Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

3 hours ago, Kronostime said:

 

Hidroponija je vrlo zgodna stvar za zimsko snabdevanje svezim biljem iz domace radinosti. Uzeh pre godinu dana par waxera iz Ikee i, moram ti priznati - odlicna stvar: imao svez bosiljak, persun, vlasac i nanu cele zime.

spacer.png

Ima i indikaciju nivoa vode u koritu, pa tacno znas kad treba da ga dopunis.

Za rasad koristim ono njivo klijaliste sa 50 lezista tako da prolece docekam sa vec poodraslim rasadom.

 

Ovo sa slike izgleda lijepo, bas za ukras i osim nesto zacinskih biljcica, nije bas isplativo. Kod mene u basti uvijek ima zacinskog bilja, tokom cijele godine i tome sam prilagodio recepte koje spremam. Ruzmarin, lorber, zalfija, oregano, mazuran i vlasac su mi uvijek na raspolaganju, a najcesce mi nista drugo i ne treba. Ove godine imam bosiljak, kopar, komorac i selen od sezonskog zacinskog bilja ali dosta manje ih trosim pa nije problem ni da kupim vezicu ako bas zafali za nesto specificno ali najcesce su mi ovi prije nabrojani sasvim dovoljni. Postoje i nacini da se nesto tog bilja spremi za zimu susenjem ili zamrzavanjem mada je meni to nepotrebno. Mozda jedino selen, koji se na jesen skroz povuce, bukvalno nestane do proljeca, a odlicna je biljka za koju me cudi da nije popularnija. Ima dosta jak miris i ukus koji bih opisao kao nesto izmedju persuna i celera i dovoljan je jedan listic da zacini cijeli lonac.

 

Da ne bude da sam protiv ovog, nisam, ovo je super zanimacija, pogotovo preko zime kad se provodi vise vremena u kuci, a ako jos ima djece da ih se poduci i zainteresuje, onda je odlicna investicija i vrijedi svake pare i kwh struje koje potrosi. 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

 

Ovo sa slike izgleda lijepo, bas za ukras i osim nesto zacinskih biljcica, nije bas isplativo. Kod mene u basti uvijek ima zacinskog bilja, tokom cijele godine i tome sam prilagodio recepte koje spremam. Ruzmarin, lorber, zalfija, oregano, mazuran i vlasac su mi uvijek na raspolaganju, a najcesce mi nista drugo i ne treba. Ove godine imam bosiljak, kopar, komorac i selen od sezonskog zacinskog bilja ali dosta manje ih trosim pa nije problem ni da kupim vezicu ako bas zafali za nesto specificno ali najcesce su mi ovi prije nabrojani sasvim dovoljni. Postoje i nacini da se nesto tog bilja spremi za zimu susenjem ili zamrzavanjem mada je meni to nepotrebno. Mozda jedino selen, koji se na jesen skroz povuce, bukvalno nestane do proljeca, a odlicna je biljka za koju me cudi da nije popularnija. Ima dosta jak miris i ukus koji bih opisao kao nesto izmedju persuna i celera i dovoljan je jedan listic da zacini cijeli lonac.

 

Da ne bude da sam protiv ovog, nisam, ovo je super zanimacija, pogotovo preko zime kad se provodi vise vremena u kuci, a ako jos ima djece da ih se poduci i zainteresuje, onda je odlicna investicija i vrijedi svake pare i kwh struje koje potrosi. 

 

 

 

 

 

 

Potrosi koliko i one tvoje lampice - LED suncanje.:classic_cool:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Potrosi koliko i one tvoje lampice - LED suncanje.:classic_cool:

 

Onda nije strasno.

 

Nesto pokusavam da se sracunam koliko sam ove godine investirao u bastu i zakljucujem da je nesto sitno, mozda svega £10. Osim nekoliko kesica sjemena i par vreca jeftinog komposta, nisam vise nista. Sjeme za silne papricice sam dobio u razmjeni sa kolegama hobistima iz moje chilli grupe na FB, a sve ostalo sam nabavio ranijih godina - alat, saksije i sl. Cak sam i nesto proslogodisnjeg komposta reciklirao i iskoristio.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Onda nije strasno.

