Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

5 hours ago, Del Piero said:

nema da se gazi:classic_happy:

 

danas sam spustio noz da je pokosi jos krace, tako mi se cini lepse

 

20220413_162013.thumb.jpg.f6ff7109cd4106104d614aa1a86a3d9e.jpg

 

Ja sam imao jednog teču koji je imao sličan travnjak kao tvoj. Terao je ljude da se izuvaju ako hoće da idu po njemu 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/31/2022 at 4:13 AM, Mango said:

:classic_biggrin:, pa se nadam da mogu ovde postaviti jedno kratko pitanje. 😄

Koje zimzelene biljke su idealne za terasu, osim malih četinara? Ili bilo koje biljke, cveće koje će smeti da prezimi napolju, pošto ih nemam gde tokom zime.
Terasa je okrenuta ka jugozapadu. :classic_happy:

Kao i za sve u zivotu se vracamo na to da zavisi koliki Mozes/zelis da platis 😞

Postoje 2 overpower biljke za svaku situaciju, ali nisu jeftine. A to su, na prvom mestu Magnolia Grandiflora, pa zatim Photinia-e.
Magnolia Grandiflora je jedna od 2 vrste zimzelenih magnolia. Malo je reci da je prelepa, ima masne listove kao nekakav ficus elastica, cveta prelepa, zimzelena je i moze i direktno sunce, a moze i blagu senku. Vec godinama svakodnevno ucim o biljkama, gledam biljke, socijalne mreze mi sluze dobrim delom i da vidim biljke, citam relativno dosta o tome (pre svega o vrstama koje su za dvoriste i kucu (sumske vrste, i real deal ono sto vidimo po sumama, tu ne znam mnogo, i zelim vise da naucim o tome). I mogu da kazem da je Magnolia Grandiflora na svoj nacin no1. (uzevsi u obzir da je zimzelena) Ne znam odakle si, i da li mozes da obidjes Jevremovac botanicku bastu, ako mozes, kad udjes na kapiju celog imanja, odmah sa desne strane imas nju. Prosto je neverovatno da tako nesto lepo moze da bude zimzeleno. 
Isti slucaj je i sa Photinia-om sto se tice sunca/senke i zimzelenosti. Samo sto je Irak Magnolia nenadmasna po lepoti. Ne znam overall toughness Magnolia-e, ali za photinia-u, znam da je baaaas tough I laka za odrzavanje. I mozes da je oblikujes po zelji.

To su vec vrste koje mogu da budu drvenaste, a mogu da se stave u saksiju i da budu napolju. Kazu, i postoje fotografije da lepezaste palme prezive nase zime. Imam ih 3 komada, ali ih unosim unutra, ne osudjujem se da ih ostavim napolju tokom najvecih mrazova.
Van toga, uvek je moj savet brsljan, Mozes u nekoj zeljenoj formi da ga oblikujes takodje.
Kao opcije mogu da dodju i razni japanski javori. Ili pak neke zimzelene yucca-e.

A imas i biljaka dosta koje se zimi "ugase" ali na prolece izadju. Razne lavande, paprati sumski (u zavisnosti kakvo je sunce)..

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

@BattleBender pokušala sam par puta sa gardenijom, jednu u saksiji, jednu zasadjenu u zemlji, ali su se obe osušile. To je kod mene zbog područja, naravno. Otprilike 50% biljaka koje zasadim ne prežive leto. To me naravno ne zaustavlja da pokušam, uživam u njima i na kratko. Nešto što mi je uspelo od jesenas su snapdraggons/antirrhinum. Mislim da sam pronašla pravo vreme da ih posadim, po povratku iz Evrope, pa od novembra do sada konstantno rastu i cvetaju. A ovu kanu iza sam isekla do oko tri, četiri centimetra i evo novog lišća i cvetova za par meseci. Kvalitet slike mi nije nešto, ali samo da da predstavu.

 

 

spacer.png

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

@BattleBender pokušala sam par puta sa gardenijom, jednu u saksiji, jednu zasadjenu u zemlji, ali su se obe osušile. To je kod mene zbog područja, naravno. Otprilike 50% biljaka koje zasadim ne prežive leto. To me naravno ne zaustavlja da pokušam, uživam u njima i na kratko. Nešto što mi je uspelo od jesenas su snapdraggons/antirrhinum. Mislim da sam pronašla pravo vreme da ih posadim, po povratku iz Evrope, pa od novembra do sada konstantno rastu i cvetaju. A ovu kanu iza sam isekla do oko tri, četiri centimetra i evo novog lišća i cvetova za par meseci. Kvalitet slike mi nije nešto, ali samo da da predstavu.

