Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

19 minutes ago, Pletilja said:

Ima i biljnih zelatina....Agar agar, dobija se iz nekih algi, koristim ga i super je...

Samo da razumem, da li je ovo objasnjenje, da meso ne treba koristiti, ili da se nesto moze kompenzirati biljkama? Ne zelim da shvatim ovo kao propagiranje samo biljne ishrane. Jasno je da se mnogi hranljivi sastojci ne mogu zameniti samo biljkama.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Samo da razumem, da li je ovo objasnjenje, da meso ne treba koristiti, ili da se nesto moze kompenzirati biljkama? Ne zelim da shvatim ovo kao propagiranje samo biljne ishrane. Jasno je da se mnogi hranljivi sastojci ne mogu zameniti samo biljkama.

Stvarno bi bilo licemerno i ruzno posle svih cvaraka koje sam potamanila tokom zivota. Sve je bilo kako treba dok, jednom, nisam cula glas svinje koju vode na klanje i tu se nesto prelomilo. Posle mi se dopalo kako se osecam kad nedeljama ne konzumiram ikakvo meso, osecam se lakse, dah mi je prijatniji, znoj drugaciji, probava urednija. To je moje iskustvo i sa te pozicije samo komentarisem. Naravno, tu je i ogromno postavanje i ljubav  prema zivotinjskom i biljnom svetu dodala po nesto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Pletilja said:

Stvarno bi bilo licemerno i ruzno posle svih cvaraka koje sam potamanila tokom zivota. Sve je bilo kako treba dok, jednom, nisam cula glas svinje koju vode na klanje i tu se nesto prelomilo. Posle mi se dopalo kako se osecam kad nedeljama ne konzumiram ikakvo meso, osecam se lakse, dah mi je prijatniji, znoj drugaciji, probava urednija. To je moje iskustvo i sa te pozicije samo komentarisem. Naravno, tu je i ogromno postavanje i ljubav  prema zivotinjskom i biljnom svetu dodala po nesto. 

Ima li sta bolje nego kad zamirise vruc hleb, a tu je i domaci kajmak dok se siri miris

 

c3Xp61f.gif

 

ili kad se popne na Vrsacku kulu, pogled bludi po Banatu do Panceva, a ponelo se peceno pilence i domaci rizling.

 

Jednom se zivi.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Ima li sta bolje nego kad zamirise vruc hleb, a tu je i domaci kajmak dok se siri miris

 

c3Xp61f.gif

 

ili kad se popne na Vrsacku kulu, pogled bludi po Banatu do Panceva, a ponelo se peceno pilence i domaci rizling.

 

Jednom se zivi.

 

 

Bas zato sto se jednom zivi, nista od toga sto spominjes nije u mojoj redovnoj dijeti. Meni je veliki problem kad dodjem tamo u posetu naci restoran koji nema mesa na jelovniku. Opsednuti ste sa mesom. Imate toliko lepog povrca od kojih se mogu napraviti tako dobri izbori salata, ali masta zakazala.  Ja pravim bolje salate kao amater 🙂.

 

ili se ti samo inatis s pletiljom i postavljas namerno ove slicice? Ja kad vidim ovo, odmah pomislim srcani udar.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pletilja said:

Stvarno bi bilo licemerno i ruzno posle svih cvaraka koje sam potamanila tokom zivota. Sve je bilo kako treba dok, jednom, nisam cula glas svinje koju vode na klanje i tu se nesto prelomilo. Posle mi se dopalo kako se osecam kad nedeljama ne konzumiram ikakvo meso, osecam se lakse, dah mi je prijatniji, znoj drugaciji, probava urednija. To je moje iskustvo i sa te pozicije samo komentarisem. Naravno, tu je i ogromno postavanje i ljubav  prema zivotinjskom i biljnom svetu dodala po nesto. 

Izvinjavam se posto sam pogresno razumeo. Ovo je za mene veci razlog od svih lekarskih dijeta i filozofija da covek moze da zivi na biljkama.

