Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Grašak je bolje sejati u jesen, ranije stigne, daje dobar prinos, posle se može na istom mestu gajiti nešto drugo jer se grašak rano obere, a dobro je jer grašak ostavlja azot u zemlji, obogaćuje zemljište. 

Crni luk se sadi u jesen za ranu potrošnju, nije pogodno da se tako gajen luk čuva za kasniju upotrebu kao luk koji je sejan u proleće, koji formira glavice zaštićene suvom opnom. Nisam baš siguran da sam odabrao dobru sortu, posejao sam neki crveni, nisam video da se takav prodaje u proleće kao mlade glavice, možda budem pionir u njegovoj proizvodnji. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hoce kakit, nece kakit; rocoto manzano bas fino napreduje i jos malo pa cu opet stricnuti malo nakon prvih noda da pokusam pokrenuti malo grmastiji, bogatiji rast. Ova sto je bliza na slici se nesto necka i ubijedjen sam da bi brze krenula da nisam divljacki osisao korijen pa se jadna pokusava prvo stabilizovati na nogama prije nego pokrene rast ali ohrabrujuce je sto su grane iako gole, ipak zelene i zive. Bice od njih nesto.

 

cv1fZjZ.jpg fWbx1x8.jpg

 

gLEzSCW.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nesto sam trazio po ostavi i naletim na rooting hormon, mozda pomogne da razvije korijen kod ove sto zaostaje u razvoju:

 

5gdFBOM.jpg

 

"Posolio" sam malo po povrsini zemlje, pa kad budem opet zalijevao trebalo bi doci do zilica i potaknuti ih na brzi rast i razvoj. To je ideja, da li ce uspjeti, vidjecemo u nekoj od narednih epizoda. 🌶️🌶️ 🌶️

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Totalno sam zaboravio na hren. Nije problem, ionako nije nikakav spektakularan projekt, moze sacekati i proljece. 

 

Ovaj januar se otegao, traje li traje. Smrkne se prije 5, zacas dan proleti i dodijalo je vise. Da je barem hladno, pa da covjek zna da je zima, nego nekakvo bolesno vrijeme, samo za pobudalit.

 

I tako, da ne bih dublje tonuo, odlucim da isprobam sjeme koje sam dobio od jednog rodjaka iz Bosne. Dao mi je 5 malih sasusenih papricica i sjeme iz jedne sam izvadio i stavio na nakvasenu salvetu da vidim hoce li proklijati i koliko ce im trebati:

 

v4I0i3d.jpg?1

 

Tl1eGoE.jpg?1

 

Ako proklija, mozda ih i presadim u zemlju jer ove godine nemam namjeru sijati 20 vrsta papricica, nego samo par ovih pa mi nece ponestati mjesta na prozoru. 

 

Je l' zna neko o sijanju na mlad mjesec? Evo zanimljiv tekst:

 

https://www.gardeningbythemoon.com/moon-phase-gardening/

 

Ja sam sasvim slucajno potrefio dobro vrijeme za sjetvu:

 

https://www.timeanddate.com/moon/phases/uk/london

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kamo neki update Dive i Kronose, sije li se stogod?

 

Papricice bi trebalo posijati vec sada, mada ima vremena optimaslno do polovine februara ali moze i nesto kasnije. Opet, sto ranije, to bolje; biljke ce imati vise vremena da se razviju mada sam sam primijetio da kasnije posijane vrlo brzo stignu ove starije u svemu. 

 

Interesantno je i izvoditi razne eksperimente, posije se jedna tura sad, a druga 4 sedmice kasnije, pa onda vodis evidenciju, biljezis data kao neki naucnik. :lol_2:

 

9kcvX6O.jpg

 

Ovo sjeme je fino nabubrilo i za ocekivati je da pusti klicu u sledecih nekoliko dana. Osim ako ih nisam skuhao na radijatoru. Srecom, imam jos tri papricice za ne daj boze.

 

DHENvKX.jpg

 

Sta ima kod vas?

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Ovde kod nas neko ludo vreme - cas hladno, cas toplo. Za vikend najavljuju i do 19oC.

Spremam se da posejem one papricice, samo da nadjem gde mi je Ikeino klijaliste da mu natakarim led svetlo, pa sta im Bob dao.

 

Zapocni ih ovako kao i ja, u nakvasenu maramicu i u kesicu, pa na toplo dok ne proklijaju.