 

Nesto pokusavam da se sracunam koliko sam ove godine investirao u bastu i zakljucujem da je nesto sitno, mozda svega £10. Osim nekoliko kesica sjemena i par vreca jeftinog komposta, nisam vise nista. Sjeme za silne papricice sam dobio u razmjeni sa kolegama hobistima iz moje chilli grupe na FB, a sve ostalo sam nabavio ranijih godina - alat, saksije i sl. Cak sam i nesto proslogodisnjeg komposta reciklirao i iskoristio.

 

 

To i jeste poenta bastovanstva: ne uzgajas za prodaju, vec ti je zadovoljstvo da pojedes ono sto si odgajio bez hemikalija i u slobodno vreme.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Honey Badger said:

 

Izuci malo Kratky metod, mislim da je to najjednostavniji nacin hidroponskog uzgoja bilja ali opet mislim da bi u tvom slucaju bolje bilo kakda bi mogao napraviti neki staklenik/plastenik, pa kad su usjevi zasticeni od vremenskih elemenata, onda mozes praviti hidroponicke i druge eksperimente sa vise sansi u uspjeh. Ne znam ni sta si planirao uzgajati kao hidro-kulturu ali bilo sta, postavljeno samo tako u plasticnoj posudi, pod vedrim nebom, nije najidealnije. 

 

Meni su korov i stetocine sastavni dio cijelog bastovanskog projekta. Konstantno nadmudrivanje i izucavanje kako sacuvati biljke koje gajim je jedan od razloga sto sve ovo i cini interesantnim. Zasto ja nisam imao problem sa stetocinama? Vjerovatno sto sam pored glavnih usjeva zasadio i zrtvene biljke, kao i biljke koje odbijaju stetocine, pazio sam da ne pretjeram sa prihranom jer visak makro (NPK) nutrienata privlace razne bestije, koje takve uneravnotezene sisteme nepogresivo namirisu. Kao sto lavovi izaberu najslabiju jedinku iz krda gnuova, slicno se ponasaju i puzevi, biljne usi i ostala gamad, napadaju slabe i nezasticene biljke. Kod mene je to kao partija saha, koristis pione i druge figure da zastitis kralja. 

 

Hidroponika se najcesce koristi ako zelis nesto uzgajati preko cijele godine, pa onda trebas voditi racuna da osim plasticnog balona i hrane, obezbijedis im i svjetlo, toplotu i zastitu od elemenata, a to prilicno kosta.

 

Moj savjet je da to dobro izucis i proracunas prije nego se upustis u to ali bice bas super citati tvoje avanture ako se usudis. :classic_smile:

 

 

 

 

Iako ne pišem na 'Bastovanstvu' (jer meni ionako biljke slabo uspijevaju), volim pročitati opservacije vas nekoliko vrtlara, što iz NW Londona, Georgije, juga Srbije, te Slavonije & Baranje,

hidroponiju sam uvijek asocirao sa svemirskim putovanjima, Sci-Fi kinematografijom te uzgojem izvjesnih halucinogenih biljaka, sve dok nisam od tebe (na ex-forumu) naučio da se i Habanere i ostala WMD mogu se uzgajati identičnom metodom.

Kao i u svim inženjerskim strukama, dva puta mjeri, jednom sjeci.

Japanski stručnjak za majmunarije, navodni IT i Thailand, o svemu tome, očito nema pojma.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ironside said:

hidroponiju sam uvijek asocirao sa svemirskim putovanjima, Sci-Fi kinematografijom te uzgojem izvjesnih halucinogenih biljaka, sve dok nisam od tebe (na ex-forumu) naučio da se i Habanere i ostala WMD mogu se uzgajati identičnom metodom.

 

To je tacno i ima ih dosta koji uzgajaju papricice (i druge vrste bilja, kao i halucinogenu sortu) hidroponijskim metodama i koliko sam primijetio, mnogima dosta dobro ide.

