Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

13 minutes ago, Bushman said:

Tikvice su, bar izgledom, kao i kod mene, ostalo se ipak razlikuje, kakav je okus i struktura tog paradajza u odnosu na onaj klasični?

 

Znas kako je sa paradajzom, sto je vise sunca, to je sladji. Black Russian je super atraktivan i ukusan paradajz. Odlican za salate, bogato rodi, atraktivno izgleda, a i prilicno je otporan na ovdasnju klimu. Ja sam imao dosta uspjeha. 

 

Prosle godine sam osim Bl. Russian, sijao i neki poljski Azoycka i Old German. Azoycka je krupan zuti, a Old German prosarani narandzasti, to je bilo super kada se sva tri u salatu stave. Kao iz prica. :classic_biggrin:

 

Sutra sijem 10ak strukova, valjda mi uspije.

Link to comment
Share on other sites

K1NVbIb.jpg

 

HPWnQo2.jpg

 

viLMAN9.jpg

 

85sEZjs.jpg

 

alxBxlv.jpg

 

WTF? Izgleda kao voodoo.

 

Kako je ova ptica zavrsila ovako da visi sa drveta? Iznad ima jos nesto cudnije, kasnije cu da istrazim ali moram prvo da se zastitim od vradzbina. Napravicu snopic od zalfije i zapaliti, jedino to sada moze pomoci.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

danas će biti treći dan kako moje nesrećnice idu na terasu od 07/08h do cca 13h da praktikuju fotosintezu a onda ih vratim na poziciju u sobi pošto je sunce sa te strane popodne. 

 

dodao sam malko zemlje juče, dodacu još malo danas, plus da otfikarim po jednu da bude there can be only one highlander 

 

GKJAYChr.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pazi samo da ne izgore na suncu kao meni. Tvoje su jos male i ne bi prezivjele. 

 

Ali na ovoj slici ok izgledaju i nadati se da ce uskoro krenuti brze rasti, trebalo bi sad kako si dopunio zemljom. Vodi racuna da nisu suhe ali i da nisu skroz mokre.

 

Ima li i jedna da je pustila zilicu kroz odvodnu rupicu u donju casu sa kamencicima? Gledaj da su ti kamencici uvijek vlazni, da tu uvijek ima malo vode.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, uini said:

 

mislim da nema, mada nisam bas pazljivo gledao, tj gledao sam za orange jalapeno posto su one najbolje napredovale

 

Bice i to. Sad kako je malo otoplilo i dan se produzio, trebale bi i te tvoje reagovati pozitivno na te promjene.

 

A kako rastu i traze vodu, naci ce prolaz do vode.  Kad vidis te zilice, to ce biti i znak da ih trebas uskoro presaditi u vece saksije.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mXeiL2c.jpg

 

Sklonicu ih sa jakog sunca kasnije, da opet ne izgore. Niknuo je i paradajz jutros, ove najvece papricice ne mogu vise na prozor. Morace ostajati vani do kasno navece, onda cu ih unositi u sobu da prenoce jos neko vrijeme... Imam i jedan mali green house u kom mogu prenociti ako noci ne budu hladne.

Link to comment
Share on other sites

Svasta sam uradio. Osisao travu, malo sredio mrtvilo u saksijama. Pomeo, pocupao nekog korova....

 

bLZGjH9.jpg

 

Papricie samskinuo sa stol da ne gore na suncu.

 

Moj kompost bin je rupa bez dna koja vodi ravno u srediste zemlje. Skoro 10 godina bacam kuhinjske otpatke i jos ni jednom nisam iskoristio kompost. Lazem, jesam jednom nesto malo i to je bilo odvratno, komadici ljuske od jaja i neistruljene oguljine krompira i stasvene...

 

Jutros uzmem vile da malo prevrnem i to je toliko zivo, milion glista i kliker-buba (woodlice), puzeva golaca i boktepitocega drugo:

 

qdd0zJv.jpg?1

 

Sta da radim jer sad nemam gdje ni kupiti kompost? Moracu ovo nekako; mozda naspem malo ovoga na dno saksije, pa prekrijem proslogodisnjkom zemljom? Dabogda da se neka bolescure ne razvije ioz ovog svega ali nema mi druge izgleda.

