Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

12 hours ago, Amigo said:

Pocela jagorcevina 🙂

 

Doceka i ti, a nije ni kraj marta jos. Sad mozes staviti koji cvjetic i listic u salatu ali nemoj obrstiti cijelu biljku odjednom. Cvjetovi nemaju neki narociti ukus akli jako atraktivno izgledaju. 

 

~~~

 

Jutrosnja prozivka, svi su tu:

 

cGRXgFc.jpg

 

Od one tri zute feferone koje sam rasadio u jednom od prethodnih postova, nisam imao srca da bacim dvije potpuno zdrave i napredne biljcice, pa sam juce i njih presadio u male saksijice:

 

YR2ZM9U.jpg

 

 

 

vxLzULT.jpg

 

Desno je onaj bonsai, malo sam drasticno osisao grancice koje su hrlile u visinu, pa je izgleda u shock-stanju, valjda ce se oporaviti. Ove dvije ispred su serranos i njima je vrijeme za selidbu u vecu saksiju. Sve biljke su zdrave i brzo napreduju. Samo da uskoro otopli, da mogu vani jer prostora je sve manje, a trebacu zapoceti tikvice, krastavce i jos kojesta cim se papricica otarasim. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amigo said:

Pocela jagorcevina 🙂

 

Q0p4nzP.jpg?1

 

el to neki hibrid namijenjen bastovanstvu, il je divlje, samoniklo? ja na jaglace nikada nisam gledao kao na hranu, mada mi je poznato da su jestivi. tu kod mene u Slavoniji svake godine upravo u ovo vrijeme (fakat ovaj datum 29.03.) pozeski planinari organiziraju manifestaciju Papucki jaglaci. na nju se sleti nekoliko tisuca planinara iz komplet regije (dakle ne samo Hrvatske, vec i Madjarske , i Bosne, i Srbije) i onda ih se voda raznoraznim, laksim i tezim stazama punim jaglaca. jaglace smijes samo gledati, fotkati, i pjevati pjesmice o njima, mislim da bi zatukli nekog ko bi samo jednog ubrao. :classic_biggrin:

 

edit: ove godine su Papucki jaglaci zbog pandemije korone otkazani. sto mozda i nije tako lose (za samu Prirodu). meni je odavno ta manifestacija pocela ici na zivce jer bude previse ljudi na relativno malenom prostoru u planini. i kao posljedicu toga imamo netaknute jaglace, i hrpetinu smeca u potocima.

Edited by Vjekoslav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ovdje mnogo sto - sta nije u redu, sumnjam da ces imati uspjeha ako ostavis ovakvo stanje.

 

40 minutes ago, Kronostime said:

Evo i nas:

 

1. Papricice, bosiljak, nana, ruzmarin, zalfija.

aBhqGyR.jpg

 

 

Ovo sto si pokrio plasticnim flasama ce ubudjaviti i zaraziti sve okolo nekom fungalnom bolestinom. Osim ako nisu neke tropske biljke, neke rijetke orhideje u pitanju pa da je potparavanje neophodno. Papricice bi mogle biti u ove dvije case ispred i toliko su gusto jedna uz drugu da su se vjerovatno vec upetljale korijencicima i nece ih biti lako razdvojiti ali ako pozuris, mozda i spasis sto se spasiti da. Ukopaj ih pojedinacno, tik do listica ali pazi da listici ne dodiruju povrsinu zemlje da nesto ne skoci na njih.

 

45 minutes ago, Kronostime said:

 

 

3. Paradajz, neko sitno  semenje, i kukuruz (ovaj na 5)

so3zcbW.jpg

 

 

 

 

Zasto nisi to sjeme kukuruza zabio u tu celiju, da ne dopire svjetlo do njega? Ove jedinice, dvojke i trojke su tako tanke i slabe da ces tesko imati zdrave i jake biljke od njih. Mislim da trebas u spasilacku akciju sto prije, da spasis sto se spasiti moze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

i kukuruz (ovaj na 5)

 

Kukuruz ne voli da se rasadjuje, njega je najbolje direktno u zemlju kad prestane opasnost od mrazeva. Zato, kad mu dodje vrijeme, pazljivo ga zasadi, gledaj da sto manje uznemiravas korijen.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

el to neki hibrid namijenjen bastovanstvu, il je divlje, samoniklo?

