Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

4 hours ago, Klotzen said:

Tamo ide kajmak i sir ako sam dobro video. Nisam nikad probao ali sam gledao na YT neke recenzije kod Šuljage. Ja sam više ljubitelj sira, zato mi je ovo zanimljivo. 

Ako ti se ukaze prilika probaj , neces se pokajati. Ovako ide. Lepinja ( ne bilo kakva ) sa odjecenim poklopcem(gornji dio lepinje). U takvu lepinju ide kasika (supena) srednjeg kajmaka i jedno jaje. To se umijesa kasikom i razmaze cijelo udubljenje lepinje. Stavi se u pec(ako pravis kod kuce onda u rernu na maksimalnu temperaruru). Pece se 4-9 minuta, zavisi da li volis pecenije ili manje peceno( ja volim manje peceno). Kad se izvadi onda zalijes sa jednom kutlacom pretopa. Pretop je ono sto ostane od pecenja (tecno je ,kad se ohladi onda je pihtijasto). Ko god je probao ,odusevio se .Vrlo bitno , kod Suljage je najbolje. Jednom sam jeo u Ovcar banji (to je blizu Uzica) nije bilo ni za pse lutalice. Koliko sam vidio Kronostime se razumije u materiju. Prijatno.🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, koca popovic said:

Ako ti se ukaze prilika probaj , neces se pokajati. Ovako ide. Lepinja ( ne bilo kakva ) sa odjecenim poklopcem(gornji dio lepinje). U takvu lepinju ide kasika (supena) srednjeg kajmaka i jedno jaje. To se umijesa kasikom i razmaze cijelo udubljenje lepinje. Stavi se u pec(ako pravis kod kuce onda u rernu na maksimalnu temperaruru). Pece se 4-9 minuta, zavisi da li volis pecenije ili manje peceno( ja volim manje peceno). Kad se izvadi onda zalijes sa jednom kutlacom pretopa. Pretop je ono sto ostane od pecenja (tecno je ,kad se ohladi onda je pihtijasto). Ko god je probao ,odusevio se .Vrlo bitno , kod Suljage je najbolje. Jednom sam jeo u Ovcar banji (to je blizu Uzica) nije bilo ni za pse lutalice. Koliko sam vidio Kronostime se razumije u materiju. Prijatno.🙂

 

Zorina Krčma obavezno za komplet lepinju i domaće kiselo mleko.

Link to comment
Share on other sites

Ko je pravio pancetu ovde? :D

 

Nešto gledam klipove na yt, uglavnom ih prave Amerikanci, a oni ovako kao dosta brinu o food safety (kažem kao jer imaju neki nenormalan broj trovanja hranom godišnje, nešto potpuno neuporedivo sa Evropom), pa svi govore kako se panceta mora termički obraditi pre jela ili se mora koristi neki specijalna so za salamurenje (Prague Powder #2) i da taj proces traje i po nekoliko meseci i slično. E sad ima recimo i ovaj Italijan koji koristi samo običnu so i jede lepo pancetu bez ikakvog prženja, kao sav normalan svet :D

 

 

 

Koliko je ovo bezbedno? Koja su generalno pravila, da li se može bez nitrita/nitrata, a da opet panceta može da se jede bez termičke obrade?

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, djole said:

Ko je pravio pancetu ovde? 😄

 

Nešto gledam klipove na yt, uglavnom ih prave Amerikanci, a oni ovako kao dosta brinu o food safety (kažem kao jer imaju neki nenormalan broj trovanja hranom godišnje, nešto potpuno neuporedivo sa Evropom), pa svi govore kako se panceta mora termički obraditi pre jela ili se mora koristi neki specijalna so za salamurenje (Prague Powder #2) i da taj proces traje i po nekoliko meseci i slično. E sad ima recimo i ovaj Italijan koji koristi samo običnu so i jede lepo pancetu bez ikakvog prženja, kao sav normalan svet 😄

 

 

 

Koliko je ovo bezbedno? Koja su generalno pravila, da li se može bez nitrita/nitrata, a da opet panceta može da se jede bez termičke obrade?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Devedesetih, moj tata nam je doneo tablu usoljene i ocedjene slanine i rekao da je okacimo na terasu sa severne strane koja je prakticno u krosnji velikog platana i da je ostavimo da se sushi na mrazu nekoliko dana a onda da je damo komsiji koji ima pusnicu. Malcice sam zaboravila na to, zima je bila bas jaka, nisam svaki cas izlazila na terasu a kad sam se setila - slaninu su pojele ptice. Tatu smo slagali da je slanina pravi delikates a meni je bilo drago sto su pticice bile site te hladne, duge zime.....