 

 

spacer.png

 

 

 

Ove kane su prelepe. Ja sam zakasnio ove godine sa sadjenjem kana izgleda 😞 mozda cu probate uskoro da zasadim neku. Idealne su mi za jedan deo dvorista.

Btw. Ove narandzaste  su prelepe, od cvetnica uglavnom volim te sa tom bojom.

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2022 at 8:55 PM, ControlFreak said:

Ova puzavica se rascvetala za par dana neverovatno mnogobrojnih cvetova.

 

iYkwphr.jpg

ovo deduje kao Campsis Radicans, iliti narodski Trubice 🙂
Mada su listovi nesto lepsi nego kod trubica koje npr ja imam. 

Ako su trubice, one rastu brzo kao korov, meni su se na 2 mesta namnozile. Na kapiji, iznad brsljana su se razvila, i lepi je bas kul. Brsljan mi je zauzeo celu kapiju i ogradu, ide skoro 3 metra u visinu, pa onda iznad njih leti dodju trubice koje padaju preko brsljana.

I znaju dosta da se skupljaju pcele oko njih.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, BattleBender said:

Ove kane su prelepe. Ja sam zakasnio ove godine sa sadjenjem kana izgleda 😞 mozda cu probate uskoro da zasadim neku. Idealne su mi za jedan deo dvorista.

Btw. Ove narandzaste  su prelepe, od cvetnica uglavnom volim te sa tom bojom.


Zimus mi je izgledala jadno,listovi požuteli, razmišljala da je bacim. Ali kažem, daj da pročitam, nadjem neki savet i na you tube nadjem ovog mladića. Sa samouverenjem sa je posekla i vidi sad! I sad hoću još da kupim i posadim. Videla sam da lepo napreduju i kad su zasadjene u zemlji, ali se moraju dosta zalivati.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I pre neko jutro vozim u rikverc iz garaže, pogledam retrovizor, kad ono:

 

spacer.pngI toliko…procveta u noći, tu je samo jedan dan. Srećna da sam ugledala. Ali, i da se drugi sprema, eto vidi se sa leve strane.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Има ли неко искуства у гајењу батата?

 

Крајем маја сам посадио око 30 садница, укупан принос 9 кила, од тога 5 комада имају укупно најмање 2 киле. Ово остало ситно све. Нисам ништа радио након садње, осим заливања неколико пута након садње. Неравномерно је родило, део који је био у хладовини је боље родио.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
3 hours ago, koca popovic said:

Ima li neko iskustva sa limunom? Prije 3-4 godine supruga posadila sjemenku limuna. Kad je niklo supruga ga je presadila u vecu saksiju. Izrastao solidno ali nema cvjetova.Treba li da se nesto cini ili da se samo ceka ?

 

Ako ste u Norveškoj, treba da se preselte u Grčku ili Kipar. :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, koca popovic said:

Ima li neko iskustva sa limunom? Prije 3-4 godine supruga posadila sjemenku limuna. Kad je niklo supruga ga je presadila u vecu saksiju. Izrastao solidno ali nema cvjetova.Treba li da se nesto cini ili da se samo ceka ?

Za jedno 10 godina prodavaces plodove istog kao organsku hranu - samo jos malo da otopli. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, koca popovic said:

Bas vam hvala na pomoci. Racunat cu da je ovo provokacija. 😉

 

Ja sam ozbiljan za zalivanje, pusti ti Kronosa. :classic_tongue:

Limun je mediteranska biljka, ja imam smokvu u velikoj saksiji i zimi je unosim u kucu i zalijem jednom u mjesec dana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Ja sam ozbiljan za zalivanje, pusti ti Kronosa. :classic_tongue:

Limun je mediteranska biljka, ja imam smokvu u velikoj saksiji i zimi je unosim u kucu i zalijem jednom u mjesec dana.

KGaudHQ.jpg?1

 

Somewhere beneath the Avala fig is growing on the backyard. :s_d:

:classic_tongue:

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...