Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

Ahh, kakav sam teleci gulas skuvao juce, mmmmm

Danas kad sam ga podgrejao bio je jos bolji.

 

U laboshku sam iseckao na kriske 2 vece glavice crnog luka, usuo jednu kafenu soljicu vode, i tako izdinstao luk.

U to sam stavio meso i jos malo tako dinstao, ubacio 2 sveza lovor lista ( imam svoje drvo ). 20ak zrni crnog bibera, jednu konzervu seckanog paradajza, malo morske soli, dolio jos vode u laboshku onoliko za koliko sam smatrao da ce ispariti za 3h kuvanja, sto bi kaz'li od oka. Na pola kuvanja sam dodao jednu supenu kasiku Bezdanske mlevene crvene paprike i jednu kafenu kasikicu ljute ko vrag, mlevene Bezdanske crvene paprike.

 

Nista sargarepa, persun, vegeta ( vegetu nikad ne koristim ).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Crni Bombarder said:

Veruj mi kad ti kazem da nije mnogo paprike stavljeno. Fora je sto je takve boje,takvog kvaliteta da ovakvu boju da. 
Odgovorno tvrdim da je bezdanska mlevena paprika bez premca.

Gdje se moze kupiti ova tvoja mlevena paprika? Kad dolazim u Srbiju, obavezno kupujem ovakve sitnice za zivot veoma vazne.🙂

Pa vidim i ja da je kotlic.Mislio sam sta je u kotlicu?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Crni Bombarder said:

U kotlicu je (bio) saran...dve kile sarana tovljenika isecenog na pravilne komade..a sto se tice paprike,javi mi se preko pm kad budes planirao da dodjes da nesto iskombinujemo.
@koca popovic

To cu i uraditi. Kupovao sam onu horgosku u Tempu. Nije lose, ali.... Ovdje kod mene sto se kupuje u obicnim prodavnicama i nije bas neka. Cak pise da medju sastojcima ima i nekakve boje, pa samim tim boji jelo kao blesava. Nego isto tako me mnogo zanima susena paprika babura,na suncu. 

Link to comment
Share on other sites

Prvi put pravio neki rižoto sa pilećim batacima kojima se izvadi koska i onda se urolaju sa slaninom...nije ispalo loše za prvi put...lepša polovina se pobrinula za desert...kolač se zove dunavski valovi... recept je sa onu stranu Dunava t.j iz hrvatskog Srema odakle je poreklom tašta 

spacer.png

spacer.png

spacer.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa ustvari igrom slučaja sam stavio dve vrste pošto nisam imao dovoljno one koju koristim regularno (Basmati Rice - bela ), a nije mi se dalo ići do dućana pa je trećina neka mešana integralna riža koju je hanuma pazarila da proba, ali je onda zaključila da joj se ne svidja, a ja ne dozvoljavam da se išta od hrane baca pa je povremeno koristim...inače, ova boja je od sastojaka koji se ubacuju tokom pripreme...i da, odozgor je parmezan

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ajde sad i ja da pitam, kopao sam po netu da nadjem neki pristojan recept za knedle koje ne bi bile na bazi brasna, ili griza. Moze li neko da da neki predlog. Sve sto sam nasao ima tonu griza ili brasna, a ni jedno ne bih trebao da jedem. 🙂

Sto ti je kad postanes gerijatrija. 😛

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mrd said:

Ajde sad i ja da pitam, kopao sam po netu da nadjem neki pristojan recept za knedle koje ne bi bile na bazi brasna, ili griza. Moze li neko da da neki predlog. Sve sto sam nasao ima tonu griza ili brasna, a ni jedno ne bih trebao da jedem. 🙂

Sto ti je kad postanes gerijatrija. 😛

 

KNEDLE SA KUS-KUSOM

 

Sastojci:

1 solja kus kusa

2 solje vode

pola solje brasna tip 850

sol

 

Priprema:

U vodu dodajte prstohvat soli te kad provrije dodajte kus kus, ostavite da se potpuno ohladi. Potom u ohlađenu smesu dodajte brasno. Oblikujte kuglice. Ja sam stavljala visnje i pekmez od kajsija, te ih kuhajte dok ne isplivaju. Vadite ih u tavu i dok su jos vruce uvaljajte u prezle, lan ili ostavite bez icega pa prelijte pavlakom i secerom ili javorovim sirupom, kako vam drago.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Danas sam pravio Grcku musaku.

Evo recepta, ok nije recept vec sam koristio onoliko koliko sam imao u frizideru.

