Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

3 minutes ago, Kronostime said:

BOLD: Ne treba da turpijas seme - ima rupicu na sredini odakle ce isklijati, ako je cemu.

Meni je od gomile kostica urme isklijala jedna, isto kao i kod limuna.

Jednostavno stavis sve u iste uslove - pa ko prezivi.

 

 

 

Najbolji samo opstaju!

Za hardwer oko uzgajanja - mozemo na PM ili Viber.

Nadam se da barem da cu da imam barem 30,40 posto uspesnosti sa tim urmama. Mozda je preoptimisticno, ali verujem u to.

Verujem u to da treba i slabijima dati sansu, tj pomoci im. 😄

Koliki ti je limun.
Mi ih kuci imamo 3 ili 4, ako se racuna sadnica sibirskog koja je bas mala.
Jedan radja, ovih dana bas cemo da uberemo 3 ploda, pregurao je unutra celu zimu, ta 3 ploda su mu tokom zime bas narasli i sazreli. To stablo smo zajedno kalemili kad i drugo, ali to drvo je nekako bas bolje. Taj limun boljle gura. Oba su lepe velicine. Ali jedan ima zdravije i cvsce grane.

Saljem ti por u dm, pa se prebacujem na viber. 🙂

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, BattleBender said:

Nadam se da barem da cu da imam barem 30,40 posto uspesnosti sa tim urmama. Mozda je preoptimisticno, ali verujem u to.

Verujem u to da treba i slabijima dati sansu, tj pomoci im. 😄

Koliki ti je limun.
Mi ih kuci imamo 3 ili 4, ako se racuna sadnica sibirskog koja je bas mala.
Jedan radja, ovih dana bas cemo da uberemo 3 ploda, pregurao je unutra celu zimu, ta 3 ploda su mu tokom zime bas narasli i sazreli. To stablo smo zajedno kalemili kad i drugo, ali to drvo je nekako bas bolje. Taj limun boljle gura. Oba su lepe velicine. Ali jedan ima zdravije i cvsce grane.

Saljem ti por u dm, pa se prebacujem na viber. 🙂

Kostice urme i limuna prvo u vlaznu sredinu, pa sta pusti klicu - to sadi!

Inace - dzaba zauzimanje u saksiji.

Trenutno cekam neke mandarine i jos neko dalekoistocno  i egzoticno  voce da proklijaju - akoBogda, pa da ih presadim u odgovarajucu posudu.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ne znam da li je pandemija doprinela da toliko biljaka kupujem, ali su cvećare ušićarile od mene ihahaj 🙂

 

Mandevilla  i bromeliad od pre neki dan, a danas dopunila sa još dve pustinjske ruže. Sledeće je naći lepe saksije i mesto koje će im prijati. 

 

Spoiler

spacer.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bog me ubio ako znam sta radim. Kod dede i bake je sve to izgledalo jednostavno, a meni nikako nece.

 

Paradajz koji sam presadio u zemlju je jos malen:

 

iTMLRsX.jpg

 

 

... al' zato onaj koji sam presadio u tegle raste k'o lud (a tegle sam napunio zemljom sa svog placa, iskopao blizu ograde gde imam nekakvu dzunglu):

 

30lECEo.jpg

 

 

Imam cudne vocke. Na ovom mestu sam tek par godina  i u prolece prosle godine sam posadio 15-ak vocki.

Medju njima i tresnje, 3 komada, koje su kupljene 30-ak cm visoke. Sada su vec oko metra. No, kad sam bio dete, tresnje (plodovi) su visile prema dole. A ove moje rastu prema gore!?

 

FTmYVCv.jpg

 

 

Ista stvar i sa jabukama, idu u vis:

 

vLV6H8u.jpg

 

HJ1vFoi.jpg

 

 

Zna li neko kako i zasto, mozda @vilhelmina, ona je ucila nesto o drvecu?

