Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

@Kronostime...hehehe...znao sam ja de ce se bar jos jedan poguzija javit...onaj div je skroz konzervativan a nako dobra & jestiva halisana pobjeze...kad sam radio u kini znali su me ovi iz firme vodat po nakim abuzenze restoranima...nema kakvih se sve govana tamo nisam najeo...u pocetku sam se ko' i batrgo nesto al' u tim restoranima bude i po tri sprata onih okruglih stolova sto se vrte...a oni kelneri donose, donose, samo donose nove i nove halisane...na kraju sam kapituliro...reko' ako cu riknut ovdje, bar necu riknut gladan...i tako danima...u neko doba sam poceo pitat a sta to mi jedemo pa zato znam da si u pravu...zmije su definitivno jestive, pusti diva, on je zastario...al' prevarih se ja i jednom sam ispohvaljivo bas te   nake komadice (isto cevap) u slatkom i blago ljutom saftu (jebiga nisam ja ko HB, on more ljuto jest nemores vjerovat...mora da je udario spicplehove u stomak pa se sad nama pravi da je tarzan)...sljedeci dan odvedu me u neki minijaturni restoran, tamo hranu spremaju samo od raznih zmija...ja' katastrofe majko draga...dodje kelner, izvadi zivu zmiju iz nakog cupa i zivu je odra predamnom!...isjece je na komade, preli nakim saftom i dade mi stapice...e, jebiga ovo je vec bilo previse...kakav sam kljuc tad bacio, ja mislim da su prali pod jedno sedam dana...a malehan restoran, svi nagurani...vala sam i okolne goste solidno nafajto...do kraja mandata u kini, kad god je bila prica o grupnom odlasku u restoran ja sam trazio da mi unaprjed dostave menu sa slikama...samo da kazem, nije mi ni to bas puno pomoglo, izradio sam se jos dva-tri puta, zesce neg' sa zmijama...o tom drugi put, odoh sad popit kisele vode, proradio mi je zeludas...a fino je meni moja mati govorila...

 

...svako dobro... 

Edited by bljax
Link to comment
Share on other sites

Jedem po jednu ili dvije papricice svaki dan. Ostalo mi je jos kamaru od prosle godine, cuvam ih u zamrzivacu i po potrebi izvadim par komada, stavim ih pod mlaz vode da se odmrznu i isjeckam ili ih koristim cijele. Imam nekoliko vrsta razlicitih profila ukusa pa biram koja mi vise odgovara. Jedino ne trosim super ljute, imam i njih 30ak ali to je stvarno samo za specijalne prilike. Jedan dobar drug ih jede ko dobardan. Donio sam mu jedne prilike punu zip-lock kesu, sigurno 30-40 komada, a one su povece, kao manje sljive i on poce da ih jede uz neki sendvic kao da su jagode. Pojede 5-6 komada i kaze, de makni ovo od mene, da ne pojedem sve odjednom. :lol_2: Drugi kolega uze jednu i zagrize i zvace i zvace, ja gledam, nikakvih znakova patnje ni bolova i pitam ga, pa je ljuto to? Kaze, jeste. Ali i on totalno cool, uopste se ne vidi na njemu da je preljuto. Uzmem i ja, posto mi je izgledalo ko da se nesto desilo s njima, pa izgubile potenciju, zagrizem i... kad mi tjeme nije eksplodiralo. Stucanje, suze liju, a u ustima ko da je neko izlio topljeni celik. Silazio sam s njih 10 minuta ko sa acid tripa. Jbmti papriku. :lol_2:

 

Sto ce reci da ja nisam od tih koji dobro podnose ali volim ljuto. Pa i malo jace ali ove Moruga Scorpioni su stvarno nesto specijalno. Bice i ove godine nekoliko vrsta najljucih i sve ce to uglavnom otici ovoj dvojici, meni ih nekako lijepo gledat kako jedu to, a nije im nista. Ko da sam u cirkusu i gledam gutace maceva ili vatre. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2019 at 7:35 AM, Div said:

A, ovo nema veze sa debelom kokom, samo se našlo zajedno sa predhodnim slikama, slikano istog dana. Tu sam pokušavao da pravim kompost, napravio gomilu lišća, granja i koječega, malo polivao, prekrio folijom. Kad sam jednom podigao foliju, vidim da se tu greje mala belouška, kratko mi je pozirala pa otišla.


mala-zmija.jpg

 

to nije bjelouska. vidis da nema bijele (ili zute) "usi" iza glave. 

