Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

5 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa ne znam, da li ima veze ili nema kako ih ubijes. Ali sam cuo od mesara, da npr ako se svinja jako dere, skvici, da je bolje ostaviti za neki drugi put nego je tako zaklati.

Dok npr kod jarica kazu da treba da se dere jer onda ne znam sta se desi, i tako.

isto kao i kod onih jastoga kad ih ubace u vrelu vodu zive.

uhhhh kako je to sve okrutno

Jastozi se kuhaju živi zbog bakterije koja mutira čim jastog ugine. 

Kod svinja se radi o stresu koji na više načina utječe na (ne)kvalitetu mesa.

Za jarice prvi put čujem.

 

Ja jedem i uživam u mesu ali nema teorije da bi sudjelovao u nekim mučenjima samo da bi nešto bilo ukusnije.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Bushman said:

Jastozi se kuhaju živi zbog bakterije koja mutira čim jastog ugine. 

Kod svinja se radi o stresu koji na više načina utječe na (ne)kvalitetu mesa.

Za jarice prvi put čujem.

 

Ja jedem i uživam u mesu ali nema teorije da bi sudjelovao u nekim mučenjima samo da bi nešto bilo ukusnije.

 

 

Naravno da ne bih ni ja sudelovao u tome. Dok su ukusni za trpezom koga briga kako su muceni pre toga 😂

 

ohh boze, sirote te zivotinje.

 

juce sedim napolju pijem kafu i iz shupe izleti mali ptic, jos ne zna pravo da leti i kako je onako od gore izleteo u sletanju samo doleti svraka i pokupi ga. Siroti roditelji oblecu oko svrake, ali nista, ptic je zavrsio svoj prvi let.

 

Link to comment
Share on other sites

Kao neko ko na duši ima sijaset svinja i prasića mogu vam reći da je to vešanje isto kao i tradicionalno klanje. Smrt nije trenutna i životinja se muči par minuta. Čak i kod onag "pištolja" ne nastupa trenutna smrt ali je definitivno brža od klanja i nema mnogo ritanja. Mnogi ljudi se gade ubijanja, ja imam jednog brata od tetke koji je padao u nesvest prilikom klanja ali kad prođe sam čin klanja bez problema učestvuje u tranžiranju i komadanju. Neki ne mogu da izađu ni sutradan ako se recimo krv iz dvorišta ne pomete.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Lol

Ja imam dve price. Klanje svinje je bilo.

 

Ujak hoce da zakolje svinju, malo je popio, pa kako je zabio noz u vrat, svinja se trgne i on padne. Ujna skoci i povice na ujaka, MARKOO, zgrabi noz uhvati svinju ponovo zabila noz u vrat i odsekla svinji glavu 😂

 

Druga prica, 

Kod komsija bio svinjokolj, i skupilo se sto komsija , sto rodjaka. I tako izvuku oni svinju napolje, pa ce je cekicem u glavu.

Medjutim glavni promasi mesto gde treba udarit, i svinja nista, on ponovo da udari, svinja se pomeri on ponovo promasi. I tako je izudarao po glavi tim velikim maljem, dok komsija lovac nije otisao kuci po lovacku pusku i ubio svinju puskom. 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pokojni ćale bio lovac. Dodje on tako jednom iz lova i donese živog fazana. Pozove burazera i mene (tada još klinci)  u letnju kujnu da nam demonstrira kako se najefikasnije ubija fazan. Spremi ključalu vodu u neku ogromnu posudu, uzme neku čačkalicu ili nešto slično i probode fazana kroz glavu sa strane. Sad, burazer i ja vidimo da ptica još trepće...ćale (koji je verovatno i popio koju više) odveže onu pticu i ubaci u vrelu vodu da je očerupa...kad je to krenulo da mlati po onoj kuhinji rušeći sve naokolo uključujući i posudu sa vrelom vodom koja se prosula po ćaletu... dohvati on neko kuhinjsko sekirče i umlati onu pticu uz gomilu psovki i mnogo krvi...na šta je ličila ona kujna posle svega možete da zamislite 😄...btw, a tek dogodovštine sa disnatora, ima toga za celu knjigu...

