Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, Div said:

 

Nije neka izuzetna sorta, ali je neprocenjivo kad uberem paradais i odmah u činiju za salatu, sveže, miriše na paradaiz.

Imam još dve sorte, naredni koji stigne, komercijalni naziv volovsko srce, treba da bude još ukusniji, kasnije stiže neki koji je namenjen za zimnicu.

Znaš da sam rasađivao one zaperke, znači berba će trajati čitavo leto, oni su u punom cvetu, tek poneki plod, biće za mesec dva.

 

 

 

Ja biljni otpad, lišće, granje, ostatke od povrća, voća kao i kuhinjski otpad biljnog porekla bacan u jedan ugao placa, i to je neko kompostiranje, prirodno, nisam miu stvorio neke posebne uslove, tek kanim ograditi taj prostor, pokriti ga, ne znam kad, mnogo je posla. Uglavnom, ništa ne spaljujem, odvajam otpad organskog porekla, ako nemam neku veću korist trenutno, baremn ne pravim štetu. Plastiku, limenke, karton, tetrapak ide u posebnu kantu, komunalci odnose jednom nedeljno, kao i ostali kućni otpadkoji se posebno odlaže i odvozi. 

 

 

Inače, danas sam razrešio jednu zabunu. Seme Sparky Mix Marigold, koje si mi poslao i lepo niklo i rasađeno ne liči na neven na koji smo navikli, danas sam utvrdio da se to kod mene zove Kadifica, na Google za Marigold kažu da je neven, a kdifica ima isti latinski naziv.

Neven izgleda ovako:

neven-v.jpg

 

Nalazim da su razlike u ukusu neznatne izmedju odredjenih vrsta ako je paradajz uzgajan u normalnim uslovima, u zemlji i na dosta sunca. Pogotovo kada se poredi sa bilo kojim koji se kupuje po redovnim supermarketima i te sorte jesu najmanje ukusne jer su stvorene da mogu dugo da stoje i izgledaju isto i uniformno, ne radi ukusa. Kada nabavljam sjeme za paradajz, uvijek gledam da su to neke neuobicajene sorte i/ili stare, tzv heritage, tj nehibridne. Prije par godina sam ovdje imao 15 ili 16 vrsta, pa je tu bio i neki plavi paradajz, indigo blue se zvao, nekih malih kruskastih - amish gold, pa beef heart iliti to volujsko srce, te crni rus i jos desetak drugih, ne mogu se vise ni sjetiti imena. Imao sam relativan uspjeh, par sorti su zakazale skoro 100% ali su druge bile prilicno uspjesne. Ove godine idem samo na tri vrste: crni rus, old german i azoychka. Sve tri vrste imam samo po 3 ili 4 biljke plus onaj neodredjeni za koji smo mislili da je mozda patlidzan, su puni plodova i ocekujem prvu berbu za salatu iducih 7-10 dana. Nakon toga bi trebalo da prispijevaju redovnije i da se gostim domacim paradajzom do prvog mraza. Ostalo mi je tog sjemena, a mogu ostaviti i iz mog paradajza pa cu ti poslati do pocetka iduce sezone ako si zainteresovan.

 

Za kompost ne treba nista puno. Tako kako si poceo, samo pokrij necim - mozes naci komad starog tepiha, neki jaci najlon ili staru ceradu i samo drzi pokriveno koliko god. To ce ga zastititi od elementarnih prilika i neprilika i pomoci da se ispod tog pokrivaca podigne temperatura za par stepeni sto je dovoljno da drasticno ubrza proces. Trebas voditi racuna da osim zelenog otpada (trava, lisce, kuhinjske oguljine i ostala organska materija) dodajes dovoljno braon otpada (karton, papir, suho lisce, ljuske od jaja i dr.). Ni u kom slucaju ne bacaj tu ostatke kuhane hrane, nikakve masnoce, proteine i mlijecne proizvode ako ne zelis pacove ili da razvijas kojekakve patogene. Znaci, za pocetak samo pokrij i vec si zavrsio posao, a kasnije kada budes imao vremena, mozes to malo ljepse da uredis nekim paletama, da poredas one tvoje trupce okolo ili da se dovijes na jedan od nacina iz ovog linka

 

Sto se marigolda tice, ja nikada nisam rekao da je to neven. Pominjao sam ih kao kadifice od pocetka. Imam ja i neven neven odnosno calendula, koji takodje raste medju paradajzom i ima istu svrhu kao i kadifice, a to je da zbunjuju i odbijaju stetocine ili cak da ih privlace pa sluze kao zrtveno bilje. Neven je poznat kao Common Marigold (calendula), dok su kadifice French/Mexican ili Pot Marigold. Kada kod tih kadifica vidis da je cvijet uvenuo, odnosno da je ocvao, pazljivo ga otkini i spremi u neku papirnu kesu (spremi u neki spajz/ostavu, na suho i prohladno) da imas sjeme za iducu godinu. Iz biljke ce ubrzo niknuti novi cvijet ako su vremenski uslovi povoljni. A one ce ti svakako nicati tu gdje ti sad rastu, zacas se odomace ali nisu invazivne, vrlo lako ces ih se rijesiti ako zasmetaju ali najbolje da tu iduce sezone zasadis paradajz ili paprike, pa kad i kadifice niknu, taman da cuvaju od napasnih bestija.

 

Raspisah se i ja, a moram raportirat i 7mi trening na trcanju. :classic_smile:

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Bamja, jabuke i paradajz su na prve tri slike, a zadnje tri su nigella sativa (bijeli i plavi cvjetovi), a sitni lila cvjetici su majcina dusica na koju sam vrlo ponosan jer sam sjeme donio u dzepu, a pokupio sam ga sa kraj staze negdje na Vlasicu.