 

za%20web-bjelo1.JPG

 

prije bih rekao da je u pitanju ova zvjerka.

 

Smuki%20smotana.JPG

 

coronella austriaca, iz porodice smukova. 

 

http://www.zh.zadweb.biz.hr/pojedinacne/Smukulja.htm

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Div said:

Verovatno, nije htela da se predstavi, a ja sam, očito, veoma stručan.

 

 

Ocito si i prirodni optimista. Ne poznajes zmije, a 'ladno si odlucio da je to bjelouska, bezopasna i neotrovna zmija. :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja, kad sam podigao foliju, ugledao živuljku, prvo sam se dohvatio telefona, da slikam, ako me pojede neka bar ostane slika krivca. :classic_biggrin:

Inače je to bilo mladunče, "pile" od zmije.

Belouška, smuk, svejedno, to su korisne, "domaće životinje", tamane glodare.

Ovde se može naći ponekad i šarka, poskok, kažu i zvečarka, mislim da to nisam nikada ni video. Ili, jesam ali sam ih krstio u belouške. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

...dobro sad, sta ste navalili sa tim predstavljanjem...bitno je samo jel' jestiva il' nije jestiva...a onaj sam prethodni post napisao jer sam se sjetio kako je HB pisao o uzivanciji jedenja djehenem papricica...sjecajuci se kako sam se ja proveo u slicnoj situaciji, a citajuci kako on to opisuje pomislio sam: jebes mi sve ako je ovaj HB s ove nase planete!...narocito me je dojmio' opis "postfestum" stanja...ono kad krene nirvana jer si nekako prezivio...pa me to sad podsjeti na onaj vic: ide mujo ulicom na prstima i kako koraca samo jauce...pita ga suljo: sta ti je bolan sta kukas?...kaze mujo: jebiga evo sam kupio cipele dva broja manje, ubise me, jedva hodam, hocu umrjet...kaze suljo: pa jesil' ti normalan konju jedan, sto nekupi kako treba broj, vidi kako se patis...kaze njemu mujo: ama znam ja to sve, umijem ja kupit i pravi broj al' da vidis meraka kad skinem ove...

 

...svako dobro...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jedna od prosle godine. Trinidad Moruga Scorpion:

 

gAEhyEY.jpg

 

Ovo je bio horor, kakve li ce tek biti Bhut Jolokia, Scotch-brain, Dorset Naga, Big Black Mama i Borg9. Borg9 je trenutni rekorder, najljuca paprika na svijetu, nedavno presisalo Carolina Reaper. Imam i jednu sto je trebala biti Carolina Reaper ali nije. Bice neka normalnija sorta, neko mi je podvalio ili greskom dao sjeme.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, bljax said:

