Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

On 3/30/2021 at 10:54 PM, mrd said:

'a roštilj mogu da ti preporučim ahi tunu sa ananas salsom. Odresci treba da budu oko 2 cm debline i samo ih okrene 2min po strani na jakoj vatri. Toliko zahvalna riba da mi i kad piem ide voda na usta. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 


Zašto ja tek sada otkrivam ovu temu?! Zoki care, hvala.

 

Elem, ja obožavam da roštiljam, nisam (još uvek) neki majstor, ali polako se učim. Kupio pre godinu dana gas grill (Napoleon), iako više volim na ugalj, ali je gas more convenient, a ni razlika u ukusu nije baš tolika.

 

Elem, glede citata gore, otkrio sam tunu letos, sjajna riba za roštilj, ima skoro teksturu i izgled, a i delom i ukus goveđeg bifteka, za 2 minuta gotova, ekstra! Daj taj recept za ananas salsu, da probam sledeći put.

Edited by Eddard
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Eddard said:


Zašto ja tek sada otkrivam ovu temu?! Zoki care, hvala.

 

Elem, ja obožavam da roštiljam, nisam (još uvek) neki majstor, ali polako se učim. Kupio pre godinu dana gas grill (Napoleon), iako više volim na ugalj, ali je gas more convenient, a ni razlika u ukusu nije baš tolika.

 

Elem, glede citata gore, otkrio sam tunu letos, sjajna riba za roštilj, ima skoro teksturu i izgled, a i delom i ukus goveđeg bifteka, za 2 minuta gotova, ekstra! Daj taj recept za ananas salsu, da probam sledeći put.

 

Ananas salsa

 

Sastojci

1 ananas

0.5 crvene paprike

2 luka

1 veza bosiljka

1 kašika meda

1 limun

 

Isecite ananas na kockice i stavite u činiju.
Dodajte pola sitno isečene crvene feferone, kolutiće mladog luka, tanko isečeni bosiljak, veliku kašiku meda i sok od pola limete.
Dobro promešajte.

 

 

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:


Zašto ja tek sada otkrivam ovu temu?! Zoki care, hvala.

 

Elem, ja obožavam da roštiljam, nisam (još uvek) neki majstor, ali polako se učim. Kupio pre godinu dana gas grill (Napoleon), iako više volim na ugalj, ali je gas more convenient, a ni razlika u ukusu nije baš tolika.

 

Elem, glede citata gore, otkrio sam tunu letos, sjajna riba za roštilj, ima skoro teksturu i izgled, a i delom i ukus goveđeg bifteka, za 2 minuta gotova, ekstra! Daj taj recept za ananas salsu, da probam sledeći put.

Eno tamo sam stavio link, ali je ne vidljiv. ponovo:

https://www.foodnetwork.com/recipes/grilled-yellow-fin-tuna-with-grilled-pineapple-salsa-3645867

Moje iskustvo je da lime daje mnogo bolji ukus od limuna. Umesto cilantra koristim persun. Salsu mozes i d prokuvas, ali onda ima drugaciji ukus. U svakom slucaju ti vocni prelivi daju specijalni smek mesu. 

  1. 1 pineapple, peeled and cut crosswise into 1/2-inch slices
  2. 6 tablespoons olive oil
  3. 1/4 cup finely chopped red onion
  4. 1/4 cup minced red bell pepper
  5. 1/4 cup rice wine vinegar
  6. 2 jalapeno peppers, seeded and minced
  7. 2 tablespoons lime juice
  8. 1 tablespoon finely chopped fresh cilantro leaves
  9. 1 1/2 teaspoons minced garlic
  10. 1/2 teaspoon salt, plus 1 teaspoon
  11. 4 (6-ounce) tuna steaks
  12. 1 tablespoon Essence, recipe follows
  13. Fresh cilantro sprigs, for garnish
    Emeril's ESSENCE Creole Seasoning (also referred to as Bayou Blast):
  • 2 1/2 tablespoons paprika
  • 2 tablespoons salt
  • 2 tablespoons garlic powder
  • 1 tablespoon black pepper
  • 1 tablespoon onion powder
  • 1 tablespoon cayenne pepper
  • 1 tablespoon dried oregano
  • 1 tablespoon dried thyme
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Klotzen said:

Ćaletu uvalili kao nekog lososa - pastrmku. Meni to liči da mu je neko uvalio pastrmku a odero ga za cenu pričajući mu tu priču. Ni l od lososa što se tiče ukusa skroz belo meso.

To ti je najobicnija pastrmka iz ribnjaka, samo joj je dodavan karoten u ishrani, pa meso dobilo malo na boji.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Ne zezajte. Ne može pantrmka ni da liči na lososa. Drugačije mesoe losos je kompaktniji. Boja se vidi tek po pečenju. Lol.@Klotzen ako ti je lakše i mojoj bi kevi isto uvalili. Zato ni ne ide bez pratnje. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Postoji i ovde nešto što se zove Lachsforelle iliti losos pastrmka, to je pastrmka veća od 1,5 kg sa crvenkastim mesom koje dobijaju upravo iz razloga koji kronos navodi. Ali, sve su to pastrmke.

