Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Papricice su u prilicno jadnom stanju, izgleda da sam pretjerao sa prihranom. Davao sam im pilece gnojivo (rastvoreno u vodi) kao i N, P i Ca i izgleda da sam negdje pretjerao, najvjerovatnije sa kalcijumom. To je uzrokovalo smetnje kod apsorbcije drugih elemenata i zato su mi biljke zakrzljale i anemicne.

 

doughlah.jpg

 

Moracu ih isprati nekoliko puta, da visak izadje i onda napraviti bolje izbalansiranu hranu ako se uspiju oporaviti. Mnogo 'teo, mnogo zapoceo sindrom. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

https://forum.b92.net/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=6237762

 

Quote

, i eventualno ako negdje pronadjem (vec uzgojeno) smilje, pa da mi lijepo mirise na kuhinjskom prozoru, to je to za ovu sezonu. prilagodjeno vremenu kojeg imam, odnosno nemam.

 

smilje1.jpg
smilje2.jpg
smilje3.jpg

 

:classic_smile:

 

ovo lijevo (od smilja) je lavanda. presadim ih u vece saksije, i to je to. za njih ne moram brinut da ce ih sunce sprzit (kao npr. za persin).

a winter summer is coming...  :evil:

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2019 at 3:08 PM, Vjekoslav said:

smilja

 

Jesi li probao kuhati sa smiljem? Ovdje se zove curry plant i moze se dodavati jelu u malim kolicinama, kao i lavanda. Ako se pretjera, bude kao sapun.

 

Pravio sam nekada pastetu od pilece dzigerice, konjaka i lavande. Jedna prijateljica se cesto sjeti pa mi napomene koliko joj se svidjela. 

 

Smilje nisam nikad. Vidjam u zardinjerama oko parkiralista, nije popularno kao zacin.

Link to comment
Share on other sites

nisam probao kuhati sa smiljem, to su vec (bez laznih komplimenata, dakle ustinu to mislim) izazovi kao stvoreni za tvoj (kreativni) kulinarski um.

mislim da je tu jako bitno (kljucno cak) imati istancani osjecaj za pravu / finu mjeru.

a tu sam tanak. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Honey Badger said:

 

Jesi li probao kuhati sa smiljem? Ovdje se zove curry plant i moze se dodavati jelu u malim kolicinama, kao i lavanda. Ako se pretjera, bude kao sapun.

 

Pravio sam nekada pastetu od pilece dzigerice, konjaka i lavande. Jedna prijateljica se cesto sjeti pa mi napomene koliko joj se svidjela. 

 

Smilje nisam nikad. Vidjam u zardinjerama oko parkiralista, nije popularno kao zacin.

Meni smilje ima aromu sličnu grčkom semenu koje fino ide u guste, bele čorbe.

viber image.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

nisam probao kuhati sa smiljem, to su vec (bez laznih komplimenata, dakle ustinu to mislim) izazovi kao stvoreni za tvoj (kreativni) kulinarski um.

mislim da je tu jako bitno (kljucno cak) imati istancani osjecaj za pravu / finu mjeru.

a tu sam tanak. 

 

 

Mislim da sam vec spomenuo, nabavio sam curry plant (smilje) jedne godine da isprobam ali mi se uopste nije svidjelo. Narucio sam skupa sa lorberom, ruzmarinom i jednim oreganom i sve su zive i rastu i dan danas, osim tog smilja, kojeg sam zasadio pod grm ljesnika, u prilicno duboku sjenu, pa je vec odavno nestao. I za sve ove godine nisam nigdje naletio ni na jedan jedini recept koji predlaze malo smilja, a kamo li neki koji bih volio isprobati. Zato sam se nadao da ces mozda ti biti taj koji ce da napravi prvi eksperiment i podijeli iskustva. :classic_biggrin:

 

 

 

3 hours ago, Pletilja said:

Meni smilje ima aromu sličnu grčkom semenu koje fino ide u guste, bele čorbe.

 

 

Grcko seme me je zbunilo, prvo sam pomislio da nije sjeme komoraca (fennel), cest zacin u grckoj kuhinji, a koje je u Srbiji ili Vojvodini mozda poznato kao grcko seme ali google me je nepogresivo uputio na fenugreek, naravno. Trebalo mi je odmah pasti na pamet jer ga imam i cesto koristim kad spremam indijsku hranu.

