Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

Sad cu malo da filozofiram(tako ja kazem za sebe). Ja obozavam sve oko hrane .Sakupio sam mnogo toga ( koliko vidim ni blizu tebe, vjeruj mi  nije mi cilj da ti podilazim nego jednostavno da pricam s tobom o hrani). Inace volim sve od hrane. Kad sam bio mali ( davno to bese ) skoro nista nisam volio za razliku ,danas volim sve. Moja filozofija je da nema lose hrane, samo ima lose spremanje hrane. Nego nesto sam mislio jos da napisem ali ne znam je li pametno. Neka ostane za neku drugu priliku.Puno pozdrava iz Norge Ironsid .Drzi se . Jedna mala prica u dodatku. Ti rece skoro kako nemas zelju da budes ovdje zbog nkih dogadjanja na ovom forumu. Moje misljenje je nemoj da nam odes odavde , ima nas koji smo (po norveski receno) "glad i deg ".🙂

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Zahar Prilepin, "Obitelj".......samo jedna recenica jer u romanu o Solovjeckom logoru nakon revolucije o nekom hedonizmu nije bilo ni reci ali je corba od sumskih pecuraka izazvala ovakav utisak: "Corba je mirisala kao shumski koncert. Te djavolske pecurke su rasle uz pticiji cvrkut u sto hiljada glasova,  sad su i same propevale: glasovi su im strujali naokolo i uzbudjivali neverovatno..."

Ah, jadni Apicijuse...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imam u porodici sveze operisanog od kamena u zucnoj kesici i pokusavam da napravim jelovnik za 2 nedelje rigorozne dijete i bar 4 nedelje restriktivne ishrane. Sve je ok ali imam pitanje povodom avokada: koristim ga,  volim ga i znam da ima reputaciju najzdravije biljne masnoce ali ne mogu da nadjem podatak da li je preporucen bar za one 4 nedelje manje ogranicenih masnoca? Racunam, ako moze supp. kasika bilnog ulja, valjda moze i malo avokada na svezem dvopeku? Misljenje, iskustva? 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pletilja said:

Imam u porodici sveze operisanog od kamena u zucnoj kesici i pokusavam da napravim jelovnik za 2 nedelje rigorozne dijete i bar 4 nedelje restriktivne ishrane. Sve je ok ali imam pitanje povodom avokada: koristim ga,  volim ga i znam da ima reputaciju najzdravije biljne masnoce ali ne mogu da nadjem podatak da li je preporucen bar za one 4 nedelje manje ogranicenih masnoca? Racunam, ako moze supp. kasika bilnog ulja, valjda moze i malo avokada na svezem dvopeku? Misljenje, iskustva? 

 

Ako i ne pomogne, sigurno neće odmoći. Avokado u cijelom voćnom svijetu, ako se ne varam, ima najviše Ω3 masnih kiselina. Osim nezaobilaznog guacamole, meni je puno draži avocado Waxmann, koga zanima nek potraži.

U slast i u zdravlje.

Edited by ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Ej salaši na sjeveru Bačke... čitaj pažljivije gastronomiju, pa ćeš naći recept, otprije desetak dana, za Sweet Thai Chilli Sauce (onaj sweet je zato jer se dodaje šećer).
 
Sastojci:
šalica rižinog octa (šolja pirinčanog sirćeta) - ja u nedostatku istog koristim jabučni, alkoholni ili dobru domaću kvasinu - daje lijepu boju
2 šalice vode
bijelog luka, što je više moguće, desetak češnjeva najmanje
1/2 šalice smedjeg i 1/2 šalice bijelog šećera
žličica ili dvije djumbira u prahu
gustina 2 žlice*
sol (ne i biber) po ukusu
Naravno i papričice: tu tradicionalno idu tajlandske Bird's Eye, ali ja pobacam u blender sve ljuto što uzgojim ili kupim, s tim da Jolokiju stavim samo jednu ili dvije, ovisno o količini. To nije slastičarstvo gdje se mora paziti na svaki gram; to su sosevi oko čije recepture se ne može složiti cijela jugoistočna Azija.
 