Nigella je biljka o kojoj upravo citam malo vise i izgleda ima siroku upotrebu, kako u kuhinji, tako i u medicini. Kod nas je poznata pod nazivom 'curukot' i cesto se stavlja na peciva i lepine, na engleskom je nigella, onion seed, black sesame i dr i koristi se u spremanju indijske i druge azijske kuhinje.

 

c531b7e661be1ea14053c451de4dbf06.jpg

 

fb13cf08d5087c9b687bb003d89b8de3.jpg

 

ace2ec81a609f7855d33fe75524b339f.jpg

 

0624233b4487d9aec02e773f0b003968.jpg

 

6b10d023a29a12704b44acc611d89610.jpg

 

59ee3e85a88e39dc0454e0a20e91bef3.jpg

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Edited by Honey Badger
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Honey Badger said:

 

Nalazim da su razlike u ukusu neznatne izmedju odredjenih vrsta ako je paradajz uzgajan u normalnim uslovima, u zemlji i na dosta sunca. Pogotovo kada se poredi sa bilo kojim koji se kupuje po redovnim supermarketima i te sorte jesu najmanje ukusne jer su stvorene da mogu dugo da stoje i izgledaju isto i uniformno, ne radi ukusa. Kada nabavljam sjeme za paradajz, uvijek gledam da su to neke neuobicajene sorte i/ili stare, tzv heritage, tj nehibridne. Prije par godina sam ovdje imao 15 ili 16 vrsta, pa je tu bio i neki plavi paradajz, indigo blue se zvao, nekih malih kruskastih - amish gold, pa beef heart iliti to volujsko srce, te crni rus i jos desetak drugih, ne mogu se vise ni sjetiti imena. Imao sam relativan uspjeh, par sorti su zakazale skoro 100% ali su druge bile prilicno uspjesne. Ove godine idem samo na tri vrste: crni rus, old german i azoychka. Sve tri vrste imam samo po 3 ili 4 biljke plus onaj neodredjeni za koji smo mislili da je mozda patlidzan, su puni plodova i ocekujem prvu berbu za salatu iducih 7-10 dana. Nakon toga bi trebalo da prispijevaju redovnije i da se gostim domacim paradajzom do prvog mraza. Ostalo mi je tog sjemena, a mogu ostaviti i iz mog paradajza pa cu ti poslati do pocetka iduce sezone ako si zainteresovan.

 

Za kompost ne treba nista puno. Tako kako si poceo, samo pokrij necim - mozes naci komad starog tepiha, neki jaci najlon ili staru ceradu i samo drzi pokriveno koliko god. To ce ga zastititi od elementarnih prilika i neprilika i pomoci da se ispod tog pokrivaca podigne temperatura za par stepeni sto je dovoljno da drasticno ubrza proces. Trebas voditi racuna da osim zelenog otpada (trava, lisce, kuhinjske oguljine i ostala organska materija) dodajes dovoljno braon otpada (karton, papir, suho lisce, ljuske od jaja i dr.). Ni u kom slucaju ne bacaj tu ostatke kuhane hrane, nikakve masnoce, proteine i mlijecne proizvode ako ne zelis pacove ili da razvijas kojekakve patogene. Znaci, za pocetak samo pokrij i vec si zavrsio posao, a kasnije kada budes imao vremena, mozes to malo ljepse da uredis nekim paletama, da poredas one tvoje trupce okolo ili da se dovijes na jedan od nacina iz ovog linka

 

Sto se marigolda tice, ja nikada nisam rekao da je to neven. Pominjao sam ih kao kadifice od pocetka. Imam ja i neven neven odnosno calendula, koji takodje raste medju paradajzom i ima istu svrhu kao i kadifice, a to je da zbunjuju i odbijaju stetocine ili cak da ih privlace pa sluze kao zrtveno bilje. Neven je poznat kao Common Marigold (calendula), dok su kadifice French/Mexican ili Pot Marigold. Kada kod tih kadifica vidis da je cvijet uvenuo, odnosno da je ocvao, pazljivo ga otkini i spremi u neku papirnu kesu (spremi u neki spajz/ostavu, na suho i prohladno) da imas sjeme za iducu godinu. Iz biljke ce ubrzo niknuti novi cvijet ako su vremenski uslovi povoljni. A one ce ti svakako nicati tu gdje ti sad rastu, zacas se odomace ali nisu invazivne, vrlo lako ces ih se rijesiti ako zasmetaju ali najbolje da tu iduce sezone zasadis paradajz ili paprike, pa kad i kadifice niknu, taman da cuvaju od napasnih bestija.

 

Raspisah se i ja, a moram raportirat i 7mi trening na trcanju. :classic_smile:

 

 

 

Rado bih sejao stare, nehibridne, sorte, ali je teško doći do semena. Ovde sam uglavnom nailazio, po prodavnicama na seme komercijalnih sorti, nekoliko njih, i ovi moji paradaizi su od njih. Kupio sam proletos semena desetak biljaka, začinskih i povrtarskih, nikao mi je samo korijander, inače se retko dešava da mi nešto ne nikne, drugo je da li ga posle uspešno odgajim. Semenke koje si mi ti slao su sve nikle iako su iz drugog podneblja. Dobro bi mi bilo da obilazim neka zabačena sela gde se ne proizvodi povrće za pijacu, da kupim koji kilogram dobro zrelih plodova pa da izdvojim seme za narednu godinu. 

Možda se okušam i sa kalemljenjem voćki, nisam kalemio ništa jedno 55 godina, valjda je ostalo nešto memorisano u prstima.

Naravno, zainteresovan sam za sve semenke, dogovorićemo se o tome na PM, da ne preterujem sa željama, bolje se ograničiti na nekoliko vrsta i uraditi ih kako valja. Već od ove godine imam i dobra i loša iskustva, valja mi da dogodine primenim naučeno.