 

fenugreek-seeds.jpg

 

I sasvim ispravno poredjenje sa smiljem ako me sjecanje na smilje ne vara. Fenugreek je sastojak bez kojeg je vecina recepata indijske kuhinje siromasnija. Ne ide bas u svako jelo ali kod mene ide jer ne pravim tako cesto pa onda gledam da trosim sto vise da ne prolazi rok trajanja. 

 

Vjeko, slobodno uzmi 5-10 listica smilja, sitno isjeckaj i pomijesaj u neku jogurt marinadu za piletinu ili ako ikada spremas neku indijsku hranu. 

 

Ovako, odokativno mi djeluje da bi kurkurma, crvena paprika, biber, so, malo soka od limuna i nekoliko listica smilja umjesto fenugreek-a, pomijesano sa jogurtom dalo finu marinadu za piletinu ili jagnjece kotlete. Natrljati komade mesa ovom marinadom, ostaviti par sati ili preko noci da se umarinira, onda ispeci u rerni ili cak i na rostilju. Servirati uz rizu i veliku salatu, neke lepine ili pita. 

 

Sad me zaintrigiralo da odem do obliznjeg parkiralista i da cupnem grancicu-dvije, bas da probam. :lol_2:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2019 at 3:08 PM, Vjekoslav said:

 

 

Vidis li ovu finu dlaku sto se proteze od pupoljka do listica pri vrhu biljke? Imas li neku lupu da pogledas ima li kakvih zvijeri tu? Sumnjam na spider mites i najvjerovatnije grijesim ali nije na odmet provjeriti jer ako jesu, onda imas prilican problem cak i ako se rano ustanovi.

Link to comment
Share on other sites

Snimila u Lozani, vlastoručno......Smilje je pravo zlato , za kozmetičku industriju bukvalno  a za žensku lepotu - takodje. Tako da aluzija na sapune i nije toliko pogrešna. Izuzetna biljčica, dragoceno ulje odlično i za oralnu upotrebu, lekovito. Da razmišljam o privatnom biznisu, gajenje smilja i ekstrakcija ulja  bi bio moj prvi izbor.image.png.4633308bf4229cb21da6830de252e6bc.png

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kod nas u Banatu - mrka kapa sa baštovanstvom.....posejala sam  žalfiju, bosiljak i nanu i evo, već 30 dana jedva da je šta krenulo, stalno kiša i hladno vreme. Bojim se da ću morati sve ponovo ako nije kasno za ove kulture. Korijander - heroj, izniklo sve što sam stavila u zemlju, treba da ga rasadim ovih dana.

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

 

5 minutes ago, Pletilja said:

Kod nas u Banatu - mrka kapa sa baštovanstvom.....posejala sam  žalfiju, bosiljak i nanu i evo, već 30 dana jedva da je šta krenulo, stalno kiša i hladno vreme. Bojim se da ću morati sve ponovo ako nije kasno za ove kulture. Korijander - heroj, izniklo sve što sam stavila u zemlju, treba da ga rasadim ovih dana.

 

Slično je i kod mene, samo korijander iznikao, paprike, patlidžan, timijan, peršun, špargla ništa. Rasadio sam nešto paprike i paradajza, kupio rasad, iznikao je grašak, boranija, bundeva. Ne znam da li je zbog hladnoće ili zbog semena, uglavnom ću kupiti još rasada, mislim da je kasno da sada sejem. Zato mi voćke lepo izgledaju, napreduju biće i pokoji plod, dovoljno za dvogodišnju šljivu, dunju, kajsiju, višnju. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Div said:

samo korijander iznikao, paprike, patlidžan, timijan, peršun, špargla ništa.

 

Korijander moras da pazis ako neces da ode u sjeme (bolt). Mislim da moras paziti da je uvijek zaliven, jer cim se osusi, odma baca cvijet i sjeme, a onda nije dobar za jelo. Medjutim, mozes i sjeme koristiti ali valjda tek kad sazrije. Uglavnom hoces da je korijander kao persun kad ga beres. Paprike i patlidzane si trebao posijati u kuci prije dva-3 mjeseca, sad je kasno za sve solanaceae (nightshades), a tu spadaju paradajz, paprike i patlidzani, sve je to ista familija. Timijan je trava, moze da ostane dormant par godina pa tek nikne kad ga zaboravis. Tako je meni majcina dusica, cije sjeme sam donio sa Vlasica, nikla nakon 3 godina. Bas sam se prijatno iznenadio. 

