Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

20 hours ago, Honey Badger said:

 

Ne bih ja ostavljao sjeme vrsta od kojih nisam imao narocitog uspjeha, radije bih probao nesto novo ili iskoristio mjesto za kulturu za koju znam da joj tu odgovara. Nije ta buranija narocito specijalna, osim sto neobicno izgleda i ima taj neki ornamentalni smek, kad se skuha, spadne sva ljubicasta boja, mahune budu zelene i sasvim su obicnog ukusa. Meni je ona druga vrsta, bjese li venecijanska, zuta, bila dosta sladja i ukusnija. 

 

Moram dobro da razmislim sta bih mogao iduce sezone na ovo mojih 3 kvadrata. Paradajz nece moci opet jer ne zelim da navucem tu neku bolest, pa ce najvjerovatnije na njihovo mjesto doci grah, koji ce da nadomjesti azot koji je paradajz istrosio iz zemlje. Mozda iduce godine probam "dvije sestre" (originalno su tri), pa ispod pritki sa grahom ubacim neke tikvice, krastavce ili bundevu. Kukuruz je treca sestra ali ne vjerujem da cu se bakcati s tim.

 

Malo sam pozurio sa planovima za iducu sezonu, ima do tad vise od pola godine, prilike su da ce biti nesto deseto. :classic_smile:

 

 

 

Uspeha, očitog, nisam imao sa tom boranijom jer je nisam zaštitio dovoljno od puževa i korova i nisam je zalio na vreme, a lepo je nikla, lepo krenula, stavljao sam slike kad je bila u cvetu. Čak i da nije nekog ukusa, vredi je posejati kao ukras.

Za planiranje nikad nije prerano ukoliko ostaviš mogućnost da se predomisliš ili te okolnosti nateraju na to. Ti, na tako malom prostoru moraš dobro da razmisliš, proučiš više varijanti da bi ga maksimalno iskoristio. Ja mogu i tokom sezone da se predomislim, uvek mogu da dodam još nešto, pa ipak, uz toliki prostor rasadim paradaiz, bamiju i kupus jedmo uz drugo, bolje da sam ih razdvojio. Treba, uvek, imati i rezervni plan, pisao sam da meni mnogo toga ove godine nije niklo, rezervni plan je bio da mi ti pošaljš semenke iz Londona i da sve nikne 😄 , samo je trebalo malo čvršće da držim motiku.  :) 

 

 

 

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ljubicanstvena buranija je odlicnog ukusa, isto kao i zelena varijanta. Mozda sam se pogresno izrazio, nista joj ne fali ali mi se zuta varijanta ucinila kao da je nesto 'sladja' sto ne mora nista da znaci. Uz dobar steak, ova ljubicasta bi mozda bolje isla, dok je zuta bolja za corbe i variva. Atraktivno izgledaju i jedna i druga, pogotovo kad na lozama visi na desetine mahuna, koje sam brao prosle godine skoro svaki dan. Sto ih vise beres, a njih sve vise i vise. 

 

Ne mogu ja mnogo planirati jer se zna sta se sije u zemlju nakon paradajza i ogranicene su vrste koje su na raspolaganju. Mozda bih mogao posijati neke neobicne vrste cvekle ili mrkve ili nekog drugog korjenastog povrca ili grah sa cucurbitima (krastavci, bundeve, tikve) da se sire ispod pritki? Jedino sto je paradajz nekako najzahvalniji, a i nema ovdje bas ukusnog paradajza da se kupi, a i kad ima, moras bubreg da prodas da bi kupio. Mogu svakako uzgajati patuljaste sorte paradajza u ovim velikim saksijama u kojima su mi chilli papricice, svakako ne namjeravam ovoliko chillija iduce godine. Jos imam zalihe od prosle godine, sto u zamrzivacu, sto u raznim sosovima ili susenih i samljevenih, a uskoro ce i ovosezonske, samo sto nisu.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Cemu tolika drama oko planiranja na 3m2?

Pa nije to 'plodored' na 10 ha?

 

Kupi u prodavnici kesicu-dve NPK pa posle toga mozes sejati sta ti padne na pamet.

:whistling:

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Ima i kod mene malo napretka...

 

Ove "Yellow Hot Banana Peppers" i nisu bas "hot". Ubacio sam par komada u omlet, bilo je dobro, a slijedi put cu ih iskoristiti u grahu.

RgUO5Zo.jpg

 

I bamija raste, ali je jos ima premalo za ozbiljnije jelo, samo nekoliko komada:

CJmk91Z.jpg

 

Edited by zoran59
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zoran59 said:

Ima i kod mene malo napretka...

 

Ove "Yellow Hot Banana Peppers" i nisu bas "hot". Ubacio sam par komada u omlet, bilo je dobro, a slijedi put cu ih iskoristiti u grahu.

