Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

I, da se vratimo na temu.

 

U ponedeljak sam posejao onu salatu i persun. Od persuna jos nista (na paketicu pise 14 do 20 dana), al' se salata pojavljuje:

 

ZoJRFcv.jpg

 

ON7mvVR.jpg

 

 

Kad bude par cm visoka, ide u zemlju.

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoran59 said:

I, da se vratimo na temu.

 

U ponedeljak sam posejao onu salatu i persun. Od persuna jos nista (na paketicu pise 14 do 20 dana), al' se salata pojavljuje:

 

ZoJRFcv.jpg

 

ON7mvVR.jpg

 

 

Kad bude par cm visoka, ide u zemlju.

Mene paprika unistava, nece da izklija. Samo 2 semena su mi isklijala, ali je to ona tanka thai, pa ce bar da pece IN/OUT

Link to comment
Share on other sites

Zoki, salata se sije direktno u rasised bed. Tamo gdje si ih mislio rasaditi, posij direktno. Kad nikne, moraces ih malo razrijediti i trebas paziti da nisu previse izlozene suncu i da su zalivene.

 

Sve jos hocu da te pitam, cime ovo slikas, je li krompirom?

Link to comment
Share on other sites

Veverice, najsimpatičnije štetočine. Iako imam desetak oraha, nekoliko baš obilno rode, dva velika grma lešnika i tri stara drveta jabuke, nisam video veverice više godina, nekad su, malte ne, ulazile u kuću. Lešnike nikada nisam ni brao, to sam prepustio glodarima, oraha i jabuka ima dovoljno i za mene i za njih. Iako ih ne viđam, nalazim ponekad skrovišta, skladišta oraha i lešnika, znači, tu su ali se kriju.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

Zoki, salata se sije direktno u rasised bed. Tamo gdje si ih mislio rasaditi, posij direktno. Kad nikne, moraces ih malo razrijediti i trebas paziti da nisu previse izlozene suncu i da su zalivene.

Sve jos hocu da te pitam, cime ovo slikas, je li krompirom?

 

1. Pise na paketicu kad ih treba presaditi (kad su visoke X) i koliko udaljene jedna od druge...

2. Telefonom - to mi je najbrze.

 

I, kad smo kod vjeverica koje to nisu, zna li netko sto je ovo (pojavljuje mi se unaokolo svakih par dana, nikakvu stetu ne vidjam)?

 

4XNCSPI.jpg

MACxiWh.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoran59 said:

 

1. Pise na paketicu kad ih treba presaditi (kad su visoke X) i koliko udaljene jedna od druge...

2. Telefonom - to mi je najbrze.

 

I, kad smo kod vjeverica koje to nisu, zna li netko sto je ovo (pojavljuje mi se unaokolo svakih par dana, nikakvu stetu ne vidjam)?

 

4XNCSPI.jpg

MACxiWh.jpg

Vreme ti je da nabavis psa koji moze da se penje po drvecu, da ih juri. Uzeli su maha. To se kod mene isto zove squirrel. Sve to zderavo i gladno.

 

Link to comment
Share on other sites

peršin ćes imati problem presaditi, on je malen, tanak i nježan. ja sam ga samo jedne godine rasađivao (jedan dio roditeljima drugi kćerki treći frendu), i nikad više. pipljavo, previše nepotrebnog posla, ukočiš se sav.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

1. Pise na paketicu kad ih treba presaditi (kad su visoke X) i koliko udaljene jedna od druge...

2. Telefonom - to mi je najbrze.

 

1. Bez obzira sta pise na paketicu, sada je dovoljno toplo, mozda cak i pretoplo za salatu i ustedices si dosta truda ako posijes tamo gdje si planirao da ti raste. Salata ne voli ljeto, samo da znas. 

2. Od cega je telefon, je li od krompira?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vjekoslav said:

ne može biti od krumpira, da je od krumpira imao bi kristalno jasnu sliku. kad ti se magli maska za ronjenje, prije nego ju smočiš, namažeš ju prerezanim krumpirom (može i morskim algama, može i pljuvačkom).  