Meni je uvek najvazniji i najjaci razlog bilo:"Zato sto je meni tako lepo, ili se tako osecam."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, mrd said:

Samo da razumem, da li je ovo objasnjenje, da meso ne treba koristiti, ili da se nesto moze kompenzirati biljkama? Ne zelim da shvatim ovo kao propagiranje samo biljne ishrane. Jasno je da se mnogi hranljivi sastojci ne mogu zameniti samo biljkama.

 

Najbolji zelatin je iz svinjskih papaka :)

npr kuvas gulas i ubacis jedan papak, isecen na 4

 

Treba da napravim rucak za nedelju. tema je wiskey , znaci da jelo mora da sadrzi wiskey, da li je marinada, ili sos, ili bilo sta sa wiskey. Sta mi preporucujete?

Link to comment
Share on other sites

 
Najbolji zelatin je iz svinjskih papaka :)
npr kuvas gulas i ubacis jedan papak, isecen na 4
 
Treba da napravim rucak za nedelju. tema je wiskey , znaci da jelo mora da sadrzi wiskey, da li je marinada, ili sos, ili bilo sta sa wiskey. Sta mi preporucujete?
Ja sam ti loš za savete, što moja gazdarica uvek napominje, kod mene je sve od prilike i kako se ja osećam. Zvekni teleće scalopine izlupaj ih čisto da ih omekšaš. Beli lukac biber i scotch. Možeš da ih uvaljaš, u brašno i propržiš da dobiju koricu. Iseckaj pola glavice crnog luka, izdinstaj ga i ubaci propržene šnicle, napi ih whiskey-em, dodaj soli po okusu, dodaj scotch, malo u sebe, malo u šnicel. Probaj dok kuvaš. Može i malo peršuna. Kao prilog, obari 500g šargarepe u jako malo vode, kuvaj ne duže od 20min da voda ispari. Dodaj malčice mleka i kuvaj na blagoj vatri ne duže od 5 min.
Onda me zovi da sve to pojedemo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Najbolji zelatin je iz svinjskih papaka 🙂

npr kuvas gulas i ubacis jedan papak, isecen na 4

 

Treba da napravim rucak za nedelju. tema je wiskey , znaci da jelo mora da sadrzi wiskey, da li je marinada, ili sos, ili bilo sta sa wiskey. Sta mi preporucujete?

Šnicle u sosu od viskija

Sastojci:

- pola šolje viskija po izboru (oko 100 ml)

- supena kašika braon šećera

- malo soli i bibera

- dve supene kašike maslinovog ulja

- četiri čena belog luka, isitnjenog

- dve šnicle, meso po izboru (file minjon ili biftek odlično idu, ali može bilo koje crveno meso u komadu)

- pola kilograma povrća za grilovanje (paradajz, paprika, šargarepa, luk)

- svež vlašac

- supena kašika sirćeta

Najpre, napravite marinadu za meso. Pomešajte viski, šećer, so i biber dok se sve ne sjedini. Dodajte mrvljeni beli luk i ulje. To sve dobro izmešajte i ubacite meso unutra. Ostavite neko vreme da meso upije marinadu, idealno bi bilo preko noći. Ako nemate vremena, možete i pola sata pre pečenja.

Ugrejte gril tiganj, a povrće stavite u vodu koju ste dobro posolili (da bude kao morska voda), i kuvajte. Dovoljno je 10-15 minuta, tek da omekne i upije slanu vodu.

Meso ocedite iz sosa i stavite da se peče. Dovoljno je oko 5 minuta sa obe strane, zavisno koliko volite da bude pečeno. Sos koji je ostao stavite na vatru da se ugreje. Mešajte dok se topi šećer, i dodajte sirće. Sve to mešajte dok se ne napravi gust sos. Ostavite sa strane.

Povrće ocedite i bacite malo na gril tiganj. Kada sve bude izgrilovano, poslužite sa prelivom od viskija.

