Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

 On ‎7‎/‎24‎/‎2019 at 12:13 PM, bljax said:

 

bitno je samo jel' jestiva il' nije jestiva

 

e bravo, to je to. 

htjedoh već u nekoliko navrata (još na starom boardu) napisati koju o problematici gledanja na baštovanstvo / vrtlarstvo isključivo iz stomačne perspektive, a na račun testosteronskih opijata kojima odiše ovaj naš topic, al il zaboravim il ne stignem (il se ne usudim). a lijepo se sjećam kako je bakin vrt izgledao dok je ona bila živa. u njega se ulazilo iz estetskih, a ne iz peristaltičkih motiva. međutim, otkad je vrt preuzeo moj stari, tako se ta urbana oaza profinjenih / kultiviranih paleta mirisa, boja i oblika, jednom riječju, vrtne umjetnosti, malo pomalo, iz sezone u sezonu, stidljivo, ali definitivno, počela pretvarati u džungloviti prostor na kojem caruje samo jedna kultura. monokultura velikih / gladnih očiju.

 

 

...mada su div & HB odkomentarisali manje-vise sve sto se moze otpisat na  ovu vjekinu nebulozu, ja se ipak osjecam prozvanim je je vjeko quotao dio iz mog komentara pa ja jedino mogu zakjluciti da je moje pisanje i bilo razlog da on napise ovaj svoj post...naizv topica je bastovanstvo i  nigdje ne pise (explicitno il’ implicitno) da se to odnosi samo na povrcke & vocke...cvjece nije iskljuceno al’ se bar na ovom topiku nepise previse o tome...naravno, moguce je da neko sadi recimo krompir iz cisto estetskih (a ne jestivih) pobuda ali je to i vrlo malo vjerovatno...bar na ovom topiku 99,99% artikala o kojima se pise zavrsi u necijim stomacima (HB naprimjer jede i cvjece) pa se slobodno moze zakljuciti da je topic dominantno orjentisan ka “jestivo il’ nejestivo” agendi...bar sam ga ja tako razumio...u tom kontekstu bakini decentni vrtovi kao eventualna sugestija kao bi ovaj topic trebao izgledat su meni bar...ma bolje da ne napisem...

...cini mi se ipak da je to samo slagvort za ono drugo, bitnije sto je vjeko zapravo htio reci kroz “testosteronske opijate” ...oni koji su citali vjekin post su to takodje primjetili  a nema sumnje na koga se je to i odnosilo (uostalom adresirano je)...ja samo mogu reci da sam zacudjen da je elokventnom vjeki potrebno da ovako uvijeno insinuira da sam ja ili bar moji komentari  suvisan na ovom topiku...par strana unazad, pitao sam vec HB koga drzim za “odgovornog” na ovom topiku (kronostime je doduse pokreno’ ovaj topik al’ HB ipak dominira) da li ja trolam ili ne trolam, dakle trebam li da se “usutim” il’ “iznogiram” i dobio sam prilicno explicitan odgovor...po ovom novom ko’ i po starom forumu haraju par ublehasa (mislim da ne trebam navodit ko su, svi ih znate) koji svaki moguci topic pretvaraju u topic o sebi po principu ja-pa-ja...gdje god sam po ovom forumu pisao, trudio sam se da pokazem da ja nisam takav...cini se da to nije prepoznato...

...kad sam otvorio onaj topik muzicko cose, jedna od prvih stvari koju sam napisao je da cu koristiti iskljucivo bosanski jezik, podrazumjeva se arhaicnu & grubu varijantu, bogatu koloritnim izrazima i vrlo direktnu u iskazu  pa sam naravno samim tim bio spreman da mi se kad treba il’ bar kad se misli da bi to trebalo napise: razguli!, dosadan si...uvijene & dvosmislene insinuacije mi ne prijaju jednako kao sto mi ne prija da se pitam jesam li mozda krme u teheranu?...

...jos samo da kazem da mi je ovo cetvrti (jubilarni & poslednji) put da pisem objasnjenje objasnjenja osobama do cijeg mi je misljenja stalo...a vjekoslav je svakako za mene takva osoba...al’ sa kojom cu ipak komunikaciju staviti na standby...dragi moji, neuki bastovan & kuhar bljax vas vise nece dekoncentrisati & ometati na ovom topiku...odoh dublje u podrum  i ubuduce cu biti iskljucivo u mom cosetu jer mi se cini da je to sad jedino preostalo pa makar i muzicko cose u kome necu ni sebe ni druge uznemiravat, smetati/ometati bilo koga i u kome se necu osjecati ko’ krme u teheranu...pa ako nemognem ni tamo opstati...zna se...vi  ostali sa onog starog foruma kao i sa ovog novog ste ipak manje-vise kompaktna skupina...povremeno se pokoljete, pa se mirite pa onda opet hrkljus i tako ukrug...ne smeta vam...ja nisam takva osoba i necu takav nikad ni biti...zbog moje ovakve naravi vise od 10 godina sam bio na starom forumu samo anonimus...