 

Medjutim, potrebna su prilicna ulaganja da se nabavi odgovarajuci equipment, posto je onaj plasticni balon koji je Div namijenio neuslovan. OK je za 10-15 dana drzati zaperak paradajza dok ne pusti korijen ali cim u vodu dodas nutes, u prozirnoj posudi ima samo da buknu alge i da uguse taj paradajz za par dana. Za neke hobisticke uslove potreban je jedan grow-tent koji se smjesti u nekoj sporednoj prostoriji, postave se UV lampe i onda uzgoj koje-cega moze da se organizuje i to u odgovarajucim posudama, sa korpicama i sa korektnim nutrientima, a to je nesto za sto ja nemam uslova, niti neke narocite zelje da probam. Meni je dosta da ovako pomalo ceprkam, kada izadjem vani da popijem kafu, pregledam koliku stetu su napravile vjeverice, opsujem sebi u bradu, pocupkam malo korova i vratim se u stolicu, kafi. Ako se sve dobro isplanira, nije toliko bitno radi li se o 3 kvadrata ili 30, zacas se odradi sve sto je potrebno ako se raducka po malo svaki dan i sistematski.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

Izuci malo Kratky metod, mislim da je to najjednostavniji nacin hidroponskog uzgoja bilja ali opet mislim da bi u tvom slucaju bolje bilo kakda bi mogao napraviti neki staklenik/plastenik, pa kad su usjevi zasticeni od vremenskih elemenata, onda mozes praviti hidroponicke i druge eksperimente sa vise sansi u uspjeh. Ne znam ni sta si planirao uzgajati kao hidro-kulturu ali bilo sta, postavljeno samo tako u plasticnoj posudi, pod vedrim nebom, nije najidealnije. 

 

Meni su korov i stetocine sastavni dio cijelog bastovanskog projekta. Konstantno nadmudrivanje i izucavanje kako sacuvati biljke koje gajim je jedan od razloga sto sve ovo i cini interesantnim. Zasto ja nisam imao problem sa stetocinama? Vjerovatno sto sam pored glavnih usjeva zasadio i zrtvene biljke, kao i biljke koje odbijaju stetocine, pazio sam da ne pretjeram sa prihranom jer visak makro (NPK) nutrienata privlace razne bestije, koje takve uneravnotezene sisteme nepogresivo namirisu. Kao sto lavovi izaberu najslabiju jedinku iz krda gnuova, slicno se ponasaju i puzevi, biljne usi i ostala gamad, napadaju slabe i nezasticene biljke. Kod mene je to kao partija saha, koristis pione i druge figure da zastitis kralja. 

 

Hidroponika se najcesce koristi ako zelis nesto uzgajati preko cijele godine, pa onda trebas voditi racuna da osim plasticnog balona i hrane, obezbijedis im i svjetlo, toplotu i zastitu od elemenata, a to prilicno kosta.

 

Moj savjet je da to dobro izucis i proracunas prije nego se upustis u to ali bice bas super citati tvoje avanture ako se usudis. :classic_smile:

 

 

 

 

Ču'š, šta sam planirao, ideja mi je pala  na pamet pola sata pre nego sam napisao post, kolko mi je trebalo da isečem balon, nalijem vode, otkinem jedan zaperak, ubacim ga u vodu, razmišljm gde ću ga kasnije posaditi, kad pusti žile, pa mislim, ako može da pusti žile, da cveta, može i da uzri u vodi, setih se da sam čitao, gledao, o takvoj proizvodnji, pa kao žabakad je videla da se konji potkivaju.

Prvo što sam zapazio kad sam malo nešto čitao danas, ovo što i ti pominješ, ne ide to u providnoj posudi, ali sad, kad je đavolak dao ideju, teško će se smiriti. Šta bude, pisaću.

Kako gajiš lovor, u saksiji? Kupio sadnicu?

