Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

10 minutes ago, Klotzen said:

Kakva su vam iskustva sa onim roštilj tiganjem ? Isto pitanje za ovu fritezu na vazduh ko ima. To su dve stvari koje planiramo za kuhinju ali nismo sigurni da li su nam potrebni.

LM: Gril tiganj je odlicna stvar i tu se isplati uloziti u gusani sa sto visim resetkama. Imam ih 2: jedan 26x36 cm i drugi 24x24 cm.

spacer.pngspacer.png

 

 

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ControlFreak said:

Niko ni da pomene dezert?! 

 

Slaviša, moraćeš da se potrudiš. Željno iščekujem slike u ponedeljak.


 

 

 

 

Jedan od ponudjenih recepata, galeta sa jabukama....obicno je podloga od poslasticarskog krema i badema, morala sam da isprobam ovaj nacin, umesto burbona - vermut. jKorisceno lisnato testo je malo deblje razvuceno jer sam imala samo 1 jabuku....nije izgovor, vise objasnjenje. Galete su fino resenje za samce, jednostavna izrada a brzo, fino i ukusno. 

vGRz6q6.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec kod grilla i stejka. Ne znam da li je neko jeo u restoranu L'entracote u Zenevi ili Parizu. Tamo se samo sluzi taj stejk (na francuskom l'entracote) uz pomfrit. Imaju specijalan sos uz koji se sluzi. To je stvarno nesto neverovatno ukusno. Da bi ljudi jeli u tom restoranu , od guzve stoje u dugackom redu da bi jeli unutra.

Naravno kao desert preporucujem profiteroles u toploj cokoladi.


Sent from my IN2013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Neki savet gde je dobar sea food shop u Beogradu? Ili negde blize: Kragujevac, Jagodina, Paracin, Pozarevac? 

Takodje neki Asian food shop gde se mogu kupiti zacini i ostale ingredients za tu vrstu jelovnika? 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Neki savet gde je dobar sea food shop u Beogradu? Ili negde blize: Kragujevac, Jagodina, Paracin, Pozarevac? 
Takodje neki Asian food shop gde se mogu kupiti zacini i ostale ingredients za tu vrstu jelovnika? 
Ne ideš u Utah da naručiš morske specijalitete. Srbija samo pečenje i rečna riba.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Neki savet gde je dobar sea food shop u Beogradu? Ili negde blize: Kragujevac, Jagodina, Paracin, Pozarevac? 

Takodje neki Asian food shop gde se mogu kupiti zacini i ostale ingredients za tu vrstu jelovnika? 

Napusti topik - ovde se dele recepti za hranu i iskustva oko kuhinjskih pomagala.:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Ne ideš u Utah da naručiš morske specijalitete. Srbija samo pečenje i rečna riba.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Slazem se, ali trebalo bi da imaju bar one zamrznute skampe ?!

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Googlala sam zardelije jer to prvi put cujem i nista - da l su kajsije ili shljive, meni vise lici na ovo drugo.

https://www.opsteobrazovanje.in.rs/sta-znaci/zerdelija/

Ako moze opis pomenute zlatne corbice...? 

 

1 hour ago, Div said:

Ja nađoh da su zerdelije dženerike. Nisam ranije čuo taj naziv, a čuo sam 5-6 sinonima za dženeriku.

 

Zardelije su Kajsije na Bunjevackom. :)

 

Zlatna corbica :

U jedan veliki lonac stavis kokosije noge, glavu, vrat, ledja, npr kost od belog mesa ( kad se skine meso, ali ne skines bas svo meso, vec da malo i ostane :) ), , pa kokosije srce, dzigerica, dodas jednu govedju kost. Od povrca, sargarepa, persun ( koren), luk, beli luk, celer, so i biber i onda naspes pun taj lonac vode. Stavis na sporet , prvo da provri, onda smanjis na laganu vatru tek da onako baci po koji kljuc i tako kuvas jedno 3-4 sata. U pocetku ce se stvoriti pena zbog mesa, tu penu skines kasikom. Pred kraj dodas list persuna onako ucitavo. Znaci, pristavis da se kuva oko 8 i kuvas do pocetka rucka do oko 12h. Kad je gotovo, onda odcedis to kuvano meso i povrce, i malo ga onako od gore posolis. Od ostatka corbice odvojis jedan deo u drugu posudu koju stavis na sporet da provri i u to ukuvas domace tanke rezance, ili "krpice" na kocke sitno seckano testo ( u tanjiru na slici su krpice, sargarepa i pileca dzigerica) . Posle ta rezanca ili krpice uspes u onu posudu nazad ili u posudu za sluzenje supe, po potrebi dosuti jos ciste corbice ( na Bunjevackom corba/ica je isto sto i supa ) 

 

thumbnail-IMG-20200726-122948.jpg

Izvinjavam se, ja postavio fotografije danasnjeg rucka na interreg temu

 

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Pletilja said:

Hvala, lici na banaCku, osim sto mi rezance, flekice, knedlice ne kuvamo obaska nego u procedjenoj supi. Vasa varijanta je racionalnija.