 

Nego, je li bio postar danas? Ako ne stigne do sutra ili prekosutra, mrka kapa. 

Link to comment
Share on other sites

A, jel se korijander "podmlađuje" kidanjem lišća, kao peršun?

Nije dolazio poštar, ali ja mislim da sve do vikenda ima šanse, čuo sam da pošta radi sporo, nedostaje im radnika i u distributivnom centru i raznosača, a sve prvo ide kroz carinu. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Div said:

A, jel se korijander "podmlađuje" kidanjem lišća, kao peršun?

Nije dolazio poštar, ali ja mislim da sve do vikenda ima šanse, čuo sam da pošta radi sporo, nedostaje im radnika i u distributivnom centru i raznosača, a sve prvo ide kroz carinu. 

 

Nisam nikada gajio korijander jer ja kad ga koristim, trosim velike kolicine i lakse mi je da ga kupim nego da mi zauzme sav prostor u basti. Nije jednostavan za uzgojiti, ne voli mnogo sunca ali nece da je bez, moras stalno da ga zaljevas i opet ne traje dugo, ode u sjeme, veoma zahtjevna biljka. Trebas ga stalno dosijavati da ga imas dovoljno, otprilike svakih mjesec dana za novu generaciju ali i obnavlja se cestim strickanjem. 

 

Posij direktno gdje ces da ti raste ili u dublju saksiju jer ima dugacak korijen. Zaljevaj cesto i strickaj koliko hoces. Ako ode u sjeme, ostavi da se osusi, sjeme se takodje koristi ali ima dosta drugaciji profil od svjezeg lisca. 

 

Drzim fige za postara. Bas bi bilo cool da ti stigne ta posiljka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

..

Nego, je li bio postar danas? Ako ne stigne do sutra ili prekosutra, mrka kapa. 

 

Ispravka, bio je poštar, nego ja nisam bio kući, žena uzela paketić iz sandučeta, malo pre mi je tek dala. 😉

Narednih dana počinje setva. Podeliću nešto u saksije, nešto direktno u zemlju, na odvojena mesta.

Biće izveštaja, redovno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E to je odlicna vijest, bas me je obradovalo. 

 

Prije nego posijes bilo sta od toga, prijavi pa ti mogu dati neke upute sta i kako. Ja sam sve to vec sijao i znam vise-manje sta treba da se radi. 

 

Sretno! :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

E to je odlicna vijest, bas me je obradovalo. 

 

Prije nego posijes bilo sta od toga, prijavi pa ti mogu dati neke upute sta i kako. Ja sam sve to vec sijao i znam vise-manje sta treba da se radi. 

 

Sretno! :classic_smile:

 

I ja sam se, naravno, obradovao, a kako sam se tek iznenadio kad sam otvorio paketić. Desetak kesica raznog semenja. Trebaju mi, svakako i saveti, jeste tu Google, ali saveti iskusnog baštovana su nezamenjivi. Ja se od ovog momenta pripremam, proučiću šta sam sve dobio, trenutno sam u Beogradu, imam nekoliko saksija an raspolaganju, za par dana idem na plac, tamo imam znatno veći izbor i saksija i sunčanog zemljišta i senovitog, nešto supstrata, trebaće mi još, stajnjaka dovoljno. A, imam i volje. 

Tebi valiko hvala, a sam si stvorio obavezu da i nekim savetima pomogneš, tu sam da poslušam.

Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo spiska + jedna kesica neke tikvice, nema nikakvog naziva.

·        Climbing Italian Bean - marvel of venice - boranija

·        Garlic Chinese Chives

·        Okra Clemson Spineless – bamija

·        Climbing Purpie Bean

·        Squash Jumbo Pink Banana

·        Sunflower Red Sun

·        Sparky Mix Marigold (Tagetes patula)

·        Courgette zucchini Golden Zebra FT

·        Basil Blue Spice

·        Parsley Italian Giant Flat Leat

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Vidis li ovu finu dlaku sto se proteze od pupoljka do listica pri vrhu biljke? Imas li neku lupu da pogledas ima li kakvih zvijeri tu? Sumnjam na spider mites i najvjerovatnije grijesim ali nije na odmet provjeriti jer ako jesu, onda imas prilican problem cak i ako se rano ustanovi.