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Div said:

Ču'š, šta sam planirao, ideja mi je pala  na pamet pola sata pre nego sam napisao post, kolko mi je trebalo da isečem balon, nalijem vode, otkinem jedan zaperak, ubacim ga u vodu, razmišljm gde ću ga kasnije posaditi, kad pusti žile, pa mislim, ako može da pusti žile, da cveta, može i da uzri u vodi, setih se da sam čitao, gledao, o takvoj proizvodnji, pa kao žabakad je videla da se konji potkivaju.

 

:lol_2:

 

Cak i kad stavljas te pelcere da puste korijen, trebas ih maknuti sa direktnog sunca jer te biljke nemaju nikakve obrambene mehanizme i potrebni su im optimalni uslovi da bi se oporavile od traume. Negdje u zavjetrinu, relativno toplo, a bez direktnog sunca je iz mog iskustva najbolje. U sobi, na prozoru je ponajbolje.

 

Taj paradajz ti mozda rodi ali nadam se da primjecujes da je vec august i da tesko da ce biti dovoljno vremena da iz tog zaperka rodi nesto? Mislim, ne kosta te nista da probas, pa i zeleni paradajz se moze pokiseliti, a vec sam pominjao pohovani zeleni paradajz, poznati recept iz Zoranove Alabame, Georgije ili gdje li je vec.

 

23 minutes ago, Div said:

Kako gajiš lovor, u saksiji? Kupio sadnicu?

 

Imam dva lovora i oba su u zemlji. Jednog sam nabavio preko ebay-a kad sam se ovdje uselio prije 7-8 godina, a drugi sam nabavio nekoliko godina kasnije ali blage veze nemam odakle i kako, memorija totalno nestala. Prvi je bio samo jedna grancica pobodena u saksijicu sa zemljom ali se relativno brzo razvio. Sada ih redovno sisam, pa pocupam listove i podijelim kome stignem jer mi je zao bacati.

 

Moze se lako uzgojiti i kod vas, eventualno da ga uneses u kucu preko zime ili barem kad je najjaca zima. Mozda i prezivi vani ako se drzi u velikoj saksiji (50L +) koja se preko zime omota kartonom ili slicnom izolacijom. Ako negdje ima drvce, odrezi par grancica i sto prije ih stavi u vodu, kao i ovaj zaperak paradajza, pa ako pusti korijene, na proljece mozes posaditi.

 

 

aRbWw4K.jpg Vtzxc8n.jpg

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije problem što neće sazriti, ide zeleni psradaiz u turšiju i u ajvar, a potražiću i recept  za taj, pohovani.

Logično je da ih sklonim sa sunca,mada sam predhodnu turu lepo užilio na suncu, koren, žile, nisu predodređeni da rastu ns svrtlu, jedno od prsvila hidpoponije, koren ide u neprovidne posude.

 

Edited by Div
Slovce
Link to comment
Share on other sites

Ja se ne bih vise bavio zarepcima, stvarno je prekasno u sezoni da od toga nesto bude. Dok pusti korijen, pa krene da raste, pa cvjetice da izbaci... Moj paradajz (plod) je zelen, a zapoceo sam ga u martu, prije 5 mjecesi. Do kraja sezone imas manje od 2 mjeseca.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Div said:

... ide zeleni psradaiz u turšiju i u ajvar, a potražiću i recept  za taj, pohovani ...

 

 

 

za ovaj gruzijski recept:

 

- zeleni paradajz 4kg, zelenis (persun i celer - 120 gr), beli luk 120 gr, ljuta chilly papricica 30gr (kako ko voli).

- rasol na litar vode supena (ravna kasika) soli

- za zelenis - 1 supena ravna kasika soli

 

Na toplom 5-6 dana, na hladnom duze.

Mogu se koristiti i plasticne kutije kojih vise stane u frizider.

(ne zatvarati hermeticki, no paziti da rasol ne prelije i poplavi frizider!).

