Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

4 hours ago, Honey Badger said:

Meso kunica, kao i vecine divljaci, nije masno pa mu treba pomoci tako sto ce se peci pokriveno slaninom ili dinstati u tecnosti inace moze ispasti suho i tvrdo. Ovaj tvoj nacin mi se cini kao da bi ga isusio, pavlaka kao podmazivac nekako dodje suvise kasno.

U pravu si 100%... dugo nisam spremao, pa sam zaboravio...meso se prekrije kriškama slanine i stavim čačkalice da tu slaninu drže na mesu i onda rerna...i do momenta kada se stavi taj preliv od pavlake meso je poklopljeno/prekriveno

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nikad nisam jeo zeca, a ni vjevericu :classic_biggrin: Zecevi ili kunici, ne znam sta je, ali pise rabbit, se mogu kupiti po supermarketima povremeno.

Nisam jeo ni zabe, ni puzeve, kod Kineza ima nekakvih ogromnih skoljki, nakvih rakova, crne piletine :classic_ohmy: kao i nekog cudnog povrca, nista me to ne privlaci.

Jednom sam dobio neko srnece meso od jednog tipa sto ih lovi samostrelom, pa ga valjda nismo ni znali pripremiti, tako da nije bilo nista posebno, osim da se moja kcerka rasplakala kada je saznala da smo pojeli Bambija :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Kunic je rabbit, a zec je hare na engleskom.

 

Ja sam prirodno znatizeljan i generalno volim da probam nove stvari, koliko god da su neobicne. Jedino podvlacim crtu ako su u pitanju ugrozene vrste, to ne zelim da podrzim ni u kom obliku.

 

Cudnog povrca sto se tice, u zadnje vrijeme sam se zadao da isprobam sve sto se nudi i moram priznati da nije sve po mom ukusu. Ima nesto sto se zove bitter melon i uzasno je gorko, skoro nejestivo. Ili ja nisam znao da pripremim kako treba. Nije mi sde narocito svidio ni yam*, a ni cassava. 

 

 

*Poznato mi je da u USA i Kanadi vjerovatno, pod yam smatraju narandzasti sweet potato. Pravi yam je nesto drugo.

 

Sto se vjeverica tice, vec sam objasnio pa da ne ponavljam. To meso je izvrstan izvor proteina, jedno od zdravijih mesa koje se moze konzumirati. U UK, gdje su sive americke vjeverice invazivna vrsta i velike stetocine, to je cak i pozeljno. Ja bih vrlo rado pomlatio sve koje mi ovdje dolaze praviti stetu i do jedne bi zavrsile u dobrom gulasu ili bureku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 kg plecke i 1 kg potrbusine svinjske potrbusine iseckan  na kockice i stavljen u suvi marinat: dimljena suva mlevena paprika, so, beli luk biber, piment (najkvirc), peperoncini i mleven suvi ruzmarin.

Crevca se vec kisele u  rastvoru sirceta i vode.

24h later - updates are comming.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

mnuaaYt.jpg?1

Rucak: karfiol na pari, sirovi lesnik preko, majonez od indijskog oraha, rukola i nar....komadic ananasa bi ovo pretvorio u deliciju......jedna sto je najvise volela da uziva u rebarcima....raznim.....

P.S. slikano na brzinu, tako reci - nabacano, za cerku, kao inspiracija za njihov rucak, za zeta - teksaski stejk pride....

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Kronostime said:

Nisam zaboravio - meso se jos marinja u suvim zacinima i za dan-dva ide u creva.

A mirise.....:s_d:

 

Jesi li ti siguran da se tako radi?  Zar ne mislis da ce se sve marinirati u crijevima, da ne treba toliko izlagati?

 

Ja sam imao namjeru praviti kobasice nekoliko puta, uvijek se nesto zanedalo ali znam da meso nikada nije sjedilo toliko u marinadama. Uglavnom se treba drzati da je sto hladnije i sto prije napuniti u crijeva i onda mariniranje, odnosno susenje traje upakovano u crijeva.

 

Gdje ja grijesim u tvom slucaju?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Honey Badger said:

 

Jesi li ti siguran da se tako radi?  Zar ne mislis da ce se sve marinirati u crijevima, da ne treba toliko izlagati?