 

Ja mislim da jagorcevina ne postoji u ovim krajevima. Ja sam ovo donio iz rodnog kraja i presadio, ali ne bih rekao da joj odgovara jer se skoro uopste ne siri.

Prosle godine sam presadio jedan dio na drugo mjesto, pa vidjecemo.

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

ja na jaglace nikada nisam gledao kao na hranu, mada mi je poznato da su jestivi. tu kod mene u Slavoniji svake godine upravo u ovo vrijeme (fakat ovaj datum 29.03.) pozeski planinari organiziraju manifestaciju Papucki jaglaci. na nju se sleti nekoliko tisuca planinara iz komplet regije (dakle ne samo Hrvatske, vec i Madjarske , i Bosne, i Srbije) i onda ih se voda raznoraznim, laksim i tezim stazama punim jaglaca. jaglace smijes samo gledati, fotkati, i pjevati pjesmice o njima, mislim da bi zatukli nekog ko bi samo jednog ubrao. :classic_biggrin:

 

edit: ove godine su Papucki jaglaci zbog pandemije korone otkazani. sto mozda i nije tako lose (za samu Prirodu). meni je odavno ta manifestacija pocela ici na zivce jer bude previse ljudi na relativno malenom prostoru u planini. i kao posljedicu toga imamo netaknute jaglace, i hrpetinu smeca u potocima.

 

Imao sam knjigu Papuk planinom, yo sam dobio ovako u drugom/trecem razredu osnovne skole za odlican uspjeh. Nisam je nikada procitao, poceo sam malo i stao, to je bila neka vrsta omaza nekoj partizanskoj jedinici, nije bilo interesantno to tada za taj uzrast, ko zna odakle su dobili te knjige, onako luksuzno je bilo pakovanje.

 

3 hours ago, Honey Badger said:

Doceka i ti, a nije ni kraj marta jos. Sad mozes staviti koji cvjetic i listic u salatu ali nemoj obrstiti cijelu biljku odjednom. Cvjetovi nemaju neki narociti ukus akli jako atraktivno izgledaju. 

 

Jeo sam ja jagorcevinu jos kao dijete, sad mi prosto zao da je diram. Uzivam sto je tu.

Link to comment
Share on other sites

Posto nas vec ima nekoliko koji uzgajamo Borg9 iz istog izvora (svo sjeme je z jedne jedine papricice) i to ove:

 

1Lg1iHC.jpg

 

Ona je bila ako ne najveca od svih, jeste prva je koja je sazrela i mozda nosi najbolju(najzdraviju?) genetiku, zato sam je izabrao. Medjutim, imam rezervi da je ovo uopste Borg9. Jer kad trazim na googlu Borg9, rezultati ne pokazuju ovakvu papricicu, sa calyxom koji je takodje crven. Calyx je ovaj dio na spoju papricice i peteljke. Ima jedna vrsta koja se zove Bleeding Borg 9 i ta papricica najvise odgovara ovoj nasoj pramajci.

 

Postoji i druga vrsta sa obojenim calyxom, to su Bubblegum hibridi, pa je ovo mozda neko ukrstanje borg9 i bubble gum. Nije da su ove trivijalnosti ikome bitne ali eto, mozda je interesantno znati. Inace su ljute toliko da progore etison, minimum 1,500,000SHU, a moguce i vise. Habanero idu najvise do 300,000.

 

Kome uspije, neka prica o provodu nakon kozumiranja.

 

Jos nesto; kada se testiraju super ljute papricice, nema lizanja i grickanja, cijela papricica se stavi u usta i zvace dok ne sazvace i proguta se sve. Preporucuje se imati u blizini mlijeko ili tecni jogurt za gasenje pozara ali samo ako se mora, inace se smatra za znak slabosti.