 

Paradajz je niknuo:

 

Y02y0qH.jpg?1

 

hUzc8FN.jpg

 

I to nakon 4 dana. Posijao ga u ponedjeljak.

 

Sampion moj ruski, na steroidima i hormonima, ljubi ga majka. :lol_2:

Edited by Honey Badger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prva ovosezonska jagoda ubrana i smazana 

93013214_224551512126070_735160798912970

 

Da, da, ne liči ni na šta ali je bila ukusna 😁 Vrt mi je u tranzicijskom periodu... sljedećih dana ću te jagode malčirati s piljevinom od drva koja sam pilao čisteći jednu parcelu gdje bi na jesen trebao biti maslinik. Ako situacija dozvoli.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ajde da pitam i ovde, vece su sanse da neko zna

On 4/13/2020 at 6:06 PM, Del Piero said:

ima li neko iskustva sa koriscenjem pistolja kao nastavka za bastensko crevo kojim kontrolises vodu, tj. pomocu pistolja pustas i zatvaras?

 

u pocetku mi radilo sve kako treba, ali u poslednje vreme mi puca crevo. prosle godine pred zimu mi puklo i sad se isto desava iako sam uzeo drugo crevo. doduse nijedno nije skroz novo, ali nije ni nesto pohobano. najmanji problem da kupim novo, ali nesto mi govori da nije do creva, ono bi trebalo da izdrzi taj pritisak unutra.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Del Piero said:

ajde da pitam i ovde, vece su sanse da neko zna

 

Skoro sva vrtna crijeva podnose pritisak od 20 i više bara a pritisak iz vodovoda ja 5-6 bara.

Ipak, crijevo gubi svojstva uslijed izloženosti suncu i posebno zbog zamrzavanja.

 

Kupi novo crijevo, fleksibilno i armirano i neće pucati.49763.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2020 at 4:13 PM, Honey Badger said:

Moj kompost bin je rupa bez dna koja vodi ravno u srediste zemlje. Skoro 10 godina bacam kuhinjske otpatke i jos ni jednom nisam iskoristio kompost. Lazem, jesam jednom nesto malo i to je bilo odvratno, komadici ljuske od jaja i neistruljene oguljine krompira i stasvene...

 

Jutros uzmem vile da malo prevrnem i to je toliko zivo, milion glista i kliker-buba (woodlice), puzeva golaca i boktepitocega drugo:

 

qdd0zJv.jpg?1

 

Sta da radim jer sad nemam gdje ni kupiti kompost? Moracu ovo nekako; mozda naspem malo ovoga na dno saksije, pa prekrijem proslogodisnjkom zemljom? Dabogda da se neka bolescure ne razvije ioz ovog svega ali nema mi druge izgleda.

 

isti problem s kompostom i kod mog starog, nitko se to ne usudi koristiti. u biti, on kompostiste koristi za uzgoj glista za pecanje, i tu prica zavrsava. a steta, jer nije u pitanju nuklearna fizika, mada struku (biokemijsku) treba poslusati. pasterizacija komposta unistava bolestine, ima ovdje dobar clanak kako se pravi zdrav kompost. 

 

https://slobodnadalmacija.hr/maslina/vrt/ucimo-vas-kako-pravilno-napraviti-kompost-i-koje-biljke-povecavaju-njegovu-ucinkovitost-a-evo-i-detaljnog-izracuna-kolicine-potrebne-za-vas-vrt-507260

 

u sustini, isto je kao i sa starterom za kruh. potrebno ga je njegovati, hraniti, maziti, i paziti. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Vjekoslav said:

 

isti problem s kompostom i kod mog starog, nitko se to ne usudi koristiti. u biti, on kompostiste koristi za uzgoj glista za pecanje, i tu prica zavrsava. a steta, jer nije u pitanju nuklearna fizika, mada struku (biokemijsku) treba poslusati. pasterizacija komposta unistava bolestine, ima ovdje dobar clanak kako se pravi zdrav kompost. 

