Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

21 minutes ago, Honey Badger said:

 

Jel' sad sve kako treba? :classic_smile:


6e39ec940fbe7d345275d969bafdcd17.jpg

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

E, pa da ih pratimo neko vreme ovde, a onda na "Šta ste danas kuvali"...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Div said:

E, pa da ih pratimo neko vreme ovde, a onda na "Šta ste danas kuvali"...

 

Nesto kontam, trebao sam ostaviti jos koju sjemenku ovdje u slucaju da skinu na carini ali strpicemo se desetak dana pa ako ne bude, poslacu ovih 6 sto je ostalo ali cu ih tako zamaskirati da ces i ti imati problema da ih nadjes. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, alberto.ascari said:

Valjda može ovde, nemačke borovnice, k'o šljive ovde kod nas.emoji38.png

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

 

Tata tata, koje boje su sljive? Plave. A sto je ova crvena? Zato sto je zelena. 

 

Ispod balkona uzgajas ili je Lidl?

 

Borovnice nije tesko uzgojiti, samo traze kiselije tlo, kao i bamja izgleda. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

 

Tata tata, koje boje su sljive? Plave. A sto je ova crvena? Zato sto je zelena. 

 

Ispod balkona uzgajas ili je Lidl?

 

Borovnice nije tesko uzgojiti, samo traze kiselije tlo, kao i bamja izgleda. 

 

Kupio u Dojčlandu. Edeka.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

Tata tata, koje boje su sljive? Plave. A sto je ova crvena? Zato sto je zelena. 

 

Ispod balkona uzgajas ili je Lidl?

 

Borovnice nije tesko uzgojiti, samo traze kiselije tlo, kao i bamja izgleda. 

 

To ti je kao zelen. Imamo belu zelen i crvenu zelen, a crvena zelen je narandžasta isto kao crni luk.

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

To ti je kao zelen. Imamo belu zelen i crvenu zelen, a crvena zelen je narandžasta isto kao crni luk.

 

Znam za zelen, tako se i kod nas kupovalo na pijaci. Malo korijena i lista persuna i nekoliko mrkvica uvezano zelenim, plasticnim vezivom. Kad je stara pisala spisak sta da se donese sa pijace, uglavnom zadnje je bilo - vezica zeleni. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, alberto.ascari said:

Valjda može ovde, nemačke borovnice, k'o šljive ovde kod nas.emoji38.png25f07e10577aaea4fa6932a53f7c50cf.jpg

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

 

...masala...svi cete vi da svjetlite u mraku...ako,ako...ima i ovdje takvih, ima i vecih a jos lazu da su bio vaijanta...ja kupujem normalnu borovnicu, do 5mm maximalno u dokazanim bio ducanima...ja bogami ne svjetlio u mraku...

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Caj od gaveza kao hranjivo za povrce bogato azotom i potasiumom.

Maloprije sam nesto trijebio po basti pa iscupao nekoliko gaveza da ne smetaju. I bi mi ih zao baciti pa sam zdravi list i korijen stavio da se susi za melema, a ostatak cu pokiseliti u poklopljenoj kanti 4-6 sedmica pa time zaljevati paradajz i papricice po potrebi. Treba samo biti oprezan, mora se razblaziti sa vodom i to 1:10 jer moze sprziti korijenje, jos  i smrdi kao kanalizacija. Ako pokvasi kozu, tesko se spere, a smrad je gadan.

 

d8e4ec2395fe4eb7c067e83b94719c74.jpg

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

prije neki dan rano ujutro (obicno najhladnije bude neposredno iza svitanja) spustilo na skoro nula C, pa sam, pazljivo slusajuci prognozu bas kao i svaki uzoriti poljoprivrednik, vecer prije unio i mladi persin i bejbi genovese bosiljak, da ne odu k jarcu. cini se da nisu, da su ok.  sad je vec pristojno zatoplilo, pa mozda ne bude potrebe za slicnim intervencijama.

 

pers2.jpg
pers1.jpg
bos2.jpg
bos1.jpg

 

...

 

isao jucer bicom u Baranju po vrbovace, medjutim,  umjesto s vrbovacama, vratio se s mahovinom.