Kad krenu klijati, moraces naci klijaliste, da ne propadne sjetva. :classic_smile:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja još ništa nisam radio za prolećnu setvu. Proveo sam zadnja dva meseca u Beogradu, tek sam par puta dolazio do sela na dan-dva. Trenutno sam u selu, opet na kratko, ali neću još da podstičem seme na klijanje, ako ne budem tu, bojim se hladnoće, mislim da će krajem februara biti dovoljno toplo da posejem semenke, ako i bude mraza, za toliko mogu da ih zaštitim jer ću, nadam se, biti više vremena u kontinuitetu u selu. Ovako, ne mogu da im obezbedim i toplotu i svetlost.
Inače, od jesenje setve, zasad se bob polovično drži, otprilike pola je mraz uništio, ne znam hoće li pomoći da posečem stabljike a da ostavim koren, pokušaću svakako, luk je malo oštećen, vrhovi listova, to je koliko znam normalno kod jesenje setve, jedni listovi se suše, drugi izbijaju, grašak obećava. Grešku sam napravio što sam u jesen sejao pod foliju, ubrzala je nicanje i rast, a bolje je da sam posejao bez folije, možda bi i tako bilo štete, jesen je bila duga i topla, ali manje, ne bi bile biljke toliko bujne. Na proleće ću sejati još boba. Naravno, paprike, paradaiz, tikve, začini, to se podrazumeva.

 

Link to comment
Share on other sites

Sve je to skola za iducu godinu, mada nemoguce je predvidjeti kakvo ce vrijeme biti. Mozda jos nije nista propalo. Znaju i biljke biti robustne i zilave.

 

Ove godine ni jednom nisam imao mraz, da je temperatura isla ispod nule. Nekoliko papricica koje sam samo dobro skresao, jos uvijek su im zelene grancice (znaci zive ali su dormant) i ako ne smrzne uskoro, vjerujem da ce olistati. 

 

49 minutes ago, Div said:

Naravno, paprike, paradaiz, tikve, začini, to se podrazumeva.

 

Papricice bi mogao posijati krajem februara, mislim da je to dobro vrijeme za poceti. Paradajz ne treba ni pomisljati prije druge polovice marta ako se nema prostora jer jako brzo nikne i raste ko iz vode. Ne moze ici vani prije je sve bezbjedno od kasnih mrazeva i to treba uzeti u obzir kad se sije. Tikvice se mogu sijati direktno u bastu, krajem maja i pocetkom juna. One rastu brzo i ne treba ih rano sijati. Zacinske biljke treba gledati individualno, neke vise vole ovako, druge onako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

tKHM0WL.jpg

 

Za rasklijavanje i rasad spremni.

Stigle danas PET cinijice sa poklopcima i papirne case, ceka se sinko da donese zemlju i djubrivo i jos par ovih sijalica, pa da rasklijavamo k`o domacini.

Za rasad casni i jestivo  bilje

:lol_2:

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te papirne su OK, samo probusi dno da se visak vode moze slobodno ocijediti. Prozirne posude se ne preporucuju jer propustaju svjetlo u korijen i omogucavaju svakakvim bestijama da se tu izlegu i grickaju biljcice. Mozes ih mozda pokriti ili umotati u crni najlon od kesa za smece pa ce vjerovatno biti ok jer ti biljke nece u tome biti duze od nekoliko sedmica, dok ne prerastu.

 

2 hours ago, Kronostime said:

Za rasklijavanje i rasad spremni.

 

Sta sve sijes?

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Honey Badger said:

Te papirne su OK, samo probusi dno da se visak vode moze slobodno ocijediti. Prozirne se ne preporucuju jer propustaju svjetlo u korijen i omogucavaju svakakvim bestijama da se tu izlegu i grickaju biljcice. Mozes ih umotati u crni najlon od kesa za smece pa ce biti ok jer ti biljke nece u tome biti duze od nekoliko sedmica.

 

 

Sta sve sijes?

Prozirne posudice su one od 30 ml za sosove    u dostavi hrane -odlicna zamena za kesice.

U papirnim sam vec radio rasad paradajza i pokazalo se kao odlicno resenje za pripremu.

PS. Gde mislis da ce da klijaju one papricice?:classic_ninja:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2020 at 10:29 AM, Honey Badger said:

Ako proklija...

 

Dabogda. 

 

1AYumpm.jpg

 

Mozda su papricice skinute prerano pa sjeme nije sazrelo ili sam ih skuhao na radijatoru. Ovaj batch nisam stavljao na radijator pa cu im dati jos do iduceg vikenda i onda cu opet izvagati opcije. Imam dovoljno sjemena papricica od prosle sezone da izaberem jednu ili dvije vrste u zamjenu za ove.