...svako dobro svima...i vjekoslavu naravno...         

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, bljax said:

vjeki potrebno da ovako uvijeno insinuira da sam ja ili bar moji komentari  suvisan na ovom topiku...par strana unazad, pitao sam vec HB koga drzim za “odgovornog” na ovom topiku (kronostime je doduse pokreno’ ovaj topik al’ HB ipak dominira) da li ja trolam ili ne trolam, dakle trebam li da se “usutim” il’ “iznogiram” i dobio sam prilicno explicitan odgovor...

 

Niko ne sme da te bije! :lol_2:

 

(p.s. jel' ispravno na ekavstini reci 'bije' ili je 'be'?) :lol_2:

 

Ma jok bolan, ti si to nesto sebi pogresno protumacio, mozda si ovih dana nesto posebno osjetljiv? Meni taj Vjekin post bio super, odlicno se da primijetiti da je primijetio neki obrazac koji je prokomentarisao, a tvoj post ga asocirao i to na jedan period njegovog zivota koji je na njega ostavio utisak, pa se filozofski osvrnuo. Meni se barem tako ucinilo i bas je bio simpatican upis koji uopste nije bio upucen tebi osobno.

 

Nemoj da pravimo sranja ovdje gdje sranja nema niti ga je bilo. :classic_smile:

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 7/25/2019 at 5:57 AM, Div said:

I kad u ovo doba, pre šest, obiđem biljke, pogledam, iščupam poneku travku.

 

najljepse doba dana. i za bastovanstvo, i za rekreaciju (moze biti i obicna setnja, ili plivanje, ili veslanje, ili trcanje, ili voznja biciklom).

netom prije i netom nakon izlaska Sunca za mene su generalno najljepsi trenutci zivota na ovoj Planeti.

steta da tih sat vremena ne traje duze. a onda opet, pitanje da li bi taj trenutak toliko cijenio.

 

...

 

381500375048yufmkigh89ege30k85kslmtg1lyn

 

wallpaper-3aeb5.jpg

 

sunrise-over-the-garden-preappy.jpg

 

a501e7af60f4b608a27f96e8a1adfaa6-700.jpg

 

sunrise-flower-new-brunswick-brimages.ca

Edited by Vjekoslav
fotke
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pocelo je pocelo!!! :smiley58:

 

B1tuccx.jpg

 

Krenuli su crveniti. Ostavicu ih da dobro uzriju, ovaj veliki ce biti odlican za sjemena. 

 

Paradajz je rodio samo tako, na svakoj stabljici ce da bude po nekoliko kila. Sretan sam k'o krme u ...nima. :lol_2:

 

Ac0ty8C.jpg

 

Osim sto su mi vjeverice raskopale Thai Basil (saksija iza papricice), serrano papricice takodje pocinju, ova je narocito interesantna, nekoga ce sigurno asocirati na nesto neprimjereno:

 

ifyAyF7.jpg

 

A bamja ce uskoro i procvjetati, masala je sve krenulo. Danas cijeli dan kisa pada, taman nakon onih vrelina...

 

PJp3xn4.jpg

 

Bice nesto od ovoga, nije dzaba trud. :classic_smile:

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

I kod mene je slično, paradaiz je uveliko zreo, paprika se može brati, boranija se već brala par puta, bamija treba da cveta, ali moje kadifice malo kasne, samo jedan cvet i par pupoljaka, zasad. Biljke su baš bujne pa se nsdam da će biti još cvetova.

Danas radim na sistemuza zalivanje. Zasad, sistem znači dovesti cevi iz bunara u baštu, postaviti slavinu, gumeno vrevo.

edit: slavinu, a ne slabinu :)

Edited by Div
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Tvoje kadifice su iste kao i moje, a moje su davno pocele cvjetati i jos ne prestaju. Krenuce i tvoje uskoro, a onda ces imati sarenilo do zime. Iduce godine ce vjerovatno ranije procvjetati, nicace samoniklo, bas tu gdje su ti sada te. 

 

Jesi li brao ljubicastu buraniju? Sve mahunarke treba sto cesce brati, sto vise plodova skidas, one sve vise proizvode. Takodje, kada dostignu vrh pritki uz koju se penju, treba im otfikariti vrh da prestanu sa rastom, kao i kod indeterminate vrsta paradajza. Tako se biljka prisili da umjesto na rast u visinu, energiju koncentrise na proizvodnju plodova, a ujedno izbjegnes opasnost da naraste do nebu pod oblake i ti da se pentras uz njega, ko zna sta ima gore na oblacima. 

