim ili nateram na bilo sta. Ali nama kibicirema (pogotovu nama Jugoslovenima medju njima) je sve to jako tuzno.

 

1. Postujem taj stav i tim pre me vise cudi da si u prethodnom postu izneo uglavnom nacionalne argumente.

 

2. Jako dobro znam i u punoj sam kontroli onoga o cemu pisem. Kontekst u kojem sam pomenuo gradjane je bitno drugaciji od konteksta u kojem sam pomenuo Albance i Srbe, procitaj ponovo post pa ce ti biti jasnije.

 

Postujem i tvoj kibicerski status. Pitao si, odgovorio sam, sve je kako i treba da bude.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, taliesin said:

Srbiji je Kosovo oduzeto silom i ne moze se od nje traziti da ga dobrovoljno prizna

 

Srbiji je Kosovo oduzeto silom na isti način na koji se roditelju koji zlostavlja dete to isto dete ("silom") oduzima, pa posle zlostavljač kuka kako mu vlast oduzela dete silom.

 

 

  • Like 5
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Eddard said:

 

Srbiji je Kosovo oduzeto silom na isti način na koji se roditelju koji zlostavlja dete to isto dete ("silom") oduzima, pa posle zlostavljač kuka kako mu vlast oduzela dete silom.

 

 

 

Lupetas gluposti koje si pokupio po stampi. Bolje cuti i pokrij se usima umesto sto se blamiras.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Odmah da otkucam poentu: Srbija nije država, tj ozbiljna država, tako da je sve moguće.

Nijedna (ozbiljna) država neće dobrovoljno priznati da deo njene teritorije to više nije. Na tako nešto, ona može biti jedino naterana, ovakvim ili ondakvim sredstvima (gotovo uvek ratom). Kako naterati Srbiju da prizna da Kosovo više nije deo njene teritorije, nakon što je rat završen i nakon što je potpisano to što je potpisano, to vidimo u zadnjih desetak godina. Recimo, Srbija danas ima, od (zapadnih) država (koje bi da nateraju Srbiju da dobrovoljno prizna KiM) aktivno podržanog predsednika koji javno govori o "razgraničenju" i koji bi, da je Srbija država, odmah nakon toga morao da bude uhapšen zbog veleizdaje.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, stray_cat said:

Odmah da otkucam poentu: Srbija nije država, tj ozbiljna država, tako da je sve moguće.

Nijedna (ozbiljna) država neće dobrovoljno priznati da deo njene teritorije to više nije. Na tako nešto, ona može biti jedino naterana, ovakvim ili ondakvim sredstvima (gotovo uvek ratom). Kako naterati Srbiju da prizna da Kosovo više nije deo njene teritorije, nakon što je rat završen i nakon što je potpisano to što je potpisano, to vidimo u zadnjih desetak godina. Recimo, Srbija danas ima, od (zapadnih) država (koje bi da nateraju Srbiju da dobrovoljno prizna KiM) aktivno podržanog predsednika koji javno govori o "razgraničenju" i koji bi, da je Srbija država, odmah nakon toga morao da bude uhapšen zbog veleizdaje.

Slažem se. Mora da su Austrija, Mađarska, UK, Nemačka, Španija, Irska i sl. neozbiljne. Kako je ko od njih dobiojao po nosu, shvatali su da im je pametnije da se malo više bave privredom, naukom, industrijom i kojekakvim bezveznim sitnicama pa zato doživotni čuvari HEDAMO KOCOVO-a sada po tim istim zemljama teraju četke i metle. Kao što rekoh i ranije, postoje dve opcije:

 

a) merenje dužine usahle piše za one sa niskim IQ, u koje spadaju Lazareva kletva, Kosovska bitka, kosovski božuri, kojekakva rudna bogatstva koja su veća nego na bar pola zemaljske kugle, Miloš Obilić, Jug Bogdan i devet Jugovića, nekoliko crkava naštancovanih po istom kalupu i grupa režimskih glasača koji su od jogurt-revolucije uznapredovali do masovne podržavaoce lokalnih švercera.

b) saradnja, ekonomija, razgovori, razvoj dobrosusedskih odnosa, uzajamno poštovanje, ponašanje po uzoru na Češku i Slovačku itd.