 

Tvoj paradaiz sa slike izgleda odlično, vidim dfa si ga radikalno potkresao, uklonio donje listove, ja se ustručavam da toliko ogolim stablo, ostavljam sve što ne dodiruje zemlju, izgleda da je tvoj pristup bolji. Primeniću ga kod mladih biljaka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Tvoj paradaiz sa slike izgleda odlično, vidim dfa si ga radikalno potkresao, uklonio donje listove, ja se ustručavam da toliko ogolim stablo, ostavljam sve što ne dodiruje zemlju, izgleda da je tvoj pristup bolji. Primeniću ga kod mladih biljaka.

 

Poskidaj i ti sve listove do prvih cvjetova/plodova. Paradajzu ne treba vise za fotosintezu od onoga sto mu ostavis, a i vise energije ce ulagati u plodove. Takodje, omogucavas bolji protok zraka u donjim dijelovima pa se razne plijesni, virusi i druge bolescure teze zadrzavaju. Jos kad ispod imas neven i kadifice kao ja, onda je to dobitna kombinacija. Barem znas za ubuduce.

 

Rano je pricati o iducoj sezoni, da ne ureknemo ovu. :classic_smile: Kad se zavrsi i pokupi ljetina, ovdje kod mene ce biti i sjemena paradajza i chili papricica, raznog zacinskog bilja i jos kojecega drugog pa cemo podijeliti. Nije ti losa ideja ni da pogledas okolo, pa ako vidis da je kod negoga dobro rodilo, znaci da je sorta pogodna za to podneblje i sjeme bi moglo biti dobro, mada cesto i ti ljudi nabavljaju rasadu odakle i ti. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Kruska

 

Nisam strucnjak za vocke ali mi je jedan prijatelj, koji se razumije u vocarstvo, jednom objasnjavao zasto se mladim vockama treniraju grane da rastu u lepezu, a ne ovako u vis ko kod tebe. Ne sjecam se tacno ali ima neke veze sa hranljivim sastojcima koji putiuju krace do plodova ako je plod nize. Tako nekako, mozda sam ja pogresno razumio. Gledam i na mojoj tube stanici, u zardinjerama je zasadjeno razno aromaticno bilje (slobodno za cupkanje kome sta treba) i ima i par mladih jabuka koje su razapete preko nekih okvira kao Jesus, da im se grane pravilno razviju.

 

Potrazi malo o tome, procitaj i ako nije kasno, mozes to da odradis. Imaces kvalitetnije kruske, a bice ih lakse i brati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎12‎/‎2019 at 2:40 PM, Honey Badger said:

 

De ziv bio, kad ti se hanuma vrati iz carsije, pitaj je za recept za ovaj kolac od borovnica, pa zalijepi ovdje da i ja napravim jedan dan. Ne mora odma', nekad kad se sjetis pitat. 

 

Ziv bio. :classic_smile:

 

@Honey Badger...odose one dvije harpy sto su me heftu maltretirale da ih vodam po outlet-ima & shopping mall-ovima i nosam one jebene kese + plus vozac  0/24h...ima boga...kako kupuju ko’ mahnite, ja im govorim, smanjite bone nebile malo  dozivljaj, platicete jebeno overweight...a  one vazda imaju pricu kako ce sarmirat one na cekiranju...dodjosmo na aerodrom, poce vaganje , ja’ kad je nastala kuknjava...jedna 80, druga 115 EUR doplatit...hehehe...kaze ona jedna ovaj gospodin ce platit za nas mi nemamo para...reko gospodin isto nema para, nikad ne nosi novcanik na aerodrom, samo sitninu za parking a to je svakako vas a ne moj prtljag...a osim toga reko’ onom na salteru: oderi jarane...imaju para samo lazu...ja’ da si vidio samo kako su oplakale rastanak od para...hahaha...fala hasimagi, te dvije se vise nikad nece ovdje pojavit...a za trac u seheru me intenzivno zaboli miloklizni hasimaga...

 

...nego da se vratim na recept...zbog ove dvije harpy nisam imao volje ista radit...evo sad cu...

...prvo jedno objasnjenje: hanuma ko’ i sve bosanke ima recepte u glavi...za mjere nista na vagu, koristi se samo casama i odokativno ponekad...pa sam ja napravio hrpu slika, a za odredit kolicinu koristio sam se i ja casama koje sam prethodno izmjerio menzurom : do vrha 1dl, 2dl & 3dl zapremine...ti ces se vec snaci nekako, slika govori ko’ hiljadu rjeci...

...za pecenje su upotrebljavane keramicke tepsije 19x33cm ili 22x32cm (unutarnje dimenzije)...dvaput se pravio kolac (njam, njam), da se pritvrdi nauceno pa su dole navedene kolicine za tepsije ovih velicina...keramicke il’ staklene tepsije moraju biti (kaze hanuma) jer su one metalne, tankih zidova samo za bureke & slicno... ...obavezno koristiti pekarski papir jer se na kraju kolac izvadi da se hladi na resetki, da se ne “potpari”...a to je prilicno bitno...

...evo tepsije s papirom...

bYM50T7.jpg

...a ovo su svi artikli zajedno...na slici nema jedino malo slatkog mljeka koje se dodaje na kraju miksanja preliva/tjesta da se dobije zeljenu viskoznost...

XbXtqY4.jpg

...ocigledno, dva jajeta...

5MUy0Af.jpg

...nekakav obicni secer u casi od 3dl, napunjenoj skoro do vrha...

X1OTany.jpg

...brasno (obicno kucno brasno)  u dvije case, svaka od po 2dl, obje do vrha...

24nGYIU.jpg

...prasak za pecivo, pola kese od 10 deka (il’ nesto malo u fildjanu), otprilike 5 deka...