 

Link to comment
Share on other sites

Ruzmarin u velikom kshiru, imam ga na terasi vec godinama, koristim ga preko cele godine za kuvanje, pileci raznjici na grancici ruzmarina - zastitni znak moje kuhinje....sta mi bi jesenas da ga orezem po savetu mog skolskog koji ima profi rasadnik, ne znam, tek, uradila sam kako mi je rekao i svaku grancicu skratila za 3 do 5 cm pri vrhu. Moj ruzmarin ovog proleca ne mrda, ni 1 cm novih izdanaka i nekako je pobledeo. Ima li nade za njega? Zao mi ga, nisam ga valjda ubila? 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Pletilja said:

Ruzmarin u velikom kshiru, imam ga na terasi vec godinama, koristim ga preko cele godine za kuvanje, pileci raznjici na grancici ruzmarina - zastitni znak moje kuhinje....sta mi bi jesenas da ga orezem po savetu mog skolskog koji ima profi rasadnik, ne znam, tek, uradila sam kako mi je rekao i svaku grancicu skratila za 3 do 5 cm pri vrhu. Moj ruzmarin ovog proleca ne mrda, ni 1 cm novih izdanaka i nekako je pobledeo. Ima li nade za njega? Zao mi ga, nisam ga valjda ubila? 

Ljuske od kuvanih jaja na njega - podivlja!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2021 at 6:06 AM, zoran59 said:

Bog me ubio ako znam sta radim. Kod dede i bake je sve to izgledalo jednostavno, a meni nikako nece.

 

Paradajz koji sam presadio u zemlju je jos malen:

 

iTMLRsX.jpg

 

 

... al' zato onaj koji sam presadio u tegle raste k'o lud (a tegle sam napunio zemljom sa svog placa, iskopao blizu ograde gde imam nekakvu dzunglu):

 

 

 

 

Imam cudne vocke. Na ovom mestu sam tek par godina  i u prolece prosle godine sam posadio 15-ak vocki.

Medju njima i tresnje, 3 komada, koje su kupljene 30-ak cm visoke. Sada su vec oko metra. No, kad sam bio dete, tresnje (plodovi) su visile prema dole. A ove moje rastu prema gore!?

 

sta stvar i sa jabukama, idu u vis:

Zna li neko kako i zasto, mozda @vilhelmina, ona je ucila nesto o drvecu?

 

Zoki , ja nisam ucio ali mi ostalo neko secanje od rmbacenja po ocevoj vikendici. Paradajz i trava ne idu zajedno. Moras da ocistis barem 30cm sa svake strane i prekopas zemju. Posto trava vuce svu hranu , zalivaj paradajz onom vestackom hranom koju kupis u Home Depot-u.

Proveri da vocke nisu ukrasne. One imaju male plodove, sade ih zbog cvetanja, a nisam siguran ni da se jedu. U Vancouveru imas gomile tih tresanja i jabuka koje su velicine klikera, ali nisam primetio ni ptice da ih jedu.

Edited by DJORDJE
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da prebacim pricu iz teme o Poljoprivredi (na PDF Ekonomija). 

 

Sta bi ste preporucili za gajenje na terasi? Koje zacinsko bilje, da je i lepo a i korisno? Ili neke vockice tipa jagoda i slicno?

Cemu je sada vreme da se sadi/presadjuje? 

 

I jos da moze da opstaje sa malim kolicinama zemlje, postavljenih i one "dzepove" na zidu?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kooineeperk said:

Za ovo nisam znao - gde u BGD mogu da se nadju?

Trenutno je izlozba cveca i ostalog bilja u Parku Manjez, traje do 16.05. - pa pogledaj.

Inace, moze se naci po oglasima - ima tih uzgajivacnica po okolini Beograda.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Imas hidroponske biljke koje mogu da rastu i na prozoru ili pod sijalicom. Takve jagode radjaju tokom cele godine, ako se prate uputstva, moje nisu dugo prezivele, bas kao i ostalo sto sam sadio.:classic_smile:

Hidroponika je nacin uzgoja biljaka gde se umesto zemlje koristi voda sa pridodatim hranljivim materijama.

Za hobi bastovane - prilicno cimanje za obezbedjivanje svih uslova za pravilan rast biljaka, narocito tokom zimskih meseci.