@Kronostime...hehehe...znao sam ja de ce se bar jos jedan poguzija javit...onaj div je skroz konzervativan a nako dobra & jestiva halisana pobjeze...kad sam radio u kini znali su me ovi iz firme vodat po nakim abuzenze restoranima...nema kakvih se sve govana tamo nisam najeo...u pocetku sam se ko' i batrgo nesto al' u tim restoranima bude i po tri sprata onih okruglih stolova sto se vrte...a oni kelneri donose, donose, samo donose nove i nove halisane...na kraju sam kapituliro...reko' ako cu riknut ovdje, bar necu riknut gladan...i tako danima...u neko doba sam poceo pitat a sta to mi jedemo pa zato znam da si u pravu...zmije su definitivno jestive, pusti diva, on je zastario...al' prevarih se ja i jednom sam ispohvaljivo bas te   nake komadice (isto cevap) u slatkom i blago ljutom saftu (jebiga nisam ja ko HB, on more ljuto jest nemores vjerovat...mora da je udario spicplehove u stomak pa se sad nama pravi da je tarzan)...sljedeci dan odvedu me u neki minijaturni restoran, tamo hranu spremaju samo od raznih zmija...ja' katastrofe majko draga...dodje kelner, izvadi zivu zmiju iz nakog cupa i zivu je odra predamnom!...isjece je na komade, preli nakim saftom i dade mi stapice...e, jebiga ovo je vec bilo previse...kakav sam kljuc tad bacio, ja mislim da su prali pod jedno sedam dana...a malehan restoran, svi nagurani...vala sam i okolne goste solidno nafajto...do kraja mandata u kini, kad god je bila prica o grupnom odlasku u restoran ja sam trazio da mi unaprjed dostave menu sa slikama...samo da kazem, nije mi ni to bas puno pomoglo, izradio sam se jos dva-tri puta, zesce neg' sa zmijama...o tom drugi put, odoh sad popit kisele vode, proradio mi je zeludas...a fino je meni moja mati govorila...

 

...svako dobro... 

Sedamdeset i neke.....Tabu, prvi deo. film....veliku zmiju su zivu odrali, otsekli joj glavu, istocili krv u male casice i ispili...sve u 2 kratka kadra....kad nisam umrla u bioskopu.....i dans mi je zao te zmije.Prica se nasla bas u tom filmu kao ilustracija za istocnjacki tabu, krv i meso zmije se smatra afrodizijakom......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Div said:

Ja, kad sam podigao foliju, ugledao živuljku, prvo sam se dohvatio telefona, da slikam, ako me pojede neka bar ostane slika krivca. :classic_biggrin:

Inače je to bilo mladunče, "pile" od zmije.

Belouška, smuk, svejedno, to su korisne, "domaće životinje", tamane glodare.

Ovde se može naći ponekad i šarka, poskok, kažu i zvečarka, mislim da to nisam nikada ni video. Ili, jesam ali sam ih krstio u belouške. :classic_biggrin:

 

Šarka iliti riđovka je prilično rasprostranjena i to u nekoliko varijeteta. Viđao sam ih na Kalniku početkom sedamdesetih, kako se sunčaju. Poskok uglavnom ne dijeli stanište s riđovkama, ali ga se zna naći i sjevernije, čak u zadnje vrijeme opsjeda gradove. U Belgiji bi se moglo eventualno naći bjelouški, ali čak i ovaj Vjekin gužić, rasprostranjen širom Europe, nije našao svoje mjesto u BE. Sve te zmije su generalno placidne i puno više se one boje nas (divovi 200 x veći od njih, koji teško da im predstavljaju prirodni izvor hrane) i ugrist će samo u krajnjoj nuždi (obrana ili kao u slučaju one nizozemske kokoši koja se htjela selfierati kako ljubi poskoka, pa završila u bolnici u, mislim Makarskoj).

Duboko sumnjam da zvečarki ima u Srbiji, zapravo one ne žive nigdje izvan Amerika*.

 

Zmijice su, unatoč odijumu koji se vuče još od Knjige postanka i generalno lošoj reputaciji, zapravo simpatične životinjice: pomažu održavanju bioravnoteže i, s nekoliko izuzetaka nisu agresivne. Imaju svoje mjesto u prirodnoj slagalici, baš kao i mi.

Tamo negdje na prelazu šezdesetih u sedamdesete, kad je ZG Velesajam bio na vrhuncu, stari je donio nekakvu kinesku rakiju sa sve zmijom impregniranom u buteljki. Kako nitko od nas nije bio, niti je, ljubitelj žestica, još manje zmija, a najmanje te kombinacije, to čudo je dreždalo godinama u stanu, da bi smo se jednog dana, nakon što su znakovi propadanja postali i previše očiti, odlučili riješiti egzotičnog specijaliteta.