Prijatno!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mrd said:

Izvinjavam se posto sam pogresno razumeo. Ovo je za mene veci razlog od svih lekarskih dijeta i filozofija da covek moze da zivi na biljkama.

Meni je uvek najvazniji i najjaci razlog bilo:"Zato sto je meni tako lepo, ili se tako osecam."

Nema potrebe da se izvinjavate, pricamo i razmenjujemo iskustva...

Paradoks je da sam tek nakon sto sam prestala da spremam meso (deca otisla, kuvam samo za sebe) shvatila da ja, zapravo, volim - masno! Uzivam u biljnim uljima i jedva se suzdrzavam da ne preterujem u tome. Nema ukusnije salate od paradajza prelivenog bucinim uljem! Kasa od ovsa i jabuka sa kasicicom kokosovog ulja i meda i malo lesnika je - fantazija! Rezanci od pirincanog brasna sa uljem od avokada, mrvicom belog luka i persuna i salatom od rukole, motovilca, bebi shpanata i seckanih oraha - gozba! A tek ulje od oraha.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uglavnom trosim ono sto mi se u to doba trazi - preko leta je to najvise povrce, voce,  riba i uposte lagana ishrana. Preko zime - mesiste i teza kuvana jela uz obaveznu tursiju.

Ovi moji su samo za sabljarke, ahi, mahi idr. Ja volim sve iz mora, ie reka uglavnom kečiga, pastrmka. Čujem da je podunavlje zabranilo lov na kečigu.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Ovi moji su samo sabljarke, ahi, mahi idr. Ja volim sve iz mora, ie reka uglavnom kečiga, pastrmka. Čujem da je podunavlje zabranilo lov na kečigu.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Zabranilo zato sto su kreteni krenuli sa izlovljavanjem cim se malo oporavila.

Link to comment
Share on other sites

@mrd[mention=118] Kronostime[/mention] hvala obojici.

Oba recepta mi se cine ukusnim.

U ovom tvom receptu Kronose, meso je iz jednog komada? Pece se celo i onda pre jela sece i prelije sosem?

 

Ima da ga na whiskey-isem [emoji1]

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

@mrd[mention=118] Kronostime[/mention] hvala obojici.

Oba recepta mi se cine ukusnim.

U ovom tvom receptu Kronose, meso je iz jednog komada? Pece se celo i onda pre jela sece i prelije sosem?

 

Ima da ga na whiskey-isem emoji1.png

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

 

spacer.png

 

Sos ide uz prilog od grilovanog povrca i domaci lebac koji ces umesiti uz to.

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kronostime said:

Uglavnom trosim ono sto mi se u to doba trazi - preko leta je to najvise povrce, voce,  riba i uposte lagana ishrana. Preko zime - mesiste i teza kuvana jela uz obaveznu tursiju.

 

Odlično. U leto ćemo se družiti, a zimi ću te izbegavati 😀.

Evo ti ideje za letnje jelo (iz mog omiljenog restorana zdrave ishrane). 

Volim što može da se kopira i kod kuće i da se promene sastojci po želji.  

 

J4tewlL.jpg

 

Brzo ozdravljenje želim gospodji.

 