 

Hvala na paznji. :classic_smile:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Amigo said:

Ja mislim da jagorcevina ne postoji u ovim krajevima. Ja sam ovo donio iz rodnog kraja i presadio, ali ne bih rekao da joj odgovara jer se skoro uopste ne siri.

Prosle godine sam presadio jedan dio na drugo mjesto, pa vidjecemo.

 

e pa pitanje je, ako je divlji jaglac. zato sto imas hibride, bas namijenjene za bastu. ja sam davno s Papuka dofurao nekoliko lukovica jaglaca i visibaba kod mog starog u bastu, i otad su se rasirili na sve strane, pa svako proljece prekriju travnjak. al to je fakticki isto podneblje, ista klima.

 

 

21 minutes ago, Amigo said:

Jeo sam ja jagorcevinu jos kao dijete, sad mi prosto zao da je diram. Uzivam sto je tu.

 

:thumbsup:

 

...

 

Kronos, kako ferceraju te plasticne kapaljke?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vjekoslav said:

 

e pa pitanje je, ako je divlji jaglac. zato sto imas hibride, bas namijenjene za bastu. ja sam davno s Papuka dofurao nekoliko lukovica jaglaca i visibaba kod mog starog u bastu, i otad su se rasirili na sve strane, pa svako proljece prekriju travnjak. al to je fakticki isto podneblje, ista klima.

 

 

 

:thumbsup:

 

...

 

Kronos, kako ferceraju te plasticne kapaljke?

Flasice od Limija iz prodavnice, samo sam im dodao plasticne cevcice oko 5 cm duzine i zabo u zemlju.

Dusu dalo za kapilarno zalivanje korena.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2020 at 2:18 PM, Honey Badger said:

 

Jos nesto; kada se testiraju super ljute papricice, nema lizanja i grickanja, cijela papricica se stavi u usta i zvace dok ne sazvace i proguta se sve. Preporucuje se imati u blizini mlijeko ili tecni jogurt za gasenje pozara ali samo ako se mora, inace se smatra za znak slabosti.

 

 

važi al na plaži.

 

mojne i ja sad da posežem sa metaforama koje uključuju prelepu ženu i seks  : i

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, uini said:

 

važi al na plaži.

 

mojne i ja sad da posežem sa metaforama koje uključuju prelepu ženu i seks  : i

 

Moras makar jednom u zivotu. Ako uzgojis Borg9 ili BBM, jednu da pojedes, da znas sta je ljuto.

 

Ovaj Gary je lik je sa jedne chili grupe na FB, ima ih tamo 4-5 koji rade pod reviews, prolaze kroz pakao ali odrade cestit review, za raju.

 

Gary prvo ima kratki intro, pa presjece papriku uzduz, pokaze kako izgleda unutra i onda obje polovice pojede momacki. Opisuje sve kako se ljutina razvija u ustima, zna biti zabavno.

 

Ovo su random sa YT, ima on svoj kanal koji nije za siru uptrebu, lik je bas entuzijasta uzgaivac i ovo radi iz ljubavi.

 

 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Coronavirus: Millions of garden plants set to be binned

 

Millions of plants, shrubs and trees could be binned in the coming days and weeks, meaning ruin for UK growers.

The closure of 2,000 garden centres and nurseries mean makers of what's called "ornamental horticulture" have no outlet for their plants.

The Horticultural Trades Association (HTA) is asking the government for financial assistance of up to £250m to help the industry avoid collapse.

It warned that up to a third of producers could go bust.

Ornamental plant growers' main assets are their inventory of plants - and they are facing a loss of nearly their entire 2020 income, according to the HTA.

As one grower put it: "My car dealer down the road is shut. However painful that will be - they will still have all their vehicles.

"At roughly the same value, in three months' time, if I'm a nursery producing seasonal plants it will be nil."

https://www.bbc.co.uk/news/business-52098436

 

:classic_sad:

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Moracu malo istraziti prije ga posadim, da vidim sta ce mu dati najvecu sansu da se razvije, isvjeta i rasiri po basti u sljedecih godinu, dvije ili pet...