44ZKVnW.jpg

...jogurt...e to je prilicno bitna stvar...klasicni, standardni  jogurti (po’ kile, 4% masnoce) kakve i ti vjerovatno kupujes tamo nisu bas dobri za ovu pricu jer su previse zitki a i kiselkasti su previse...ja ovdje koristim turski, pakovanje od kile (10% masnoca) koji skoro nimalo nije kiseo a i gust je ko’ ona nasa kupreska kisela mljeka...ako je potrebno, mogu naknadno stavit slike tablice sastava i jednog i drugog jogurta...sad samo da ilistrujem razliku: kad u turski jogurt stavim malu kasiku ona ostane zabodena...kad u standardni jogurt stavim malu kasiku ona odmah potone... evo slika pa uporedi:

HruyF2H.jpgliWulFH.jpg

...interesantno je da su svi swiss veliki distributeri iako je ovo zemlja mljecnih proizvoda prepuni turskih mljecnih proizvoda...glupi evropljani turcima stavljaju barijere a u swiss su turci napravili svoje fabrike (swiss ambalaza, swiss mljeko, njemacki/francuski/talijanski jezik) i uz zestoko testiranje prodaju izuzetne proizvode po vrlo prihvatljivim cjenama za nas domorodce...nemoram vozit do turskih ducana, sve ima u Migros-u...donekle slican ovom jogurtu je i grcki jogurt (isto pakovanje, 6% masnoca) al’ je meni taj jogurt nekako”suh”...za nenormalni kolac u ovom receptu, potrebna kolicina jogurta je nesto malo preko pola case od 3dl...vidi sliku...

EbePMFL.jpg

   ...ako nemas turski il’ grcki jogurt, bilo bi dobro kad bi nasao neki od onih koji su manje kiselkasti (ako ima takih kod tebe)...

...ulje, puna mala casica za caj (otprilike 1dl)...

mTCODn8.jpg

...nenormalne borovnice, uzgajivac  iz spanije, 500g...upotrebiti komplet pola kile za ovaj kolac & navedenu tepsiju...

7RsqaIA.jpg

 

....sastojci se mjesaju mikserom u odgovarajucoj posudi i to ovim redom:  prvo jaja sa secerom pa kad se izjednaci dodat ulje i mjesat dalje...nakon toga dodavati naizmjenicno brasno & prasak za pecovo & mjesati, mjesati, mjesati...kad se stvori jednolicna smjesa dodati jogurt i mjesati do iznemoglosti...kad se dostigne iznemoglost, dodaje se pazljivo otprilike jedan fildjan slatkog mljeka da smjesa dobije odgovarajucu viskoznost, odnosno da se moze lahko izljevati u tepsiju...vidi sliku...

DiN1aUS.jpg

...izlije se u tepsiju provo jedan sloj (1/2 smjese) i poreda se jedan sloj (1/2 polovina) nenormalnih borovnica...ovako se mora radit jer je smjesa relativno zitka a nenormalne borovnice lagane pa “potonu” odmah...kad se “nanosi” u dva sloja onda se borovnice fino rasporede po debljini kolaca...ova fora vazi i za kupine il’ maline ako se od njih pravi ovaj kolac...za jagode ovaj recept ne vazi jer su jagode pune vode pa bi se na kraju umjesto kolaca dobio blesavi pudding od jagoda...ako se hoce pravit kolac od tresanja il’ visanja, moraju se tresnje il’ visnje (bez kospica!) prvo umocit u vodu pa u brasno jer su teske pa bi odmah pale na dno ove smjese...brasno usporava propadanje pa se onda one fino rasporede po dubini...naravno treba to prvo malo izvjezbat...

HyobEYz.jpg

...drugi sloj...

TMBv5RI.jpgBLq0Re7.jpg

...pecenje bi trebalo biti 35-40 minuta na prethodno ugrijanoj rerni (180°C), odozgo & odozdo, bez extra ventilatora...naravno konacno vrjeme zavisi i od toga koliko je kvalitetna tvoja rerna...ako imas pendjer na rerni, provjeravaj s vremena na vrjeme dok se ne uhavizas...

e3WWKtp.jpg

...konacni rezultat treba da izgleda ovako:

ELrTkTK.jpg

...onda se kolac, kad se malo hladne (ne skroz!), zajedno sa pekarskim papirom (zbog toga je zapravo potreban pekarski papir a i da kolac ne zagori i „zaljepi“ se za tepsiju)  izvadi  i stavi na resetku da vlaga i iz donjeg djela kolaca „ispari“...u tepsiji to nebi bilo moguce i kolac kad bi se u tepsiji skroz ohladio, bio bi malo  „gnjecav“...

MoF8AJx.jpg

...kad se skroz ohladi, pospe se sa onim sitnim (staub) secerom...ja se sa ovom tackom nikako ne slazem jer nevolim staub secer a i ljepi mi se za prste jer ja ovaj kolac obavezno jedem rukama (i zaljevam casom mljeka)...al‘ zna se ko je gazda u kuci pa se ja mogu jebat sa svojim zeljama...

AengB8v.jpg

...na kraju se kolac (bez pekarskog papira) vrati u tepsiju da bi se mogao fino izrezat...a u presjeku na slici se vidi i kako bi trebao izgledat iznutra...

MHxcXsO.jpg

 

Potencijalni zajeb:

...kad smo pravili prvi kolac, zajebem se ja i poredam borovnice koje sam izvadio drito iz frizidera...hladne ko‘ led...naravno da onda sa pola kile ledenih boba kolac nemoze da se ispece za 35-40 minuta...treba duze...

Caka (1) za rjesenje potencijalnog zajeba:

...naravno prvenstveno pokusat izbjeci frizider al‘ ako se ipak zajebes, nakon 35 minuta pecenja zabost cackalicu u sred kolaca pa kad je izvuces ako na cackalici ima ista (nije suha) dodati extra pecenje jos jedno 10-15 minuta...probavat svakih 5 minuta sve dok cackalicu ne izvuces konacno suhu, e tad je i sredina pecena kako treba...