 

Kao što su sve pastrmke i lososi istog roda - Salmo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa ja sam proguglao i vidim da stvarno ima međutim crvenkasto je mesto, odnosno narandžasto. Ovo je onako belo kao i normalna pastrmka. Odma mi je bilo jasno ali još mu nisam rekao da je naseo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Postoji i ovde nešto što se zove Lachsforelle iliti losos pastrmka, to je pastrmka veća od 1,5 kg sa crvenkastim mesom koje dobijaju upravo iz razloga koji kronos navodi. Ali, sve su to pastrmke.

 

Kao što su sve pastrmke i lososi istog roda - Salmo.

To se kod nas zove lake trout i moze da naraste i do 100 kg, a meso moze da bude crvenkasto ili cak blago narandzasto, zavisno od vrste. Zive po jezerima na severu Kanade, traze jako hladnu vodu. Primerci od 50-60 cm se relativno lako ulove.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Klotzen said:

Pa ja sam proguglao i vidim da stvarno ima međutim crvenkasto je mesto, odnosno narandžasto. Ovo je onako belo kao i normalna pastrmka. Odma mi je bilo jasno ali još mu nisam rekao da je naseo.

Njemu su verovatno prodali obicnu a ne tu losos pastrmku. Ta losos pastrmka je obicno veca kao sto Eddard kaze, cak i da joj ne vidis meso , ona na kozi sa strane uzduz celog tela ima onako roze neku liniju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima jedan momenat u kulinarstvu o kojem bi da pricam....

Elem, bila sam na rucku kod moje babatetke (84) a povod, e, pa povod je neki pomen, s obzirom da je nadzivela  i svoju i suprugovu porodicu, malo malo - zove me na rucak koji je namenjen njenim preminulim srodnicima, mislim, neko jos toplokrvan mora tu hranu da pojede ne bi li se nahranile sve te dushe....babatetka se u to bas razume jer je posvecena veri od kad je znam. Vec i ovaj detalj je dovoljan da mi knedla zastane u grlu al sta cu, mnogo volim moju babatetku pa sto da joj ne ucinim, njoj to znaci...

Problem je sto moja babatetka ne voli da jede a samim tim, ne ume da kuva. 

Meni: 

Bistra supa od povrca, bas bistra, kao da ste plaknuli sherpu u kojoj se kuvala normalna, domacinska kokos sa pripadajucim zelenisem i shakom bibera, tek tolko da se preznojite kao posle pola dana u sauni. Srchem i vec vidim da se potpaljuje lomaca u mom zeludcu.

Curece pecenje, bar ono sto smo zajednickim snagama uspele da odlepimo sa dna tiganja,  cureci bataci, deo curke koji ima najjacu aromu cureceg mesa i koje ne stavljam ni u podvarak al sta je tu je....

Pekarski krompir, pristavljen negde oko 5 h izjutra, suv, upokojen nacisto.

Salata od cheri paradajza, vise je to salata od ljutih papricica sa po nekom polovinicom paradazica, ljuto do bola, od mirisa mi s prividja vatra pakla...

Ajvar, kremast, aromatican, nesto kao majonez od paprika, bozanstven. Pitam tetku za recept ubedjena da ima neku tajnu jer je 50 godina zivela u istocnoj Srbiji  a zna se, taj kraj ima svojih tajni....tetka se smeska, ja cekam  otkorvenje a tetka kaze "iz radnje je, znas onu malu radnju pored one cvecare uz groblje"....i uzima teglicu iz frizidera kao krunski dokaz.

Tetka ne voli slatko, servirala je 2 torte koje je dobila prosle godine od svojih prijateljica od kojih se jedna upokojila proslog Decembra, normalno, torte su bile svo vreme u zamrzivacu.....

Kafa, 2 u 1 iz kesice, tetka ne voli i ne pije kafu ali eto, rucak mora da se zavrsi sa nekakvom kafom...

I da ne ogovaram vise moju divnu babatetku, poenta je da sam sve sto je servirano pojela u sasvim malim kolicinama (srecom, tetka zestoko posti vec decenijama i njena procena potrebne kolicine hrane se svodi na potrebe vrapca) ali, s obzirom da onaj moj muceni zeludac vec mesecima ne pristaje na ista osim jogurta i dvopeka, mislila sam da me cekaju paklenih 24 h. 

Rezime: nista mi se nije desilo. Osluskivala sam, ocekivala sam iz sata u sat kad ce da krene bol, maximalna doza blokatora protrombinske pumpe, dupla doza antacida... i - nista! Kao da sam rucala shaku kokica, milina jedna!

