Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

On 10/5/2021 at 8:37 PM, Pletilja said:

Od cega se sastoji prilog i kakvog je ukusa preliv? 

Prilog su smokve  susene pecurke i  ja na to gledam kao na dekoraciju a ne prilog. Cesto se u restoranima sluze smokve uz steak , ali meni to ne pase. Preliv  je od vina i ima malo sladji ukus.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DJORDJE said:

Prilog su smokve  susene pecurke i  ja na to gledam kao na dekoraciju a ne prilog. Cesto se u restoranima sluze smokve uz steak , ali meni to ne pase. Preliv  je od vina i ima malo sladji ukus.

Meni bi taj prilog bio sav obrok🤗

Zao m i je sto se nisam bolje upoznala sa pecurkama kao hranljivom namirnicom, dalje od shampinjona nisam otisla. U detinjstvu, brali smo sa dedom vrganje po slavonskim shumama i secam se da smo u slast jeli kada su ih stariji pekli na zaru ili od njih pravili corbice. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Pletilja said:

Meni bi taj prilog bio sav obrok🤗

Zao m i je sto se nisam bolje upoznala sa pecurkama kao hranljivom namirnicom, dalje od shampinjona nisam otisla. U detinjstvu, brali smo sa dedom vrganje po slavonskim shumama i secam se da smo u slast jeli kada su ih stariji pekli na zaru ili od njih pravili corbice. 

Ljetos smo ja i žena ubrali oko 5 kg lisičarki na Durmitoru.

Branje je vrlo zabavno - čišćenje(pranje) nije 🙂

 

U male kesice od cca 200g pa u zamrzivač. 

Vrlo ukusno, čak i u najjednostavnijim varijantama kao recimo sa pireom i malo maslaca...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Budha said:

Ljetos smo ja i žena ubrali oko 5 kg lisičarki na Durmitoru.

 

Vrlo ukusno, čak i u najjednostavnijim varijantama kao recimo sa pireom i malo maslaca...


Aj, Pfifferlinge, baš popularne u Nemačkoj kuhinji (ako to uopšte može da se nazove kuhinjom), ja ih baš volim, baš tako što kažeš u najjednostavnijim varijantama.

 

A volim i bukovače, grilovane, baš lep ukus, kao meso.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Budha said:

Ljetos smo ja i žena ubrali oko 5 kg lisičarki na Durmitoru.

Branje je vrlo zabavno - čišćenje(pranje) nije 🙂

 

U male kesice od cca 200g pa u zamrzivač. 

Vrlo ukusno, čak i u najjednostavnijim varijantama kao recimo sa pireom i malo maslaca...

Izvadim nozice (ne perem shampinjone) u svaku stavim mrvicu butera, mrvicu secjanog belog luka i puuuno pesuna pa na gril.....

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 10/7/2021 at 8:37 PM, Eddard said:


Aj, Pfifferlinge, baš popularne u Nemačkoj kuhinji (ako to uopšte može da se nazove kuhinjom), ja ih baš volim, baš tako što kažeš u najjednostavnijim varijantama.

 

A volim i bukovače, grilovane, baš lep ukus, kao meso.

Procitah tek sad ovaj tvoj post. Ne razumijem zasto pises sa omalovazavanjem o Njemackoj kuhinji. Navedi neki primjer o toj "losoj" kuhinji.🤨

Link to comment
Share on other sites

Nenadano stize od 2 ja`njeta dzigerice, srca i pluca + maramice od oba. :s_w:

Obzirom da pluca ne preferiram nesto u spremanju, a moji se mrste na pojam iznutrica (a dave se od crevaca, skembica i ostalog  u saftu):

- Pluca idu vermom psicu Iliji za hranu u naredna 3-4  dana - blagosiljace me dugo

- Dzigerice i pluca su isecene na trakice i potopljene u mleko da prenoce i sutra idu na puter u saft uz krompir pire - blagosiljace me ukucani kad probaju.

- Maramice ostavljene u zamrzivac za sledeci rolat sa mesom - nece se baciti.