Imam 2 IKEA grow box-a:

 

Ikea-grow-kit-indoor-kitchen.jpg

 

0389988_PE559416_S5.JPG?f=s

Rade na principu hidroponike, ali mi zadnje 2 zime sluze da preko istih odrzim nekoliko saksija zacinskog bilja - cisto iz kulinarskih razloga.

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam problem sa kosacicom, naime kada kosim ona ostavlja trag trave za sobom kao da nemam korpu, a imam je i ona je puna, dobro je namestena i radi kao i uvek. Prosle nedelje je bilo isto tako, a u medjuvremenu sam morao da naostrim nozeve i sad je ista situacija. Nemam pojma gde uopste moze da bude problem posto imam onu malu villager kosacicu, verovatno najjednostavnija koja postoji. 

 

Evo kako to izgleda, ne znam koliko se vidi ali mislim da je jasno o cemu pricam.

20210515_110436.thumb.jpg.09f55c596c774b59a8a9bf3730dc90fa.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Del Piero 

 

Da li si dobro vratio noz kad si ga naostrio, trebalo bi da ima savijen vrh koji mislim da bas sluzi da usmerava pokosenu travu. Ako se ne varam to zakrilce ide na gore ako posmatras kosacicu u normalnom radnom polozaju. 

 

Medjutim ako sam dobro razumeo sled dogadjaja, ovo se desavalo i pre skidanja noza? 

 

Onda nista drugo ne preostaje nego da se proveri da nesto ne blokira ulazu u korpu, nakupi se, zapravo nalepi se trave na ulazu pa lako moze tu da se odbija visak... 

 

 

Ako nije nista od toga onda ce ovo sigurno resiti problem:

 

Spoiler

image.png.61e224eb67611ee1a66374f35b49b5b3.png

 

 

P.s. bas lep travnjak! 👍

Edited by Kooineeperk
typo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Morao sam da odem da proverim noz i zapravo je savijen vrh na dole, tako da izgleda da sam ga naopako stavio:ajme: Mada nije mi jasno, noz nisam skidao dugo, a do prosle zime mi je kosilo nornalno, tek se od ovog proleca javio problem. Sutra cu proveriti kako stoji kod drugara, ali svakako cu ga obrnuti i javiti kad pokosim za 3-4 dana. Bice da je sa nozem sve u redu i da sam ja idiot.

 

Sto se tice travnjaka, hvala. Nije velika povrsina pa moze fino da se odrzava. Mada nije bas reprezentativna slika:classic_biggrin:

 

20210515_215303.thumb.jpg.ad87341c916742e168fa6a66c5d4a09c.jpg

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Del Piero said:

Morao sam da odem da proverim noz i zapravo je savijen vrh na dole, tako da izgleda da sam ga naopako stavio:ajme: 

 

Da, i ja mislim da je u tome problem. Kod mene ide prema gore i sad sam guglao i vidio da tako i treba. Na stranu sad što nisam dobro pročitao vaše postove pa sam mislio da ti kolega krivo savjetuje (pročitao sam da on kaže da treba ići prema dole a ti da si obrnuto stavio :classic_biggrin:). Pohvale za travnjak i od mene :classic_smile:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Del Piero said:

Morao sam da odem da proverim noz i zapravo je savijen vrh na dole, tako da izgleda da sam ga naopako stavio:ajme: Mada nije mi jasno, noz nisam skidao dugo, a do prosle zime mi je kosilo nornalno, tek se od ovog proleca javio problem. Sutra cu proveriti kako stoji kod drugara, ali svakako cu ga obrnuti i javiti kad pokosim za 3-4 dana. Bice da je sa nozem sve u redu i da sam ja idiot.

 

Sto se tice travnjaka, hvala. Nije velika povrsina pa moze fino da se odrzava. Mada nije bas reprezentativna slika:classic_biggrin:

 

 

  Hide contents

20210515_215303.thumb.jpg.ad87341c916742e168fa6a66c5d4a09c.jpg

 

Uzmi ovaj ekoloski model kosacice  i neces imati problem sa travnjakom:s_d:

FamousAcademicHackee-size_restricted.gif

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...