Caka (2) za rjesenje potencijalnog zajeba:

...da nebi kolac po vrhu zbog dodatnog pecenja zagorio, tokom dodatnog pecenja pokrit gornji sloj aluminijumskom folijom...i  naravno pratit cesce kroz onaj pendjer na rerni sta se desava...ja sam naprimjer privuko stolicu pa sam svo vrjeme gledo da mi sta ne promakne...

...jos nesto: ja smatram da je kolac (bilo koja varijanta, borovnice, maline, kupine) bolja bez jebenog staub secera al‘ ko mene sta pita...evo slika pa i ti procjeni:

kUAsegu.jpg

...cica mica gotova prica...haj‘ sad sa srecom da ga u zdravlju i rahatluku pojedes...i pocastis kog' hoces...

...svako dobro...

  • Like 2
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

 

Puno fala za ovo, sad nemam kud nego napravit kolac kad si se ovoliko potrudio. Bas sam se prijatno iznenadio. :thumbsup:

 

 

8 minutes ago, bljax said:

nenormalne borovnice

 

Danas sam kupio pola kile smrznutih u nadi da ces postaviti recept nekad ovih dana. 

 

Ja i trosim samo jogurt sa 10%, ne bendam 3,5% i to. Jedino ja ne kupujem to vise kod Turaka, njihov se pravi sa mlijekom u prahu. 

 

Napravicu kolac ovih dana, ustvari cim imadnem priliku i malo volje. Danas sam pojeo nekoliko sladoleda ko budala pa osjecam laganu nelagodu, a i najavljuju vreline sljedecih nekoliko dana, pa cim se sve opet unormalizuje i prahne mi slatko, napravicu tak kolac i ako uspije, uslikacu.

 

Jos jednom, bas ti fala. :classic_smile:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎18‎/‎2019 at 10:40 AM, Honey Badger said:

 

1.jpg

 

Ima i kod mene, juce vidio u ducanu pa se sjetio tebe i sliknem ih. Izgleda da su i nanizane, kao da sam osjetio i konac pod rukom.

 

Nisam kupio, drugi puta cu. Kupio sam nesto svjezih, za kojekakvih povrtnih egzibicija.

 

~~~

 

Basca se pravo zahuktala. Cak su i super-ljute paprike, za koje sam mislio da nemaju sansu ove godine ipak uspjeti izbaciti koji plod. Big Black Mama i Trinidad Moruga Scorpion su dva velika grma sad, a i Borg9 ih stize punom parom. Manje ljute, normalnije sorte su vec uveliko u cvatu ili imaju plod. Posebno sam odusevljen rocoto papricicama, juce nehoticno otkinem jednu i onda nisam imao kud nego da probam. To je jedna socna, mirisna i mesnata paprika, nejake ljutine i mogu si misliti koja ce to ljepota biti kada skroz uzriju. Sreca pa imam 4 biljke razlicitih rocoto i sve su se razgranale i rasirile, jedna je preko metar sirine i na njoj je na stotine ljubicastih cvjetica i sitnih plodova. Ova druga pak, puna vec skoro sasvim izraslih plodova velicine sljive. Loodilo. Paradajz je takodje zdrav i krupan. Treba mu poskidati donje listove (vidi sliku 1) i redovno skidati zaperke da je bolja cirkulacija zraka i manja mogucnost da pokupi kakvu bolescuru ili parazita sa zemlje.

 

8.jpg 

 

6.jpg

 

7.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

Bamja se oporavila i raste, trebao bih imati 3 biljke ali jos je na dugackom stapu da se radujem. Uglavnom, za sad sve ide po planu i programu. Danas je palo malo kise ali ne smeta, taman da malo nakvasi travu da ne crkne bas skroz.

...jebli oni sliku svoju (arapsku) lopovsku...jesil' video kako su one bamje duze od centimetra kratili makasama...da uvale one dugacke a jeftinije i da se to ko' fol nevidi...samo da im je stogod ukrast...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, bljax said:

jesil' video kako su one bamje duze od centimetra kratili makasama.

 

Meni su friske bamje skroz ok. Posto i ne spremam kao kod nas, sa mesom i u onom sluzavom saftu, nemam namjeru ovo kupovat. Ako negdje dole naletim na nisku, uzecu jednu-dvije reda radi, da probam. Steta pa sjeme u njima nije razvijeno jer se beru nezrele.

 

22 hours ago, Div said:

ga radikalno potkresao, uklonio donje listove

 

Zaboravih napomenuti; osim sto sam uklonio donje listove radi bolje cirkulacije zraka, poskidao sam mu i sve vrhove iz kojih raste. Nakon sto se formira 4-5 grozdova cvjetica/plodova, treba ga zaustaviti da ne proizvodi vise da bi ovo sto je vec pocelo da se razvija imalo dovoljno vremena do kraja sezone i da biljka usmjeri energiju u postojece plodove. 

 

Postoje dvije vrste paradajza; indeterminate, koji neprestano rastu kao ovi nasi i determinate, koji su genetski programirani da rastu do jedne velicine i onda stanu. Determinate paradajz su najcesce cherry sorte, koji narastu  kao mali (ili veci) grm i sa njih se ni zaperci sa strana ne skidaju. Indeterminate vrste ce rasti sve dokle im uslovi odgovaraju ali posto su nase sezone ogranicene, onda se na ovaj nacin postize optimum ljetine.

 

~~~

 

Kod nas konacno dolazi pravo ljeto. Trajace tri dana i imacemo temperature od preko 30C.

 

temps.jpg

 

Prije par dana je palo dosta kise i nema potreba da zaljevam ali kontam da mozda ne bi bilo lose da im dam malo caja od gaveza ili ove hrane za paradajz, pa da uparim sa ovim temperaturama ne bi li maksimalno iskoristio ovo vrijeme?