*Gustin je najobičnije škrobno brašno; U izvornom Sweet Thai Chilli Sauce se koristi Xantam (šantanska ) guma ili Aru prah kao emulgator, dok me HB svjetovao da ne bacam pare na te ludorije, jer će  gustin sasvim dobro poslužiti, a pritom će okus ostati najbliži originalu.
 
P.S. mačak Srećko, inače najmaznije i najbenevolentnije stvorenje na svijetu, mi je pred par dana bacio s prozora teglicu sa sosom, koji je ostavljen da fermentira. Ostao sam i bez sosa i bez teglice + sam morao čistiti i prati pod.
Srećom, ostale su mi 2 habanere, 1 Bird's Eye te 4 serrana, bijelog luka mi ne manjka, a ostale su mi je još 3 staklenke, jedino što ih moram sterilizirati.
Moj sos.
Sve po receptu.
Samo sto sam ja odredio neke svoje soljice pa na osnovu tog sam i ostalo
E sad nema sunca, oblacno je.
Moze pored grejanja da se ostavi na toplo da fermentira?


15be83fedfc0ebd128b08f56bc4bd4e0.jpg4ed80c8420b1c5a967826ecd36776733.jpg899cf14db41d587ac21851ceb4b102d9.jpg

Sent from my MI 10 using Tapatalk

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Taj džem sa čilijem bi trebala da bude neka varijanta domaćeg "sweet chili" sosa.
Nije sos.
Bila je emisija pre jedno godinu dana na arte o hrvatskoj. Pokazivali su rodu Klepan ili kako se zove i taj deo oko kopackog rita. I onda su pokazivali kako prave rolovanu pogacu s makom i ovaj dzem od kupina i ljuti papricica.
Sad ne mogu pronaci tu emisiju i nazim sela u kojem to prave

Sent from my MI 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2020 at 2:33 PM, Pletilja said:

Imam u porodici sveze operisanog od kamena u zucnoj kesici i pokusavam da napravim jelovnik za 2 nedelje rigorozne dijete i bar 4 nedelje restriktivne ishrane. Sve je ok ali imam pitanje povodom avokada: koristim ga,  volim ga i znam da ima reputaciju najzdravije biljne masnoce ali ne mogu da nadjem podatak da li je preporucen bar za one 4 nedelje manje ogranicenih masnoca? Racunam, ako moze supp. kasika bilnog ulja, valjda moze i malo avokada na svezem dvopeku? Misljenje, iskustva? 

 

Zašto ne idete kod dietologa (dotkora medicine specializiranog za ishranu)?

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Asterion said:

 

Zašto ne idete kod dietologa (dotkora medicine specializiranog za ishranu)?

Zato sto imamo dugu tradiciju kamenoloma u zucnoj kesici pa znamo sve sto treba ali sam ja zelela da malo razbijem monotoniju krompira na vodi na sta se svodi dijeta prvih 2 nedelje nakon operacije. I znam kako i sta radi jedini nutricionista u gradu: sledi protokole od pre 50 godina. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pletilja said:

Zato sto imamo dugu tradiciju kamenoloma u zucnoj kesici pa znamo sve sto treba ali sam ja zelela da malo razbijem monotoniju krompira na vodi na sta se svodi dijeta prvih 2 nedelje nakon operacije. I znam kako i sta radi jedini nutricionista u gradu: sledi protokole od pre 50 godina. 

Nasla sam sve sto mi treba, avokadao je No. 1 u ishrani nakon operacije....🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Beše ovija dana hladnjikavo, pa je mogla i neka teža hrana na repertoar

 

Dinstana svinjska kolenica sa sosom u slow cooker-u

Potrebni sastojci

    svinjska kolenica - 800 g
    belo vino - 1 šolja
    soja sos - 2 supene kašike
    biber
    aleva paprika
    majčina dušica
    za sos
    pavlaka za kuvanje - 1 šolja
    brašno - 1 supena kašika (prepečeno)

Način pripreme

Kolenicu kuvamo na tihoj vatri da bi bila krta i da bismo dobili dobar ukus. Odgovara za zimski period.

Ja lično koristim uređaj za sporo kuvanje, zato što u njemu kolenica ispadne veoma ukusna, a i priprema se relativno lako.

