Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

Uh, ja se spremam da ovih dana napravim spare ribs, grill spreman, smoking kit spreman, čak i butcher paper stigao iz usa... izvestiću.

 

što se svinjskog mozga tiče... noćna mora mog detinjstva. Ali zato sveže kobasice, direkt sa punjenja na klanju za Dan Republike, uh...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kolbas said:

Pogrešno 😎... doručak ide kad se svinja ošuri i raspoluti...glava se prepolovi i izvadi se mozak i moždina sa kičme...to se isprži sa jajima kao prilog uz svežu džigericu sa belim lukom...meso se peče za ručak, a paprikaš ide za večeru kad se završi posao sa kobasicama i hurkama... tako ja barem pamtim😄

Pamtis dobro.

Samo,ovde kod mene se nije praktikovala mozdina ni mozak..a uz meso se za rucak obavezno peku sveze kobaje,kao sto je Eddard rekao. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Eddard said:

Uh, ja se spremam da ovih dana napravim spare ribs, grill spreman, smoking kit spreman, čak i butcher paper stigao iz usa... izvestiću.

 

što se svinjskog mozga tiče... noćna mora mog detinjstva. Ali zato sveže kobasice, direkt sa punjenja na klanju za Dan Republike, uh...

 

Bačka domaća kobasica

 

Sastojci: 10 kg svinjskog mesa, 220 gr soli, 200 gr ljute aleve paprike, 30 gr bibera, 40 gr belog luka.

 

Za ovu kobasicu koristi se masnije sitno meso (ficna), ili vrat od starije, deblje svinje, starosti od 1 do 1,5 godine. Posle odležavanja od 24 sata, meso se samelje na rešetku 8 mm i promeša sa pripremljenim začinima i sokom kuvanog belog luka. Čvršće nadevene kobasice (u tanka svinjska creva, promera 25 mm), treba da odleže 8 dana na temperaturi od 5 do 8°C. Dime se 2 dana (12 sati) na hladnom dimu, a već posle 20 dana sušenja mogu se jesti.

 

:lala2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mi smo klali po ceo dan. Ujutro kada se rapoluti zadnja svinja za doručak budu mekike/pita i suvo meso. Za ručak neko od dečurlije ili matorih ispeče roštilj. A kobasice tek za večeru kada se završi i to je jedino što jedemo u kući.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pogrešno [emoji41]... doručak ide kad se svinja ošuri i raspoluti...glava se prepolovi i izvadi se mozak i moždina sa kičme...to se isprži sa jajima kao prilog uz svežu džigericu sa belim lukom...meso se peče za ručak, a paprikaš ide za večeru kad se završi posao sa kobasicama i hurkama... tako ja barem pamtim[emoji1]

Da , mozda kod vas. Kod nas taj mozak mi jedemo sa jajima neki drugi dan jer glavu rascepimo kasnije [emoji3]ne odmah ujutro. Kod nas ide prvo dorucak( tj nema rucka ) onda ide vecera kad se prvo jedu fanki (krofne) i kuva se paprikas i pece kobasica uz po neku sniclu. Fanki se prvo jedu sa pekmezom a kasnije uz kobasicu. Taj paprikas se uglavnom razdeli komsijama. A kobasica se da svakom ko je pomogao u disnotoru. ( ne clanovima porodice [emoji2])
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Bačka domaća kobasica
 
Sastojci: 10 kg svinjskog mesa, 220 gr soli, 200 gr ljute aleve paprike, 30 gr bibera, 40 gr belog luka.
 
Za ovu kobasicu koristi se masnije sitno meso (ficna), ili vrat od starije, deblje svinje, starosti od 1 do 1,5 godine. Posle odležavanja od 24 sata, meso se samelje na rešetku 8 mm i promeša sa pripremljenim začinima i sokom kuvanog belog luka. Čvršće nadevene kobasice (u tanka svinjska creva, promera 25 mm), treba da odleže 8 dana na temperaturi od 5 do 8°C. Dime se 2 dana (12 sati) na hladnom dimu, a već posle 20 dana sušenja mogu se jesti.
 
:lala2:

Gore u Tavankutu i okolini nikad ne pravimo kobasicu od cistog svinjskog mesa. Uvek stavimo jedan deo govedine. Obicne tanke pravimo i sa krompirom i mlekom( ne znam tacno kako ide recept ali su jako ukusne i brze se osuse ). Kulen pravimo i sa dodatkom shajt sira ( kackavalj ili tako neki tvrdi ).
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2021 at 9:24 AM, Klotzen said:

Mi smo klali po ceo dan.

