Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Korijen buranije se ne vadi iz zemlje nakon sto je biljka zavrsila sezonu. Grah skuplja azot iz zraka i pakuje ga u korijenu. A i ovo lisce bi mogao iskoristiti u compost heap, ili prekopati u zemlju na jesen, do proljeca ce se razgraditi i postati hrana drugim biljkama. 

Link to comment
Share on other sites

Najbolje da ga blago pritisnes prstima, pa ako popusta, onda je zreo. Skroz zelen paradajz je jako tvrd. Nece ti nista biti da uberes jedan i probas.

 

Svakako jeto  tu negdje, par suncanih dana maksimalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

Korijen buranije se ne vadi iz zemlje nakon sto je biljka zavrsila sezonu. Grah skuplja azot iz zraka i pakuje ga u korijenu. A i ovo lisce bi mogao iskoristiti u compost heap, ili prekopati u zemlju na jesen, do proljeca ce se razgraditi i postati hrana drugim biljkama. 

Pravo da ti kažem ja sam to saznao na ovoj temi, valjda si ti o tome divanio...moj plan je bio da tako i uradim, samo o tome nisam informisao suprugu...i tako dodjem sa pecanja, a ona već izvadila većinu i ostavila u garaži da klinci i moja malenkost proberemo mahune...ostalo je još nekoliko biljaka, pa ću njih da ostavim da istrule baš da vidim kako će da ispadne

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dodjem s` posla kuci, sednem u dvoriste da ispijem kafu k`o domacin co`ek i vidim da su bratanci obrstili smokvu, ceri i paradajz ko Honeyjeve veveverice.

Ako, ljubi ih cica - kod bega nikad falilo nije. :classic_cool:

 

ImWByxF.jpg

Ovo mi je preteklo.:lol_2:

 

Moje je zadovoljstvo da pojedu nesto sto je bez pesticida, herbicida.... hemije. Prirodno!:classic_cool:

Edited by Kronostime
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kronostime said:

Moje je zadovoljstvo da pojedu nesto sto je bez pesticida, herbicida.... hemije. Prirodno!

 

I meni isto. Zamisli da vjeverice jedu prskano? Sramota.

 

Trebao sam uzeti vazdusnu pusku kad mi je drug nudio, mada offer stoji, mogu uzeti kad god ali mi onda ne gine razvod.

 

Helem, kod mene je dosla pozna jesen, zima kuca na vrata. Ledena kisa ne staje vec nekoliko dana i ako se uskoro ne promijeni na bolje, ode sve u vrazju...

 

ED619qk.jpg

 

Ovaj tanjiric sa kamencicima je pojilica za pcele, leptire i ostale insekte da se napiju na vrucinama. Kakav sam ja zaludni optimista. :lol_2: 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo bi to interesantno ali mislim da nema uslova. Ovaj zeleni dio nije dovoljan za toliko pcela. Ja sam vise raspolozen za 4-5 kokica da nose jaja ali lisice bi ih uznemiravale svako vece, bez obzira kako ih zastitio.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

Bilo bi to interesantno ali mislim da nema uslova. Ovaj zeleni dio nije dovoljan za toliko pcela. Ja sam vise raspolozen za 4-5 kokica da nose jaja ali lisice bi ih uznemiravale svako vece, bez obzira kako ih zastitio.

 

 

Prilagodi onaj cart sa mrezicom sa donje strane i psovace te lisice.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Ja pokusavam vec 4-5 godina sa smokvom i nema nikakvog ploda. :classic_unsure: Valjda kasno zima zavrsi, a zima je jaka, pokusavam da je zastitim koliko mogu.

Mislim da cu probati mozda da kupim neku veliiiiku saksiju i da je zimi unosim u podrum, nema izgleda druge.

 

cFCXH62.jpg?1

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Prilagodi onaj cart sa mrezicom sa donje strane i psovace te lisice.

 

Ma jok. Morao bih svako vece da ih zatvaram i svako jutro da ih pustam vani ili da rizikujem da ih nesto podavi u toku noci. 

