Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

ma fotkam ujutru a jug-jugozapad je ta strana. dakle, em fotkam u kontra svetlu lošim telefonom, em je rano

 

fotkaću sledeći put close-up zemlju pre nego što krenem da zalijem, baš je barut-suva

 

hvala na savetima & na strpljenju ( :

 

 

edit @Honey Badger

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, uini said:

ma fotkam ujutru a jug-jugozapad je ta strana. dakle, em fotkam u kontra svetlu lošim telefonom, em je rano

 

fotkaću sledeći put close-up zemlju pre nego što krenem da zalijem, baš je barut-suva

 

hvala na savetima & na strpljenju ( :

 

 

edit @Honey Badger

 

Odozgo zemlja i treba da je suha, inace postoji sansa da se pojave musice (fungus gnats). Najbolje da provjeravas vlaznost tako sto zabijes kaziprst, 1cm otprilike ispod povrsine i ako osjetis da je vlazno, znaci da ne treba zalijevati. Analogija za vodjenje ljubavi sa prelijepom zenom se podrazumijeva. :classic_biggrin:

 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Akop lijepo vrijeme nastavi, ja cu moje papricice od sutra iznositi vani po cijeli dan, samo ih navece unositi. Imam i neku malesnu greenhouse gdje ih mogu skloniti ako se vrijeme pogorsa i da se sto prije priviknu, da ih mogu ostavljati vani za stalno, a pokrenuti tikvice i krastavce na prozoru.

 

Ima li kod vas neki update?

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, uini said:

 

kod mene se ispilile i dve carolina reaper od kojih sam skoro digao ruke

sad imam 10 x casa sa papricicama ako prezivljavanje ostane 100%

 

De da vidimo napreduju li ili bas samo prezivljavaju?

 

Ja danas presadjujem jos 4-5 biljki u vece saksije i ostavicu ih cijeli dan vani. Mozda ove skroz manje da unesem malo kasnije ali ove vece ostaju do veceras.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Honey Badger said:

 

De da vidimo napreduju li ili bas samo prezivljavaju?

 

Ja danas presadjujem jos 4-5 biljki u vece saksije i ostavicu ih cijeli dan vani. Mozda ove skroz manje da unesem malo kasnije ali ove vece ostaju do veceras.

 

 

 

reaper su na obe fotke krajnje desno ima ih tri u dve čaše 

 

omcFqCMr.jpg

 

iuEHuhkr.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

reaper su na obe fotke krajnje desno ima ih tri u dve čaše 

 

Dugo su u ovom stanju, jako slabo napreduju. Do sad su barem neke trebale makar dobiti prave listice...

 

Krzljave su previse, bojim se da ces slabe vajde od toga imati. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, uini said:

ke sera sera

...mislim, imam pet/sest prelaznih saksija i verovatno deset od 10-20 litara ali kontam da seda sve sto mogu je da prezive ovde jos neko vreme?

Ne znam. 

 

Govorio sam ti da malo dopunis tu zemlju oko njih, da su se previse izduzile i da je slabo svjetlo, vjerovatno je sve to uticalo na to da ostanu male.

 

Ja nisam nista ranije sijao od tebe, a moje su vec prilicno samostalne.

 

Ove su najmanje:

 

x5kpgBx.jpg

 

A ova je najveca:

 

iZbDR2X.jpg

 

Sijali smo skoro u isto vrijeme, nekoliko dana razlike.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, uini said:

videcu da ih za par dana prebacim u vece saksije

 

Ne vjerujem da je to rjesenje ali pokusaj. Pazi da ih ne ostetis kad budes presadjivao.

 

Ako je i kod vas toplo, mozda da ih stavis u neku kutiju da su zaklonjene od vjetra i da ih izneses vani na sunce jedno sat - dva dnevno? Ali ih ne smijes ostavljati na suncu predugo jer ce izgoriti, moraju se postepeno privici.

 

Mislim da je lose svjetlo i premalo zemlje dovelo do zakrzljavanja. Ako mozes malo da nagrnes oko stabljike i zalij odozgo, treba da je zemlja tik ispod tih listica. Jedna biljcica po casi, ne njih nekoliko.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, uini said:

 

jeste, greje. plus greje i sunce sa prozora

mada nisu direktno na radijatoru, vec nekih 15ak cm iznad a i ne greju kod nas nesto ludacki ni zimi

 

e pa zato ti je zemlja stalno suha ko barut. zrak iznad radijatora je suh i vruc, plus imas premalo zemlje u casicama (prebrzo se sva prosusi), i to je po mom iskustvu (glavni) problem. da sam na tvom mjestu, maknio bi ih na neki stolic malkic dublje u sobu, gdje ti dnevno svjetlo dobacuje, pa u kombinaciji s nekom lampom kad je oblacno ili ujutro kad ti sunce jos ne dopire do prozora (kazes da si okrenut na jugozapad?), trebalo bi biti ok. kod mene je u onoj drugoj casici (koja ide ispod prve) uvijek bilo malkic vode (i sitnih kamencica).