 

Onda ne moz' bit nis' drugo do ovo:

 

paper-cup-phone.jpg

 

 :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

kad smo vec kod krumpira...

 

drugi gimnazije, ponedjeljak, ja kod kuce spremam knjige za popodnevnu smjenu, negdje oko 13h mene zove skolska frendica i kaze da je cula da ce danas ispitivati latinski. a ja nisam latinski ni pogledao. sjetim se da sam negdje procitao da od prijesnog krumpira dobijes visoku temperaturu. i pojedem ja prvo jednu polovicu krumpira, izmjerim temperaturu, nista. pojedem drugu polovicu, i dalje nista. malo po malo pojedem ja kilu krumpira, postane mi lose u stomaku, ali moram u skolu jer nemam visoku temperaturu. bude mi uzasno lose cijeli jebeni dan. i uz to dobijem bombu iz latinskog.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

1. Bez obzira sta pise na paketicu, sada je dovoljno toplo, mozda cak i pretoplo za salatu i ustedices si dosta truda ako posijes tamo gdje si planirao da ti raste. Salata ne voli ljeto, samo da znas. 

2. Od cega je telefon, je li od krompira?

 

Sad je kako je (vec sam na pocetku napisao da je ovo kasni eksperiment) i ovo nije ni priblizno ozbiljno kao tvoji projekti. Cak i ako sve uspije/dozori, ne znam hocu li biti tu kad se to desi.

 

A telefon - nisam ga htio godinama ali je doslo dotle da bez njega nisam mogao. Ne treba mi za zlaburenje nego nisam mogao ni ljudski online zakazati pregled kod okulista. Sve ispunim osim broja telefona, a taj izbaci "required field!". Popustio sam i kupio najjeftiniji u ducanu i uzeo broj toliko da ga mogu ostaviti kad me netko pita.. Onda sam vidio da ima i tu foto-funkciju.

Tako da mozda jest od krumpira ili nekog drugog povrca, no sluzi za osnovnu namjenu. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Sto nece da isklija? 

Ne znam, zasadio sam i paradajz i papriku u male sudove, paradajz je isklijao, ali paprika samo 2 i to su na visini 5 cm.

To sam poceo jos u Januaru. Slikacu da ti pokazem koliki je paradajz, a kolika paprika.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, zoran59 said:

ovo nije ni priblizno ozbiljno kao tvoji projekti

 

Pa da, moji projekti su veoma ozbiljni. 

 

Nego zezam te za telefon jer su ti slike jako lose, a cak i losiji telefoni danas imaju solidne kamere pa se pitam iz kojeg srednjeg vijeka je to sto koristis.

 

8 minutes ago, mrd said:

Ne znam, zasadio sam i paradajz i papriku u male sudove, paradajz je isklijao, ali paprika samo 2 i to su na visini 5 cm.

To sam poceo jos u Januaru. Slikacu da ti pokazem koliki je paradajz, a kolika paprika.

 

Paradajz raste dosta brze od paprike i manje je zahtijevan ali ipak treba ponesto znati. Imas one side shoots koje moras skidati ako je indeterminate vrsta. E sad, znas li je li determinate ili indeterminate?

 

Slikaj te papricice da vidimo, pa mozda mognemo dati dijagnozu ako bude trebalo. Dvije ljute papricice ako im das solidne uslove ce ti dati vise nego sto mozes potrositi, a mogu potrajati vise godina uz malo paznje. 

Link to comment
Share on other sites

Zokijev mobitel je sasvim ok za ove bastovanske potrebe, cim fotke imaju 3264 x 2448 pixela. problem je sto ga on ne koristi kako spada, vjerojatno ni uputstva nije procitao. one vjeverice su napravljene digitalnim zumom, sa kamerom koja zoom uopce nema, dakle to se ne radi. takodjer,  umjesto da smanji fotku na 800x600, sto je sasvim dovoljno za ovaj board, on ju zvekne maksimalno razvucenu. a i voli covjek da fotka direkt u sunce, tu ni najbolji fotoaparat ne pomaze.