Meso mariniramo u smesi od soja sosa, masti, vina i suvim začinima. Kad odstoji u marinadi bar 6 sati, stavljamo meso u slow cooker.

Koristimo marinadu da prelijemo meso. Možemo dodati 1 šolju vode. Pazimo zatro što u ovom uređaju tečnost ne isparava, nego se sačuva. Kuvamo meso 4 sata na visokoj temperaturi.

Procedimo tečnost i stavljamo je na vatru. Kad provri zgusnemo sa pavlakom u kojoj smo rastvorili zapečeno brašno.

Vraćamo sos u slow cooker i kuvamo oko 20-30 minuta. Serviramo sa prilogom po izboru.

 

Bon apetit!

  • Like 4
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Kronostime said:

Dinstana svinjska kolenica sa sosom u slow cooker-u

Bilo bi lepo ovo potkrepiti i vizuelnom prezentacijom:lala2:...ja sam danas krčkao gulaš sa mesom od Moose-a i njokima, a za dezert sam usput napravio bajaderu

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 8:01 AM, Kronostime said:

Beše ovija dana hladnjikavo, pa je mogla i neka teža hrana na repertoar

 

Dinstana svinjska kolenica sa sosom u slow cooker-u

Potrebni sastojci

    svinjska kolenica - 800 g
    belo vino - 1 šolja
    soja sos - 2 supene kašike
    biber
    aleva paprika
    majčina dušica
    za sos
    pavlaka za kuvanje - 1 šolja
    brašno - 1 supena kašika (prepečeno)

Način pripreme

Kolenicu kuvamo na tihoj vatri da bi bila krta i da bismo dobili dobar ukus. Odgovara za zimski period.

Ja lično koristim uređaj za sporo kuvanje, zato što u njemu kolenica ispadne veoma ukusna, a i priprema se relativno lako.

Meso mariniramo u smesi od soja sosa, masti, vina i suvim začinima. Kad odstoji u marinadi bar 6 sati, stavljamo meso u slow cooker.

Koristimo marinadu da prelijemo meso. Možemo dodati 1 šolju vode. Pazimo zatro što u ovom uređaju tečnost ne isparava, nego se sačuva. Kuvamo meso 4 sata na visokoj temperaturi.

Procedimo tečnost i stavljamo je na vatru. Kad provri zgusnemo sa pavlakom u kojoj smo rastvorili zapečeno brašno.

Vraćamo sos u slow cooker i kuvamo oko 20-30 minuta. Serviramo sa prilogom po izboru.

 

Bon apetit!

 

O svinjskoj koljenici se puno pisalo na starom forumu, a i ovdje. Schweinshaxe, ultimativno bavarsko kultno jelo, obožavao ga je pok. Anthony Bourdain, koji je skončao slično Apiciju, jedino što si je Apicius prerezao vene u Rimu (kad mu je ponestalo sestercija za libijske jastoge), dok se Bourdain objesio u hotelskoj sobi u Parizu, kad mu je ponestalo dolara za šampanjac i kavijar.

Bojim se i da mene takva huda sudba čeka.

 

7 hours ago, Kolbas said:

Bilo bi lepo ovo potkrepiti i vizuelnom prezentacijom:lala2:...ja sam danas krčkao gulaš sa mesom od Moose-a i njokima, a za dezert sam usput napravio bajaderu

 

U BXL-u se u one predbožićne/novogodišnje dane na Place Saint Catherine nude kojekakvi medjunarodni specijaliteti, pa tako i kanadski bizonski burgeri. Vrlo ukusno, uz belgijsko fino pecivo.

Što se njoka tiče, najbolje sam jeo, zelene gnocche u Raveni. Ja inače radim jako dobre njoke i već sam davao recepte, ali ponovit ću to, nije teško.