 

* Kad je moja prvorodjena bila na nekom bivakovanju sa skautima u Ardenima (imala je 11 godina) tvrdila je da je vidjela medvjeda. Iako su u tim krajevima medvjedi istrebljeni vjerojatno još za Charlemagnea, moguće je da je netko šetao Newfoundlandera, što, zapravo i nije daleko od međeda. Veća pošast od izmišljenih meda su uvezene sjevernoameričke vjeverice, briselske zelene papige i rakuni, koji su se udomaćili u lokalnim šumama, pa sad haraju predgrađima, ruju po reciklažnim vrećama i gunđaju po cijelu noć.

BXL danas +37°C; ako ovako nastavi, imat ćemo pirane u Meuse i krokodile u Schelde.

 

Ulovio krvozednu piranu u Dravi kod Osijeka

Vjeko drž' se.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pletilja said:

Sedamdeset i neke.....Tabu, prvi deo. film....veliku zmiju su zivu odrali, otsekli joj glavu, istocili krv u male casice i ispili...sve u 2 kratka kadra....kad nisam umrla u bioskopu.....i dans mi je zao te zmije.Prica se nasla bas u tom filmu kao ilustracija za istocnjacki tabu, krv i meso zmije se smatra afrodizijakom......

 

@Pletilja ...ja nisam bas umro al' se jesam ispovraco' ko' konj u onoj prcvari...da se razumijemo, kineska kuhinja je jedna od pet velikih svjetskih...al' da se razumijemo takodje, ta ista velika kuhinja sve sto gamize ovim svjetom tretira ko' nagodan gastonomski input...bas sve...evropljani i drugi ne-azijci koji duze zive & rade u kini na kraju se naviknu...uostalom i nemaju bas previse izbora...ja danas izbjegavam kinesku kuhinju "vrlo aktivno" i nemislim to mjenjat...od azijske kuhinje jako volim tajlandsku jer je bazirana na morskim plodovima i povrcu uz minimalnu termicku obradu...znam da je u kineskim restoranima u evropi radikalno drukciji "repertoar" od onog u prcvari u koju su me onomad dovukli, al' djaba, uvjek se sjetim gore opisane i nekih jos gorih epizoda pa onda nemam ni volje ni apetita da zalazim ovdje u kineske restorane...pa makar me molili...svakom svoje...

 

...svako dobro...  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Specijalno za @Honey Badger kod mene opstina dijeli parcele za baste sirom grada. Evo kako to izgleda.

 

rdHgKwe.jpg

 

H8fWFEt.jpg

 

6EqiLpJ.jpg

 

 

 

...cuj djele!...to prava demokratija tu kod tebe...ovdje moras prvo bit' kandidat na sozialamt pa jos ima i da platis svake godine...neznam jesul' uvodili i porez na proizvedeno, al' ne bi me zacudilo... 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Honey Badger said:

Evo jedna od prosle godine. Trinidad Moruga Scorpion:

 

gAEhyEY.jpg

 

Ovo je bio horor, kakve li ce tek biti Bhut Jolokia, Scotch-brain, Dorset Naga, Big Black Mama i Borg9. Borg9 je trenutni rekorder, najljuca paprika na svijetu, nedavno presisalo Carolina Reaper. Imam i jednu sto je trebala biti Carolina Reaper ali nije. Bice neka normalnija sorta, neko mi je podvalio ili greskom dao sjeme.

 

...bolje da ne govorim na sta ovo lici...

Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎22‎/‎2019 at 11:03 AM, Honey Badger said:

 

Meni su friske bamje skroz ok. Posto i ne spremam kao kod nas, sa mesom i u onom sluzavom saftu, nemam namjeru ovo kupovat. Ako negdje dole naletim na nisku, uzecu jednu-dvije reda radi, da probam. Steta pa sjeme u njima nije razvijeno jer se beru nezrele.