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ko zna, možda je to i hteo da uradi, ali je zaboravio... uglavnom je iz lova dolazio malko doziran pa je možda i zaboravio neke korake u postupku...elem davno je to bilo,  sećam se samo navedenih detalja i dražesnog ukusa supe od fazana:lala2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/10/2020 at 6:16 PM, Kronostime said:

Ako je hteo da onespososobi zivog fazana trebao je prvo da mu procacka ilom kicmenu mozdinu kroz siju, pa tek onda da ga bode u glavu.

Prvo paralizuje svakog kicmenjaka, a drugo ga ubija bezbolno. :default_coffee:

 

Otac mog najboljeg školskog druga (osnovna i gimnazija) je bio inžinjer i kozmopolit, ali i strastveni lovac. Kad bi se vratio sa svojih afričkih/arapskih poslova (turbine, generatori etc), odmarao bi se odlaskom na lokalna lovišta, pa bi i meni donio 2 fazana, puna sačme.

Fazani, prepelice, jarebice i ostala divlja perad se ne čerupaju po ubojstvu, već se ostave da vise (kod mene 3-4 dana na kuki na balkonu), dok malo ne 'omekšaju', kako bi se lakše čerupale, čistile od sačme, pa pacale u vinu ili šampanjcu, prije puta u lonac.

Neke divlje ptice zahtijevaju lakše masnoće, neke teške (pačju ili guščju mast), neke samo maslac.

Tu ne vrijede univerzalna pravila: i fazanka i jarebica se umataju u slaninu, a nikad ne treba rabiti maslinovo ulje.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

Odlicni postovi! Kad god pozelim cvarke ili praseca rebarca, eto mene na ovoj stranici da se opsetim zasto ne jedem meso!

Krvoloci nijedni!

Je l` znas kad bi mi se lane bezbedno prosetalo ispred kuce kao Amigu ili branika kola?

Nikad!

:86:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Pletilja said:

Odlicni postovi! Kad god pozelim cvarke ili praseca rebarca, eto mene na ovoj stranici da se opsetim zasto ne jedem meso!

Krvoloci nijedni!

 

Iako nisam ljubitelj prasetine (osim u formi pršuta ili praške šunke), neki dan sam si priuštio krmenadle, s mladim krumpirićima i umakom od šafrana i njokima od svježeg sira.

http://www.udruga-mangulica.hr/o-mangulici

i najbolje:

https://express.24sata.hr/style/kako-nastaje-najbolji-i-najskuplji-prsut-na-svijetu-19388

 

4 hours ago, Kronostime said:

Je l` znas kad bi mi se lane bezbedno prosetalo ispred kuce kao Amigu ili branika kola?

Nikad!

:86:

 

Još prije selidbe u Belgiju, išli bismo svaki vikend na izlete, po zagorskim dvorcima i sl., pa završili na ručku na nekoj seoskoj farmi s konjima ili farmom jelena...

Mala prijestolonasljednica bi se igrala sa, u kavezu zatočenom lanadi, dok bih ja s velikim guštom, 2 m dalje jeo srneći paprikaš. To je uvijek bila sudbina Bambijeve mame.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Pletilja said:

Odlicni postovi! Kad god pozelim cvarke ili praseca rebarca, eto mene na ovoj stranici da se opsetim zasto ne jedem meso!

Krvoloci nijedni!

🙂

Ja se isto tako osecam kad prikoljem paradajz jabukar i pomesam ga s'feta sirom, dodam malo maslinovog ulja oregana, persuna i malo soli. Tanko narezem prsutu, onako da moze da se gleda kroz nareske, parce hleba i malo rakijice.

Izrazito se slazem. Krvolocan pristup, prekinuti brutalno zivot jednom paradajzu.

 

P. S.

Ovo je saljiv pristup @Pletiljapostu za koji sam isto stekao dojam da je saljiv.

🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

🙂

Ja se isto tako osecam kad prikoljem paradajz jabukar i pomesam ga s'feta sirom, dodam malo maslinovog ulja oregana, persuna i malo soli. Tanko narezem prsutu, onako da moze da se gleda kroz nareske, parce hleba i malo rakijice.