 

Ima li kod vas kakvih bastovanskih novosti?

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Papricice poredjane u klijarnik

 

Vidim desno crno sjeme, mozda moje rocoto? Ako jeste, proklijace za oko 7 dana.  Mozes ih odma u individualne saksijice (100-200ml), po dvije sjemenke po saksiji pa ako obje niknu, stricni slabiju. 

 

Svjetlo ti u ovoj fazi ne treba. Sjemenu treba samo vlaga i toplota da proklija. Tek kad biljka nikne, krene traziti svjetlo.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

Vidim desno crno sjeme, mozda moje rocoto? Ako jeste, proklijace za oko 7 dana.  Mozes ih odma u individualne saksijice (100-200ml), po dvije sjemenke po saksiji pa ako obje niknu, stricni slabiju. 

 

Svjetlo ti u ovoj fazi ne treba. Sjemenu treba samo vlaga i toplota da proklija. Tek kad biljka nikne, krene traziti svjetlo.

 

 

 

 

Sta proklija - odma` ide u zemlju, ne brini.:lol_2:

Svetlo je LED, IKEA, za uzgajanje bilja i gori danonocno - jebo stednju na sijalici od 5 W.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Sta proklija - odma` ide u zemlju, ne brini.:lol_2:

Svetlo je LED, IKEA, za uzgajanje bilja i gori danonocno - jebo stednju na sijalici od 5 W.

 

Whatever. Ako ti ne smeta, nek gori mada je svakako rasipanje. Drugo, kad sjeme proklija, tih 5W nije dovoljno, moraces ih prinijeti prozoru da dobijaju i nesto direkt dnevnog svjetla. Tad ce tih 5W dobro doci kao dopuna ali definitivno nije dovoljno samo od sebe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stricni tu mrtvu biljku, makni to opalo lisce i pusti bosiljak da raste. Ne zaljevaj previse i ne kvasi mu lisce kad zaljevas. Kad izraste jedno 20cm, cupkaj pomalo i to vrhove, pa ce rasti jos gusce i zdravije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Uzgaja li netko kumkvat? 

 

Ne znam koliko je to poznata biljka, uglavom radi se agrumu(oriđiđi iz Japana 😁) koji izgledom podsjeća na mini naranču ili mandarinu s tim da se jede skupa s korom, slatko-kiselkastog okusa, baš osvježava.

 

Daje plodove u 12. mjesecu, otporan je na hladnoću, do nekih -10 stupnjeva.

 

Ja sam ga pokušao uzgojiti iz sjemena ali bez uspjeha. 

sjeme-kumquat-kumkvat-sjemenke-zlatna-na

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Bushman said:

Uzgaja li netko kumkvat? 

.......

 Pisao je svojevremeno forumas Ironside da ga ima dosta na trznicama u Zagrebu...

 

Izgleda da ih ima raznih podvrsta.

Dok sam zivio u Texasu, jedan poznanik je imao dosta toga oko kuce i raslo je kao grmlje. Odlicna aroma, a kiselo kao limun.

Sad sam u Alabami, uredjujem kucu i okucnicu, i bas sam prije par dana narucio drvo. Tzv. marumi kumquat. Jos nije stiglo. Ovako izgleda u katalogu distributera:

 

AN92Kpw.jpg

 

S tim da ga ne mislim drzati u cupu nego posaditi u zemlju. Kad dodje i primi se, okinucu neke fotke.

Po opisu,

4x4x9 Inch Container 1-2 Feet tall
Ships in 7-10 Days (Weather Permitting)
 
Takodjer, iz opisa sa sajta distributera:
...

If you can say the word 'kumquat' and not instantly have your mouth start watering, then you've never tasted these little sour/sweet power bombs. Kumquats are small citrus fruit - no bigger than a golf ball, often as small as a half dollar - that pack a BIG citrus taste. You usually pop the whole thing in your mouth.

......

Marumi Kumquat has small leaves and round fruit with thin, sweet skin that is edible. No need to peel. These trees do great in pots by a sunny window so that you can pick a few kumquats to snack on any time. They start producing in late fall and by Christmas you can have boughs of greenery with natural orange 'ornaments'. 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

hOOdWgk.jpg?1

 

Nista jos, nema znakova zivota. Nije da mi nesto smetaju pa cu im dati jos 10ak dana. 

 

Za vikend mozda posijem dvije-tri vrste od proslogodisnjeg sjemena, serrano i paper lantern habanero, te su mi bile najukusnije. A fakt je da ja jos imam pun zamrzivac papricica od pretprosle godine, to se ne moze potrositi. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...