 

 

@Honey Badger...sad se sjetih, pito' sam hanumu, sluzavost se eliminise limunom (solidno nafajtat) al' samo pri kraju kuhanja...bocavost treba ostat svakako i nije dva sata kuhanja nego sat il' nesto jace...zavisi kolko treba da se kvalitetno ucevapi meso prije nego sto turis bamju...ostalo kako sam vec ranije opiso'...

...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

kod mene opstina dijeli parcele za baste sirom grada. Evo kako to izgleda.

 

Ima to i ovdje, dosta je popularno i podugo se ceka, uglavnom da prijasnji korisnik umre. Jeremy Corbyn, leader Labour partije imam allotment i uzgaja sampionske tikve i kad nije u parlamentu, tamo je, nesto plijevi, prcka, kenja. Da hoce dati ostavku, pa da ima sanse maknuti ove Brexitovce sa grbace.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, bljax said:

 

@Honey Badger...sad se sjetih, pito' sam hanumu, sluzavost se eliminise limunom (solidno nafajtat) al' samo pri kraju kuhanja...bocavost treba ostat svakako i nije dva sata kuhanja nego sat il' nesto jace...zavisi kolko treba da se kvalitetno ucevapi meso prije nego sto turis bamju...ostalo kako sam vec ranije opiso'...

...svako dobro...

 

Juce mi je bio ovde jedan rodjak na veceri, kaze da je donio dva djerdana bamje pa ce spremit kad mu dodjemo na veceru. Meni to nije nista specijalno, pogotovo ako ce mi ga praviti co'jk koji to prvi put pravi. Na sta li ce to liciti?

 

Mislim da je to zimsko jelo, ko ce sad jest upihtijano meso i bamju... Ne bi ja to jos, makar do novembra.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

Za ove baste, plati se nekih 40 dolara po sezoni. za nekih 20-tak kvadrata. Mislim da grad dovede vodu, ogradi to itd.

 

@Amigo ...ovdje dobijes (ako "dobijes"...) plac od 4x4m, neznam kolika je annual tarifa...nego ima jos nesto da ispricam na ovu temu...na obodu grada, stjesnjeno izmedju onih ogromnih bauhaus, baucoop, jumbo i slicno je jedno vece polje na kome ima otptilike 70-80 takvih placeva...gradska vlast je takodje dozvolila da se instaliraju one male montazne, drvene kucice da se moze ostavit alat i slicno (ovdje vodu ne dovode, moras donosit sam u kantama)...al' jes' da vidis balkanske inventivnosti...jebo' sadnju - uz kucicu se odmah pristavi i zidani rostilj & bastenski set pa se tu aksamluci i ljetuje sa cjelom familijom & jaranima...u neko doba dosjeti se jedan (srbin, ja' ko ce drugi), da postavi srpsku zastavi na tu kucicu...kad imas sta vidit sljedece jutro - tri hrvatska jarbola sa sahovnicama...hahaha...istom se sljedecih dana "rodi" suma srpskih jarbola...naravno, na to je odmah "odgovoreno" sa adekvatnim brojem onih dvoglavih orlova na crvenoj pozadini (nesmijem koristit zabranjene rjeci da me ne iscera moderacija)...jebemti zarazise i ostale nacije pa pocese nicat talijanske, portugalske, brazilske (!!) zastave...sve posta haman isto ko' na sarajevskoj olimpijadi 1984...samo sam ceko' da se jos i vucko odnekud pojavi...kad da vidis jedan dan...hahaha...osvanu zabetonirani jarbol od jedno 20 metara, ankerisan na sva cetiri coska parcele a na njemu zastava od jedno 40 kvadrata...stit sa ljiljanima, ratna bosanska zastava...mores je vidit sa mjeseca...bosnjo' ja' ko ce drugi...kolko' sam se smijo' vozeci pored "olimijade" mal' se ne skrhah...