 

Ovi pod a će vrlo brzo da krenu da čiste ulice po mrskoj i neprijateljskoj EU dok za to ne uvedu robote, a ovi pod b će proći podosta bolje, otprilike kao oni izdajnici iz Češke, Slovačke, Poljske i sličnih zemalja.


Za moderaciju: da li bi Kosovo moglo da se odvoji da bude zasebna tema? Ovde pišemo jer se o tome ovde govori, ali tema je otišla od emisije Utisak nedelje.

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, zoran59 said:

 

Jos ti samo preostaje zadatak da u ovo ubedis sve one drzave koje su priznale nezavisno Kosovo.

Bolje da sebe prvo edukuješ šta je nezavisna država pa da tek onda ulaziš u neku raspravu. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
 
 
On 5/28/2019 at 1:58 AM, taliesin said:

 

Sama ideja da uopste postoje ljudi koji bi priznali nezavisnost Kosova na ovaj nacin i unutar ovog procesa je sumanuta, ne treba ni govoriti koliko je sumanuto da to zagovara politicar cija je stranka registrovana u Srbiji. Neki ljudi su prosto prolupali od izliva pseudoliberalizma u mozak i potrebna im je ozbiljna strucna pomoc. Mislio sam da ce ta olos odumreti prirodnom smrcu kao i forum koji ih je iznedrio ali zilava je to sorta. Na zalost, neki su se prosvercovali i u moderaciju.

 

 

 
 
 
22 hours ago, taliesin said:

Razumem i antisrpski sentiment, razumem i albanski sovinizam, ali to su individualne patologije i nemaju veze s tim sta Srbija treba ili ne treba da uradi.

 

 
 
 
17 hours ago, taliesin said:

 

Zorane, blag si covek i preskocicu te s odgovorom kakav bih trebalo da ti dam da te ne bih previse nervirao. Ne mogu da raspravljam o ovome sa covekom koji ne razume osnovne pojmove kao sto su drzava, nacija, religija i slicno. Vi zagovornici albanske nezavisnosti na Kosovu bi trebalo da se odlucite da li postujete nacionalni/etnicki/kulturni ili drzavni/pravni kontekst jer dok to ne odlucite cela vasa argumentacija nema nekog smisla i uopste nije koherentna. Ako me secanje ne vara, a ne vara me, cela intencija intervencije NATO na Kosovu je bila zasnovana na drzavno-pravnim argumentima i taj narativ niko nikada nije ni osporio, ni doveo u pitanje.

 

 

 
 
 
17 hours ago, taliesin said:

 

OK, hajde da ne bude da nisam hteo da odgovorim na ovu gomilu opstih mesta.

 

 

 

13 hours ago, taliesin said:

 

Lupetas gluposti koje si pokupio po stampi. Bolje cuti i pokrij se usima umesto sto se blamiras.

 

 

Evo ga topic gde će talielsin svakoga ko ne misli kao on da čašćava raznim  frazama i epitetima, jer samo on zna vrhovnu istinu o Kosovu i Metohiji. 

Kad ti odradiš jedan lep cherry picking i banalizovanje stvari, onda je to legit, jer si ti docent za KiM, a zato ćeš da se zgražavaš nad svim drugim mišljenjima. 

 

Takvim pisanjem umanjuješ mogućnost za bilo kakvu smislenu raspravu i ljudi će bataliti da pišu ovde, što je u suštini baš šteta, jer od tebe bi se imalo šta i naučiti, kada bi mogao da pišes sa malo manje sentimenta. 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:

 

Srbiji je Kosovo oduzeto silom na isti način na koji se roditelju koji zlostavlja dete to isto dete ("silom") oduzima, pa posle zlostavljač kuka kako mu vlast oduzela dete silom.

 

 

 

14 hours ago, taliesin said:

 

Lupetas gluposti koje si pokupio po stampi. Bolje cuti i pokrij se usima umesto sto se blamiras.