 

samo se takmicite ko je vise to radio :lol_2:

 

...jednom sam nezeljeno harpunom ustrelila hobotnicu, jadnica me je okupala mastilom i bilo mi je lose danima da zamisljam njen uzas koji sam izazvala i tu sam stala `s klanjem`

 

a vi po ceo dan :lol_2:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Mama_mia said:

 

samo se takmicite ko je vise to radio :lol_2:

 

...jednom sam nezeljeno harpunom ustrelila hobotnicu, jadnica me je okupala mastilom i bilo mi je lose danima da zamisljam njen uzas koji sam izazvala i tu sam stala `s klanjem`

 

a vi po ceo dan :lol_2:

Hm, a recept za salatu od iste? :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kronostime said:

Hm, a recept za salatu od iste? :classic_biggrin:

 

 

kukavicki sam napustila mesto zlocina...

 

to bi kinik ili iron izbacili odmah neki sjajan recept...istini za volju, i da sam je iznela na obalu ne bih znala sta bih s njom, eventualno odnela u lokalni bar da je spreme

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mama_mia said:

 

 

kukavicki sam napustila mesto zlocina...

 

to bi kinik ili iron izbacili odmah neki sjajan recept...istini za volju, i da sam je iznela na obalu ne bih znala sta bih s njom, eventualno odnela u lokalni bar da je spreme

 

 

GcvrMWH.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, koca popovic said:

Ih , ovo ti nista ne valja.

Za danas:

 

Ćuretina sa mlincima

 

Sastojci

 

Potrebno je:

1,5 kg ćurećeg mesa (batak, krilo)

2 dl belog vina

malo ulja

malo soli i bibera

malo suvog biljnog začina

1,5 dl vode

 

Mlinci:

1 jaje

1 dl mlake vode

malo soli

250 g brašna

 

Priprema

Ćuretinu kratko obariti pa je staviti u tepsiju. Začiti po ukusu, malo pouljiti i naliti vodu. Prekriti tepsiju alu folijom i peći u zagrejanoj rerni na 250 stepeni oko sat vremena. Skinuti foliju, ćuretinu preliti belim vinom i peći još oko pola sata.

Umutiti jaje, dodati vodu, posoliti i postepeno dodavati brašno. Umesiti testo (treba da bude malo mekše od testa za rezanca) i podeliti ga na dve jufke. Jufke rastanjiti, složiti ih u tepsiju i peći na 180-200 C dok lepo porumene. Pečene mlince izlomiti na manje komade, potopiti u kipuću vodu i kratko obariti. Obarene mlince malo isprati, ocediti ih i staviti u tepsiju u kojoj se pekla ćuretina i kratko zapeći.

 

:lala2:

Edited by Kronostime
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kronostime said:

Za danas:

 

Ćuretina sa mlincima

 

Sastojci

 

Potrebno je:

1,5 kg ćurećeg mesa (batak, krilo)

2 dl belog vina

malo ulja

malo soli i bibera

malo suvog biljnog začina

1,5 dl vode

 

Mlinci:

1 jaje

1 dl mlake vode

malo soli

250 g brašna

 

Priprema

Ćuretinu kratko obariti pa je staviti u tepsiju. Začiti po ukusu, malo pouljiti i naliti vodu. Prekriti tepsiju alu folijom i peći u zagrejanoj rerni na 250 stepeni oko sat vremena. Skinuti foliju, ćuretinu preliti belim vinom i peći još oko pola sata.

Umutiti jaje, dodati vodu, posoliti i postepeno dodavati brašno. Umesiti testo (treba da bude malo mekše od testa za rezanca) i podeliti ga na dve jufke. Jufke rastanjiti, složiti ih u tepsiju i peći na 180-200 C dok lepo porumene. Pečene mlince izlomiti na manje komade, potopiti u kipuću vodu i kratko obariti. Obarene mlince malo isprati, ocediti ih i staviti u tepsiju u kojoj se pekla ćuretina i kratko zapeći.

 

:lala2:

Ovo je daleko od curetine sa mlincima..prvo ide file i ne bari se vec se malo proprzi..ne ide nikako vino vec najbolje staviti bujon...pavlaka za kuvanje..sir...sve u svemu mislim  da t ne lici na kvalitetan recept :))

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Kronostime said:

Za danas:

 

Ćuretina sa mlincima

 

Sastojci

 

Potrebno je:

1,5 kg ćurećeg mesa (batak, krilo)

2 dl belog vina

malo ulja

malo soli i bibera

malo suvog biljnog začina

1,5 dl vode

 

Mlinci:

1 jaje

1 dl mlake vode

malo soli

250 g brašna

 

Priprema

Ćuretinu kratko obariti pa je staviti u tepsiju. Začiti po ukusu, malo pouljiti i naliti vodu. Prekriti tepsiju alu folijom i peći u zagrejanoj rerni na 250 stepeni oko sat vremena. Skinuti foliju, ćuretinu preliti belim vinom i peći još oko pola sata.