Link to comment
Share on other sites

 
Paradajz raste dosta brze od paprike i manje je zahtijevan ali ipak treba ponesto znati. Imas one side shoots koje moras skidati ako je indeterminate vrsta. E sad, znas li je li determinate ili indeterminate?
 
Slikaj te papricice da vidimo, pa mozda mognemo dati dijagnozu ako bude trebalo. Dvije ljute papricice ako im das solidne uslove ce ti dati vise nego sto mozes potrositi, a mogu potrajati vise godina uz malo paznje. 
I paprika raradajz su posađeni istog dana u januaru. Paprika je tek pre nedelju dve isklijala. Ja bio uporan i čuvao.0cfa3d59dfea3ea93557376264348ede.jpgeb1309c92b7938c08dc8e50b7f953202.jpg70930a53e22ef40f8db7ee4f964f7497.jpg

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Zaštitio sam boraniju u jednom delu bašte, čak i ne izgleda ružno.  

 

za-tita.jpg

 

Bamija u saksiji mi je lepo izrasla, ali je nešto bledunjava, da li je to normalna boja ili ovoj mojoj nešto nedostaje.

 

bamija-m.jpg

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mrd said:

I paprika raradajz su posađeni istog dana u januaru. Paprika je tek pre nedelju dve isklijala.

 

Paradajz bi mozda trebao rasaditi u vece i dublje saksije ili direkt u zemlju ako imas gdje. Ja bih poskidao prvih nekoliko listova pri dnu i ukopao ga dosta duboko, sve do sljedecih listova. Ako imas svjezeg komposta, stavi, sad mu treba hrana. Poceo je cvjetati i dace ti nekakav plod svakako ali nema u tim saksijama dovoljno prostora za normalni razvoj.

 

Paprike znaju biti tvrdoglave kod klijanja. Ponekad i pored idealnih uslova oduze klijanje i do dva mjeseca ali obicno niknu u prve dvije sedmice. Jos nisam cuo da je sjeme proklijalo nakon 6 mjeseci i skoro 100% sam siguran da ne grijesim, to uopste nije paprika, nego neka divlja biljka.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Bamija u saksiji mi je lepo izrasla, ali je nešto bledunjava, da li je to normalna boja ili ovoj mojoj nešto nedostaje.

 

I kod mene je isto. Prvi listovi (kotiledoni) su bili tamno zeleni, a novi, pravi listici izlaze skoro skroz zuti. I mene je brinulo ali vremenom je ovaj najveci poceo da ozelenjava. 

 

20190607-082719.jpg

 

Osim boje, biljka izgleda okej, normalno raste i razvija se. Mozda bi moglo i malo brze ali sta je tu je. Moguce je da, slicno paprikama, prvo uzurbano razvija korijen, pa ce kad to obavi, imati jedan nagli period rasta. Jedino sto mozes da ucinis je da ti sa svoje strane odradis i stavis ih u odgovarajuce zemljiste i da se nadas da ce vrijeme biti povoljno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ove još ne puštaju pipke, ne znam kakva je sorta, trebaju li. Svakako imam spremne pritke. Postavio sam u drugom delu bašte, tamo se već penje uz pritke. Sorta koju sam prvu posejao ne traži oslonac i ne raste visoko. Pratim razvoj, pa po potrebi stavljm kočiće, pritke, žicu.

 

Link to comment
Share on other sites

One dvije vrste sto sam ti poslao su obje penjacice, ne kazes jesi li njih posijao? Obje vrste daju jako ukusne mahune i vrlo su plodni. Osim toga, pojavom su atraktivni, pogotovo ako su u blizini jedna druge, bas lijep kontrast zute i ljubicaste, komplimentarne boje. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...