Izrazito se slazem. Krvolocan pristup, prekinuti brutalno zivot jednom paradajzu.

 

P. S.

Ovo je saljiv pristup @Pletiljapostu za koji sam isto stekao dojam da je saljiv.

🙂

Za paradajz ne treba da vas grize savest,🤭 biljke znaju svoju svrhu ( "Tajni zivot biljaka" tj. "The Secret Life of Plants", Tompkins and Bird, 1989 reprinted 2020) i nece vam zameriti, naprotiv, pomazete im da tu svrhu i postignu.

Mnogo bih volela da, kao pandan pomenutoj knjizi, neko napise "Tajni zivot nasih bliskih rodjaka, zivotinja"

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Za paradajz ne treba da vas grize savest,🤭 biljke znaju svoju svrhu ( "Tajni zivot biljaka" tj. "The Secret Life of Plants", Tompkins and Bird, 1989 reprinted 2020) i nece vam zameriti, naprotiv, pomazete im da tu svrhu i postignu.

Mnogo bih volela da, kao pandan pomenutoj knjizi, neko napise "Tajni zivot nasih bliskih rodjaka, zivotinja"

 

 

 

 

Biljke imaju i imunski sistem i nevrološki sistem (više: donja videa).

 

Tako, da vrlo dobro 'skeniraju' okolinu i razni delovi biljke međusobno komuniciraju.

 

 

 

 

 

 

Znači, kad porežeš biljku se aktiviraju slični stresni geni kao kod životinja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Asterion said:

 

 

 

Biljke imaju i imunski sistem i nevrološki sistem (više: donja videa).

 

Tako, da vrlo dobro 'skeniraju' okolinu i razni delovi biljke međusobno komuniciraju.

 

 

 

 

 

 

Znači, kad porežeš biljku se aktiviraju slični stresni geni kao kod životinja.

 

 

Pa nisu bas isti hormoni....glutamat je neurotransmiter ocito zajednicki biljnom i zivotinjkom svetu s tom razlikom sto bilke nemaju nadbubrezne zlezde, adrenalin i sve ostalo sto se kod zivotinja oslobadja u situaciji extremnog stresa. Neuporedivo na vise nacina i nivoa. Uostalom, nema tu mnogo filozofije, metafizike....biljku ne mogu da pogledam u oci pre nego sto je ubijem. Zanimljivost: kada su moja deca bila mala, pre nego sto su upoznala i jednu zivu kokosku, i jednu zivu ribu, nisu mogla da podnesu ako iznesem na sto celo peceno pile ili celu skusu sa rostilja. "TO ima ruke i noge"- za pile, "Mama TO ima oci"- za ribu. i nisu hteli da jedu TO. Koliko danas sam se natezala sa cerkom da treba bar jednom nedeljno da pojede parcence kvalitetnog lososa zbog masnih kiselina potrebnih telu, obecala je mada sumnjam da ce me poslusati. A sin je carnivora, na tatu...zivotinja koja jede druge zivotinje, tako pise u leksikonu....

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ironside said:

 

Iako nisam ljubitelj prasetine (osim u formi pršuta ili praške šunke), neki dan sam si priuštio krmenadle, s mladim krumpirićima i umakom od šafrana i njokima od svježeg sira.

http://www.udruga-mangulica.hr/o-mangulici

i najbolje:

https://express.24sata.hr/style/kako-nastaje-najbolji-i-najskuplji-prsut-na-svijetu-19388

 

 

.

Zanimljiv članak, pogotovo ovo sa žirevima. 

 

Pokojni djed je uvijek išao u šumu skupljati žireve za svinje, doduše ne od plutnjaka već od lužnjaka koji raste kod mene.

 

11 hours ago, Pletilja said:

Za paradajz ne treba da vas grize savest,🤭 biljke znaju svoju svrhu ( "Tajni zivot biljaka" tj. "The Secret Life of Plants", Tompkins and Bird, 1989 reprinted 2020) i nece vam zameriti, naprotiv, pomazete im da tu svrhu i postignu.