 

Bilo bi izuzetno dobro kada biste stavove po ovom pitanju mogli argumentovano da obrazlozite. Zaista me zanima koji su to zlocini koje je Srbija cinila na autonomnoj pokrajini?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, wrach said:

 

 

Bilo bi izuzetno dobro kada biste stavove po ovom pitanju mogli argumentovano da obrazlozite. Zaista me zanima koji su to zlocini koje je Srbija cinila na autonomnoj pokrajini?

 

Nije problematična istorija Kosova počela od '80-ih, već bi trebalo da odeš malo dalje (ne daleko) na početak XX veka.

 

Nije teško koristiti Google... Kao što sam na raznim mestima dosadno ponavljao, počni od Dimitrija Tucovića i Dubravke Stojanović - nećeš verovati kuda će te odvesti i videćeš koliko je crna (i prećutana) istorija Srbije na početku XX veka. Nadam se da nećeš reći kako je Tucović antisrpski raspoložen, kako je Stojanovićeva jedan običan "soroševac" i tome slično.

 

Tako da će ti biti jasno da je srpska država prosto bila surov okupator na toj teritroji. I da NIKADA Albanci neće hteti da imaju išta sa državom Srbijom, surovo etničko čišćenje se ne zaboravlja.

 

Ljuma, Izveštaj iz Vašingtoma.. ima dosta da se čita.

 

Šta se sve dešavalo u proleće - leto 1999. godine, takođe je sve lepo dokumentovano. Ako je cenzurisano u popularnim srpskim medijima, to nije opravdanje da se ne upoznaš.

 

Molim te nemoj da odgovoriš nešto poput "i oni su nas, pa smo mi morali njih (ubijali, silovali, itd)". 

 

Srpskom društvu je potrebno suočavanje sa prošlošću, sa cenzurisanom istorijom, potrebno je da se rasture prokleti kosovski mitovi, potrebna je denacifikacija... a to se neće desiti.

Edited by VladimirB
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, VladimirB said:

 

Nije problematična istorija Kosova počela od '80-ih, već bi trebalo da odeš malo dalje (ne daleko) na početak XX veka.

 

Nije teško koristiti Google...

A što ne početi od Dardanije ? Zar to ne bi bilo fer ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



 
Ne vidim zasto bi blagi ekonomski rast neke regije bio dovoljan razlog da se iscimam za avion i hotel i da bih vidio nekog lika kako gleda PTC, igra basket i pije pivo sa ekipom? 


A da se npr. "iscimaš" da pročitaš napisano pre nego _opet_ saspeš svoj jasammegacoolzabolemeqraczasve stav?

Dozvoli da pojasnim. [emoji106]
Gorenapisano se odnosilo na MOG prijatelja, Beograđanina, (ok, tehnički, iz Blokova je) koji se sticajem okolnosti (kolega po biznisu sa Kos.) obreo u Prištini na nedelju dana i odatle vratio šokiran razvojem što infrastrukture što ekonomije "dole". Slika koja, po njegovim rečima, ne odgovara apokaliptičkim izveštajima koje PTC plasira o našoj ex-pokrajini i [emoji3590] Srbije.

Ništa više i ništa manje od toga.

A sve sam to napisao NE zato što sam plaćeni promoter turizma/biznisa/nezavisnosti Kosova nego kao odgovor na tvoje "dole je jad i beda".
 




Sent from my SM-N950F using...

Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2019 at 12:20 PM, Newcastle said:

 "Nemojte ljudi da sledecih 15  godina pricamo o Kosovu umesto da se ova zemlja razvija"... Z. Djinjic, januar 2013.  Evo prodje  15 godina, napretka u Srbiji nema, a o Kosovu se prica vise nego ikad.   E bas to je glavni razlog propasti Srbije, odlaska obrazovanih ljudi i vladavine mediokriteta.   I svako drugo opravdanje ili pokusaj opravdanja samo su nastavak ove agonije, nastavak laganja koje ovima omogucava da dobiju glasove polupismenih.  Je l'  bre vidis da su na vlasti isti ljudi kao 90-ih,  najgorih 10 godina u istoriji Srbije? Sta god da takvi urade pogresno je, to je vrlo jednostavno i ocigledno.  