 

Donio sam nekoliko vrsta graha iz Portugala, u ovom mjestascu u kome smo bili, jednom sedmicno se postavi ogromna pijaca, pa tu ima svega i svacega, od fantasticnog povrca i voca, svjeze izlovljene ribe, mesnih preradjevina i sireva, do poljoprivrednih alatki i orudja, do zivih sitnih zivotinja kao sto su pilici, pacici, guscici, zecici i sl. Zao mi je sto nisam vise od svega kupio ali nije bilo mjesta niti je moglo dosta od tih stvari u avion. Makar cemo imati dobrog graha iduce godine. 

 

LV9YYkZ.jpg

 

Ovi desno su sareni kao neke krave. :classic_smile:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

LM, da podelim i ja neke slicke moje basce pod Avalom

 

Iza kuce, 10 ari placa, kad sam kupio bilo zaraslo u koprivu 2m visoku. Radilo se na tome

RKb58ah.jpg

 

ZlatiBorac i smokva

 

KGaudHQ.jpg?1

 

Jabuka, kruska, sljiva

 

GRAefs9.jpg

 

patuljasta tuja - buraz posadio, jeb`la ga ona i vrba sto je isto posadio

 

0S509DU.jpg

 

Lavanda

 

e163Uub.jpg?1

 

Paradajz

 

ZDI7kXX.jpg?1

 

Ima i ruzmarina (grm na kraju slike)

 

D4Hi867.jpg?1

 

Ostalo bilje je po saksijama na prozorima i po dvoristu: Mojito nana, bosiljak persun, vlasac...

:s_d:

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I Div i ti biste mogli neke pilice, kokice, patkice ili prepelice i tu drzati. Samo lisica da nemam, sigurno bih ovdje imao 4-5 kokica da legu jaja i tamane gusjenice, puzeve i ostalo stetno zvjerinje. Ima jedan lik na YT, neki John Suskovic, farmer iz 'merike, ima super metodu uzgajanja pilica na travi, moglo bi se modifikovati vrlo lako za nekoliko nosilja:

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Imao sam i to, dok je rahmetli babo bio ziv, no sem` men` - niko to nije hteo da hrani.

Bile i misirke, i brojleri, a i nosilje - bilo jaja povazdan.

No, kad treba da se cisti i hrani - ajde ti Kronose.

Mrs` , majke vam ga lenje.

Sta si i ti dosao u situaciju da nemas podrsku od strane okruzenja? Kod mene isto svi fini, samo konstatuju, cale sledece godine da zasadimo vise ljute ppaprike. Ja reko ko mi, mislis,, ja? Da cale, mi smo busy. 

Tako ti je to kad volis da jedes.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Sta si i ti dosao u situaciju da nemas podrsku od strane okruzenja? Kod mene isto svi fini, samo konstatuju, cale sledece godine da zasadimo vise ljute ppaprike. Ja reko ko mi, mislis,, ja? Da cale, mi smo busy. 

Tako ti je to kad volis da jedes.

Vole i moji da jedu, al` da se oko toga cimaju - jok.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kronostime said:

Imao sam i to, dok je rahmetli babo bio ziv, no sem` men` - niko to nije hteo da hrani.

Bile i misirke, i brojleri, a i nosilje - bilo jaja povazdan.

No, kad treba da se cisti i hrani - ajde ti Kronose.

Mrs` , majke vam ga lenje.

 

Zato je ovaj Suskovic traktor idealan. Kad pilici zakenjaju jedan dio, samo podignes traktor i maknes ga na sljedecu cistu povrsinu. Na jednom mjestu mogu biti do mjesec dana. Dok tako obidjes cijelu bastu, oni dijelovi se, perfektno nadjubreni, sami regenerisu. Nema nikakvog ciscenja. Jeste, treba im svaki dan dati cistu vodu i hranu ali to je par minuta posla dnevno. Pred zimu ih mozes, khm khm, pa na proljece nabavis nove i tako...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Zato je ovaj Suskovic traktor idealan. Kad pilici zakenjaju jedan dio, samo podignes traktor i maknes ga na sljedecu cistu povrsinu. Na jednom mjestu mogu biti do mjesec dana. Dok tako obidjes cijelu bastu, oni dijelovi se, perfektno nadjubreni, sami regenerisu. Nema nikakvog ciscenja. Jeste, treba im svaki dan dati cistu vodu i hranu ali to je par minuta posla dnevno. Pred zimu ih mozes, khm khm, pa na proljece nabavis nove i tako...