 

 

 

 

 

Pa i mi kuvamo u procedjenoj supi , samo sto mi kad kuvamo supu (nedeljom ), to bude puno, npr 6litara, pa nije bas jednostavno kuvati u toliko supe. Jer npr, od tih 10L za nedeljni rucak se pojede ako je 6 osoba, oko 2L, ( ukuvas rezanca,.. za tih 2 L ) ostalu supu mozes rasporedit u manje posude, pa jednu ili dve posude stavis u frizider, za sutra/prekosutra a ostalo u zamrzivac . Kad se podgreje sledeci dan bude jos ukusnija a i iz zamrzivaca je ukusna isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

Ja nađoh da su zerdelije dženerike. Nisam ranije čuo taj naziv, a čuo sam 5-6 sinonima za dženeriku.

 

u Srijemu zerdelije i jesu dzenerike. u Osijeku se zovu ringlovi, po njima sam kao klinac znao da skolska godina uskoro zavrsava. btw. dzenerika mi ima dobar sound, nekako... ameridzki :classic_biggrin::lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Napusti topik - ovde se dele recepti za hranu i iskustva oko kuhinjskih pomagala.[emoji38]_2:
Skuvaj nešto kontinentalno primorski.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Slazem se, ali trebalo bi da imaju bar one zamrznute skampe ?!
Bane sve je otišlo u piškopeju. Zabranili su lov na kečige, ostaju ti samo som i šaran. Batali škampe.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@DJ_Vasa da odgovorim ovde na onaj tvoj post za sevet o przenju mesa na luku.

Hvala za savet.

 

Mi ovde skoro uvek kad pecemo rostilj. U jednu veliku posudu nasecemo crni luk, moze i paprika. I onda u tu posudu stavljamo svako skinuto parce mesa sa rostilja, poklopimo da se ne hladi i protresemo ( onako gore dole da se pomesaju meso i povrce ) .

 

A ima i jos jedan nacin.

Uzmes onu tepsiju koja (slika u prilogu)

I u nju naseckas luk, papriku, moze sampinjone, ... I nju stavis na stranu pored rostilja, gde nije jak zar. I kako ubacis koje gotovo meso , isto poklopis , uhvatis dobro za rucke zajedno od poklopca i tepsije i brzo prevrnes da poklopac bude tepsija. Stavis nazad na resetku rostilja. Onda kad bude gotov drugi deo mesa , stavis u tepsiju pa ponovo prevrnes, i tako dok se sve meso ne ispece.

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

fe93a0966a984e6b7db10f6ca59ecad4.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

@DJ_Vasa da odgovorim ovde na onaj tvoj post za sevet o przenju mesa na luku.

Hvala za savet.

 

Mi ovde skoro uvek kad pecemo rostilj. U jednu veliku posudu nasecemo crni luk, moze i paprika. I onda u tu posudu stavljamo svako skinuto parce mesa sa rostilja, poklopimo da se ne hladi i protresemo ( onako gore dole da se pomesaju meso i povrce ) .

 

A ima i jos jedan nacin.

Uzmes onu tepsiju koja (slika u prilogu)...

I

...

 

Dobra ideja, hvala i tebi.

 

Sad si me podsetio da lokalna mesara kod mene ima nešto slično i zanimljivo: u pitanju je ražnjić na koji nanižu npr. komad onog običnog mesa za ražnjiže, zatim režanj paprike, onda parče kobasice, pa onda neki komad povrća, za njim ćevapčić, onda opet paprika i slično. Zaboravio sam kako se zove taj njihov ražnjić, ali moram priznati da je za pohvalu.

 

Ako već voliš šampinjone, predlažem da i njih baciš direktno na roštilj, obavezno prelivanje pivom, a lično volim da dodam i malo bibera.

 

Kako je krenulo, mi ćemo se svi ugojiti uz ovu temu 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Dobra ideja, hvala i tebi.

 

Sad si me podsetio da lokalna mesara kod mene ima nešto slično i zanimljivo: u pitanju je ražnjić na koji nanižu npr. komad onog običnog mesa za ražnjiže, zatim režanj paprike, onda parče kobasice, pa onda neki komad povrća, za njim ćevapčić, onda opet paprika i slično. Zaboravio sam kako se zove taj njihov ražnjić, ali moram priznati da je za pohvalu.

 

Ako već voliš šampinjone, predlažem da i njih baciš direktno na roštilj, obavezno prelivanje pivom, a lično volim da dodam i malo bibera.

 

Kako je krenulo, mi ćemo se svi ugojiti uz ovu temu 😄

Ne znam kako se zove taj raznjic, ali deluje zanimljivo.

 

LOL, ne treba preterivati :)

jednom mesecno nije problem 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...