 

...haj' dosta je bilo...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bljax said:

bitno je samo jel' jestiva il' nije jestiva

 

e bravo, to je to.

 

htjedoh već u nekoliko navrata (još na starom boardu) napisati koju o problematici gledanja na baštovanstvo / vrtlarstvo isključivo iz stomačne perspektive, a na račun testosteronskih opijata kojima odiše ovaj naš topic, al il zaboravim il ne stignem (il se ne usudim). a lijepo se sjećam kako je bakin vrt izgledao dok je ona bila živa. u njega se ulazilo iz estetskih, a ne iz peristaltičkih motiva. međutim, otkad je vrt preuzeo moj stari, tako se ta urbana oaza profinjenih / kultiviranih paleta mirisa, boja i oblika, jednom riječju, vrtne umjetnosti, malo pomalo, iz sezone u sezonu, stidljivo, ali definitivno, počela pretvarati u džungloviti prostor na kojem caruje samo jedna kultura. monokultura velikih / gladnih očiju.

 

he7_0716.jpg

 

al da ne kritiziram druge, potrudit ću se pisati više o (nejestivom) cvijeću na ovom topicu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Juce mi je bio ovde jedan rodjak na veceri, kaze da je donio dva djerdana bamje pa ce spremit kad mu dodjemo na veceru. Meni to nije nista specijalno, pogotovo ako ce mi ga praviti co'jk koji to prvi put pravi. Na sta li ce to liciti?

 

Mislim da je to zimsko jelo, ko ce sad jest upihtijano meso i bamju... Ne bi ja to jos, makar do novembra.

@Honey Badger...kolko' se sjecam, to jeste zimsko jelo jer se ubrana bamja morala i osusit...ako to misli pravit neko ko' to nikad nije radio, to definitivno nije dobra ideja...bamja i recimo sogandolma ili jos vise pravi bosanski lonac su vrh bosanske gastronomije - to jednostavno nije nesto cime bi se trebali zanimat levati...probaj rodjaka odgovorit... 

 

...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

o problematici gledanja na baštovanstvo / vrtlarstvo isključivo iz stomačne perspektive, a na račun testosteronskih opijata kojima odiše ovaj naš topic

 

Dragi Tito i partijo, kako na ovo nadodje? Kakva 'problematika gledanja na bastovanstvo iz stomacne perspektive? A tek 'na racun testosteronskih opijata kojima odise topic....

 

Wow! :23:

 

:smiley33: :lol_2:

 

Sve do sad sam mislio da iako uzgajam biljke za kuhinju, da to ne radim zbog pukog zdranja jer malo ko (osim mog druga Richarda) bas zdere ljute papricice. Zacinsko bilje i pokoji eksperimentalni paradajz sam mislio bas da me stavlja u rubriku - in touch with his feminine side, a ne nekoga ko na sve to gleda stomakom. Ovaj tvoj post me je malo doveo u nedoumicu pa se pitam, da li ova moja basta ima ikakvu estetsku vrijednost, osim sto sam neke dijelove utalizirao ka uzgoju bilja koje je prvenstveno jestivo, sklon sam misljenju da su i estetski jako plizing, pogotovo razgranate capsicum pubescens, sa njeznim ljubicastim cvjeticima.

 

Osim papricica, paradajza i zacinskog bilja, imam ovdje i raznog cvijeca koje uglavnom sluzi samo za gledanje ali cesto poneka latica zavrsi i u salati, sto opet potvrdjuje i tvoju tezu o 'stomacnoj perspektivi' ali i moju o 'being in touch with my feminine side. :lol_2:

 

Pazi ovo:

 

ulaprjM.jpg

 

Jel' i ovo iz stomacne perspektive, a?

