Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

6 hours ago, Kolbas said:

Čitao sam ovaj post na poslu i osetio neizmernu potrebu da skrčkam neki riblji čorbuljak pošto kotlić nije opcija na minus 15 i metar snega koliko smo popili ovaj vikend...samo moram da improvizujem sa ribom pošto ne znam koju da pazarim jer šaran ili som nisu ovde opcija u ovo doba godine... srećom imam dobre zalihe kvalitetne mlevene paprike, koja može koliko toliko da izvadi stvar

Kod mene je opcija podrum i plinski gorionik ispod kotlica: em se lepo kontrolise vatra, em mi hanuma ne gundja oko svega i svacega.

 

plinski-gorionik-komplet-gusani-sa-crevo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bogdanović SOLIDAN. said:

@ironside

 

Šta voliš više:

- Parmigiano Reggiano ili Grana Padano,

- pandoro ili panettone,

- foccacia ili pizza,

- taralli ili grissini.

 

(Znam, da nije lako. 😄 ) 

 

Uf! Uf! (što bi rekao Winnetou), što si predstavio me podsjeća na dileme kad ti stave glavu na panj, pa krvnik: preferirate li pita: mač ili sjekiru?

 

#1  volim i jedan i drugi i oni opslužuju: dakle, Grana (mač umjesto sjekire), ali već neko vrijeme preferiram Pecorino. Jest da je južnjački, no kako uzgajam bosiljak, a kupujem domaći, a ne kineski bijeli luk, usto me na hacijendi pinjolima opskrbljuje stari (doslovce stari-88 godina) susjed Beppo. Pecorino je jedini izbor za pravi, izvorni pesto alla genovese.

 

#2 možda znaš da nisam ljubitelj slatkiša, no majci za nekakve praznike uvijek odnesem panettone. Tu nisam stručan.

 

#3 Uvijek focaccia. Kad idem, sve rjedje kod tasta, uvijek me tjera da mu radim foccaciu. Obavezno masline i ruzmarin.

 

#4 Iako ne volim grickine, uvijek optiram za taralle. Idiotski hotelski grissni su mi izašli na nos.

 

No, tema je zanimljiva, a imam puno anegdota vezanih uz njih.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

@Kolbas

 

Ako nemaš mogućnost da nabaviš Soma ili Šarana suština je da riba bude masnija pa se raspitaj šta spada u takvu ribu tu gde živiš.

Zimi obično pecam štuku ispod leda, inače je zimska štuka mnogo ukusnija... možda ubacim smudja ili neku egzotičniju živuljku čisto da eksperimentišem i da vidim da li će da "pusti" ukus kad se skuha...ribu iz prodavnica ne jedem često jer su one mahom uzgajane ("farming")...videću da izbunarim nešto stvarno wild caught

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kolbas said:

Zimi obično pecam štuku ispod leda, inače je zimska štuka mnogo ukusnija... možda ubacim smudja ili neku egzotičniju živuljku čisto da eksperimentišem i da vidim da li će da "pusti" ukus kad se skuha...ribu iz prodavnica ne jedem često jer su one mahom uzgajane ("farming")...videću da izbunarim nešto stvarno wild caught

 

images?q=tbn:ANd9GcT4LbWq2dnDBV-XRiwur_D

 

Btw, mozes slobodno da ubacis smudja u corbu - veoma je ukusan.

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jbte , gdje si do sada. Ja volim sve da jedem. Ali riba je nesto sto obozavam u svakom smislu.Zivim daleko na sjeveru. Ovdje ima ribe kako hoces. I prije dvadesetak godina sam poceo da ucim spremati riblju corbu( ili gulas,vise nemam pojma sta je sta). Imao sam ljude iz istocne Slavonije koji su jeli r.corbu, i rekli su da sam blizu.😊 Nastavio sam da spremam i da skupljam iskustva. Danas poslije 20 godina mogu reci da m ito ide solidno😉. Probao sam na Palicu i jos nekim mjestima.Sve je to dobro ali po mom subjektivnom misljenju i moja corba je ok. Inace sam bio aktivan na tom polju pa sam dosao i do norveske r.corbe . Nisam kao cigo (tako se kaze , nije namjera vrijedjati) koji hvali svog konja ali corba je mnogo dobra. Da ne bude zablude od kud norvezana u corbama , moram jednu stvar dodati. Norvezani imaju nekoliko svjetskih prvaka u kuvanju.Ova norveska bijela r.corba je bila jedan dio pobjede prije 6-7 godina. U Francuskoj naravno.Voli bih da cujem kako to ide kod Kronostime i naravno Ironside. Puno pozdrava sa sjevera. Kasnije dolazim sa receptom.😀

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Riba na gradele(rostilj) sam cuo mnogo puta je najbolja. Slazem se .To sam cuo nekad davno od prijatelja koji se bas u to razumije. Ali sam procitao , a i cuo da su dalmatinci ljencuge i da bi trebali malo da se potrude malo. Poenta je da je njima najlakse baciti ribu na rostilj. Ja licno volim sve. Sutra cu da spremam skusu na rostilju. Kao prilog ide krompir salata i kisela pavlaka.Ako neko zeli da cuje kako ja to radim, rado cu da podijelim. Skusu sam ja ulovio prije mjesec i po dana.🙂