 

Ja sam imao namjeru praviti kobasice nekoliko puta, uvijek se nesto zanedalo ali znam da meso nikada nije sjedilo toliko u marinadama. Uglavnom se treba drzati da je sto hladnije i sto prije napuniti u crijeva i onda mariniranje, odnosno susenje traje upakovano u crijeva.

 

Gdje ja grijesim u tvom slucaju?

Radim po receptu matorog Slovaka, oca mog kolege - jedva ga izvukoh, a kobaje su praznik za nepce u bilo kom spremanju.

Po njemu, stvar je u laganom fermentisanju mesa u zacinima na temperaturi ne vecoj od 5o C.

Bemliga, ali ono sto sam probao kod njega je vrhunsko.:classic_blink:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Honey Badger said:

Ono mora da ispusta tekucinu, so izvlaci iz mesa i mora da jedan dio pliva, a drugi ostaje suh. Da li mijesas te komade, cijedis ili sta?

 

De nam opisi taj recept, baci koju slicku, sta s' se stiso? :classic_dry::lol_2:

Masiram ga k`o hanumu svaki dan. :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ih, niste vi probali kobaje mog dede Jakova.....otisao je iz hercegovackog krsa 1912 u Ameriku, radio u Chikagi u klanici....on, koji u zivotu nije ni pile zaklao, radio je na obradi mesa, posle je na poziv Pupina dosao da ratuje uz kralja Peru.....ozenio se, ziveo u Slavoniji. Njegovi cvarci, kobasice, krvavice, shvargle su bile legendarne. Pod uslovom da mu neko od rodbine zakolje ogromne tovljenike. Bio je blag, cutljiv covek ljubicastih ociju, uvek sa koznim kacketom na glavi, belom koshuljom, suknenim pantalonama i vunenim carapama cak i u vreme avgustovskih vrucina. I kesicom bombona u dzepu, za nas, unuke. Niko od brojnih potomaka nije nasledio njegovu boju ociju, mora da je bio prilicno usamljen u tom crnookom plemenu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pokajte se - nevernici:s_d:

1.Nakon visednevnog marinjanja i masiranja, doslo je do "tog trenutka"

 

ryZRP8u.jpg

 

O`ladjeno, fermentiralo, red je da se isecka i izmesa u finalnu smesu.

hUdJJDW.gif

 

"Zeno, ljubavi, dones`der masinu za mlevenje mesa i "picinu sajbnu" (predzadnja zdesna - secka sve na kockice 5x5 mm)

 

UklnMPk.jpg

 

2. Mlevenje

 

NWE5qJ4.jpg

 

3. Mleveno

 

4JdC1J3.jpg

 

4. Malo rakije i konjaka (voda sa mrvljenim ledom po potrebi) u smesu i mesi Kronose - hebo te Bob zaludnog, dok  ne bude sve izjednaceno.

 

ql6fQHU.jpg

 

5. Visak isprzen - cisto da se proba ukus i treba li jos sto od zacina. Ne treba!

6..Smesa stavljena da se dobro ohladi pre punjenja, a creva u mlaku vodu da se odsolei pripreme za punjenje.

 

Steta sto je sad ovde 25+)0 C - mraz bi im bas dobro legao.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Honey Badger said:

Dobro izgleda, kol'ko pravis tih kobasica?

 

Nestrpljivo cekamo sljedeci dio procesa.

Ukapirao sam zasto je priprema mesa toliko duga - fermentise tacno toliko da se oseti svaki zacin u njemu.

Najbitnija je hladnoca mesa - ne vise od 4o C, meseci osecas kako se  meso zagreva.

Eh, da je par dana mraza da ga izdimim k`o covek...

Ovako: dimljenje 2-3 dima i odmah spremanje:classic_sad:

Moji u kuci ne manisu tome.

PS. Hvala za semenke, bice tretirane kako valja i dolikuje,.

Link to comment
Share on other sites

Racunaj to kao probu, pa ako ispadne dobro, kad malo zahladni, onda odradi jos jednu turu i bob te veselio. 

 

Ja cu kad-tad da odradim jednu turu kobasica, to mi je zelja vec 7-8 godina koju nikako da se nakanim da si ispunim. 

 

p.s. Nema na cemu, sitnica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kobasicar part 3 :lol_2:

 

Prvi zvrk

yaWozSz.jpg

 

Odnela svastika kuci - naisli ona i pasenog iznenada da mi ostave neki laptop da reinstaliram.

 

Ovoliko mi ostalo nakon sto su i ostali dosli nenajavljeni.