Mnogo bih volela da, kao pandan pomenutoj knjizi, neko napise "Tajni zivot nasih bliskih rodjaka, zivotinja"

 

 

Što se tiče rođaka, ne bi ih jeo ali da mi zakon ne brani smaknuo bi većinu njih koji su mi 'rodbinski' mnogo bliži od svinja ili štakora. 😂

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Bushman said:

Zanimljiv članak, pogotovo ovo sa žirevima. 

 

Pokojni djed je uvijek išao u šumu skupljati žireve za svinje, doduše ne od plutnjaka već od lužnjaka koji raste kod mene.

 

 

Što se tiče rođaka, ne bi ih jeo ali da mi zakon ne brani smaknuo bi većinu njih koji su mi 'rodbinski' mnogo bliži od svinja ili štakora. 😂

 

 

Hrast plutnjak je uglavnom raširen u Portugalu, Španjolskoj i jugu Francuske; na slikama se vidi kako su debla oguljena od kore zbog pluta, jedine sirovine koja se priznaje za vinske čepove. U našim krajevima je najčešći lužnjak i crnjika, ali ima i nekih, još za rimskih vremena uvezenih bliskoistočnih varijeteta, dole na jugu, na Mljetu, Lastovu, oko Dubrovnika.

Štos je u tome da se ibersku crnu svinju ne hrani, nego da hoda po šumama i gorama i pase svoje žireve. Pred 3 godine sam bio kod netjaka u Španjolskoj, pa sam si priuštio 20 dag te delicije, skuplje od kavijara.

U Briselu, na Ambiorixu, u mom susjedstvu ima nekoliko bizarnih dućana: engleski, gdje kupujem senfove i Stilton, te španjolski sa divnim inčunima, tunjevinom i tanko rezanim Jamon Iberico.

Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2020 at 10:36 PM, Pletilja said:

Pa nisu bas isti hormoni....glutamat je neurotransmiter ocito zajednicki biljnom i zivotinjkom svetu s tom razlikom sto bilke nemaju nadbubrezne zlezde, adrenalin i sve ostalo sto se kod zivotinja oslobadja u situaciji extremnog stresa. Neuporedivo na vise nacina i nivoa. Uostalom, nema tu mnogo filozofije, metafizike....biljku ne mogu da pogledam u oci pre nego sto je ubijem. Zanimljivost: kada su moja deca bila mala, pre nego sto su upoznala i jednu zivu kokosku, i jednu zivu ribu, nisu mogla da podnesu ako iznesem na sto celo peceno pile ili celu skusu sa rostilja. "TO ima ruke i noge"- za pile, "Mama TO ima oci"- za ribu. i nisu hteli da jedu TO. Koliko danas sam se natezala sa cerkom da treba bar jednom nedeljno da pojede parcence kvalitetnog lososa zbog masnih kiselina potrebnih telu, obecala je mada sumnjam da ce me poslusati. A sin je carnivora, na tatu...zivotinja koja jede druge zivotinje, tako pise u leksikonu....

 

Samo sam hteo pokazati, da oni ko govore, da  ne jedu životinje zato što te trpe, kad ih čovek pripremi za jelo. Isto (ali u primitivnijem okviru) se dešava i sa biljkama.Tako, da taj argument omučenju ne pije vodu. 

Uzgoj životinja je problematičan sa drugih aspekta (ekologija, antibiotiki,...). 

 

Na kraju če naši praunuci jesti verovatno neke high-tech proizvode koji oponašaju životinjske proizvode. Možda če prije i alge da se umešaju u borbu za prvo mesto.

 

 

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

Meni nije isto da li spremam boraniju ili sniclu, boranija se ne poradja, boranija ne doji mladunce, boranija nece da rastrgne svakog ko se usudi da joj ugrozi potomke....

Istine radi priznajem da sam vas, nehotice, dovela u zabludu: koristim zivotinjsku mast, svinjsku, gusciju, paciju, sve sto nadjem i prilicno uzivam u tome. Dakle,. ne amnestiram sebe od carnivorstva. Mea culpa...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...