Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Ja sam odustao od sjemenki, ocito nemam talenta - samo mi je bamija uspjela. Ali cu kupiti male sadnice, valjda ce prezivjeti i moje neznanje. Bio sam prije par dana u rasadniku, vec povrca ponesto imaju, a kazu pocetkom slijedeceg mjeseca ce imati sve.

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2020 at 4:21 PM, Bushman said:

Uzgaja li netko kumkvat?

....................

Ja sam ga pokušao uzgojiti iz sjemena ali bez uspjeha.

 

Bushman, zaboravio sam jos nesto komentirati.

Nemam bas srece znanja sa sjemenkama. To je jedan razlog sto sam odlucio preci na sadnice.

Drugi razlog, kad se radi o vockama, je sto sam relativno star i nemam vremena cekati dodatnih X godina da uberem prve plodove.

U slucaju kumquata, imao sam dosta izbora, prodaju se ovako:

 

xGCFND3.jpg

 

Posto je nas forumski kolega napisao da ga ima dosta na trznicama, ako si zainteresiran, mozda bi bilo najbolje da pitas nekog prodavaca da ti proda drvce. Ako je manje od metar visoko, dosta ti je sa busenom/kockom zemlje oko korijena 20x20x20 cm - dakle, cetiri uboda lopatom.

 

Onda ga fino presadi, pa cemo se ovdje dopisivati i prepucavati ciji je k. veci (kumquat). :classic_biggrin:

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Vjekoslav said:

nevrijeme trc, mrc.. :classic_dry:

 

Stvarno je krs vani, maloprije isao u ducan po brasno i svjezi bosiljak za pizzu. Oborene kante za smece, kontejneri na ulici, nebo sivo i olovno, kisa.

 

Ako se malo smiri, izaci cu do parka da probam napraviti 100tinjak australskih sklekova i 100 regularnih i da probam podici dupe u makar jedan zgib. To je plan.

 

Basta je poplavljena. Maloprije kad sam isao u inspekciju da vidim kolika je steta na drvetu, propadale su mi noge kroz travu, kao da hodam kroz mocvaru. Moracu sacekati da se malo suhne prije nego probam otkaciti ovu granu od stabla i izvuci je na cistinu. Ovo drvo je odlicno za rostilja pa cu iscijepati i osusiti, taman za iducu godinu. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jak sam kao bizon. :lol_2:

 

Uletio sam u sikaru sa testerom i sjekiricom, malo potkresao upetljano granje i izvukao trupac kao pravi drvosjeca. 

 

SxdPFyP.jpg

 

UqC68oG.jpg

 

lYkQImD.jpg

 

Kad se malo vrijeme proljepsa moracu iscijepati i ostaviti da se prosusi pa ce biti odlicno za rostilja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kronostime said:

Kad sam video  izdanke - suze mi krenuse niz lice.:lol_2:

 

Imas tu finu lepezu. Borg 9 je zajeban, lantern je podnosljiva, serrano je meni taman po svemu, a jalapeno je skroz blaga, skoro bez ljutine. Biquinho (mali kljun) su slatke papricice predobrog ukusa. Svaka izrastu u fantasticnu biljku, do 1m visine ako zavrse u saksiji od 10-15L i postavis ih na dobro mjesto.

 

Neka je sa srecom, postavljaj updates.

 

Ja sam posijao serrano, paper lantern i borg9. Necu vise nista ove godine. Jos mi je zamrzivac pun od pretprosle sezone, ne moze mi nestati jos 5 godina.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

@Honey Badger

 

jel' možeš da mi preporučiš nekakvo online step-by-step štivo za uzgoj ljutih papričica u saksiji?

 

totalni sam rookie pa ne bih da zamaram tebe i ekipu glupim pitanjima, pošto nikada ništa nisam sadio, makar da se sećam hehe

 

Nije problem da te poducim. Imas li neko sjeme vec ili planiras nabaviti?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

 

Nije problem da te poducim. Imas li neko sjeme vec ili planiras nabaviti?