 

mahovina2.jpg

 

mahovina1.jpg

 

mahovina3.jpg

 

ovo je uistinu posebna / specijalna mahovina. uspijeva minimum 40km od kuce i po nju se mora ici biciklom.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav

 

Svaka cast starom za medjedji luk, meni nije uspjelo ovdje. Mislim da sam tamo vec spomenuo propali pokusaj; razbacao sam sjeme koje sam kupio online i nista se nije desilo, evo 5. godina cekam. :classic_biggrin: Takodje mi nikad nisu uspjele 2-3 vrste gljiva radi kojih sam osim micelija, kupio i vrece piljevine (wood chips) i prilicno truda ulozio ne bi li stvorio potrebne uslove ali nista. Nicht. Nada. Opet, ne zalim se. Prosla godina je bila vise uspjesna nego sto nije, u stvari, mislim da je bila najuspjesnija od kako sam ovdje i ceprkam po basti.

 

Ove godine nije obecavajuce. Pada puno kise i dosta je hladnije. Papricice ne rastu i ne mogu vuci hranu iz zemlje pa su pocele gubiti boju i bolesno izgledaju. Najvise su hladnocom pogodjene capsicum chinense varijante ali ni c. anuums nisu imune. Jedino se Rocotos drze i kao da im uopste ne smeta ali to su sorte c. pubescens koje rastu na obroncima Anda i dosta dobro trpe hladnocu. Rocoto su mi jedine i interesantne jer ih do sad nisam ni probao, a cini se da ce biti bas po mom ukusu. Nivo ljutine je normalniji, plod je oblika sljive i debelih zidova, mesnat i prijatne, vocne arome. Rocoto su interesantne jer je sjeme crne boje i listovi i stabljika su pokriveni finim dlacicama, otud i pubescent. Imam 3 ili 4 vrste, po jednu biljku i sve cetiri se odlicno drze. Ova ispod je Camargo sorta:

 

rocoto.jpg

 

Oko nje tuga i cemer, sve bolesno i kaslje. :classic_unsure:

 

 

Pazi samo Caramel Scorpion kako je jadna:

 

caramel-scorpion.jpg

 

Vidjecemo sta ce sljedecih par sedmica da donesu. Ako se nastavi ova hladnoca, propasce mi 10-12 super-ljutih do kojih mi i nije toliko stalo, to je strahota koliko je ljuto. Zvakanje uzarene vulkanske lave je uporedivo, s tim sto papricica ipak ima lijepu aromu i ukus, bez obzira na ljutinu. 

 

Nego, sta ce ti mahovina? I zasto si isao 40km po nju?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

sto se srijemusa tice, koliko ja shvacam, nije ti uspjelo zato sto si sijao, umjesto presadjivao. dakle pokusaj ponovno, s komplet lukovicom. i to sada, u proljece (mada kazu da mora u jesen, rezultati govore da moze i u proljece). mahovina mi treba u prizemlju ove "trokatnice za cvijece" koju drzim u cosku balkona,  jer tamo ne dopire svjetlost, i nista drugo ne uspijeva. mozda nece ni mahovina, vidjet cu. u potrazi za vrbovacama naletio sam na jedno ogromno hrastovo deblo (trulo, napola u vodi) obraslo debelom mahovinom, pa mi se ucinilo kao dobra ideja.

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Vjekoslav said:

sto se srijemusa tice, koliko ja shvacam, nije ti uspjelo zato sto si sijao, umjesto presadjivao. dakle pokusaj ponovno, s komplet lukovicom. i to sada, u proljece (mada kazu da mora u jesen, rezultati govore da moze i u proljece). mahovina mi treba u prizemlju ove "trokatnice za cvijece" koju drzim u cosku balkona,  jer tamo ne dopire svjetlost, i nista drugo ne uspijeva. mozda nece ni mahovina, vidjet cu. u potrazi za vrbovacama naletio sam na jedno ogromno hrastovo deblo (trulo, napola u vodi) obraslo debelom mahovinom, pa mi se ucinilo kao dobra ideja.