 

Kako god, bacice se i koja tikvica ili patlidzan na rostilj, a nece faliti ni sladoleda i limunade. :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Honey Badger said:

 

Nisam strucnjak za vocke ali mi je jedan prijatelj, koji se razumije u vocarstvo, jednom objasnjavao zasto se mladim vockama treniraju grane da rastu u lepezu, a ne ovako u vis ko kod tebe. Ne sjecam se tacno ali ima neke veze sa hranljivim sastojcima koji putiuju krace do plodova ako je plod nize. Tako nekako, mozda sam ja pogresno razumio. Gledam i na mojoj tube stanici, u zardinjerama je zasadjeno razno aromaticno bilje (slobodno za cupkanje kome sta treba) i ima i par mladih jabuka koje su razapete preko nekih okvira kao Jesus, da im se grane pravilno razviju.

 

Potrazi malo o tome, procitaj i ako nije kasno, mozes to da odradis. Imaces kvalitetnije kruske, a bice ih lakse i brati.

 

NIje kasno, u stvari kasno je za ovu sezonu, to bi se mislim trebalo uraditi poslije zime, neposredno prije ozelenjivanja.

Krusku sam posadio prije 5 godina i ovo je prva sezona da ovako rodi, bilo je prije po par krusaka, ali nikada ovako ni blizu. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

 

NIje kasno, u stvari kasno je za ovu sezonu, to bi se mislim trebalo uraditi poslije zime, neposredno prije ozelenjivanja.

Krusku sam posadio prije 5 godina i ovo je prva sezona da ovako rodi, bilo je prije po par krusaka, ali nikada ovako ni blizu. 

Trebao si ranije da je skratis. Sad krajem Oktobra, pre mraza iseci vrh na visini ispod 4m i pusti je da se na prolece sama razgrana. Moze da se desi da iduce godine nemas plod, ali ce se drvo razgranati u krosnju. Ovako ce samo u vis da raste.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Amigo said:

 

NIje kasno, u stvari kasno je za ovu sezonu, to bi se mislim trebalo uraditi poslije zime, neposredno prije ozelenjivanja.

Krusku sam posadio prije 5 godina i ovo je prva sezona da ovako rodi, bilo je prije po par krusaka, ali nikada ovako ni blizu. 

 

Onda je to isti slucaj kao i kada se jabucasto voce potkresuje i trimuje, a to je zimi, kada je drvo u hibernaciji (dormant). Tada su manje vjerovatnoce za kakvu infekciju. Ne moras cekat taj momenat prije ozelenjavanja, mozes je utegnuti na neki okvir cim opadne lisce ali bilo kad izmedju novembra i februara je OK. U stvari, kod vas u Kanadi zima pocinje u septembru, a zavrsava u junu, pa ti po tamosnjem vremenu ocijeni. :classic_smile:

 

Jedino sto ne vidim razlog da se malo saviju grane sada, nije isto kao da ces rezati nesto? 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

...vazda nesta trolujem po ovom bastovanluku pa reko da bar jednom budem koristan & praktican... iako sam bastovanska nula, evo jedan savjet sa slikom...savjet koji sam i ja dobio kad sam kreno‘ sadit cvjece...pitao sam u ducanu imal’ sta za zastitu od raznih baja i prodavac mi je sugerisao da umjesto onih nakih sprejova posadim ovu biljku...navodno ona ubija (na vrlo interesantan nacin) one male vasi, usi il‘ kako se to vec zove al‘ i druge male insekte...kad nesto dodje na list ove biljke ona pocne lucit po povrsini lista nesto sto meni lici na ono OHO ljepilo pa se onda ti insekti poljepe na list a nakon nekog vremena list to ljepilo i insekte isto ko‘ da „usise“ ispod kore...il‘ preko svega naraste nova „koza“ lista? ...napravio sam sliku, neznam kolko se to moze vidjeti...cinjenica je da na mojoj zardinjeri nema nikad nikakvih insekata (cak ni mrava)...pcele izbjegavaju ovu biljku a biljka je nevjerovatno otporna na sve zivo...kad sam je kupio to je bilo nesto ko‘ dva-tri patrljka trske sa rascupanim korjenjem...taj se patrljak sadi pred samu zimu (ovdje oktobar, novembar) a nove stabljike sa pupoljcima pocnu nicat vec u februaru...bez obzira imal‘ snjega & zime  il‘ ga nema...do kraja aprila izraste ga skoro metar (i ostane tako do kraja) i bude bar 10-15 stabljika koje rastu iz nekog zajednickog korjenja...bude zeleno i sa ovim sega cvjetovima sve do novembra pa cak i do decembra...a onda u nekoliko dana pozuti sve i tada se moraju odrezat sve grane na duljinu od otprilike 5cm od zemlje pa u sljedecoj godini pocne novi krug iz tih patrljaka...i to je sve...evo vako vec tri godine...

snvHxBc.jpg

 

 

nI7AmKv.jpg

 

...hanuma kaze da se ta biljka zove „ranjenik“ i da toga ima i po bosni...pa sam ja potrazio na internetu po tom nazivu i po izgledu biljke i nasao sam ovo:

 

Debela koka

 

 https://www.plantea.com.hr/debela-koka/

...hmmmm...vidi samo naziva...a da to nija ONA koka?

...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, bljax said:

..vazda nesta trolujem po ovom bastovanluku pa reko da bar jednom budem koristan & praktican... iako sam bastovanska nula, evo jedan savjet sa slikom...