RgUO5Zo.jpg

 

I bamija raste, ali je jos ima premalo za ozbiljnije jelo, samo nekoliko komada:

CJmk91Z.jpg

 

Moje iskustvo. Najbolje su garden salsa. Za meze, salatu, i kajganu.

img_9257.jpg

 

i cowhorn za kuvanje je odlicna

pepper-hot-long-red-thin-cayenne-capsicu

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

 

 

Ja mislim da je moj post bio sasvim dobronameran, uljudan, bez neke malicije, no, ti kao histerican lik morao si da ispoljis i prostakluk. Doduse, to cesto ide jedno uz drugo.

 

Nego, da te pitam nesto, a tu si iskusan - zar 'zelene' entuzijaste motikarenja, riljanja - taj hobi ne smiruje?

Zaista sam zacudjen - reklo bi se neprekinute, jos iz najranijeg ruralnog detinjstva, cvrste veze sa majcicom prirodom, pa trckaranje u prirodnoj okolini i sl. i onda zivci?

Kako to?

:smiley2:

 

A mozda probas ovu biljcicu?

 

https://www.drugs.com/npc/valerian.html

 

Umalo da zaboravim da te pitam - sta bese sa onim sirevima?

Prosla sezona?

:classic_biggrin:

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

...

 

1 hour ago, Div said:

... Bašti je potrebno đubre, Baštovanstvu nije.

 

Imas problema sa termitima, no, u pravu si. 

Ne treba se mesati medju baštovanske strucnjake.

 

organic fertilizer.jpg

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Zadnjih nekoliko dana je palo dosta kise, jedan dan je bas ljevalo, kao monsun i to nije bas najbolja situacija, pogotovo nakon suse. Iako sam redovno zaljevao skoro svako vece tokom vrucina, opet je ova kisa bila malo previse za neke:

 

MknYfTQ.jpg

 

Biljka nema mehanizme da prestane da 'pije' i posto nije u stanju da raste istom brzinom kojom uzima vodu, dolazi do pucanja. Srecom, za sad je samo ovaj mali u pitanju i nije velika steta. 

Link to comment
Share on other sites

XrwQygu.jpg

 

Black Russian je sorta koja uspijeva nesto ranije ako je suditi po ovome. I onaj puknuti sa slike iz prethodnog posta je Black Russian, dok je plod na druge dvije vrste (Azoychka i Old German) i dalje sav zelen, nema nikakvih naznaka ali se i kod njih moze ocekivati da pocnu zreti svaki dan. 

 

Nista narocito vazno, samo mala observacija. :classic_smile:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Moja zena zasadila neke Thai biljke (Japan), long beans, koriander, basil (bosiljak). Sve joj lepo izraslo samo krtice dolaze da jedu koriander. Ne jedu drugo. 

Imaju li neki stapici da se pobodu u zemlju ili nesto da ih se resi? Cak ih i vidi kako beze (ako su to krtice) kada dodje do baste.

Link to comment
Share on other sites

Evo mali update, vrijeme je totalno ludo, vrucina, pa pljuskovi, sve je 100% neprskano, osim mozda kiselih kisa, ko ce ga znati.

Suncokret mi nesto slabo ove godine, uslikacu ako se razvije, prije bi narastao i do 2 metra, strasno lijepa biljka.

 

Paradajz crveni, na zalost ove sto pojedoh ne slikah

 

yGwyG2g.jpg

 

Dolazi i cherry

 

CwE4zOz.jpg?1

 

Nadje se i pokoja jagoda

 

R7Rc4CZ.jpg?1

 

Kruskice

 

fV6fOYH.jpg

 

A ove godine i jabuka rodila bas pravo

 

joMR90v.jpg?2

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Yoyogi said:

Moja zena zasadila neke Thai biljke (Japan), long beans, koriander, basil (bosiljak). Sve joj lepo izraslo samo krtice dolaze da jedu koriander. Ne jedu drugo. 

Imaju li neki stapici da se pobodu u zemlju ili nesto da ih se resi? Cak ih i vidi kako beze (ako su to krtice) kada dodje do baste.

 

Nisu to krtice, vjerovatnije pacovi ili misevi. Krtice zive pod zemljom, hrane se insektima, glistama i ostalim bezkicmenjacima. Neces ih vidjeti kako bjeze, uglavnom izadju na povrsinu nocu. Ako vidis humcice iskopane zemlje, to je od krtica. Sto se stapica tice, mozda stapici dinamita, samo pazi... :lol_2:

 

Bez sale, trebas prvo tacno dati dijagnozu, tj biti siguran koja je zivotinja u pitanju, pa onda vidjeti sta bi moglo biti rjesenje. Mozes postaviti motion trigger kameru oko korijandera ili nabavi neku zamku za glodare. Izbjegavaj otrov ako je moguce.