Nik9vId.jpg

 

Nakon 1.5 h na 100p C u vrerni sa ventilatorom i potpaljenom piljevinom u AL casici za mafine (psovala me hanuma, al` sve ostalo cisto)

5XiM5aa.jpg

 

Ukus - perfektan!

Jedva cekam prve mrazove da odradimvecu turu i odimim kako valja - bice to dobre grickalice.:s_d:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Čorbast pasulj sa dimljenom kolenicom

Potrebno je:

500 g pasulja
1 dimljena svinjska kolenica
2 glavice crnog luka i glavica belog
2-3 kašike brašna
mast ili ulje
so
peršun
mleveni biber
aleva paprika
lovorov list

 

Priprema

Pasulj potopiti u hladnu vodu i ostaviti da prenoći. Vodu prosuti, naliti drugu i ostaviti da ključa pola sata.

Nakon toga prosuti vodu, naliti drugu, staviti lovorov list, sitno iseckan crni luk, mleveni biber, so i začin po ukusu. Poklopiti i kuvati na tihoj vatri. Pasulj postepeno nalivati vodom.

Pri kraju kuvanja pasulja u drugu šerpu sipati vodu i staviti kolenicu da ključa oko 20 minuta. Odvojiti meso od koske, iseckati na komadiće i dodati u pasulj.

Napomena: Kolenica može da se kuva zajedno sa pasuljem i da se meso ne razdvaja.

Dodati alevu papriku, promešati i kuvati još 5 minuta. Od ulja, brašna i aleve paprike  i seckanog belog luka napraviti zapršku i zapržiti pasulj.

Dodati seckan peršun i krčkati još 10 minuta, na tihoj vatri.

Kiseli kupus salata kao prilog... dobro zaljućena tucanom paprikom..

 

Prijatno!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2019 at 8:09 PM, Kronostime said:

Čorbast pasulj sa dimljenom kolenicom

Potrebno je:

500 g pasulja
1 dimljena svinjska kolenica
2 glavice crnog luka i glavica belog
2-3 kašike brašna
mast ili ulje
so
peršun
mleveni biber
aleva paprika
lovorov list

 

Priprema

Pasulj potopiti u hladnu vodu i ostaviti da prenoći. Vodu prosuti, naliti drugu i ostaviti da ključa pola sata.

Nakon toga prosuti vodu, naliti drugu, staviti lovorov list, sitno iseckan crni luk, mleveni biber, so i začin po ukusu. Poklopiti i kuvati na tihoj vatri. Pasulj postepeno nalivati vodom.

Pri kraju kuvanja pasulja u drugu šerpu sipati vodu i staviti kolenicu da ključa oko 20 minuta. Odvojiti meso od koske, iseckati na komadiće i dodati u pasulj.

Napomena: Kolenica može da se kuva zajedno sa pasuljem i da se meso ne razdvaja.

Dodati alevu papriku, promešati i kuvati još 5 minuta. Od ulja, brašna i aleve paprike  i seckanog belog luka napraviti zapršku i zapržiti pasulj.

Dodati seckan peršun i krčkati još 10 minuta, na tihoj vatri.

Kiseli kupus salata kao prilog... dobro zaljućena tucanom paprikom..

 

Prijatno!

Jao Gazdaaaa, ja ko mahnit, svaki put nađem da čitam tvoje upise na Kulinarstvu pred sam kraj radnog vremena. Evo krče mi creva, hoće da progutaju radni sto. Alal ti vera, pravi si domaćin, a i klinja ti navija za Zvezdu, tako da je sve na mestu 😄

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dakle,  ovo su suva dimljena rebarca i dimljena kobasica (moose+svinjetina) zapečeni u sosu od....e sad, ja ne znam kako se to kaže, ali na mom maternjem je to "kapusna mačanka"...ili ti umak/sos od one tečnosti koja ostaje od kiselog kupusa...pride  su još i pogačice od mlevenih čvaraka.... čvarci su pravljeni onako po JUS-u pošto likovi koji drže prodavnicu sa proizvodima iz Evrope imaju mesaru u sklopu radnje, a k tome su Madjari pa meso obradjuju i dime  baš onako kako mi volemo... nema ništa lepše nego kad se stuče porcija ove lepote, pa onda napolje na čišćenje snijega 😏

spacer.png

spacer.png

Edited by Kolbas
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...