 

Edited by ironside
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

U ovo doba godine lovim pastrmku (rainbow trout), dakle, jedem isključivo samo sveže ulovljenu...prošli put sam je pravio u foliji sad sam hteo pruženu. Isekao sam je popreko, u zaseke i iznutra sam ubacio malo miksiranog crnog luka, sitno sjeckani češnjak, maslinovog ulja i peršina, dobro nasolio, uvaljao u mešavinu običnog i kukuruznog brašna  i ispržio na puteru. Već isprženu sam prelio marinadom od cedjenog limuna, maslinovog ulja, malo mlevene paprike, vegete i češnjaka u prahu. Kao prilog, pečeni pomfrit i mešana salata...i da, riba je imala jajašca (ikru) pa sam i to ispržio

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Edited by Kolbas
  • Like 7
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

@Kolbas Riba izgleda sjajno - čvrsto meso, lijepa boja, jedino bih ju ja malo kraće pržio, a posebno ikru, kojoj bi dao najviše 30 sekundi, ili bih ju jeo sirovu.

 

Opet, sad je doba kad se počinju kušati sušene hobotnice.

 

Sušena hobotnica na bodulski (brački) način, kako sam ju ja pripremao:

 

Vrgada-ubotnica.jpg

 

1 ili 2 suhe hobotnice, oko 1/2 kg (životinja u procesu sušenja izgubi oko 80% težine, pa treba paziti)

5-6 žlica dobrog maslinovog ulja

2 glavice luka

češnjaka po volji

1/2 kg krumpira

2 dl suhog bijelog vina

2 žlice konšerve (pirea od paradajza)

par listova kuša (žalfije)

 

Suhu hobotnicu treba močiti najmanje 12 sati, po mogućnosti 1 dan u vodi. Obrisati čistom krpom i narezati na veće komade.

U teći propirjati luk i češnjak, pa slagati naizmjence red krumpira, pa red hobotnice.

Začiniti žalfijom, posoliti i popapriti.

Podliti vinom i ostaviti da se pirja oko 15 minuta, dok alkohol ne ishlapi.

U 1/2 litre vode umutiti 2 žlice pirea od paradajza i time preliti brudet. Po potrebi dodati još vode.

Kuhati oko sat vremena.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ironside said:

@Kolbas Riba izgleda sjajno - čvrsto meso, lijepa boja, jedino bih ju ja malo kraće pržio, a posebno ikru, kojoj bi dao najviše 30 sekundi, ili bih ju jeo sirovu.

Malo sam je dulje pržio jer je bila malo veća (deblja), čak sam morao da je presječem na pola jer nije stala u moj ne baš mali tiganj, a ja jedini od ukućana volim da jedem kožuricu i volim kad je hrskava...

Nego, kad si već pomenuo hobotnicu, sjećam se da sam je jednom kušao kad sam bio u Tunisu, u nekoj salati i nije mi se baš dojmila, billa je nekako mnogo gumena i bezlična. Pa me zanima kakva joj je tekstura kad je osušena? Inače lignje obožavam mada znam da su to dvije različite živuljke

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kolbas said:

Malo sam je dulje pržio jer je bila malo veća (deblja), čak sam morao da je presječem na pola jer nije stala u moj ne baš mali tiganj, a ja jedini od ukućana volim da jedem kožuricu i volim kad je hrskava...

Nego, kad si već pomenuo hobotnicu, sjećam se da sam je jednom kušao kad sam bio u Tunisu, u nekoj salati i nije mi se baš dojmila, billa je nekako mnogo gumena i bezlična. Pa me zanima kakva joj je tekstura kad je osušena? Inače lignje obožavam mada znam da su to dvije različite živuljke

 

 

I ja volim da mi je kod povrća/morskih ili kopnenih bića kožica hrskava (jedino što obitavaoce kopna sve manje jedem, zdravlje ne dopušta).

Kćer, koja me odvikla od žabljih krakova, budući sam vidio što jadnim vodozemcima rade prije nego što ih skuhaju ili isprže, nastoji me odvratiti i od hobotnice: najinteligentnije stvorenje morskih dubina, predvidja pobjednike svjetskih prvenstava, najavljuje bolesti (?! mislim, tko drži hobotnicu u stanu), dok mi lignje oduvijek idu pomalo na živce: na cijelom Mediteranu uvijek možeš dobiti frigane lignje, lignje na žaru, u baroknoj varijanti punjene lignje ili neizbježni crni rižot.