Link to comment
Share on other sites

Poneki put dobijem kosti od divljaci od nekih poznanika. Ja to kuvam  i dobijem super buljong i puno mesa. Ovaj put je supruga spremala po nekom receptu sa interneta. U buljong je dodala sargarepu,celer korijen za pocetak. Poslije je dodala meso(to isto meso, u ovom slucaju od elga ili od one velike zivotinje zvane po naski sjeverni jelen).To je ono meso sa iskuvanih kostiju. Poslije je dodat timijan i kleka (u zrnu pa izdrobljena)Poslije 5-10 minuta je dodata neutralna pavlaka, i 3 kasike brasna razmucene u mleku da se zagusti. Kuva se dok se ne zgusne , u medjuvremenu probati ukus i dodati vegetu i po potrebi so. Kad bude gotovo iskljuci se ringla i doda se cca 1-2 dcl kisele pavlake. Jede se sa pirincem i u dodatku dzem od tytebær(brusnica). Ne znam da li sam objasnio kako treba , ali ko zeli moze da pita .🙂

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pre jedno mesec dana iskopao u zamrzivaču neko parče (roast) od mladog jelena, a strašno mi se jela pljeskavica "po naški"...i tako sameljem ja to zajedno sa nešto slanine i pomešam sa mlevenom prasetinom, ubacim šta već treba i u tu smesu sipam podosta maslinovog ulja i ostavim u frižideru da stoji celu noć...pljeske su ispale kao čista poezija...deca i ja smo se razvalili od njih dok nas je hanuma zaobilazila u širokom luku jer ne podnosi taj miris divljači...sad, nije neki epohalan predlog, ali može da posluži kao ideja

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja nemam problem sa mirisom divljaci. Ali sa ukusom je problem.Ovo sto sam opisao gore je ok. Supruga je koristila mnogo toga ali opet se osjetilo nesto u pozadini . Tek onaj dzem je ucinio svoje i onda je bilo skoro pa odlicno. Inace imam jedan recept(nista posebno) za pljeskavice od divljaci. mnogo dobro. Ali i sa tim pljeskama odlicno ide onaj dzem sto sam pisao o njemu.

Link to comment
Share on other sites

Nego pade mi na pamet još jedna delicija od divljači...ovde gotovo svi lovci prave Jerky t.j sušeni/dimljeni komadi mesa koji uglavnom konzumiramo kao grickalice na poslu...ne znam do u detalje recepturu, ali znam da je potreban smoker, mnogo ukusna stvar da se premosti period izmedju obroka, izgleda otprilike ovako

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, koca popovic said:

Ja nemam problem sa mirisom divljaci. Ali sa ukusom je problem.Ovo sto sam opisao gore je ok. Supruga je koristila mnogo toga ali opet se osjetilo nesto u pozadini . Tek onaj dzem je ucinio svoje i onda je bilo skoro pa odlicno. Inace imam jedan recept(nista posebno) za pljeskavice od divljaci. mnogo dobro. Ali i sa tim pljeskama odlicno ide onaj dzem sto sam pisao o njemu.

Probaj sledeći put da držiš meso bar 24h u sledećoj marinadi:


Marinada za divljač


Sastojci:

    1/4 l belog vina,
    1/4 l vinskog sirćeta,
    2 kašike šećera,
    10 zrna bibera,
    50 g iseckanog celera,
    100 g iseckanog peršuna,
    100 g iseckane šargarepe,
    veća glavica crvenog luka iseckanog na režnjeve,
    2 čena belog luka sitno iseckana,
    1 L vode


Priprema:

Pomešati vodu, vino i sirće. Dodati iseckano povrće i začine. Kratko prokuvati i ostaviti da se ohladi.

 

Ova količina je dovoljna za 3 kg mesa.

 

Hanuma se neće mrštiti na miris, a i ukus je bolji.

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Probaj sledeći put da držiš meso bar 24h u sledećoj marinadi:


Marinada za divljač


Sastojci:

    1/4 l belog vina,
    1/4 l vinskog sirćeta,
    2 kašike šećera,
    10 zrna bibera,
    50 g iseckanog celera,
    100 g iseckanog peršuna,
    100 g iseckane šargarepe,
    veća glavica crvenog luka iseckanog na režnjeve,
    2 čena belog luka sitno iseckana,
    1 L vode


Priprema:

Pomešati vodu, vino i sirće. Dodati iseckano povrće i začine. Kratko prokuvati i ostaviti da se ohladi.

 

Ova količina je dovoljna za 3 kg mesa.

 

Hanuma se neće mrštiti na miris, a i ukus je bolji.

Hvala , probacu sledeci put. A da , Danas smo jeli ponovo ovo jelo . Danas je bilo odlicno.Bila djeca na rucku.Spremio za svaki slucaj piletinu u dodatku, ali ova corba od divljaci je izgleda bila ok. Ostalo vrlo malo.🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...