 

cek malo, na prvoj casici si, nadam, se napravio rupice?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok onda. i ako ti je druga casa uvijek s malkic vode, prva ne bi smjela biti suha. pod uvjetom dakako da nije iznad upaljenog radijatora. 

 

...

 

to je npr. posve normalno pitanje koje ti HB nikada nece postaviti, jer fanatik kakav jeste, on u biti uopce ne moze shvatiti moguce bastovanske probleme nas normalnih ljudi. primjera radi, da si ti sad odgovorio sa "kakve rupe?", ja ti garantiram da bi on tog trena ugasio kompjuter i otisao se smiriti u svoju bastu. :classic_biggrin:

 

Enzo : Don't look at Jaques as if he was a human being, he comes from another planet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Vjekoslav said:

...da si ti sad odgovorio sa "kakve rupe?", ja ti garantiram da bi on tog trena ugasio kompjuter i otisao se smiriti u svoju bastu

 

Otišao bi prvo da istrči jedan maraton. 😊

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Vjekoslav said:

radi, da si ti sad odgovorio sa "kakve rupe?", ja ti garantiram da bi on tog trena ugasio kompjuter i otisao se smiriti u svoju bastu. :classic_biggrin:

 

Enzo : Don't look at Jaques as if he was a human being, he comes from another planet.

 

ma bilo je i to, promasili ste, stavljao sam drenazu u onu prvu casu na dno

covek me bukvalno uci da hodam sve okej. moj pepper guru

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Slobodno me zezajte, ne ljutim se ja. Meni je drago dijeliti iskustva o uzgajanju povrtnog i zacinskog bilja i posebno, kako se sprema hljeb. To su vjestine koje smo skoro zaboravili, a nije lose ih znati, meni je drago sto sam jos ponekog uspio inspirisati na to. Lijep hobi.

 

Nego, idemo dalje...

 

@Div se usutio sa raportima, nemamo pojma kako njegove papricice napreduju i napreduju li uopste?

 

Ja racunam krajem ovog mjeseca posijati cucurbite (tikvice, bundeve i krastavce), jedino sto je problem sa svjezim kompostom. Maloprije sam prevrtao moj kompost, milioni crva, ljuski od jaja, kartona od jaja, pa i raznih oguljina od povrca ali ne mogu to koristiti jer nije istrulio do kraja. Interesantno je da tu kantu imam skoro 10 godina i u nju svakodnevno bacam sav organski otpad, oguljine i otpatke i nikad nisam koristio kompost. Kanta je uvijek poluprazna.

 

Nasao sam skoro i jednu veliku saksiju, od jedno 100L. U stvari neko ju je ostavio meni pred vrata. Razmisljam sta u nju da posadim? Mozda sam mogao nesto krompira? Ili 2-3 struka paradajza? Sa nekim pritkama, mogao bih imati solidan urod?

 

Ko zna koliko ce trajati ovo sa koronom i hoce li biti dovoljno hrane, danas citam kako se boje da ce dosta propasti jer nemas ko da bere i sortira. Moj savjet svima, koji imaju neki prostor na kome mogu uzgojiti pponesto, da to i ucine. Taman je proljece i vrijeme je super. Ako se i ispostavi da ce zivot nastaviti po starom nakon pandemije, nece biti nikakve stete ako poneko bude imao malo domaceg paradajza ili graha.

 

Deder sada updates i ostali, i to sa slikama. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tikvice, bundeve i krastavci... hm, tu bi se i ja mogao uključiti, s tim da ja sijem izravno u zemlju(baštu, njivu) početkom petog mjeseca.

Imam lanjskog sjemena od tikvica a mogao bi ovih dana naručiti i nešto novo, primam savjete/prijedloge.

Kupio sam prije 20-ak dana sjeme patisona, kojeg ću ove godine prvi put zasijati.

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Bushman said:

Tikvice, bundeve i krastavci... hm, tu bi se i ja mogao uključiti, s tim da ja sijem izravno u zemlju(baštu, njivu) početkom petog mjeseca.

Imam lanjskog sjemena od tikvica a mogao bi ovih dana naručiti i nešto novo, primam savjete/prijedloge.

Kupio sam prije 20-ak dana sjeme patisona, kojeg ću ove godine prvi put zasijati.

 

 

Moram vidjeti gdje mi je to sjeme da ti preciznije kazem sta je. Gledao sam da je nesto interesantno, a da nije hibrid, pa ako mi uspije da mogu ostaviti sjeme. 

 

~~~

Nadjoh:

 

Tikvice su neke "Striato D'Italia", squash (zimska tikva) Delicata Honeyboat, White Wonder je krastavac. Nadjoh i kopar i Black Russian paradajz. Nisam imao namjeru ove godine nista osim tikvica ali korona mi je pomela sve minimalisticke planove.

 

Mislio sam da mi nije paradajza nistya ostalo, da sam sve razdijelio, sad mi je drago da sam nasao ovaj Black Russian, posijacu ga sutra jer je vec pomalo kasno ali paradajz brzo raste.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...