 

...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Honey Badger said:

Ja se ne bih vise bavio zarepcima, stvarno je prekasno u sezoni da od toga nesto bude. Dok pusti korijen, pa krene da raste, pa cvjetice da izbaci... Moj paradajz (plod) je zelen, a zapoceo sam ga u martu, prije 5 mjecesi. Do kraja sezone imas manje od 2 mjeseca.

 

Što su, zaboga zarepci? Neko meso, povrće, iznutrice?

Četiri dana dangubim u Zagrebu, odgadjam hacijendu, te tražim po Googletu što su to, zapravo, zarepci. Valjda ih ima na Vujakliji.

 

Bio je na starom forumu na, postu 'Bento', na kojem je Kinik ispostao više kvalitetnih postova o japanskoj kužini, nego izvjesni native džapanski forumaši o Japanu, uopće.

 

Na pokojnom forumu je počivao podtopic 'Sta ste i sta biste danas kuvali'

Danas, po ovoj vrelini sam zamijesio zelene njoke: kako ga rade u Ravenni, gdje smo ga izuživali, dama i moja malenkost. (krumpir, brašno, maslinovo ulje i špinat), samo toga nema u džapanu.

 

2 hours ago, Kinik said:

 

 

 

za ovaj gruzijski recept:

 

- zeleni paradajz 4kg, zelenis (persun i celer - 120 gr), beli luk 120 gr, ljuta chilly papricica 30gr (kako ko voli).

- rasol na litar vode supena (ravna kasika) soli

- za zelenis - 1 supena ravna kasika soli

 

Na toplom 5-6 dana, na hladnom duze.

Mogu se koristiti i plasticne kutije kojih vise stane u frizider.

(ne zatvarati hermeticki, no paziti da rasol ne prelije i poplavi frizider!).

 

...

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ironside said:

Što su, zaboga zarepci? Neko meso, povrće, iznutrice?

 

:lol_2:

 

Tako smo ih Div i ja nazvali, ne znam ni sam vise jesu li bili zaperci ili zarepci.

 

To je ovo:

 

Tomato suckers or side shoots are the growth that appears in the crotch between the stem and a branch. (See photo at right.) If left to grow, they will become another main stem with branches, flowers, fruit and more suckers of their own.

 

5Jq26PI.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne petljam se vise sa sitnom buranijom, ja sam sada veliki proizvodjac! :lol_2:

 

JSGJawj.jpg

 

Crveni paradajz je Black Russian (zbog tamnog klobuka oko peteljke) i nevjerovatno je ukusan. Nisam sladji paradajz pojeo od prosli puta kad sam uzgajao, sve sto mi je na raspolaganju da kupim se jednostavno ne moze porediti. Zuti primjerak je Old German ili Azoychka, vidjecu kad jos koji uzrije. Nikada ranije nisam te dvije sorte probao, pa ce da bude interesantno degustiranje.

 

Papricice su kolateralna steta, gadjao sam vjevericu trulom jabukom, naravno promasio, ali sam zato odvalio nekoliko nezrelih Hot Cheyenne. Srecom, ostalo ih je jos, a i ove se mogu iskoristiti.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Div said:

Moja buranija nije sitna, krenula je u nebo:

Ni za zivu glavu da se nisi usudio pentrati uz lozu. Samo sjemenke zamijeni za kravicu.

 

:lol_2:

 

15 minutes ago, Div said:

Plod bamije će biti veći od stabla.

 

Kod mene isto krenulo nesto da pupa ali nikako da se formira. Jesi li vidio cvijet? Na slikama izgleda jako lijepo.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, to je taj cvijet. Bamja je iz porodice hibiskusa, to je taj cvijet.

 

A ima i vic, o dvije plavuse u kaficu;

 

Pridje im konobar: dobar dan, izvolite.

Plavusa1: Mogu li dobiti jedan hibiskus, molim vas?

Konobar: Moze naravno, a vi? Ovoj drugoj.

Plavusa2: Sta je hibiskus?

Plavusa1: to je caj.

Plavusa2: ah, mogu li ja dobiti jedan hibiskus od kamilice? :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...