O tome pisem: o emocijama u kuhinji. O divnoj, cistoj energiji jedne posvecene zene koja ne ume da kuva i ne voli da kuva ali voli da zbrinjeva i zive i svoje drage, mrtve. O ljubavi prema bliznjem, bila ona  hiscanska, muhamedanska, budisticka,  nazovite je kako hocete ali je shirite univerzumom je nema jace sile od nje. Dobro srce moje babatetke me cuva, leci i hrani moju dusu jer je sve ono zbrda zdola spremljeno imalo jedan caroban zacin - spremljeno je u dobroj nameri, potpunoj posvecenosti a to se, izgleda,  jedino racuna.  

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Stiglo sinoc sarance od nekih 5 Kg odoka, krivol.. ovaj upecano na Tamisu.

Cenim  da ce danas, nakon ciscenja i obrade, kotleti na rostilj, a glava, rep i ostali sitnez, da se pridruze smudju u kotlicu za jedan dobar madjarski fis paprikas.

Sinko, proveri plin na boci kad raskrmeljas - da ne letimo u nebeske pasnjake!

:s_d:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 4:59 PM, Pletilja said:

Ima jedan momenat u kulinarstvu o kojem bi da pricam....

Elem, bila sam na rucku kod moje babatetke (84) a povod, e, pa povod je neki pomen, s obzirom da je nadzivela  i svoju i suprugovu porodicu, malo malo - zove me na rucak koji je namenjen njenim preminulim srodnicima, mislim, neko jos toplokrvan mora tu hranu da pojede ne bi li se nahranile sve te dushe....babatetka se u to bas razume jer je posvecena veri od kad je znam. Vec i ovaj detalj je dovoljan da mi knedla zastane u grlu al sta cu, mnogo volim moju babatetku pa sto da joj ne ucinim, njoj to znaci...

Problem je sto moja babatetka ne voli da jede a samim tim, ne ume da kuva. 

Meni: 

Bistra supa od povrca, bas bistra, kao da ste plaknuli sherpu u kojoj se kuvala normalna, domacinska kokos sa pripadajucim zelenisem i shakom bibera, tek tolko da se preznojite kao posle pola dana u sauni. Srchem i vec vidim da se potpaljuje lomaca u mom zeludcu.

Curece pecenje, bar ono sto smo zajednickim snagama uspele da odlepimo sa dna tiganja,  cureci bataci, deo curke koji ima najjacu aromu cureceg mesa i koje ne stavljam ni u podvarak al sta je tu je....

Pekarski krompir, pristavljen negde oko 5 h izjutra, suv, upokojen nacisto.

Salata od cheri paradajza, vise je to salata od ljutih papricica sa po nekom polovinicom paradazica, ljuto do bola, od mirisa mi s prividja vatra pakla...

Ajvar, kremast, aromatican, nesto kao majonez od paprika, bozanstven. Pitam tetku za recept ubedjena da ima neku tajnu jer je 50 godina zivela u istocnoj Srbiji  a zna se, taj kraj ima svojih tajni....tetka se smeska, ja cekam  otkorvenje a tetka kaze "iz radnje je, znas onu malu radnju pored one cvecare uz groblje"....i uzima teglicu iz frizidera kao krunski dokaz.

Tetka ne voli slatko, servirala je 2 torte koje je dobila prosle godine od svojih prijateljica od kojih se jedna upokojila proslog Decembra, normalno, torte su bile svo vreme u zamrzivacu.....

Kafa, 2 u 1 iz kesice, tetka ne voli i ne pije kafu ali eto, rucak mora da se zavrsi sa nekakvom kafom...

I da ne ogovaram vise moju divnu babatetku, poenta je da sam sve sto je servirano pojela u sasvim malim kolicinama (srecom, tetka zestoko posti vec decenijama i njena procena potrebne kolicine hrane se svodi na potrebe vrapca) ali, s obzirom da onaj moj muceni zeludac vec mesecima ne pristaje na ista osim jogurta i dvopeka, mislila sam da me cekaju paklenih 24 h. 

Rezime: nista mi se nije desilo. Osluskivala sam, ocekivala sam iz sata u sat kad ce da krene bol, maximalna doza blokatora protrombinske pumpe, dupla doza antacida... i - nista! Kao da sam rucala shaku kokica, milina jedna!

O tome pisem: o emocijama u kuhinji. O divnoj, cistoj energiji jedne posvecene zene koja ne ume da kuva i ne voli da kuva ali voli da zbrinjeva i zive i svoje drage, mrtve. O ljubavi prema bliznjem, bila ona  hiscanska, muhamedanska, budisticka,  nazovite je kako hocete ali je shirite univerzumom je nema jace sile od nje. Dobro srce moje babatetke me cuva, leci i hrani moju dusu jer je sve ono zbrda zdola spremljeno imalo jedan caroban zacin - spremljeno je u dobroj nameri, potpunoj posvecenosti a to se, izgleda,  jedino racuna.  

 

 

 

To je najlepse kad ocekujes najgore a zavrsi se lepo.

Link to comment
Share on other sites

Proveri mesaru Jokic u Jakovu, to ti je malo dalje od Surcina. Imaju americku obradu mesa, ali nisam siguran za flank. Ribeye i tbone sigurno u ponudi. Verujem da bi mogao da se dogovoris sa njima da ti iseku flank

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...