Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

...

 

moj prvi ratatouille u zivotu. zajebancija od nekoliko sati posla.

 

ratatui.jpg

 

ne mogu reci da sam zadovoljan, mada sam se trudio drzati originalnog recepta i sastojaka. od okusa rajcice i cesnjaka malo sta drugo se osjeti.

 

...

 

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Vjekoslav said:

...

 

moj prvi ratatouille u zivotu. zajebancija od nekoliko sati posla.

 

ratatui.jpg

 

ne mogu reci da sam zadovoljan, mada sam se trudio drzati originalnog recepta i sastojaka. od okusa rajcice i cesnjaka malo sta drugo se osjeti.

 

...

 

 

Lepo izgleda, i definitivno zanimljiv nacin da se napravi ratatulj. Ne vidim da li si stavljao i tikvice i crni luk? 

Link to comment
Share on other sites

Ovo Vjekoslavovo je Tian Provancal , nije Ratatulj https://thehappyfoodie.co.uk/recipes/tian-provencal-provencal-vegetable-bake

Moj recept za ratatulj:

Tikvice

Patlidzan

Crni luk

Paradajz

Paprika

Herbe de Provence 

Beli luk

so

biber u zrnu

(moze i malo ljute papricice, ili piment de espelette )

 

Sve isecem na kockice , u veci dublji tiganj ili vok stavim malo maslinovog ulja, ubacim sve iseckano povrce , nalijem oko pola soljice vode da povrce sto pre pusti svoj sok i da ne zagori. Stavim zacine ( so, biber i herbe de provence ) i smanjim vatru da se lagano krcka, poklopim, povremeno promesam. Zadnjih 10-15 min kuvam otklopljeno da izvetri tecnost. I to je to. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2020 at 7:43 PM, Slavisa iz Tavankuta said:

(moze i malo ljute papricice, ili piment d' espelette )

 

Piment d'Espelette nije pretjerano ljuta papričica, udomaćena je u Baskiji, ali je jako aromatična i meni je draža sušena/dimljena nego svježa. Ima je kupiti mljevene ili dinstane.

Ratatouille je bez Espelette nezamisliv.

Ratatouille je savršni primjer spoja Starog i Novog svijeta. Afričko, europsko i azijsko povrće poput patliđana, luka i bijelog luka, azijski začini, maslinovo ulje, mediteranske začinske trave, te doprinos Amerika: paprika, paradajz, tikvice i piment d'Espelette

 

Sastojci:

1 veliki patliđan

2 tikvice

1 crvena paprika

5 paradajza

1 veliki luk srebrenac

2 češnja bijelog luka

sol, papar

piment d'Espelette

maslinovo ulje

herbes de provence

mažuran / origano / timijan

 

Pripremu i kuhanje svi znaju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da nije preterano ljuta piment d'espelette ali ovu sto imam susenu je ljuca od piment de cayenne koju imam 🙂

 

 

edit: Jedna jako zanimljiva full meal letnja salata.

 

za 4 osobe:

2 parceta pileceg belog mesa

sok od jednog limuna

10 kasika maslinovog ulja

1kesa iz samoposluge mesavine mladih listova salate, ili ako imate svojih listova iz baste .

2 breskve

100g crvene ribizle

8 pilecih dzigerica

so, biber

2 kasike supene Potro vina

1 kasikica curry

1 kasikica secera

2 kasike supene sirceta od maline ( posto ga ovde kod mene nije bas lako pronaci, ja stavim obicno vinsko sirce )

 

Iseci belo meso na kocke , staviti u posudu i preliti sa limunovim sokom i 3 kasike ulja , izmesati i ostaviti oko 2h u frizider. Zatim isprziti da dobije lepu boju

Oljustiti breskve i iseci na kocke

Pilecu dzigericu isto iseci na delove (kocke) i isprziti u tiganju sa 1 kasikom ulja , posoliti ,pobiberiti. Izvaditi dzigericu iz posude za przenje , zatim u jos vrucu posudu sipati porto i ostaviti da se ohladi.

 

U malu posudu staviti so, biber, secer, curry . Preliti sircetom dodati onaj porto koji smo sipali u posudu od przene dzigerice i ostak ulja. 

 

U posudu za salatu staviti mesavinu mladih listova, pa jedan deo breskvi, belog mesa, dzigerice i crvene ribizle, pa ponovo listove i ponovo ostatak dzigerice, breskvi, ribizle i belog mesa. Preliti prelivom i dobro izmesati.

 

 

 

Ovog proleca sam probao , jer nisam imao ribizle ni porto, sa visnjama i sokom od visanja. Isto je zanimljivo i ukusno.

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Da nije preterano ljuta piment d'espelette ali ovu sto imam susenu je ljuca od piment de cayenne koju imam 🙂

Ja koristim dimljene susene peperoncine i vrlo oprezno stavljam kasicicom za kafu - onom malom sto dobijes u kaficu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2020 at 8:16 AM, Kronostime said:

Ja koristim dimljene susene peperoncine i vrlo oprezno stavljam kasicicom za kafu - onom malom sto dobijes u kaficu.