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Nenadano stize od 2 ja`njeta dzigerice, srca i pluca + maramice od oba. :s_w:

Obzirom da pluca ne preferiram nesto u spremanju, a moji se mrste na pojam iznutrica (a dave se od crevaca, skembica i ostalog  u saftu):

- Pluca idu vermom psicu Iliji za hranu u naredna 3-4  dana - blagosiljace me dugo

- Dzigerice i pluca su isecene na trakice i potopljene u mleko da prenoce i sutra idu na puter u saft uz krompir pire - blagosiljace me ukucani kad probaju.

- Maramice ostavljene u zamrzivac za sledeci rolat sa mesom - nece se baciti.

:s_d:

Da li si nekad cuo za jagnjece sarmice?

Link to comment
Share on other sites

@koca popovic Lako je tebi smejati se u Norveskoj, ali ja ovde moram ovim urbanizovanim Sumadincima i inima da objasnjavam prednosti crevaca na zaru, govedjeg jezika u sosu od rena, sprze, skembica u saftu, janjeta u blatu i ostalih tradicionalnih jela ovih prostora.

Jedva pretekoh - ali polako menjam misljenje okoline i sticem pristalice. :s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

@koca popovic Lako je tebi smejati se u Norveskoj, ali ja ovde moram ovim urbanizovanim Sumadincima i inima da objasnjavam prednosti crevaca na zaru, govedjeg jezika u sosu od rena, sprze, skembica u saftu, janjeta u blatu i ostalih tradicionalnih jela ovih prostora.

Jedva pretekoh - ali polako menjam misljenje okoline i sticem pristalice. :s_d:

Moja prednost sto zivim ovdje je ta da ne mogu da jedem sve to sto si nabrojao. Kad dodjem dole onda pojedem nesto od toga sto si nabrojao. Sad ces sigurno pitati kakva mi je to prednost. Pa prednost je da ne mogu jesti cesto to sto si nabrojao. Zdravlje ne dozvoljava, na zalost. Poneki put je ok. 

Link to comment
Share on other sites

LM, ostadoh duzan za onu dzigericu u saftu, pa da se iskupim:

Nakon sto je odstojala u mleku onako lepo isecena na trakice 24h, proprzih je na maslacu cisto da dobije koricu spolja, a zatim u tom istom maslacu proprzih vecu glavicu crnog luka isecenog na listice uz dodatak par cenova bele mu sabrace i okitih ga ruzmarinom ka` djevera na svadbi.

Kad se luk opustio dodadoh mu Vranac,  da povrati dusu, i pustih ga da se u toplom okruzenju druzi sa paradajzom, alevom paprikom, lovorom, biberom i ostalim drugarima.

Za to vreme krompir i sargarepa sklopise zajednicu u drugom loncu i nastavise dalje kao pire.

Dodje drustvo na casicu razgovora, pristavismo to ispred sebe i dotukosmo na zadovoljstvo sviju.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

LM, ostadoh duzan za onu dzigericu u saftu, pa da se iskupim:

Nakon sto je odstojala u mleku onako lepo isecena na trakice 24h, proprzih je na maslacu cisto da dobije koricu spolja, a zatim u tom istom maslacu proprzih vecu glavicu crnog luka isecenog na listice uz dodatak par cenova bele mu sabrace i okitih ga ruzmarinom ka` djevera na svadbi.

Kad se luk opustio dodadoh mu Vranac,  da povrati dusu, i pustih ga da se u toplom okruzenju druzi sa paradajzom, alevom paprikom, lovorom, biberom i ostalim drugarima.

Za to vreme krompir i sargarepa sklopise zajednicu u drugom loncu i nastavise dalje kao pire.

Dodje drustvo na casicu razgovora, pristavismo to ispred sebe i dotukosmo na zadovoljstvo sviju.

 

Malo pitanje. Da li je bila dzigerica sa ili bez pluca?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, koca popovic said:

Malo pitanje. Da li je bila dzigerica sa ili bez pluca?

Za pluca skuvana posebno sa pirincem mi psic Ilija drzi strazu ispred kreveta moga i rezi na sve ostale.

Dzigerica i srce  su se kiselili u mleku i kuvali u vinu i sosu.