1 patlidzan

1 zelena tikvica

1 crni luk

2 cena belog luka

4 manja krompira

pola kg mlevenog mesa

1 konzerva paradajz pirea

3 kasike prezle

3 kasike parmezan sira ( ili bilo koji takav sir )

1 kasika crvene mlevene paprike

3 jaja

lovorov list,

pola stapica cimeta

pola litre mleka

oko 80gr maslaca

4 kasike brasna

so

biber

muskatni orascic.

 

Prvo se povrce isece na kolutice

Tikvice i patlidzan se posole da puste vodu i da izgubi gorcinu patlidzan.

Prvo isecite patlidzan i tikvice a onda krompir, da se ne gubi vreme zbog cekanja da so pocme da reaguje i povrce ispusta sok.

 

2021-01-28-12-21-01.jpg

 

2021-01-28-12-26-52.jpg

 

2021-01-28-12-33-07.jpg

 

Zatim na maslinovom ulju proprziti krompir da dobije zlatno zutu boju . Isto tako i tikvice i patlidzan. Proprzeno povrce izvadite na tanjir . ( za svako povrce poseban tanjir )

 

2021-01-28-12-37-18.jpg

 

2021-01-28-12-48-27.jpg

 

2021-01-28-12-57-37.jpg

 

Kad ste isprzili povrce onda u isti tiganj iseckati crni luk i beli i prodinstati dok ne omeksa. Ubaciti mleveno meso i dinstati dok voda ne ispari.

 

2021-01-28-13-24-09.jpg

 

Kad je voda isparila onda usuti konzervu paradaiz pirea, lovorov list, pola stapica cimeta, so, biber i kasiku crvene mlevene paprike. Sve zajedno dinstati nekoliko minuta. 

Skinuti sa vatre i ostaviti da se prohladi. Izvaditi lovorov list i pola stapica cimeta. Usuti 3 belanca, 3 kasike prezle i 3 kasike parmezana. Sve dobro izmesati.

 

2021-01-28-13-32-05.jpg

 

Uzeti vatrostalnu posudu ili neku drugu posudu i dole poslagati krompir 

 

2021-01-28-14-32-52.jpg

 

pa na krompir tikvice.

 

2021-01-28-14-35-41.jpg

 

ako imate dovoljno patlidzana onda moze i red patlidzana na tikvice

pa onda meso na patlidzan i jos jedan sloj patlidzana.

 

2021-01-28-14-37-44.jpg

 

2021-01-28-14-38-47.jpg

 

U drugoj posudi rastopiti maslac, i sasuti brasno, brzo izmesati, i nasuti mleko. Brzo mesati da se ne ugrudva , dok ne provri i zgusne se.

Posoliti, pobiberiti i natrenicati malo muskatnog orascica.

Kad se proladi ubaciti 3 zumanca i dobro izmesati. 

Preliti preko patlidzana

 

2021-01-28-15-12-21.jpg

 

Zagrejati rernu na 180 stepeni, i peci musaku oko 40/45 minuta

 

2021-01-28-16-04-25.jpg

 

2021-01-28-16-14-36.jpg

 

Za vreme spremanie ovog jela preporucuje se slusanje Grcki laiki muzike.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Danas sam pravio Grcku musaku.

 

 

Ovo meni izgleda odlično, a i nisam jeo musaku spremljenu na ovaj način 100 godina, tako da se nosim mišlju da probam da spremim ovo jelo...predpostavljam da ovo može da ide samo sa krompirom i patlidžanom ili samo sa krompirom i tikvicama...a i ja uvek ostružem koru sa tilkvica ili patlidžana što je predpostavljam optional...i da, nikad nisam stavljao cimet kad nešto dinstam, te ne znam kakav kick daje jelu...koje je bolje meso govedina ili pork? I kad se slažu slojevi da li treba zdjelu namazati puterom ili uljem ili pak krompir neće da se zalepi za dno i bez toga? Jel' peći sa ili bez ventilatora? I kog vraga je laiki muzika? Jer mogu dok spremam da slušam The Smiths, The Queen is Dead?😄

Edited by Kolbas
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mozes da improvizujes sa povrcem. Ne znam zasto gulis tikvice ili patlidzan?

Cimet daje onako bas dmek i dosta se koristi u Grckoj kuhinji kod dinstanja mesa, kako u musaki tako i kod Pasticia.

Moze bilo koje mleveno meso. Ja sam koristio mesavinu svinjko i govedje.

Ne treba podmazati posudu pre slaganja jer je kronpir vec mastan dovoljno od pecenja.

Prvo peci bez ventilatora a zadnjih 10 min ukljuci ventilator

 

Laiki muzika je narodna grcka muzika :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...