 

Ovo je najbolji topik na forumu, nije ni cudo. Uopste ne trolujes, slobodno primakni stolicu, naspi si pice i pisi sta kolko ti drago. Dok god ima makar minimalne veze sa temom i sve je iz dobre namjere, ne moze biti trol. :classic_smile:

 

Za ovu biljku prvi put cujem i malo sam procackao po googletu na brzaka i ne vidjeh da se kaze da je dobra za unistavanje biljnih usiju. Kaze za nju da je generalno nista ne napada (pest free) ali ne kaze da recimo stiti i drugo bilje oko sebe. Kadifice su dobre jer one svojim mirisom odbijaju i zbunjuju stetocine, pa ovi zaobilaze nasiroko i tako zastite i drugo bilje okolo, a tgo su nasi paradajz, paprike i drugi usjevi. Ova tvoja biljka mozda ima slican modus operandi ili ih mozda privlaci, pa se dave na ljepilu? Lijepo izgleda, puno je cvjetova pa me cudi da pcele to izbjegavaju... Ovde na jednom mjestu objasnjava: Pale grey-green leaves. Large flat heads of bright carmine-pink flowers, humming with bees and butterflies in late summer. 

 

Jesil ti siguran da je kod tebe Hylotelephium spectabile?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Imao sam debelu koku u bašti, tojest, u saksiji koja je uvek stajala napolju, nisam je ja gajio već pokojna majka, tako da ne znam ni kako e posađena ni kako je i da li je negovana, čak se ni cvetova ne sećam. Znam da se smatra za lekovitu biljku, koristi se u narodnoj medicini i to je sve. Pretražiću po mojim starijim fotografijama da uporedim, da li je to ista ova biljka, često se pod istim nazivom nađu potpuno različite biljke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger ...ama nisam bas najsigurniji, vidis da veze nemam niscim nego sam gledo da nadjem nesto sto lici na ovo sto raste kod mene u zardinjeri...jos me hanuma zbuni s onim ranjenik...joj naziva majko draga...ranjenik sam i ukuco' u guglet (ima ranjenika mali million tamo) pa mi je najvjerovatnija/najslicnija biljka bila ova sto sam stavio link...ono sto lici na cvjet na gogletu, haman isto ko ' ovo moje...pa jos kad sam procito naziv... reko' nije valjda ona zajebana...opet kontam nebi to ovdje prodavali tek tako...kako god, ne stiti ona u nekom "zastitnickom" smislu ostale biljke nego se na nju samu navade one vasi (ono malo bjelo sto gamize okolo), i tu se naravno zajebu, kako sam vec opiso' pa onda ostalo cvjece bude rahat od napasti...mrava nema, hefticno, po djahkad vidim jednog il' dva...one neke grozote (gusjenice, skakavce i slicno) nisam video nikad...bi' prosle hefte navala moljaca pa evo sad nema ni njih... komaraca je bilo, nako' pomalo dok sam zivio u epicentru, uz samo jezero al' ovo ti je bolan zemlja gdje se proizvode one farmakoloske, genetske i slicne vragolije a najskuplje je mjesto na ovoj planeti pa ja mislim da su nesto izdeverali da se ovi komarci nekako obaljeste pa samo lelujaju naokolo, nesjecam se du su me ikad ujeli...otkako sam presao u suburb (prije 4 godine) konstatovao sam samo dva komarca...a konstatovao sam ih samo zato sto su me ujela obadva...jebiga ovo nije tako elitan kvart ko' oni uz jezero (usput a kulturno govoreci, pun mi je kurac elitnih kvartova)  pa valjda nema interesa da se organizuju kakvi komplikovani deverati...a one puzeve sto se vas nekolko' preganjate kako bi ih se kotarisali, ja vidim samo vrlo kratko, na tanjiru prije nego ih pojedem...muha bude vako jedno dvaput preko ljeta, vrlo kratko, pa onda u jednu heftu otprilike od neceg pocrkaju a mensecini da se pojave odnekud kad ovi farmeri pocnu razbacivat ona stajska govna..joj majko draga kako to tukne....bude jedno hefta zajebano pa prodje...more se durat...pcele koje su moja prava raja ove godine nesto nema...morebit sto mi je lavanda ostarila, juce sam je komplet pocupo'...idem sutra kupit hrpu vec izrasle (to se ovdje prodaje na metar) pa se morebit moja raja vrate...mada me je ova prica o nestajanju pcela zabrinula...pisu ovdje o tome stalno...to o pcelama i kako sam ih mamio da mi budu raja cu jednom posebno opisat...

 

...haj' dosta sam blebeto...

 

...svako dobro...   

Edited by bljax
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo, nađoh neke stare fotke, od pre 5-6 godina:

Vidim da nisu bile samo u saksiji, bilo ih je i u zemlji, moraću da pretražim da nije koja ostala.

 

debela-koka-1.jpg

 

Ovde je u društvu sa ljubičicaa i lalom:

 

IMAG05373.jpg

 

A, ovo nema veze sa debelom kokom, samo se našlo zajedno sa predhodnim slikama, slikano istog dana. Tu sam pokušavao da pravim kompost, napravio gomilu lišća, granja i koječega, malo polivao, prekrio folijom. Kad sam jednom podigao foliju, vidim da se tu greje mala belouška, kratko mi je pozirala pa otišla.


mala-zmija.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Meni je bastenski real estate malen (nema vise od 3-4 kvadratna metra obradivog zemljista pod suncem, (ukljucujuci i saksije) i moram dobro razmisliti kojoj biljci da dam primat. Ne interesuje me ako biljka samo lijepo izgleda, mora da ima jos neku svrhu i sve treba da je povezano, da cine jedan koherentan sistem. To postizem tako sto biljke postavim hijerarhijski, po znacaju koje imaju za mene. Posto su to ove godine paradajz i papricice, oko njih imam nevene i kadifice, bosiljak i par bamji koji vole da rastu jedni pored drugih, odnosno ne takmice se previse za resurse, a prednosti je vise, vec smo se dotakli odbijanja i zbunjivanja stetocina na primjer. Pored paradajza ne treba drzati kupus i ostale vrste iz porodice brasica (kelj, keleraba, brokoli, karfiol i dr.). Takodje paradajz ne voli da je u drustvu komoraca i kopra, niti se ta dva podnose, a ja imam i komorac i kopar ali mi je malo podalje i pazim da ne ocvjetaju i brzo cu ih se rijesiti pa se nadam da nece biti problema.