 

i meni je to bilo malkic sumnjivo pa sam pazljivo pregledao, medjutim to su prirodne dlacice.

 

smilje1.jpg
smilje2.jpg

 

evo i kod mente.


menta-dlacice.jpg

 

 

3 hours ago, Pletilja said:

Kod nas u Banatu - mrka kapa sa baštovanstvom.....posejala sam  žalfiju, bosiljak i nanu i evo, već 30 dana jedva da je šta krenulo, stalno kiša i hladno vreme. Bojim se da ću morati sve ponovo ako nije kasno za ove kulture. Korijander - heroj, izniklo sve što sam stavila u zemlju, treba da ga rasadim ovih dana.

 

3 hours ago, Div said:

Slično je i kod mene, samo korijander iznikao, paprike, patlidžan, timijan, peršun, špargla ništa. Rasadio sam nešto paprike i paradajza, kupio rasad, iznikao je grašak, boranija, bundeva. Ne znam da li je zbog hladnoće ili zbog semena, uglavnom ću kupiti još rasada, mislim da je kasno da sada sejem. Zato mi voćke lepo izgledaju, napreduju biće i pokoji plod, dovoljno za dvogodišnju šljivu, dunju, kajsiju, višnju. 

 

nema sunca, kisa je bila stalno i kod mene u Slavoniji, no ovih dana je krenulo.

 

per.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Div said:

Evo spiska + jedna kesica neke tikvice, nema nikakvog naziva.

·        Climbing Italian Bean - marvel of venice - boranija

·        Garlic Chinese Chives

·        Okra Clemson Spineless – bamija

·        Climbing Purpie Bean

·        Squash Jumbo Pink Banana

·        Sunflower Red Sun

·        Sparky Mix Marigold (Tagetes patula)

·        Courgette zucchini Golden Zebra FT

·        Basil Blue Spice

·        Parsley Italian Giant Flat Leat

 

OK, ima tu interesantnih stvari, osim te bamje sve sam uspjesno uzgojio. A i Vjeko je, cini mi se to isto dobio + neke papricice. :classic_smile:

 

Italian Marvel of Venice i Purple bean su dvije vrste boranije. Obje su vrlo ukusne i odlicno radjaju i lijepi su i kao ukras. Svijetlo zute i ljubicaste dugacke mahune bas lijepo izgledaju. Ako si pratio prosle godine na fB92, pokusao sam uzgojiti "3 sestre"; kukuruz, grah i bundevu, tako da grah raste uz kukuriz, a bundeva u sredini pokriva zemlju i sprecava prekomjerno isparavanje i korov. Kukuruz koji sam sijao je bio interesantan ali ne pretjerano ukusan, neki crvenog zrna, vjerovatno dobar kao stocna hrana... da ne duljim bez veze, ta dva graha su penjaci, trebace im neka pritka da se penju uz nju i vrlo brzo narastu i pocnu davati plodove. Mozes da probas ovo 3 sestre ali ako budes radio pritke, mozda pokusaj da poredas pritke u krug, kao ram za vigvam i u podnozje svake pritke posij jedno ili dva zrna, 2-3 cm dubine. Prostor koji ces za to odrediti obogati kompostom ili proslogodisnjim stajskim djubrivom, formiraj humku i u centar posij zrno ili dva neke od tih bundeva ili tikvica. Grah skuplja azot (N) iz zraka i ne takmici se sa tikvicom za taj resurs i njih dvoje nisu lose komsije. Kako god da odlucis, njih slobodno postavi blizu jedne drugih, trebao bi imati bolji urod. Ne znam da li da ti posavjetujem da ih startujes u nekim saksijama ako je hladno ali mislim da nema potrebe jer i bundeve i grah brzo rastu i rano daju plod pa neces zakasniti ako posijes i u junu. Sacekaj da bude par toplih dana da ugrije malo zemlju, pogledaj prognozu da nece biti kakvog mraza i sij. Gledaj da je tlo plodno, obogaceno djubrivom i da je dobro isitnjeno. Tikvice, bundeve i grah se obavezno siju na humku, da ne sjede u vodi ako je kisa, nego da se slobodno cijedi. Squash Jumbo Pink Banana je vrsta bundeve, koja kad uzrije ima narandzastu unutrasnjost i vrlo je ukusna. Ja sam pravio razne supe, corbe, pite, kao dodatak rizotu i sta sve ne. Velicine su vece dinje, ovalnog oblika, krem-roze boje. Prispjeva nekada u septembru ili oktobru. Ako je uberes zrelu i ostavis neko vrijeme na suncu da se osusi, mozes je spremiti za zimu, trajace na ormaru nekoliko mjeseci. Golden zebra je tikvica koju beres prije nego sazri, jako zute boje, vrlo brzo izraste i mislim da ne treba ni 6 sedmica od sijanja dok ne pocnes da beres. Bere se kad plod dosegne duzinu od 15-25cm i sto vise beres, sve vise radja. Ova treca, koja nema oznaku sta je, moze biti bundeva 'Turski Turban', koje sam kupovao na farmerskom marketu i takodje je pored sto je ukusna i izgleda odlicno. Ostavljao sam sjeme ako sam imao dobar primjerak vrste, tako da ce biti dobro i ako nije Turban. Sve bundeve vole zemljiste bogato djubrivom, pa gledaj da im to nekako obezbijedis. 