 

Divlji bijeli luk, srijemos, sremus, etc:

 

cV1w8lA.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Honey Badger said:

Za imunitet:

 

24lHYXH.jpg

 

Coronavirus, fuck off! :classic_biggrin:

Kako ih spremaš?

Ja sam juče nabrao i spremio zajedno sa zeljem, dodao u dinstanje junetina sa lukom, plus šaka pirinča. Jedemo sa kiselom mlekom, vrlo zahvalno, jednostavno, ukusno, zdravo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Kako ih spremaš?

Ja sam juče nabrao i spremio zajedno sa zeljem, dodao u dinstanje junetina sa lukom, plus šaka pirinča. Jedemo sa kiselom mlekom, vrlo zahvalno, jednostavno, ukusno, zdravo.

 

 

Prelijem ih prvo kljucalom vodom na par minuta, pa ih ohladim u hladnoj vodi, dobro ih iscijedim, kao krpu i onda ih isjeckam dosta sitno i trosim kako mi se hoce. Danas npr radim supicu sa gljivama i koprivom, a onda i spagete sa tikvicama, koprivom, gljivama u carbonara sosu (jaja, parmezan i mljeveni biber). Sutra planiram neki grah, mozda gravce-tavce, pa cu i tu staviti jedan dio taman da ubacim eksta gvozdje jer necu stavljati nikakvo meso. Uz sourdough hljeb i neki kiseli kupus cu servirati. Bice to dobro.

 

 



F28xxOa.jpg?1

 

lkXK3h8.jpg?1

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger

u poslednjih nekoliko dana zalivam minimalno svakog drugog dana, pošto se zemlja totalno osuši od kombine radijatora i sunca

 

jel to zvuči kao ok tempo ili mora prosto "na oko" i težinu čaše da se ceni 

 

fun fact, ne znam više koje su mi superhots a koje buket chili, mada naslućujem

 

SnxpK8ir.jpg

 

HpiBTxrr.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, uini said:

@Honey Badger

u poslednjih nekoliko dana zalivam minimalno svakog drugog dana, pošto se zemlja totalno osuši od kombine radijatora i sunca

 

jel to zvuči kao ok tempo ili mora prosto "na oko" i težinu čaše da se ceni 

 

fun fact, ne znam više koje su mi superhots a koje buket chili, mada naslućujem

 

Najvaznije je da nisu mokre. Ne vole u blati da sjede, sporo rastu, pobolijevaju. Te tvoje su jako spore i moguce je da je zato sto previse zaljevas. Ja moje nisam zaljevao ni jednom sedmicno kad su bile u tog uzrasta. One nemaju kapacitet da popiju toliku vodu, a ne vidim da se u dva dana moze isusiti ako nije bas na radijatoru, a valjda nije. Nekad pretjerana ljubav i briga zna biti fatalna. Zemlja treba da je vlazna, ne mokra.

 

Superhots su Capsicum chinense, ove tvoje buket su Capsicum anuum, razlikuju se prilicno, C. chinense imaju sire i vece listove, sporije rastu, lisce je svjetlije zelene boje, itd.

 

54 minutes ago, uini said:

 

SnxpK8ir.jpg

 

 

 

Nekako mi djeluje na tvojim slikama da su uvijek u sjenci, da nema bas direktne svjetlosti. Mozes malo da im pomognes da se otarase ovih ljustura sjemenke koje nikako da otpadnu, zbog toga ne mogu da rasire listice i upijaju i to malo svjetla sto im je na raspolaganju.

 

Bilo bi dobro ako mozes da ih malo razdvojis. U svakoj od tih casa ne treba da je vise od jedne biljke, a kad bude samo jedna,. onda uzmi jos malo zemlje i zagrni je skroz do listica. Budi pazljiv jer je biljka slaba ali je neophodno da to uradis jer tu nema bas dovoljno zemlje za neki pravilan razvoj.

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...