 

Nije mi uspjelo jer sam samo razbacao sjeme gdje sam mislio da mi nece smetati ako se primi, nisam razmisljao gdje bi njemu odgovaralo da raste. Da se hocu opet time baviti, krenuo bih ga ovdje u kuci, sjeme bih drzao u frizideru neko vrijeme, pa ga pokrenuo kad za to dodje vrijeme i onda rasadiou bastu. Nemam mogucnosti da vadim lukovice iz sume, nema blizu mene suma, osim mozda na Hampstead Heath ali ne znam ima li srijemusa tamo? Sad svakako prolazi sezona, maloprije sam bio na pijaci i samo par njih prodaje i izgleda ocvalo, lose.

 

Ako sam dobro razumio, mahovina sluzi da pokrije golu zemlju u najmracnijem cosku saksije/balkona? Nije losa ideja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ako ti gavez raste ko blesav znaci da ti je u tom dijelu baste uvijek vlazno i polusijena, steta bi bilo da ne pokusas i sa srijemusem, njemu takvi uvjeti odgovaraju. trebalo bi ga biti uz potoke (kod tebe u juznoj Engleskoj, ovdje kod mene samo u planini), pa kad ides na pecanje (ili maraton?), eto prilike. mahovinu sam vec pokusao prije desetak godina odrzavati na balkonu, medjutim, bila je na cistoj zemlji, i logicno da nije uspjela (pa nije mahovina psenica). ovaj put sam imao noz (za vrbovace), pa sam izrezao i podlogu na kojoj raste (koru od trulog debla), i to sve polegao na komadice (mokrog) kartona i trijeske, pa vjerujem da bi se mogla odrzati.

Link to comment
Share on other sites

ako ti gavez raste ko blesav znaci da ti je u tom dijelu baste uvijek vlazno i polusijena, steta bi bilo da ne pokusas i sa srijemusem, njemu takvi uvjeti odgovaraju. trebalo bi ga biti uz potoke (kod tebe u juznoj Engleskoj, ovdje kod mene samo u planini), pa kad ides na pecanje (ili maraton?), eto prilike. mahovinu sam vec pokusao prije desetak godina odrzavati na balkonu, medjutim, bila je na cistoj zemlji, i logicno da nije uspjela (pa nije mahovina psenica). ovaj put sam imao noz (za vrbovace), pa sam izrezao i podlogu na kojoj raste (koru od trulog debla), i to sve polegao na komadice (mokrog) kartona i trijeske, pa vjerujem da bi se mogla odrzati.

 

Nema sanse sad. Gavez, ground elder, kupina i druge, dosta invazivne biljke su totalno preuzele tu teritoriju i oslobadjanje bi bilo mukotrpno, a opet tesko da bi dalo rezultata. Ispod drveca je sada dzungla, ceka me raskrcivanje kad tad jer se ne moze ni prolaziti vise ali da pravim uslove za srijemus, je preveliki posao za koji nemam ni vremena ni volje. Gavez je dobar, pravim melem od njega, dijelim prijateljima i onda me ganjaju da im opet pravim, kao pomoglo im. :classic_biggrin:

 

95bf7b7707470b003ecddeb7a140d205.jpg

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

i onda me ganjaju

 

badger-hill.jpg
 

Spoiler


OSNOVE KRETANJA U PLANINAMA

silvija.jpg
 

Hodanje po planini razlikuje se od kretanja u nizinama ili gradskom okruženju. Prilikom planinarenja postoje veće opasnosti od pada i ozljeđivanja. Kako bismo te opasnosti sveli na najmanju moguću mjeru, bitno je:

 

1. Zagrijavanje i istezanje prije povećanog fizičkog napora (na početku planinarenja, za vrijeme odmora, prije stavljanja teškog ruksaka na leđa).

istezanje-1istezanje2

 

2.Nositi primjerenu obuću i odjeću. Gojzerice moraju biti udobne i svojim karakteristikama prilagođene vremenskim uvjetima pri kojima planinarite (zimske, ljetne). Više – za zaštitu gležnja, pravilno stegnute i zavezane. Čarape ne bi smjele unutar gojzerice stvarati veće nabore (žuljevi).