 

:lol_2:

 

U neku ruku i jeste. Passionflower tea je odlican napitak koji smiruje i oporavlja. Ima jako prijatnu aromu i caj je lijepe zelenkaste boje.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bljax said:

@Honey Badger...kolko' se sjecam, to jeste zimsko jelo jer se ubrana bamja morala i osusit...ako to misli pravit neko ko' to nikad nije radio, to definitivno nije dobra ideja...bamja i recimo sogandolma ili jos vise pravi bosanski lonac su vrh bosanske gastronomije - to jednostavno nije nesto cime bi se trebali zanimat levati...probaj rodjaka odgovorit... 

 

...svako dobro...

 

Mene vrh bosanske gastronomije zadnjih godina jako malo interesuje. Imam cak i one zemljane cupove koje sam kupovao na cesti izmedju Sarajeva i Tuzle ili tamo negdje oko Visokog, pa sam i nekoliko puta napravio jelo u njima ne bi li me i tu zelja minula, ali vec godinama su na polici u kuhinji, samo stoje za ukras. Jedna moja strina zna dobro napraviti ta stara jela, ali bas vrhunskij. To njeno nisam mogo utrefit koliko god da sam probo, jednostavno, zena podigla ljestvicu previsoko.Kad sam dole, obavezno odem kod nje makar dvaput na rucak, pa mi katkad i napise i recept ali dzaba. Njena zeljanica i moja od istih sastojaka, razlika k'o nebo i zemlja ali opet moja bude bolja od ikad prije sto sam napravio. Carica mi je ta strina, bas cu je sutra nazvat malo. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Vjekoslav said:

 

e bravo, to je to.

 

htjedoh već u nekoliko navrata (još na starom boardu) napisati koju o problematici gledanja na baštovanstvo / vrtlarstvo isključivo iz stomačne perspektive, a na račun testosteronskih opijata kojima odiše ovaj naš topic, al il zaboravim il ne stignem (il se ne usudim). a lijepo se sjećam kako je bakin vrt izgledao dok je ona bila živa. u njega se ulazilo iz estetskih, a ne iz peristaltičkih motiva. međutim, otkad je vrt preuzeo moj stari, tako se ta urbana oaza profinjenih / kultiviranih paleta mirisa, boja i oblika, jednom riječju, vrtne umjetnosti, malo pomalo, iz sezone u sezonu, stidljivo, ali definitivno, počela pretvarati u džungloviti prostor na kojem caruje samo jedna kultura. monokultura velikih / gladnih očiju.

 

he7_0716.jpg

 

al da ne kritiziram druge, potrudit ću se pisati više o (nejestivom) cvijeću na ovom topicu.

 

 

 

Da pređemo na viši nivo, estetika i filosofija baštovanstva, možda dođemo i do religije. Ili nam je bašta već sada na neki način hram. Rekao bih da smo, još uvek, u sferi racionalnog, možda ne ako se gleda finansijski, manje bi me koštalo da kupim 10 kola paprike nego da je proizvedem, ali se ne može kupiti ono zadovoljstvo kad uberem sopstveni proizvod, a još veće je zadovoljstvo, meni bar, kad pratim biljku od semenke, klice, dva listića, preko malog stabla, cveta, ploda. I kad u ovo doba, pre šest, obiđem biljke, pogledam, iščupam poneku travku.

E, kad bih postigao barem približno, umeće Vjekine bake, da imam i to zadovoljstvo, da sve to lepo izgleda, da ima nekog reda, valjda se i to nauči ako se već ne rodimo svi sa smislom za red i lepotu. Ima neke lepote i u ovoj mojoj džungli, uglavnom sam pisao o delu koji sam uredio i zasadio ove godine, povrtarskom, ima i nekih voćki, pominjao sam ih, veliki deo je cveće koje raste bez reda, ne znam ni čega sve ima, ni kako se šta zove, travljak bi trbalo da se zaseje, da se suzbije korov. Nije dovoljno zapeti, treba umeti. Imati talenta ili naučiti. 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...