 

Aha! kradeš escajg iz kafića :wink2:

Šalu na stranu: peperoncini su višestruko ljući od piment d'espelette, čak i od Tabasca. Oprezno s time.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
 
Ovo sam obecao Ironside-u
 
Riba soljena i marinirana
 
Mostly se soli / marinira sitna / krupnija plava riba, lososi. To je uglavnom, riba sa vecim sadrzajem masnoca.
 
Ja koristim dva nacina.
 
1. Soljenje suvo / mokro sa zacinima
2. Mariniranje sa zacinima i octom (ne volim kiselost, pa mi i limun ponekad pada tesko).
 
Od riba - najvise volim soljene u rastvoru papaline, pa onda haringe, skuse & sarune jer su mesnate i na kraju losos-pastrmku iz ribnjaka.
 
Probao sam da solim i 'dunavsku haringu', ali to je bilo samo dva puta, kad je neki ribar slucajno ulovio dvadesetak komada u mrezu i hteo da ih vrati u Dunav. Gde sam ih ja uzeo i ponudio ga kasnije usoljenom. Toliko mu se dopalo da mi je poslao jos jednom-dva puta, a posle mi kaze - zamisli nestala! Nije znao za migracije.
 
post-3000-0-07903400-1439757651_thumb.jp
 
Od recnih riba sam samo marinirao u ulju sa zacinima, octom i korenastim povrcem (na listice iseceni sargarepa, persun, celer, paskrnat) one koscate, srednje velicine (kao dlan) i nisu bile lose.
Riba se ocisti, isece na pola popreko. Povrce se isecka, posoli, dodaj lovor i zacini (biber, korijander, kleka) lagano izdinsta u ulju i doda se jabukovo ili vinsko sirce.
Zatim se riba redja u dublju posudu, pa se sloj ribe pospe marinadom, i tako do kraja, da marinada bude otprilike prst iznad ribe (stavi se tanjr / tanjiric) i u frizider, ili hladni spajz (u jesen, zimu). Posle par dana se trosi.
 
Papaline bih odmrzao, one polomljene stavio po strani, poredao u posudu staklenu ili neki plast. kontejner sa poklopcem i nalio rastvorom.
 
post-3000-0-90998100-1439757803_thumb.jp
 
Slicno bih uradio i sa skusom / sarunom.
 
post-3000-0-25475300-1439758637_thumb.jp
 
Riba u rastvoru moze biti gotova za 12 sati, a suvo soljena za 2-3 dana.
 
Haringe (vece) bih solio. Ocistio glavu, utrobu, odsekao rep, skinuo kozicu u odvojio filete od kostiju.
Solio bih i ikru i mlečce. Posuo zacinima i solju, redao slojevima i onda pritisnuo teretom, pa u frizider. 
Teg je obicno bio komad plosnatog granita odgovarajuce velicine, zavijen u 2 plasticna paketa sa 'zip'-om za hranu. (Od kamenoresca - platio bih da mi malo obrade ivice ploca da ne seku plastiku. To nije skupo - ima tog otpada koliko hoces). 
 
post-3000-0-36563100-1439758175_thumb.jp
 
Zacini:
 
- crni biber (moze i malo belog)
- kleka
- 'najkvirc' / allspice
- korijander
- karanfilic
- kardamon
- mleveni suvi djumbir
- lovorov list
Normalno krupna morska so.
 
Svi se zacini (osim lovora i soli) na krupno istucaju u stupi.
 
Zacini se uzimaju prema zelji / ukusu.
 
No, neka moja mera:
- 10 zrna bibera, 2 zrna kleke, 3-4 zrna 'najkvirca', 10 zrna korijandera, 3-4 karanfilica, 1 kardamon (bez ljuske), 1/4 kasicice suvog djumbira, 3-4 lista lovora.
 
Koliko posoliti ribu?
Pa i to zavisi od ukusa / zelje, no da kazemo oko 100-150 gr na kilogram ribe.
Da, i jednu-dve kasicice secera (ja to ne stavljam).
 
Kada se riba soli u rastvoru, treeba da ga je toliko da taman pokrije ribu, a ne da riba pliva.
Ocat se dodaje u vodu sa solju i zacinima i prokuva, ali rastvor mora biti hladan kad se riba naliva.
 
Ako je riba iz rastvor preslana za neciji ukus odsoli se u hladnom crnom caju / ili mleku.
Riba iz rastvora se trosi brzo i traje krace (drzati je u frizideru) a riba suvo soljena traje duze. Obicno bih u kutiju stavio dve presavijene kuhinjske salvete - da upiju onaj slani rastvor.
 
Papaline bih trosio na sledeci nacin - izvade se iz rastvora, stave na tanjir, viljuskom im se odsece glava, udvoju utroba i repis - pa na komad crnog hleba, uz krompir i malo putera i uz votku. Mnogi to nisu mogli da gledaju, a i miris im je bio tezak.
 
post-3000-0-85370000-1439758287_thumb.jp
 
Skusu i saruna iz rastvora - secene na 5 cm, ocistiti od kostiju, skinuti kozicu (ako vec nije) i isto, kao i papaline. Moze se dodati malo putera i komadic limuna.
 
post-3000-0-41943900-1439758915_thumb.jp
 
Slanu ribu koja je suvo soljena - ocistiti, stavili u tanjiric, posuti pesunom i tankim kolutovima luka, uljem i sluziti. Moze uz senf.
 