 

Da li ti zaista iskreno mislis da je Kosovo tome uzrok? I kako to objasnjavas? Pa, taj isti Djindjic je jos tada hteo da se pokrene pitanje statusa Kosova i svi znamo kako je prosao na zapadu s tom idejom. Histerija je isla dotle da je Sreder javno zavapio "mi smo mislili da nam je Djindjic prijatelj". Je l' se zbog Kosova gradi ono strasilo u Savamali i pljackaju milijarde od gradjana Srbije, jesu li zbog Kosova razni Dinkici, Kolesari, Bebe Popovici, Vesici, Mali i slicni pokrali sta su stigli gde su stigli i doveli ove degenerike na vlast, je li zbog Kosova svaki lokalni serif u Srbiji moze da radi sta god hoce, od prebijanja opozicije, seksualnog zlostavljanja i pokusavanja ubistva novinara, da li se zbog Kosova razvaljuje Beograd da bi se uradili razni besmisleni projekti kako bi se opljackale pare?

 

Mantra o tome kako je Kosovo arhi uzrok za sve svinjarije koje sve vlasti u Srbiji rade od pada Milosevica je najobocnija besmislica, nastala iz uverenja gradjana Srbije da ce se zbog bilo kakve individualne politicke odluke desiti neki kopernikanski zaokret i njima zivot biti lepsi i bogatiji. Nece. Sve ce ostati isto. Ne bi ni Kosovo izgledalo ovako sa naseg stanovista da smo imali vlast u Beogradu koja o strateskim stvarima razmislja drugacije od olosa koji je u kontinuitetu na vlasti. Shvatite to, imali ste 20 godina da se uverite. Nema bolje i postenije Srbije, nema boljih politicara i aktivnijih gradjana, nema EU integracija, nema veceg standarda i boljeg zivota, s resenim kosovskim pitanjem ili bez njega. Ta vam je nada uzaludna koliko je uzaludno kad dete, kad vidi nesto strasno na TV-u, zatvori oci nadajuci se da ce tako taj strasni sadrzaj nestati. Takva razmisljanja su upravo to - detinjasta.

Edited by taliesin
  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, taliesin said:

 

Da li ti zaista iskreno mislis da je Kosovo tome uzrok? I kako to objasnjavas? Pa, taj isti Djindjic je jos tada hteo da se pokrene pitanje statusa Kosova i svi znamo kako je prosao na zapadu s tom idejom. Histerija je isla dotle da je Sreder javno zavapio "mi smo mislili da nam je Djindjic prijatelj". Je l' se zbog Kosova gradi ono strasilo u Savamali i pljackaju milijarde od gradjana Srbije, jesu li zbog Kosova razni Dinkici, Kolesari, Bebe Popovici, Vesici, Mali i slicni pokrali sta su stigli gde su stigli i doveli ove degenerike na vlast, je li zbog Kosova svaki lokalni serif u Srbiji moze da radi sta god hoce, od prebijanja opizicije, seksualnog zlostavljanja i pokusavanja ubistva novinara, da li se zbog Kosova razvaljuje Beograd da bi se uradili razni besmisleni projekti kako bi se opljackale pare?

 

Mantra o tome kako je Kosovo arhi uzrok za sve svinjarije koje sve vlasti u Srbiji rade od pada Milosevica je najobocnija besmislica, nastala iz uverenja gradjana Srbije da ce se zbog bilo kakve individualne politicke odluke desiti neki kopernkanski zaokret i njima zivot biti lepsi i bogatiji. Nece. sve ce ostati isto. Ne bi ni Kosovo izgledalo ovako sa naseg stanmovista da smo imali vlast u Beogradu koja o strateskim stvarima razmislja drugacije od olosa koji je u kontinuitetu na vlasti. Shvatite to, imali ste 20 godina da se uverite. Nema bolje i postenije Srbije, nema boljih politicara i aktivnijih gradjana, nema EU integracija, nema veceg standarda i boljeg zivota, s resenim kosovskim pitanjem ili bez njega. Ta vam je nada uzaludna koliko je uzaludno kad dete, kad vidi nesto strasno na TV-u, zatvori oci nadajuci se da ce tako taj strasni sadrzaj nestati. Takva razmisljanja su upravo to - detinjasta.