 

Dok sam davno nekoć čekao autobus da me iz Nafpliona preveze u Epidaurus, vjerojatno najznačajniji amfiteatar klasičnoga svijeta, otišao sam na kasni ručak; Kalamarakia krasata, tj lignje dinstane u vinu i začinima. Nakon tog božanskog jela više me nikakve drugačije lignje ne zanimaju.

 

Slično vrijedi i za one velike, inteligentne oktopode. Hobotnice sam, osim posvuda po Jadranu jeo u Maroku i u Tunisu (tamo ih izlovljavaju na tone), ali nisu previše inventivni u pripravi: ili hobotnica na salatu ili hobotnica ispod peke...

Pomalo dosadno, zar ne? Zapravo samo trebaš uhvatiti hobotnicu (što je malo lakše od hvatanja komarca), dobro je istući o kamen čim ju uhvatiš, očistiš ju, pa s njom u lonac. Sve što ti treba je dobra ljutika, dobro maslinovo ulje, dobra kvasina, nešto kapara, sol i papar. Prilično primitivno, no iza toga ipak stoji komplicirana logistika (ulje, kvasina, zemljoradnja).

 

Za pripremu te i sličnih plemenitih životinja uvijek optiram da ih se suši ili soli, jer se tako njihov okus neopisivo oplemenjuje (kao što je svinjetina primitivna dok nije smoked & cured), a beštije se ne izlovljavaju do besmisla, već se čuvaju za cijelu zimu, usto su jako ukusne, kao i sušene/dimljene tabinje, ali o tom potom.

Radije se držite mojih preporuka odozgor.

 

Sušena i dimljena tabinja, riba u koju sam se zaljubio prije 30 godina na Mljetu.

 

Meni omiljena, ali o tom sam već pričao: Dimljena i sušena, super aromatična haringa iz Sjevernog mora.

 

 

Edited by ironside
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2020 at 4:27 AM, Kolbas said:

U ovo doba godine lovim pastrmku (rainbow trout), dakle, jedem isključivo samo sveže ulovljenu...prošli put sam je pravio u foliji sad sam hteo pruženu. Isekao sam je popreko, u zaseke i iznutra sam ubacio malo miksiranog crnog luka, sitno sjeckani češnjak, maslinovog ulja i peršina, dobro nasolio, uvaljao u mešavinu običnog i kukuruznog brašna  i ispržio na puteru. Već isprženu sam prelio marinadom od cedjenog limuna, maslinovog ulja, malo mlevene paprike, vegete i češnjaka u prahu. Kao prilog, pečeni pomfrit i mešana salata...i da, riba je imala jajašca (ikru) pa sam i to ispržio

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Salata za 10 a za pastrmku - nista! To nezno, socno meso ne treba ovako jak tretman. Cerki sam redovno spremala pastrmku i u vreme kad nista nije htela da jede i ako ona kaze da je ovo najbolji nacin, treba joj verovati: puter, velicine oraha, sitno seckan pershun, malo soli, napraviti valjak i staviti u ociscenu pastrmku. Preliti je sa malo rastopljnog putera i posuti listicima badema i peci i rerni na gril varijanti.  Servirati sa kriskom limuna i nekom jednostavnom, neznom salatom. U slucaju pastmke, manje je uvek vise. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pošto sam uspešno završio "dijetu" planiram da se pošteno omrsim pa gledam po netu da to bude nešto što do sada nikad nisam jeo i izbor je pao na ovaj Gruzijski "čamac" :

 

 

 

 

Njihov čuveni Hačapuri. Deluje jednostavno za napraviti i ukusno. Može tu malo da se doda i pančete ništa mu neće faliti 🙂

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

Pošto sam uspešno završio "dijetu" planiram da se pošteno omrsim pa gledam po netu da to bude nešto što do sada nikad nisam jeo i izbor je pao na ovaj Gruzijski "čamac" :

 

 

 

 

Njihov čuveni Hačapuri. Deluje jednostavno za napraviti i ukusno. Može tu malo da se doda i pančete ništa mu neće faliti 🙂

 

Da li znas sta je komplet lepinja. Naravno Uzicka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...