Hemoglobin svima k`o u pubertetu - spremam se za  buduce kumcice. :default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2021 at 11:36 AM, Kronostime said:

Za pluca skuvana posebno sa pirincem mi psic Ilija drzi strazu ispred kreveta moga i rezi na sve ostale.

Dzigerica i srce  su se kiselili u mleku i kuvali u vinu i sosu.

Hemoglobin svima k`o u pubertetu - spremam se za  buduce kumcice. :default_coffee:

Ne razumijem zasto bacas pluca ( ili bijelu dzigericu ). Isto tako mnogo volim i kuvan grkljan. Mnogo dobra ona hrskavica.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nisam imao obaveza sinoć posle posla, a prijelo mi se nešto pogačasto te prionem na posao i eto ispade dosta dobro za prvi put. Unutra je kremasti sirni namaz, pršut i harvati. Ovo je ono testo što se mesi sas jogurt, toplo mleko i kvasac 

spacer.png

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

spacer.pngEvo stižu scones i maple tart.

spacer.png
 

Spoiler

 

Recepti 

 

Scones: https://www.epicurious.com/recipes/food/views/cranberry-orange-scones-15682

 

Sastojci za Tart https://food52.com/recipes/19767-maple-cream-tart

1 1/4 šolje višenamenskog brašna

1/2 kašičice soli 8 kašika hladnog neslanog putera, isečenog na male kockice

3 do 4 kašike ledene vode

Punjenje od javorovog krema

1 šolja upakovanog svetlo braon šećera

1/4 šolje javorovog sirupa (poželjno stepen B)

1 1/4 šolje guste pavlake

1/4 šolje višenamenskog brašna

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Snijeg pade

na behar na voce

 

LM, zaladnelo nesto, a i natepaja belca, pa je red da se prave:

 

PIHTIJE

 

Potrebno:

4 dimljene svinjske nogice

2 kom. svinjskih suvih kostiju sa mesom

beli luk

so

biber

Priprema:

Očišćene noge i suve kosti oprati i staviti u veći lonac. Naliti hladnom vodom da ogrezne i kuvati na umerenoj vatri dok meso ne počne da se odvaja od kostiju (5-6 h). Povremeno dolivati vodu i skidati masnoću da bi pihtije ostale bistre. Pred kraj kuvanja posoliti i pobiberiti.

Kad je sve kuvano, procediti tečnost, a meso očistiti od kostiju i usitniti. Beli luk iseckati. Sve vratiti u šerpu da kratko provri, a onda kutlačom razlivati u kalupe. Ostaviti na hladnom mestu da se stegnu. Po želji, po vrhu posuti tucanom ljutom crvenom paprikom.

 

Nf_k9kpTURBXy9kOGQxOTM3MDRhNWVkZjYwZGY3O

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Turska pizza za juniora i burek sa sirom  za mene.

 

 

spacer.png

 

spacer.png

 

@Kronostime

Da li si pokusao da pravis pihtije za zelatinom? Ja skuvam supu od recimo plecke , ostavim da se ohladi i pokupim svu masnocu. Onda je procedim i dodam zelatin iz kesice. Zelatin bude skoro providan, a ukus kao i od nogica, samo sa mnogo manje masnoce. Jbg, pokusavam da doguram do peMzije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DJORDJE

Sa gustinom pravim samo pihtije od ribe - posne.:s_d:

 

Quote

Pihtije od ribe

 

Sastojci

3 kg ribe (srednje veličine karaš, tolstolobik, smuđ, šaran... )

veza zeleni

biber

lovorov list

300 g belog luka

začin po želji

 

Priprema

Očišćenu ribu i zelen staviti u lonac, naliti vodom da ogrezne i kuvati 3 do 4 sata. Zatim procediti čorbu, a posebno otrebiti meso od kostiju ribe. Uzeti posudu u koju će se izlivati pihtije i ređati po dnu malo barene šargarepe, seckanog belog luka i očišćenog ribljeg mesa, pa prelivati čorbom u kojoj se riba kuvala, a koja je prethodno začinjena i posoljena. Ostaviti da se prohladi, a ako se izliva u manje modle može se pred služenje izvrnuti na tacnu i tako dobiti lepo i ukusno jelo. Ako se pihtije ne stežu može im se dodati i malo gustina (skrob).

 

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...