 

Suncokret zasij gdje hoces, mozda negdje uz ogradu ako hoces ili medju kukuruz, negdje gdje ti nece smetati. Cvijet mu je jarko crvene - svijetlo crvene boje, naraste preko 2m i prekrasan je. Posij 2-3 sjemena na 1-2cm dubine, oznaci necim da znas gdje je i da znas kad se pojavi. 

 

Marigold je cvijet, kod nas poznat kao kadifice. Kadifice se uzgajaju kao kompanjoni jer odbijaju insekte-stetocine kao sto su biljne vaske i slicne, najcesce pored ulaza u poli-tunele ili jednostavno izmedju ili okolo paprika, paradajza, patlidzana i dr. Miris kadifica je sto stetocine ne podnose ili mozda njime maskiraju miris paradajza pa ga zvijerke zaobidju. Posij po nekoliko sjemenki (dugacko sjeme, podsjeca na strelicu) u saksijice a kad niknu i ojacaju rasadi vani. Sjeme ne treba potpuno pokrivati zemljom, potrebno mu je nesto svjetlosti da nikne.

 

Parsley je persun, sirokog lista, neka talijanska sorta. Prosle godine sam posijao jednu saksiju ali to je meni malo da bih se maltretirao i nisam vise. Isto je kao i sa korijanderom. Te dvije mirodjije jedino kupujem bas svaki put kad mi treba. 

 

Bosiljak Blue Spice je vrsta koja se prilicno razlikuje od regularnog, Genovese bosiljka i meni se nije narocito svidio, a ni Vjeko nije bio pretjerano sretan. Sto ne znaci da tebi nece biti fantastican. Posij sjeme, najbolje u zatvorenom prostoru, u saksiju, zemljiste ne treba biti previse bogato djubrivom. Sitno je jako i mozda da pomijesas sa malo pijeska kad budes sijao da ne sijes pregusto. Samo 'posoli' po povrsini zemlje i zalij. Voda ce ga zavuci dovoljno duboko pa ga ne treba zagrtati. Mozes pokriti folijom kao sto sam ja napravio sa bamjom, da odrzis vlagu ali cim vidis da je niklo, skini plastiku.

 

Isti postupak sijanja bosiljka mozes primijeniti i na garlic chinese chives. To je vlasac koji ima aromu bijelog luka. Ja ga imam u jednoj saksiji ali on je permanentan i mozes za njega naci neko stalno mjesto i moci ces non-stop da strickas, skoro preko cijele godine. 

 

Ako mozes da nadjes vise plasticnih flasa od 2 ili 3 litra (coca-cola, Fanta i sl), odrezes gornji dio i njime pokrijes sjeme koje si posijao direktno u zemlju. Kupola flase ce odrzavati vlaznost i temperaturu i stitice mlade izdanke od hladnoce i stetocina. Takodje ce ti pomoci da znas gdje si posijao.

 

Mislim da je dovoljno za sad, slobodno mi trzni PP ako ima nesto za dodatno pojasniti, da ne smaramo previse.

 

Ziv bio i uzbrdo brz. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...