Link to comment
Share on other sites

aE4bhjl.jpg

 

Je li iko ikad vidio ruzniji paradajz? :roflmao:

 

Pazi oziljaka i savova, a tek ociju... Kao da je svaki dan udaran mokrom carapom. :lol_2:  Iako je ovako degenerican, ima nekakav dobrocudan izraz, izgleda nije zao, pazi mu smijeska. :lol_2:

 

Kakav retard od paradajza, hahahaha.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Paradaiz i krompir mogu biti baš zanimljivih oblika, a paradaiz se može i uzgojiti u obliku kocke, ili nekom drugom, pomoću kalupa.

Ja i dalje otkrivam nove biljke u bašti, upravo mi cveta nana, menta, a brali smo i nešto kupina. 

@zoran59, kod tebe behu neke kupine? Jesu li rodile?

 

Link to comment
Share on other sites

Nešto rszmišljam, kao i svaki zaludni pop, šta mi stvara najveće probleme u bašti, svakako, korov i štetočine, ove godine puževi, pa mi pade na pamet hidroponsko gajenje, izbegao bih i korov i puževe.

Ne budem lenj, za početak od jednog plastičnog balona napravim pogodnu posudu, ubacim zaperak paradaiza i eto, proizvodnja je počela. Sad još da naučim nešto o hidroponiji, nabavim sredstva za prihranu, šta mi više treba.

Ozbiljno, mislim da za moje potrebe može obakav uzgoj da bude dobra ideja, treba prikupiti nešto znanja za početak.

 

IMG-20190804-072153.jpg

Edited by Div
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Div said:

Nešto rszmišljam, kao i svaki zalidni pop, šta mi stvara najveće probleme u bašti, svakako, korov i štetočine, ove godine puževi, pa mi pade na pamet hidroponsko gajenje, izbegao bih i korov i puževe.

Ne budem lenj, za početak od jednog plastičnog balona napravim pogodnu posudu, ubacim zaperak paradaiza i eto, proizvodnja je počela. Sad još da naučim nešto o hidroponiji, nabavim sredstva za prihranu, šta mi više treba.

Ozbiljno, mislim da za moje potrebe može obakav uzgoj da bude dobra ideja, treba prikupiti nešto znanja za početak.

 

IMG-20190804-072153.jpg

 

Hidroponija je vrlo zgodna stvar za zimsko snabdevanje svezim biljem iz domace radinosti. Uzeh pre godinu dana par waxera iz Ikee i, moram ti priznati - odlicna stvar: imao svez bosiljak, persun, vlasac i nanu cele zime.

spacer.png

Ima i indikaciju nivoa vode u koritu, pa tacno znas kad treba da ga dopunis.

Za rasad koristim ono njivo klijaliste sa 50 lezista tako da prolece docekam sa vec poodraslim rasadom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

od jednog plastičnog balona napravim pogodnu posudu, ubacim zaperak paradaiza i eto, proizvodnja je počela

 

Izuci malo Kratky metod, mislim da je to najjednostavniji nacin hidroponskog uzgoja bilja ali opet mislim da bi u tvom slucaju bolje bilo kakda bi mogao napraviti neki staklenik/plastenik, pa kad su usjevi zasticeni od vremenskih elemenata, onda mozes praviti hidroponicke i druge eksperimente sa vise sansi u uspjeh. Ne znam ni sta si planirao uzgajati kao hidro-kulturu ali bilo sta, postavljeno samo tako u plasticnoj posudi, pod vedrim nebom, nije najidealnije. 

 

Meni su korov i stetocine sastavni dio cijelog bastovanskog projekta. Konstantno nadmudrivanje i izucavanje kako sacuvati biljke koje gajim je jedan od razloga sto sve ovo i cini interesantnim. Zasto ja nisam imao problem sa stetocinama? Vjerovatno sto sam pored glavnih usjeva zasadio i zrtvene biljke, kao i biljke koje odbijaju stetocine, pazio sam da ne pretjeram sa prihranom jer visak makro (NPK) nutrienata privlace razne bestije, koje takve uneravnotezene sisteme nepogresivo namirisu. Kao sto lavovi izaberu najslabiju jedinku iz krda gnuova, slicno se ponasaju i puzevi, biljne usi i ostala gamad, napadaju slabe i nezasticene biljke. Kod mene je to kao partija saha, koristis pione i druge figure da zastitis kralja. 

 

Hidroponika se najcesce koristi ako zelis nesto uzgajati preko cijele godine, pa onda trebas voditi racuna da osim plasticnog balona i hrane, obezbijedis im i svjetlo, toplotu i zastitu od elemenata, a to prilicno kosta.

 

Moj savjet je da to dobro izucis i proracunas prije nego se upustis u to ali bice bas super citati tvoje avanture ako se usudis. :classic_smile:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...