P.S. porcija je dovoljna za dvoje ili troje, tako je to ovde, šta da radimo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pitanje mesojedenja, samim tim i ubijanja životinja radi konzumacije jeste, izmedju ostalog etičko pitanje...ali ako ćemo u sitna crevca šta ćemo sa ubijanjem komaraca, bubašvaba, miševa, pacova... sudbina je htela da prilikom svinjokolja i lišavanja života životinja zbog konzumacije budem uvek "mali od palube", tako da sam uvek bio onaj koji dodaje alat ili krpu glavnom majstoru prilikom finalnog čina i nikad nisam lično bio taj koji ubija životinju, (sa izuzetkom ribe, jer tu radim sve) ali sam od malena bio fully involved u sve procese posle toga... eto da se pohvalim, bio sam pravi umetnik za čvarke, jerbo sam ispekao zanat na baš mnogo kazana...tako je to onda bilo, valjala se pregurati vojvodjanska zima, a i život je bio takav da se ne meru istovarati džakovi kukuruza ili brašna ili okopava kukuruz, a da se živi od isključivo biljne hrane (ili je bar to nama bilo nepoznato)... uglavnom, gledam da poštujem svačiji izbor, imam u familiji i kod prijatelja i vegetarijance i vegane... volim da jedem raznovrsno, pa i da probam neku egzotičnu biljku jal životinjku...ne mislim da je ubijanje samo po sebi dobro, ali taki je život...da bi Inuit preživeo mora da ubije i pojede tuljana jer biljaka jednostavno nema...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Slažem se, Kolbas oko poštovanja svačijeg izbora. Nisam vegan ni vegetarian, više flexitarian. Trenutno najviše naručujem hranu iz korejanskih, japanskih, tajlandskih i indijskih restorana uz standardnu mediteransku. I ja volim da probam drugačije biljke. Razumem i ovo oko zime i teškog rada, ali moj posao je sedeti ispred kompjutera, pa ne znam koliko sati sedenja je potrebno da se istroše te kalorije 😃? Ona cvrčeća slanina mene odbija, ja je sklanjam ako je slučajno dodaju u naručeno jelo, no ni to ne znači da je ne bih ponekad pojela (ponekad bi bilo 2 put godišnje). Slanina je jako popularna ovde, do te mere da postoje restorani kojima je to obavezni sastojak u svakom jelu na meniju uključujući i dezert. Ako Kronos ikad naidje u ove krajeve, vodiću ga u https://oinkcafe.com/. Pretpostavljam da se tamo servira i kafa sa slaninom 😏

Link to comment
Share on other sites

To što ovde prodaju po prodavnicama pod imenom Bacon je uvreda za ono što ja smatram za homemade Slaninu...sad, kad nema druge, pojede se i ova, da ne pominjem ukus paradajza, paprike itd. No, ja ne volim da budem onaj tip koji samo kuka kako ovde 'ič ne valja pa gledam da se prilagodim i nadjem neku meru izmedju želja i mogućnosti...i da, slažem se da životni stil uslovljava način ishrane...i moj je posao uglavnom statičan, ali zahteva da se bude u relativno dobroj formi, pa balansiram koliko mogu... lično mi je najvažnije da u porodici jedemo hranu spremljenu kod kuće, te tako pokrivamo 85% ishrane, a ode se ponekad i do restorana svakako...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kolbas said:

To što ovde prodaju po prodavnicama pod imenom Bacon je uvreda za ono što ja smatram za homemade Slaninu...sad, kad nema druge, pojede se i ova, da ne pominjem ukus paradajza, paprike itd. No, ja ne volim da budem onaj tip koji samo kuka kako ovde 'ič ne valja pa gledam da se prilagodim i nadjem neku meru izmedju želja i mogućnosti...i da, slažem se da životni stil uslovljava način ishrane...i moj je posao uglavnom statičan, ali zahteva da se bude u relativno dobroj formi, pa balansiram koliko mogu... lično mi je najvažnije da u porodici jedemo hranu spremljenu kod kuće, te tako pokrivamo 85% ishrane, a ode se ponekad i do restorana svakako...

Ja sam dugo putovao 60 milja do nemca kasapina, njegove virsle, teletina, slanina, pastete su poslastica. Pre par meseci italian otvorio kasapnicu 2 milje od moje kuce, moz's zamisliti radost koja mi ispunila burag. 🙂

Nema slanine do prave slanine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Razumem taj zov prirode...i mi ponekad potegnemo 150 km zarad dimljenih rebara, suvog vrata, kobasica...samo ovaj naš je neki Madjar/Rumun i ima mesaru u sklopu radnje... valjda jedino mesto gde se mogu uzeti čvarci u ovom delu sveta😙...samo skup je k'o da prodaje swarovski kristale

Edited by Kolbas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...