Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

  • 1 month later...

Recept za tart, tj prvo testo brioche.
350g brašna pomešati sa 2-3 kašike šećera i kašičicom soli. Zatim dodati 175ml mlakog mleka i 100g rastopljenog putera i jedno jaje. Sve to mešati jedno 5 min.
Ostaviti da nadođe oko 1h zatim premesiti i ostaviti ponovo oko 40min. Zazim testo razvući prema veličini tepsije. I na testo sipati šljive koje su ranije otkoštene i pomešane sa šećerom i jedno 2 supene kašike ruma, ja sam stavio rum jer nemam ništa drugo.
Peći oko 30-35 min na 200 stepeni

3063b37981c079802ee47a09c33c3dba.jpg

Sent from my MI 8 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Krompir

Postaviti lišće od smokve na vatrostalnu posudu da prekrije lepo dno.
Iseći krompir na kocke i staviti preko lišća, zatim preliti maslinovim uljem posoliti i posuti iseckanim belim lukom
Peći isto dok ne bude gotovo. Na 200 stepeni. Možeš promešati koji put da se lepo ispeče krompir sa svih strana

7a6affa65eb68dc80576fb2b03bb5945.jpg

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Slavisa, to su dzanarike, gdje dzanarike da nadjem sad? 

 

:lol_2:

 

Dok sam trazio da vidim taj tvoj tart, naletim na neki sa suhim sljivama koji izgleda odlicno, pa cu se probat priopremit nekako. Ovaj izgleda onako bas kako bih volio, rustic: http://www.searching4zen.com/recipes/french-prune-tart/

 

Morao bih kupiti tart dish ako cu praviti, a ne znam hocu li stici danas.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Slavisa, to su dzanarike, gdje dzanarike da nadjem sad? 
 
[emoji38]_2:
 
Dok sam trazio da vidim taj tvoj tart, naletim na neki sa suhim sljivama koji izgleda odlicno, pa cu se probat priopremit nekako. Ovaj izgleda onako bas kako bih volio, rustic: http://www.searching4zen.com/recipes/french-prune-tart/
 
Morao bih kupiti tart dish ako cu praviti, a ne znam hocu li stici danas.
Nisu to džanerike. To su rein claude ukusne, mesnate šljive i kad se kuvaju nisu kisele. Džanerike su kisele.
Možeš ti stavit bilo koje šljive. A ne mora to baš biti tart tepsija

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, slavisa said:

Nisu to džanerike. To su rein claude ukusne, mesnate šljive i kad se kuvaju nisu kisele. Džanerike su kisele.
Možeš ti stavit bilo koje šljive. A ne mora to baš biti tart tepsija

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 

 

Naravno da mora biti bas tart tepsija, inace nije tart. 

 

Treba se za ovo pripremiti dan ranije. Meni vise pasuje onaj recept sa linka sa suhim sljivama pa cu mozda uskoro to pokusati. Sjetih se da sam skoro gledao neki kulinarski program na TV sa Rick Stein, koji je negdje u Francuskoj jeo prune tart i tad sam pomislio, uh, ovo izgleda dobro, moracu jednom spremiti. I onda ti postavis ovaj rein claude i ... bice, ovih dana.

Link to comment
Share on other sites

 
Naravno da mora biti bas tart tepsija, inace nije tart. 
 
Treba se za ovo pripremiti dan ranije. Meni vise pasuje onaj recept sa linka sa suhim sljivama pa cu mozda uskoro to pokusati. Sjetih se da sam skoro gledao neki kulinarski program na TV sa Rick Stein, koji je negdje u Francuskoj jeo prune tart i tad sam pomislio, uh, ovo izgleda dobro, moracu jednom spremiti. I onda ti postavis ovaj rein claude i ... bice, ovih dana.
Ako već hoćeš sa suvim šljivama, onda bolje napravi far breton.


Sent from my MI 8 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, slavisa said:

Ako već hoćeš sa suvim šljivama, onda bolje napravi far breton.


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 

 

Hm, nije ni to losa ideja.Skoro je kao neki soufle, vrlo jednostavno. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Fileti od smudja i štuke (bez kostiju) se stave u tepsiju sa folijom sa dosta buttera, maslinovog ulja i iscedjenog limunovog soka...začiniti filete po želji, može se od gore naseckati praziluk, šargarepa ili baciti nekog začinskog bilja...to sve baciti u rernu (može i na BBQ) i cvrčiti sve zajedno 15-20 min... kad se izvadi iz rerne i iz posude ja još preko narendam sir ili pospem parmezan i sve to malo prelijem onim socem  što je ostao u tepsiji. Nije loše ribu jesti uz nekakav prilog tipa pirinač, krompir ili salata. Spremljeno na brzinu pa prezentacija nije baš reprezentativna...btw, ovo se verovatno može primeniti na bilo koju vrstu ribe, naravno, što je riba svežija tim je ukus bolji

spacer.png

spacer.png

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

...

 

Svaka cast ako si majstor da uklonis koscice iz stuke - no ona je poznata po gomili 'Y' kostiju koje su prava mora!

U principu sto je veca - lakse se uklanjaju 'Y' kosti.

 

Samo se besprekorni chefovi usudjuju da ponude stiku posto je uklanjanje kostiju davez, pogotovo ako ze serviraju klasicno, celu. Tada se bari, pa se plocice mesa prevrcu jedna po jedna i vade koscice. 

 

"Brochet a la riga' / Pallaprat.

'Krljust' se obicno napravi od tanusko isecenih krastavaca, pa se sve glazira zeleom da se zalepi.

Mess.

 

 

...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Štuku filetiram drugačije od ovog videa gore, a verovatno sam isfiletirao četvorocifreni broj istih, više koristim nešto ovako

Otpadne malo više mesa, ali ovde je ima u prilično velikom broju tako da ko je malo iskusniji pecaroš taj nema problem da upeca dnevni limit od 5 komada dovoljno velikih da može da se isfiletira...imam otprilike 4-5 načina kako je spreman...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Valjda je ovde prikladnije nego na Baštovanstvu, ovo je viši nivo:

 

Danas, naseckao malo slanine,

 

IMG_20190815_145440.md.jpg

 

pripremio nešto povrća, što direktno iz bašte, što iz frižidera, šta se našlo,


IMG_20190815_145448.md.jpg

 

na proprženu slaninu dodao naseckanu papriku, šargarepu, krompir i beli luk,


IMG_20190815_151206.md.jpg

 

kad se to prodinstalo, presuo u činiju koja može u rernu, dodao, pola šolje pirinča, kašičicu aleve paprike, predhodno je već posoljeno, pobibereno,


IMG_20190815_152243.md.jpg

 

dok se malo krčka, pola čašice dobre šljivovice, iz komšiluka,


IMG_20190815_152950.md.jpg

 

dok se u rerni pirinač skuva, pripremio kolutove paradaiza, bamiju, par grančica peršuna, list bosiljka, pa to poređao u posudu, još malo posolio,


IMG_20190815_153505.md.jpg
IMG_20190815_154645.md.jpg

 

posle desetak minuta, izvadio, prelio sa malo maslinovog ulja,


IMG_20190815_160854.md.jpg

 

sipao u tanjir, narendao parmezana,


IMG_20190815_161155.md.jpg

 

divio se sebi, i svom delu,


IMG_20190815_161424.md.jpg

 

na kraju, dobro došla čaša hladnog, belog.


IMG_20190815_162943.md.jpg

 

Nadam se da sam dobro linkovao slike, ako nisam zalud trud.

 

 

 

 

  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...