Razmisljah ja da nabavim 2 samohodne ekoloske kosacice model jaganjac i da ih pustim da odrzavaju travu po dvoristu do zime.

Problem je sto bi me svi ukucani (brat sa porodicom zivi u stanu iznad) mrzeli gore no Hitlera najesen kad se "kosacice spreme u zimovnik" :s_d:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Razmisljah ja da nabavim 2 samohodne ekoloske kosacice model jaganjac i da ih pustim da odrzavaju travu po dvoristu do zime.

Problem je sto bi me svi ukucani (brat sa porodicom zivi u stanu iznad) mrzeli gore no Hitlera najesen kad se "kosacice spreme u zimovnik" :s_d:

 

Ima li iko slicnih iskustava s tim? Mislim da je lakse sa kokicama u ovom traktoru, a i jagnjadima moras neki zaklon obezbijediti, plus ima da kenjaju gdje stignu... Ne znam, mislim da je malo previse. Za klanje pred zimu se ne bih narocito obazirao, mozda ih ne bi 'spremio' kod kuce, pred publikom.

 

Cuo sam pricu, mislim da sam pisao o tome vec onomad i tamo, neki nas lik je negdje na farmi kupio janje i drzao ga u basti, negdje u Londonu. Djeca iz komsiluka redovno se igrali sa jagnjetom, super idilicno do 1. maja kada su dosli da se igraju, a Janko visi sa vratila, prerezanog grkljana i rasporene utrobe. Dosla je i policija, a djeca su isla kod psihologa neko vrijeme radi PTSD-a. 

 

Jarici su mozda bolja opcija, samo pazi, oni jedu sve zivo. Pojesce ti i te borice i sto i stolice od plastike ali je meso manje masno i sa manje holesterola, a to je sad in. :classic_wink:

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Honey Badger said:

Tvoje kadifice su iste kao i moje, a moje su davno pocele cvjetati i jos ne prestaju. Krenuce i tvoje uskoro, a onda ces imati sarenilo do zime. Iduce godine ce vjerovatno ranije procvjetati, nicace samoniklo, bas tu gdje su ti sada te. 

 

Jesi li brao ljubicastu buraniju? Sve mahunarke treba sto cesce brati, sto vise plodova skidas, one sve vise proizvode. Takodje, kada dostignu vrh pritki uz koju se penju, treba im otfikariti vrh da prestanu sa rastom, kao i kod indeterminate vrsta paradajza. Tako se biljka prisili da umjesto na rast u visinu, energiju koncentrise na proizvodnju plodova, a ujedno izbjegnes opasnost da naraste do nebu pod oblake i ti da se pentras uz njega, ko zna sta ima gore na oblacima. 
 

Brao sam ljubičastu boraniju, samo jednom, za pola šake, spremali smo mix od 3-4 sorte boranije, posle su puževi, suša i korov učinili svoje, nisam uspeo da je sačuvač, tek jedan grm je ostao, ima nekoliko mahuna, ostaviću ih za seme.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Brao sam ljubičastu boraniju, samo jednom, za pola šake, spremali smo mix od 3-4 sorte boranije, posle su puževi, suša i korov učinili svoje, nisam uspeo da je sačuvač, tek jedan grm je ostao, ima nekoliko mahuna, ostaviću ih za seme.

 

 

Ne bih ja ostavljao sjeme vrsta od kojih nisam imao narocitog uspjeha, radije bih probao nesto novo ili iskoristio mjesto za kulturu za koju znam da joj tu odgovara. Nije ta buranija narocito specijalna, osim sto neobicno izgleda i ima taj neki ornamentalni smek, kad se skuha, spadne sva ljubicasta boja, mahune budu zelene i sasvim su obicnog ukusa. Meni je ona druga vrsta, bjese li venecijanska, zuta, bila dosta sladja i ukusnija. 

 

Moram dobro da razmislim sta bih mogao iduce sezone na ovo mojih 3 kvadrata. Paradajz nece moci opet jer ne zelim da navucem tu neku bolest, pa ce najvjerovatnije na njihovo mjesto doci grah, koji ce da nadomjesti azot koji je paradajz istrosio iz zemlje. Mozda iduce godine probam "dvije sestre" (originalno su tri), pa ispod pritki sa grahom ubacim neke tikvice, krastavce ili bundevu. Kukuruz je treca sestra ali ne vjerujem da cu se bakcati s tim.

 

Malo sam pozurio sa planovima za iducu sezonu, ima do tad vise od pola godine, prilike su da ce biti nesto deseto. :classic_smile:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...