 

Iduce godine necu uzgajati paradajz, iz straha da se u zemlji ne zapati kakva bolescura, pa cu skontati nesto drugo, mozda giant/slonovski bijeli luk, mrkvice ili mozdas neke interesantne sorte cvekle? Vidjao sam osim uobicajenih crvenih, zute i roze i svih drugih boja izmedju. 

 

Lavanda i bosiljak odbijaju komarce pa nije lose drzati pored prozora i na balkonima, pogotovo sto su biljke koje imaju i namjenu u kuhinji. Kod mene cvjetici lavande idu u svaku salatu ili kao ukras po jelu. Treba samo imati mjeru s tim, manje je uvijek bolje jer ako se pretjera, onda je hrana kao sapun.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

Evo, nađoh neke stare fotke, od pre 5-6 godina:

Vidim da nisu bile samo u saksiji, bilo ih je i u zemlji, moraću da pretražim da nije koja ostala.

 

debela-koka-1.jpg

 

Ovde je u društvu sa ljubičicaa i lalom:

 

IMAG05373.jpg

 

A, ovo nema veze sa debelom kokom, samo se našlo zajedno sa predhodnim slikama, slikano istog dana. Tu sam pokušavao da pravim kompost, napravio gomilu lišća, granja i koječega, malo polivao, prekrio folijom. Kad sam jednom podigao foliju, vidim da se tu greje mala belouška, kratko mi je pozirala pa otišla.


mala-zmija.jpg

 

...moj dive ove tvoje ni' nalik na ove moje debele koke...a dje su ti stabljike?...dje ti je cvjet?...jebiga nisam ni ja siguran sta je ovo kod mene...kad sam naso' na gugletu najslicnije ovoj mojoj biljki a i da se poklopilo sa "ranjenik" otvorio sam link...jutros sam svratio u onaj ducan da pitam (to i nije ducan, to je jedno 4 kvadratna kilometra svega) sta sam to kupio prije 3 godine kod njih, nisu mi znali reci...ko kad je kod njih propuh sa prodavacima...stari koji nesto znaju odlaze u penziju a ovi novi umiju samo prodat kombajn...kako god, ovo sto ja imam je najslicnije onom sto sam nasao na internetu...kad pogledas slike i uporedis - haman iste...znace HB, on sve zna...

 

...svako dobro...

 

PS

...plaha ti je ova zmija, jel' i ona jestiva?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, bljax said:

 

...moj dive ove tvoje ni' nalik na ove moje debele koke...a dje su ti stabljike?...dje ti je cvjet?...jebiga nisam ni ja siguran sta je ovo kod mene...kad sam naso' na gugletu najslicnije ovoj mojoj biljki a i da se poklopilo sa "ranjenik" otvorio sam link...jutros sam svratio u onaj ducan da pitam (to i nije ducan, to je jedno 4 kvadratna kilometra svega) sta sam to kupio prije 3 godine kod njih, nisu mi znali reci...ko kad je kod njih propuh sa prodavacima...stari koji nesto znaju odlaze u penziju a ovi novi umiju samo prodat kombajn...kako god, ovo sto ja imam je najslicnije onom sto sam nasao na internetu...kad pogledas slike i uporedis - haman iste...znace HB, on sve zna...

 

...svako dobro...

 

PS

...plaha ti je ova zmija, jel' i ona jestiva?

 

Izgleda, kao i svaka biljka, ima mnogo varijeteta, a menja se tokom godine, evo šta sam dobio kad sam na Google tražio debelu koku:

 

debela-koka-slike-sa-Googlea.md.png

 

Ima tu i moje tvoje, barem sličnih.

 

HB zna sve, ali sada slavi, ima novog premijera.

 

Zmija nije jestiva meni niti ja njoj. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Div said:

HB zna sve, ali sada slavi, ima novog premijera.

 

:lol_2: 

 

Taman kakvog zasluzujemo, a i on zasluzuje nas. Bice uzbudljivo naredno vrijeme, svasta se sprema. 

 

Biljka navjerovatnije jeste hylotelephium spectabile, jedino nismo sigurni ima li pripisana svojstva da ubija sitne stetocine ili ne, sto bi joj bio i razlog atraktivnosti. Za sad nemamo potvrdnih informacija, mada ne mogu reci ni da sam se prekinuo trazeci. Ne bih imao gdje s njom, taman da tamani sterocine ko Sylvester Stalone u Rambo III ili IV, kada je mitraljezom pobio vise od 2 bataljona Vietkong armije. :lol_2:

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, bljax said:

 

...moj dive ove tvoje ni' nalik na ove moje debele koke...a dje su ti stabljike?...dje ti je cvjet?...jebiga nisam ni ja siguran sta je ovo kod mene...kad sam naso' na gugletu najslicnije ovoj mojoj biljki a i da se poklopilo sa "ranjenik" otvorio sam link...jutros sam svratio u onaj ducan da pitam (to i nije ducan, to je jedno 4 kvadratna kilometra svega) sta sam to kupio prije 3 godine kod njih, nisu mi znali reci...ko kad je kod njih propuh sa prodavacima...stari koji nesto znaju odlaze u penziju a ovi novi umiju samo prodat kombajn...kako god, ovo sto ja imam je najslicnije onom sto sam nasao na internetu...kad pogledas slike i uporedis - haman iste...znace HB, on sve zna...

 

...svako dobro...

 

PS

...plaha ti je ova zmija, jel' i ona jestiva?

Nes`vjerovati jarane - meso kò skusa, a ukus ko pilece belo.:classic_cool:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...