Edited by Pletilja
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

Ja sam ovo video pre par godina i prestao da kupujem ove "naše" pančete. Naša pančeta nije ni blizu ove, ta sa videa je bliža našem vratu nego slanini što je slučaj sa domaćom pančetom.

Slanina se dimi na dimu, a panceta na vetru - osnovna razlika.:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

Ja sam ovo video pre par godina i prestao da kupujem ove "naše" pančete. Naša pančeta nije ni blizu ove, ta sa videa je bliža našem vratu nego slanini što je slučaj sa domaćom pančetom.

 

Pa ono sto se kod nas prodaje kao panceta u najvecem broju slucajeva i nije panceta vec slanina. Panceta se ne dimi, a sve ovo sto imas po prodavnicama od domacih proizvodjaca je dimljeno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nema tu nikakve nauke. Svezu slaninu dobro usolis, kad prodje neko vreme onda je udimis i to je to.
E sad sta mislis pod pancetom.?
Imas onu kao obarenu i onu obicnu pravu pancetu, suvu

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

 

5 hours ago, Kronostime said:

 

 

Ništa me vi niste shvatili :P

 

Ne treba meni tutorial, gledao sam ove klipove već, proces je poprilično jednostavan. Jedino što sam pitao je da li se može bez one posebne soli za salamurenje, a da proizvod ne mora posle posebno termički da se obrađuje?

 

I kao što je rekao A sad, panceta se i ne dimi, samo se suši na vazduhu.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

 
Ništa me vi niste shvatili [emoji14]
 
Ne treba meni tutorial, gledao sam ove klipove već, proces je poprilično jednostavan. Jedino što sam pitao je da li se može bez one posebne soli za salamurenje, a da proizvod ne mora posle posebno termički da se obrađuje?
 
I kao što je rekao A sad, panceta se i ne dimi, samo se suši na vazduhu.
Moze bez te soli, mi smo pravili svinjokolj 30god, i komsija jos pravi, i uvek koristimo sitnu kuhinjsku so. Jrdino da ja sad sebi pravim, ja bi kupio oni morsku so bez joda ili cega vec. Ona sto izgleda onako prljavo.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Već smo rekli, pa da se ponovim: i panceta i slanina se rade od svinjske trbušine, sole se i suše, jedino se slanina dimi, a panceta nikad. Nikakva šunka - šunka je za šunku i za pršut (iako i tu ima odstupanja što se tiče soljenja, sušenja i dimljenja te, najvažnije tajminga).

 

@Kronostime moj skromni savjet: po kulinarske recepte ne idi na YT - postat ćeš antivaxer, negator Covid-a i ravnozemljaš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ironside said:

Već smo rekli, pa da se ponovim: i panceta i slanina se rade od svinjske trbušine, sole se i suše, jedino se slanina dimi, a panceta nikad. Nikakva šunka - šunka je za šunku i za pršut (iako i tu ima odstupanja što se tiče soljenja, sušenja i dimljenja te, najvažnije tajminga).

 

@Kronostime moj skromni savjet: po kulinarske recepte ne idi na YT - postat ćeš antivaxer, negator Covid-a i ravnozemljaš.

Blagodarim na brizi, ali ja sam kuvao mnogo pre nego sto je jucub napravljen.:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ironside said:

Već smo rekli, pa da se ponovim: i panceta i slanina se rade od svinjske trbušine, sole se i suše, jedino se slanina dimi, a panceta nikad. Nikakva šunka - šunka je za šunku i za pršut (iako i tu ima odstupanja što se tiče soljenja, sušenja i dimljenja te, najvažnije tajminga).

 

@Kronostime moj skromni savjet: po kulinarske recepte ne idi na YT - postat ćeš antivaxer, negator Covid-a i ravnozemljaš.

 

Ja nisam pisao u vezi soli striktno za slaninu ili pacetu, vec generalno da mi nikad nismo koristili tu specijalnu so, vec obicnu kuhinjsku. E sad koliko soli treba za sta, ne znam.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kakav je to specijalan ukus? los ili dobar?

Ja ne znam, onako kad uzmem sunku sa koskom pa kad je namestim u onaj drzac i sa tankim nozem odsecam komade debljine flis papira, nesto ne procenjivo.

Pa bas tako. Ne znam kako da opisem , ali je neki specijalan ukus. Zaboravio sam da kazem jos jednu stvar. Najbitnija stvar je da je sunka sjecena veoma,veoma tanko. To se ne moze postici rucno. Ove firme sto to rade i pakuju imaju posebne masine. U ovo se vrlo dobro razumijem ali ovo tanko sjecenje ne znam kako ide. Mozda@ironsid  zna .Koliko sam razumio on je upucen u svasta nesto.🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...