 

Mogu samo zamisliti kako bi sve lisice u krugu od 5km namirisale piletinu i da bi se sjatile ovdje, da mi (i kokicama) zagorcavaju zivot. Svakako je lisicija igranka i urlikanje ovdje skoro svaku noc. Ne znas sta je horror zvuk dok ne cujes lisicu kako vristi. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Amigo said:

Ja pokusavam vec 4-5 godina sa smokvom i nema nikakvog ploda. :classic_unsure: Valjda kasno zima zavrsi, a zima je jaka, pokusavam da je zastitim koliko mogu.

Mislim da cu probati mozda da kupim neku veliiiiku saksiju i da je zimi unosim u podrum, nema izgleda druge.

 

cFCXH62.jpg?1

 

Ja imam ovde u tavankutu 2 sadnice smokve, i skoro svake zime izmrzne po koja grana, ali uvek ima smokvi, eno ih i sada mogu da se jedu, sazrele su.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Amigo said:

Ja pokusavam vec 4-5 godina sa smokvom i nema nikakvog ploda. :classic_unsure: Valjda kasno zima zavrsi, a zima je jaka, pokusavam da je zastitim koliko mogu.

Mislim da cu probati mozda da kupim neku veliiiiku saksiju i da je zimi unosim u podrum, nema izgleda druge.

 

 

 

Mozda ti se jednom i posreci. Treba samo jedne godine proljece da dodje malo ranije i zima malo da zakasni.

 

Ima jedna vrsta ose koja provrti rupu u plodu smokve i tu snese jaja. Usput pomogne oko polinizacije i svi budu sretni u toj simbiozi. U slucaju da osa ne odradi svoj dio posla, drvo odbaci plod i ubije osi cijelo potomstvo.

 

Naravoucenije: nije se saliti sa smokvama, opasne su ako ne odradis svoj dio posla.

 

https://www.esa.org/esablog/research/the-story-of-the-fig-and-its-wasp/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2019 at 6:29 AM, Amigo said:

@Kolbasdaj nam neku fotku bastice.

Nema bogzna šta da se vidi, samo leftovers...mrkvu i peršin vadimo po potrebi, kao i krumpir, još jedino rajčice moraju da sazriju, a rodile su dobro...ima i pokoja malina, rhubar, kopar, krastavci....

spacer.png

spacer.png

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

dvije (razlicite) sorte bamije, sjeme posadjeno u svibnju.


IMG-20190817-183149.jpg

 

ova gornja ima listove ko smokva


IMG-20190817-183216.jpg
IMG-20190817-183246.jpg

 

uglavnom, jos nije rodila nijedna.


IMG-20190817-192356.jpg

 

ovo nije bamija

IMG-20190817-171035.jpg

IMG-20190817-171041.jpg

 

https://www.plantea.com.hr/sumska-mjehurica/

 

ne znam kako se stvorilo ispod ruza u basti, uglavnom, kad naidjete na takve plodove najesen u sumi,

nasli ste si hranu pomocu koje mozete prezivjeti (dok po vas helikopterom ne dodje Bear Grylls).

kod nas u Slavoniji ta (vitaminima krcata) sumska biljka zove se ljoskavac.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

dvije (razlicite) sorte bamije, sjeme posadjeno u svibnju.

 

U cemu?

 

 

:lol_2: Trebao si u strbnju posijati.

(I'll get me coat)

 

 

Ni kod mene nije rodila, jedan cvijet se zamalo otvorio ali kise nekoliko dana zaredom su mu dosli glave. Nije se ni otvorio kako treba, pocrnio nesto, ne vjerujem da ce biti oprasen. 

Nije jos sve propalo, a iducih 5-6 dana prognoza je povoljna pa se nadati. 

 

Najcudnije mi je da mi neke papricice tek sada pocinju cvjetati, desetine i stotine novih cvjetova, nema sanse da se stignu razviti i sazreti do zime. Svejedno, bice dovoljno ovih koje su skoro zrele, cekasm samo da predju iz zelene u crvenu ili zutu, a to bi trebalo uskoro.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...