 

 

 

planiram da kupim negde u bgdu seme ovih dana. nemam pojma ni šta je dostupno, ni koji su uslovi neophodni za xy tip papričica. 

jedino što sam video je da je ghost pepper komplikovano gajiti zbog nivoa vlage ali i to sam preleteo u dva klika

 

kao što rekoh, ništa ne znam, ni osnove klijanja nemam 😀 zato mi treba neko step by step štivo da te ne zamaram glupostima

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, uini said:

 

planiram da kupim negde u bgdu seme ovih dana. nemam pojma ni šta je dostupno, ni koji su uslovi neophodni za xy tip papričica. 

jedino što sam video je da je ghost pepper komplikovano gajiti zbog nivoa vlage ali i to sam preleteo u dva klika

 

kao što rekoh, ništa ne znam, ni osnove klijanja nemam 😀 zato mi treba neko step by step štivo da te ne zamaram glupostima

 

Ma ne treba ti stivo, ja sam trenutno u prvoj fazi, tek pokusavam da isklijam neko sjeme, taman si na vrijeme, pa mozemo skupa ovdje. 

 

Mozes uzgojiti bilo koju vrstu ako imas uslove; osuncan prostor gdje ce rasti relativno zasticene od elemenata i da ih s vremena na vrijeme zalijes i prihranis. Da li imas neki vrt ili je u pitanju balkon?

 

Ima kod mene ghost pepper i jos desetak vrsta sjemena paporicica razlicitih profila, rado cu ti poslati koliko ti treba.  

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

imam terasu na koju ću prebaciti saksiju/e  tj seme u saksiju kada isklija (neću dok god postoji opasnost od mraza jasno)

 

edit terasa ima direktnog sunca do 12h u podne

 

edit pt2 

ma ima i ovde online da se nađe 100 vrsta semena, samo sam hteo da pazarim nešto direktiva za prvu sezonu, da ne pravim hajp tamo gde ne treba ( :

 

@Honey Badger

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

imam terasu na koju ću prebaciti saksiju/e  tj seme u saksiju kada isklija (neću dok god postoji opasnost od mraza jasno)

 

edit terasa ima direktnog sunca do 12h u podne

 

Idealno bi bilo drzati biljke u saksijama od 10L ili vise. Koliko takvih saksija mozes postaviti na terasu?

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

 

mogu puno, imam veliku terasu

 

Onda nabavi koliko god hoces vrsta sjemena, otprilike sve zahtijevaju isto. Pokusaj naci varijacije, nemoj sve da su super-hots, jedna vrsta je dovoljna. Ja imam neki Borg 9, ne smijem ni da liznem, odma mi proradi cir koji tek treba da dobijem kad mi bude 76.

 

Pokusaj naci listu sta ti je na raspolaganju pa ti mogu preporuciti sta da uzmes. Ja sam zadnjih godina uzgojio blizu 100 vrsta, dosta uspjesno. 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

@Honey Badger

 

hvala puno. međutim, meni trebaju bukvalno saveti "staviti semenku u plastičnu čašu. čekati"

 

al' dramim verovatno bezveze, pretpostavljam da toga ima online da se nađe. nego videh da sadiš pa reko' možda imaš neko sveobuhvatnije štivo ( :

 

Znam sta ti treba, nije problem.

 

Nabavi sjemenke prvo. Onda ti trebaju neke posudice u koje ces ih sijati. To mogu da budu male saksijice od 1dl zapremine ili neke plasticne case. Treba ti neki growing medium (i.e. kompost) i to je sve sto ti treba prvih par mjeseci. Moraces ih drzati u kuci, na prozoru, a mozes nabaviti i neko UV svjetlo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

uff nema teorije. 

mogu plastične čaše na prozore da poređam pa ko izađe, izađe

 

Moze i tako. Jedino moraju case imati odvod za visak vode i onda nema problema. Gledaj samo da nisu prozirne case.

 

Neka tacna ispod mora da bude ili stavljaj u duple case, da se visak cijedu u donju. Nije tesko uzgojiti papricice ali neka pravila postoje ili nema uspjeha.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...