 

https://slobodnadalmacija.hr/maslina/vrt/ucimo-vas-kako-pravilno-napraviti-kompost-i-koje-biljke-povecavaju-njegovu-ucinkovitost-a-evo-i-detaljnog-izracuna-kolicine-potrebne-za-vas-vrt-507260

 

u sustini, isto je kao i sa starterom za kruh. potrebno ga je njegovati, hraniti, maziti, i paziti. 

 

Nemam pojma sta ne radim kako valja. Jedino sto ne sjeckam sav kuhinjski otpad kao konfete ali sumnjam da je to. Najvjerovatnije je do balansa izmedju braon i zelenog otpada. Ako je vjerovati tvom clanku, a nema razloga da ne vjerujemo, kod mene fali braon materijala; piljevine, kartona, suhog lisca i sl. Sve ostalo strihiram.

 

Pokusacu adresirati taj problem braon materijala ovih dana. Moram naci par kartonskih kutija.

Link to comment
Share on other sites

pa bas u clanku objasnjava (teta Valerija Pokos, mag. ing. agr. iz Savjetodavne sluzbe Varazdinske zupanije) da sto sitnije to bolje, a i da ne valja kad je preduboko u zemlji. plus kameno brasno. ti imas taj "osjecaj za filing" u kulinarstvu (sto nema svako, da se razumijemo), a ovo je u biti identicna stvar, tako da ne sumnjam ako se malkic posvetis proizvodnji komposta na dnevnoj bazi, da ces ubrzo imati odlicne rezultate. najbitnije je da budes siguran u to sto radis, odnosno da nestane strah od mogucih bolestina.

 

slat ces ti jos tog svog britanskog komposta i nama (lijenim bastovanima) u Slavoniju, ne bi me zacudilo. :wink2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bushman said:

Skoro sva vrtna crijeva podnose pritisak od 20 i više bara a pritisak iz vodovoda ja 5-6 bara.

Ipak, crijevo gubi svojstva uslijed izloženosti suncu i posebno zbog zamrzavanja.

 

Kupi novo crijevo, fleksibilno i armirano i neće pucati.49763.jpg

 

mislim da ovde kod mene u gvozdjarama imaju samo gumena, ali pretpostavljam i da novo gumeno crevo radi posao?

 

hvala za info oko pritiska vode, trazio sam to ali nisam nasao, bas me je zanimalo koliki je

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

pa bas u clanku objasnjava (teta Valerija Pokos, mag. ing. agr. iz Savjetodavne sluzbe Varazdinske zupanije) da sto sitnije to bolje, a i da ne valja kad je preduboko u zemlji. plus kameno brasno. ti imas taj "osjecaj za filing" u kulinarstvu (sto nema svako, da se razumijemo), a ovo je u biti identicna stvar, tako da ne sumnjam ako se malkic posvetis proizvodnji komposta na dnevnoj bazi, da ces ubrzo imati odlicne rezultate. najbitnije je da budes siguran u to sto radis, odnosno da nestane strah od mogucih bolestina.

 

slat ces ti jos tog svog britanskog komposta i nama (lijenim bastovanima) u Slavoniju, ne bi me zacudilo. :wink2:

 

 

 

Nemam namjeru da sjeckam smece u konfete, prekratak je zivot. Ubijedjen sam da je do (dis)balansa zeleno - braon i da ce par kartonskih kutija rijesiti problem.

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Del Piero said:

mislim da ovde kod mene u gvozdjarama imaju samo gumena, ali pretpostavljam i da novo gumeno crevo radi posao?

 

hvala za info oko pritiska vode, trazio sam to ali nisam nasao, bas me je zanimalo koliki je

Gumeno, da, samo gledaj da nije kruto jer ono manje traje...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Del Piero said:

kruto mislis nerastegljivo?

 

videcu da uzmem to armirano, mada meni ono na pogled izgleda kao gumeno, ali jasno da je bolje

Pa to je gumeno(pvc) ali ima sloj mrežice zbog koje je fleksibilnije.

 

...

 

Ima li netko iskustva s uzgojem i preradom stevie?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...