 

Ima i drugačijih mišljenja...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, VladimirB said:

 

Ja bi radije da cujem tvoje misljenje, jer sa misljenjem tipa...

 

"Gde bi nam bio kraj kad bi aktuelni političari bar s polovinom hrabrosti, žara, znanja, strasti, energije, marketinga oko „kosovske priče“ gradili ekonomski sistem kakav postoji, na primer, u Finskoj."

 

... zaista ne znam sta bih radio. Ko sprecava nase politicare da sa velikim zarom gradi taj ekonomski sistem u Finskoj? Kosovo? Kako? Jesi li ti ikada cuo, na primer, Dusana Vujovica ili Mirka Cvetkovica da su ikada bilo sta izjavljivali o Kosovu ili da su jedan sat svog zivota potrosili na to pitanje. Hocu reci, daleko od toga da se, ne citava, vec i znacajan deo politicke infrastrukture u Srbiji bavi Kosovom, niti ima potrebe za tim. Ta prica o kopernikanskom zaokretu ako priznamo Kosovo je s jedne strane cista podvala, a s druge, simbol naseg lenjog i diletantnog promisljanja da uvek postoji nesto tamo na sta mi ne mozemo da uticemo sto jebe nase kokoske i ako bi to neko nekako uredio odmah bismo poceli da zivimo bolje, bez ikakvog naseg licnog angazmana i truda. Nemojte mesati Kosovo kao arhi-izgovor za nesposobnost nasih politicara i izmastanu realnost kojoj se nadate ako Kosovo bude priznato. Ako Kosovo bude priznato u Srbiji se nece promeniti nista. Ama bas nista. Cak se ni prica u javnosti o Kosovu nece promeniti.

 

Za svakog od nas ostaje ono sto je uvek i bilo, koliko truda i pameti ulozimo u svoje zivote tako cemo i ziveti. To sta se desava na Kosovu i sa Kosovom odavno vise nema nikakve veze sa tim.

Edited by taliesin
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroUrban said:

Evo ga topic gde će talielsin svakoga ko ne misli kao on da čašćava raznim  frazama i epitetima, jer samo on zna vrhovnu istinu o Kosovu i Metohiji. 

Kad ti odradiš jedan lep cherry picking i banalizovanje stvari, onda je to legit, jer si ti docent za KiM, a zato ćeš da se zgražavaš nad svim drugim mišljenjima. 

 

Takvim pisanjem umanjuješ mogućnost za bilo kakvu smislenu raspravu i ljudi će bataliti da pišu ovde, što je u suštini baš šteta, jer od tebe bi se imalo šta i naučiti, kada bi mogao da pišes sa malo manje sentimenta. 

 

 

 

Misljenje? Zaista bih voleo da ga cujem od bilo koga od ovih kojima sam odgovarao. Karusel fraza i opstih mesta koji na bivsem forumu nikad nisu izazivani pa su se usmrdeli od ustajalosti nije nikakvo misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Eto novih momenata za mene. Ja na žalost vesti sa Kosova pratim samo iz medija i nisam upoznat sa takvim detaljima. Koje su to fabrike otvorene na Kosovu, gde to mogu Kosovari da obezbede "žive pare", nezaposlenosti nema ili se smanjuje. Ko zna, danas-sutra možda mi tražimo da si pripojimo njima ?



Druže jasno ti je da je ovakav tip pitanja ("šta se konkretno otvorilo od fabrika") nije nešto na šta prosečni ja mogu da odgovorim i da takav podatak nemam..
Ali, ovde i nije bila reč o odbrani ili promovisanju kosovske ekonomije, čegagod, već o utisku koji je odatle pokupio prosečni politički neangažovani (“Đilas lopov, Vučić peder - Svi su isti") Srbin [emoji16]


U vezi drugog dela - koliko sam ga razumeo, meni je sasvim cool da se "mi" pridružimo "njima" tj. da Srbija bude [emoji3590] Kosova [emoji12]

Oh, wait, pa ta ponuda je odavno na stolu... Ali Rusija. [emoji6]

Sent from my SM-N950F using...

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic
  • fancy featured and unfeatured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...