Fileti lososa se posole (so+malo secera), pa ili na skandinavski nacin sa mirodjijom, ili obicno. Fileti se redjaju meso uz meso, a koza spolja.
I oni se trose vrlo brzo.
 
post-3000-0-44942900-1439758408_thumb.jp
 
post-3000-0-31461100-1439758479_thumb.jp
 
Jednom sam probao soljenu losos-pastrmku sa narandzama i korijanderom, uopste nije bila losa.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kinikov post upućen meni pred 5 godina., na 'soljenoj ribi'.
Kinik je, ruski čovjek bio verziran u svim varijantama soljene, dimljene, marinirane i, ne znam već kakve preparirane ribe. Nizozemci i Belgijanci uživaju u maatjes, haringama na sve načine (ja preferiram ukiseljene).
 
Iako sam otpisao o morskim psima na interregu, jedem apsolutno sve morske životinje, osim kitova, tuljana i dupina: ježince, male i velike kozice, škampe, jastoge i raroge, inčune, srdele, škombre, skuše i lokarde, tunja i sabljarke i to na sve moguće načine, a mnoge od njih solim ili mariniram. Naravno i cijelu gamu školjkaša, puževa, trpova, uglavnom sirovih.
Ni riječne ribe mi nisu strane, štoviše; prvenstveno smudj, som, a ni šaran na 'rašljama' mi nije mrzak. Naravno, fiš, koji ne znam gdje je bolji: u Slavoniji, u Vojvodini, oko Daruvara, na Odri, ili po madjarskim Csardama. U Poljskoj i Ukrajini sam kusao divnih ribljih jela, ne samo prženih/pečenih, već na gulyas način.
Česi rade strašno finog šarana.
Europu treba proputovati cijelu samo zbog ribe i ribljih delicija.
Sutra kad se budem vraćao iz bolnice, priuštit ću si lijepu kanticu sibirskog kavijara.
Uzdravlje!
 
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Bushman said:

Kako?

 

9 hours ago, Klotzen said:

Sekira po glavi kao i ostala pernad ?

 

Je jedino znam da je najbitnije da im se potkrešu krila inače bez problema preleću i ograde višlje od 2m.

 

Obese se oko vrata uzetom, i tako ostave da se uguse. ( znam nije humano ) ali na taj nacin se zadrzava krv u telu peradi, i ima bolji ukus nego kad se zakolje i pusti da istece krv.

Sad mi je jasno zasto u prodavnicama, mesarama za bozic sve imaju glavu na telu, tj nisu zaklane niti odsecene glave. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

 

Obese se oko vrata uzetom, i tako ostave da se uguse. ( znam nije humano ) ali na taj nacin se zadrzava krv u telu peradi, i ima bolji ukus nego kad se zakolje i pusti da istece krv.

Sad mi je jasno zasto u prodavnicama, mesarama za bozic sve imaju glavu na telu, tj nisu zaklane niti odsecene glave. 

Može li i svinja tako?

😂 

 

Ne znam, to s vješanjem mi ovako djeluje baš preokrutno. Smrt bi trebala biti što je moguće brža i bezbolnija.

Edited by Bushman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Bushman said:

Može li i svinja tako?

😂

 

Ne znam, to s vješanjem mi ovako djeluje baš preokrutno. Smrt bi trebala biti što je moguće brža i bezbolnija.

 

Ne znam za svinju 😁

 

Da, Francuzi imaju malo te neke okrutne obicaje sto se tice ubijanja zivotinja i kulinarstva. 🙂

Kao obesi se i onda se ona onako bacaka dok se na udavi. Kao to je onda pravi ukus .

 

Ili imaju isto onu pticu ( ne znam kako se zove ) koju prodaju po mesarama ili prodavnicama, pijacama sto ima perje na krilima. Tako se pece sa perjem. 

Ili cochon de lait, to je prase koje je jos sisa, i tako malo se ubije i jede (peceno ).

Link to comment
Share on other sites

Može li i svinja tako?

[emoji23] 

 

Ne znam, to s vješanjem mi ovako djeluje baš preokrutno. Smrt bi trebala biti što je moguće brža i bezbolnija.

Ja mislim, da je onom ko je odapeo sve jedno.

To ti je ona filozofija da je isto kad si glup ili mrtav. Tebi nije ništa ali drugima smeta.

Nema veee kako ih ubiješ, posto na kraju završe na trpezi. [emoji14]

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam, da li ima veze ili nema kako ih ubijes. Ali sam cuo od mesara, da npr ako se svinja jako dere, skvici, da je bolje ostaviti za neki drugi put nego je tako zaklati.

Dok npr kod jarica kazu da treba da se dere jer onda ne znam sta se desi, i tako.

isto kao i kod onih jastoga kad ih ubace u vrelu vodu zive.

uhhhh kako je to sve okrutno

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...