Umutiti jaje, dodati vodu, posoliti i postepeno dodavati brašno. Umesiti testo (treba da bude malo mekše od testa za rezanca) i podeliti ga na dve jufke. Jufke rastanjiti, složiti ih u tepsiju i peći na 180-200 C dok lepo porumene. Pečene mlince izlomiti na manje komade, potopiti u kipuću vodu i kratko obariti. Obarene mlince malo isprati, ocediti ih i staviti u tepsiju u kojoj se pekla ćuretina i kratko zapeći.

 

:lala2:

Bolja opcija je peći meso na 180 C oko 120 minuta.

I 24 sata prije marinirati; maslinovo ulje, ružmarin, bijeli luk, so, biber i sok od narandže. 

Bit ce mekse i ukusnije 🙂

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ovo je daleko od curetine sa mlincima..prvo ide file i ne bari se vec se malo proprzi..ne ide nikako vino vec najbolje staviti bujon...pavlaka za kuvanje..sir...sve u svemu mislim  da t ne lici na kvalitetan recept :))

Slažem se, ovo je više recept za krompir nego mlince. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Eddard said:

Bačka kobasica i bački kulen idu isključivo od svinjskog mesa, kakva crna govedina 😁
 

Sir u kulen!? Blasphemy!

 

https://www.kovoli.com/iz-majstorove-radionice/lemeski-kulen-gurmanski-dozivljaj-backe/

 

 

Ja sam pisao za kobasice kakve mi pravimo ovde u mom kraju. Ne za Backe. Po meni kobasice od cistog svinjskog mesa nisu dobre.

 

Nikad nisi jeo kulen sa sirom? npr i u Francuskoj ima i sa sirom a i sto i sa lesnikom.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Tomiprunet said:

Ja sam pisao za kobasice kakve mi pravimo ovde u mom kraju. Ne za Backe. Po meni kobasice od cistog svinjskog mesa nisu dobre.

 

Nikad nisi jeo kulen sa sirom? npr i u Francuskoj ima i sa sirom a i sto i sa lesnikom.

Dobre su ako ne stavljaš svašta od mesa u njih i ako ih dobro osušiš, treba više vremena nego sa govedinom.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ovo je daleko od curetine sa mlincima..prvo ide file i ne bari se vec se malo proprzi..ne ide nikako vino vec najbolje staviti bujon...pavlaka za kuvanje..sir...sve u svemu mislim  da t ne lici na kvalitetan recept :))

 

35 minutes ago, Budha said:

Bolja opcija je peći meso na 180 C oko 120 minuta.

I 24 sata prije marinirati; maslinovo ulje, ružmarin, bijeli luk, so, biber i sok od narandže. 

Bit ce mekse i ukusnije 🙂

Slažem se, ovo je više recept za krompir nego mlince. 

5FYIgOXzWRQkh2V5YQNfyU1gTEhTuTK39By_hfS-

 

Mrzi   me da klajcam do Banjice po file, a batake vec imam i oproban je recept.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

Po meni kobasice od cistog svinjskog mesa nisu dobre.


Onda nisi jeo prave 😎.

 

Elem, Svetozar Miletić ti nije daleko od Tavankuta, sedneš u auto i za pola sata si tu, kupiš jedan pravi lemeški kulen, probaš, pa onda da te čujem.

 

A kobasice, sveže, pa kroz par dimova prodimljena i onda dinstana/pržena na sopstvenom ulju - za mene nema bolje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites


Onda nisi jeo prave [emoji41].
 
Elem, Svetozar Miletić ti nije daleko od Tavankuta, sedneš u auto i za pola sata si tu, kupiš jedan pravi lemeški kulen, probaš, pa onda da te čujem.
 
A kobasice, sveže, pa kroz par dimova prodimljena i onda dinstana/pržena na sopstvenom ulju - za mene nema bolje.

Znam covece, jeo sam lemeski kulen. Imam prijatelja u Lemesu. Ne kazem da nije dobar, ali teska trka izmedju naseg Tavankutskog i Lemeskog. Jedino sto je Lemeski poznatiji.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...