 

3. Prilagoditi hod kretanju u skupini i održavati razmak. Razmak je veći pri usponu gdje je moguć odron kamenja  i prilikom nošenja štapova (min. 2 m). Održavati kontinuiran hod poštujući svoj tempo (uravnotežen hod nije hod maksimalnim kapacitetom). Treba disati na nos, ako nam to predstavlja problem treba smanjiti korake i/ili usporiti. Ne smijemo dozvoliti da nam snažniji nametnu svoj tempo.

 

stapovi

 

4. Koristiti planinarske štapove. Štapovi omogućuju više uporišnih točaka i na taj način olakšavaju uspon. Prilikom silaženja mogu također biti dodatan oslonac pri skliskom ili trusljivom terenu.

 

5. Obratiti pažnju na položaj tijela. Svjesnost o položaju tijela (uspravan hod). Naginjanjem prema naprijed prilikom uspona, vraćamo težište tijela u sredinu. Savijanjem koljena kod silaženja imamo veću stabilnost i bolju raspodjelu sila na koljena. Trebamo gledati ispred sebe zbog opasnosti na stazi (rupe sakrivene lišćem, sklisko kamenje).

 

6. Uspon i silazak. Hodanje uz padinu (uspon) i hod niz padinu (silazak) nisu jednaki. Uspon – veličina koraka bi trebala biti manja, gaziti što više punim stopalima  a ne samo preko prednjeg dijela (umor mišića nogu). Silaženje – niz blage padine silazimo većim koracima, niz strmije manjim.  Kod silaženja hod je mekši, koljena su lagano savijena i razmaknuta u stranu.

 

oyljede

 

7. Prelazak preko padine. Padinu možemo priječiti (traveziranje) horizontalno i s tendencijom silaženja ili uspinjanja. Kod hodanja po snijegu potrebno je prtiti stazu. To činimo na način da se skupina formira u kolonu. Osoba na čelu kolone prti. Kada se umori pomiče se na stranu i zamjenjuje ga osoba druga po redu u koloni.Prvotni prtitelj se priključuje na kraj kolone. Prilikom te promjene kolona se ne  zaustavlja.

 

8. Pozor na ozljede. Najčešće ozljede prilikom planinarenja su uganuća zglobova,  istegnuća mišića, tetiva i ligamenata,  prenapregnutost mišića,  grčevi i opća iscrpljenost.

 

Silvija Zelko, vodič HPS-a

 

bhlogo.png

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav

 

:lol_2: Hvala ti sto si mi ispravio jabuku. Mogao si jos poskidati konopce i potporu, ne treba vise.

 

Nego da se mi vratimo ozbiljnim stvarima, bastovanluku.

 

Jutros se nesto pojavilo iz jedne od saksijica u koje sam posijao bamju.

 

okra.jpg

 

Malo cudno izgleda i iz nekog razloga izaziva strah i zebnju u meni. :classic_laugh:

 

Spoiler

Screenshot-20190513-091415.png

 

WTF is this? :classic_unsure:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Honey Badger said:

@Vjekoslav

 

:lol_2: Hvala ti sto si mi ispravio jabuku. Mogao si jos poskidati konopce i potporu, ne treba vise.

 

Nego da se mi vratimo ozbiljnim stvarima, bastovanluku.

 

Jutros se nesto pojavilo iz jedne od saksijica u koje sam posijao bamju.

...

Malo cudno izgleda i iz nekog razloga izaziva strah i zebnju u meni. :classic_laugh:

 

  Reveal hidden contents

Screenshot-20190513-091415.png

 

WTF is this? :classic_unsure:

 

 

Gotov si, nema sumnje.

 

little_shop_of_horrors.jpg

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

...ako ne skinu na carini. Valjda nece. Slao sam prosle godine sjeme papricica u Bosnu nekoliko puta i stiglo je. 

 

Bamja brzo krenula, pojavile se jos dvije osim one sto izgleda kao mladunce Cthulhu-a.

 

20190513-180246-1.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ovo dosadno kisno vrijeme dobro je samo za moju novopridoslu mahovinu na balkonu. i eventualno za poljoprivrednike, obzirom na iznimno suhu zimu. kazem eventualno, jer sad vec dobrano preliva (i po ulicama i po poljima), a ni to nije dobro. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...