Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

14 hours ago, koca popovic said:

Ah da zaboravio sam pihtije. Cvarci,pihtije,slanina i ljut ajvar........ Kad budem umiro to ce mi biti poslednja zelja😀

Da se razumemo, ovo nije topic "Kako skratiti zivot." vec kako skuvati. 

:lol_2:

🐅

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, mrd said:

I moj, a sledeći obrok ručak u podne. Pazi se, ja sam tako nabio šećer. 2 obimna obroka i mrka kapa.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

I moj prvi obrok je oko 12 i onda supper posle posla i to je sve...ne jedem često ( ništa snacks i grickalice), ali kad jedem to je full course meal se sa sve kolačima ili sladoledom za dezert...za šećer imam dve preventivne radnje. Prvo je da se dosta krećem i nešto radim kad god imam slobodnog vremena. Drugo je da ne idem kod lekara da mi nešto ne iščačkaju :s_d:... znam da nije baš odgovorno, ali kad drugačije ne umem da funkcioniram

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kolbas said:

I moj prvi obrok je oko 12 i onda supper posle posla i to je sve...ne jedem često ( ništa snacks i grickalice), ali kad jedem to je full course meal se sa sve kolačima ili sladoledom za dezert...za šećer imam dve preventivne radnje. Prvo je da se dosta krećem i nešto radim kad god imam slobodnog vremena. Drugo je da ne idem kod lekara da mi nešto ne iščačkaju :s_d:... znam da nije baš odgovorno, ali kad drugačije ne umem da funkcioniram

Ovo ti nije bas pametno. Bice ti mnogo zao ako saznas da si mogao nesto da sprijecis, a nisi sprijecio zato sto nisi isao da se kontrolises. Znas ono umro iznenada. Niko nije umro iznenada(ako nije poginuo) nego nije znao da mu nesto fali.

Link to comment
Share on other sites

I moj prvi obrok je oko 12 i onda supper posle posla i to je sve...ne jedem često ( ništa snacks i grickalice), ali kad jedem to je full course meal se sa sve kolačima ili sladoledom za dezert...za šećer imam dve preventivne radnje. Prvo je da se dosta krećem i nešto radim kad god imam slobodnog vremena. Drugo je da ne idem kod lekara da mi nešto ne iščačkaju :s_d:... znam da nije baš odgovorno, ali kad drugačije ne umem da funkcioniram
Ni mene nije zezalo dok sam ih nosio k'o džakove. Međutim omatorili i eto, ne daju više da ih nosim.@Kronostime šta si se uzbudio ko jede zlo ne misli. Pa'i molim te pihtije.
[emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

A jebiga, znam, čak ni genetski nemam neke predispozicije jer su muškarci u mojoj bližoj porodici mahom kratkog vijeka...recimo, ćale je umro kad je imao 44 (izliv krvi u mozak), meni je sada 44... ono što bih zaista želeo je da se za vjeki vjekova ratosiljam duhana... stalno sam u nekom on/off modu sa njim...glede hrane, mislim da se hranim relativno normalno...jes da volim da pojedem, ali to su uglavnom izbalansirane namirnice, najčešće jela spremljena u kućnoj radinosti...meni još organizam ne šalje upozoravajuće signale, a možda bi trebao... čak ni ne mogu da se setim kad sam poslednji put bio bolestan, a lekove sam uvek izbegavao, jedino kad je baš moralo...ali valjda ću se dati u pamet pre nego što bude dockan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Imam narandzasti habanero. Moze taj tvoj recept za thai sos? 

 

Ej salaši na sjeveru Bačke... čitaj pažljivije gastronomiju, pa ćeš naći recept, otprije desetak dana, za Sweet Thai Chilli Sauce (onaj sweet je zato jer se dodaje šećer).

 

Sastojci:

šalica rižinog octa (šolja pirinčanog sirćeta) - ja u nedostatku istog koristim jabučni, alkoholni ili dobru domaću kvasinu - daje lijepu boju

2 šalice vode

bijelog luka, što je više moguće, desetak češnjeva najmanje

1/2 šalice smedjeg i 1/2 šalice bijelog šećera

žličica ili dvije djumbira u prahu

gustina 2 žlice*

sol (ne i biber) po ukusu

Naravno i papričice: tu tradicionalno idu tajlandske Bird's Eye, ali ja pobacam u blender sve ljuto što uzgojim ili kupim, s tim da Jolokiju stavim samo jednu ili dvije, ovisno o količini. To nije slastičarstvo gdje se mora paziti na svaki gram; to su sosevi oko čije recepture se ne može složiti cijela jugoistočna Azija.

 

*Gustin je najobičnije škrobno brašno; U izvornom Sweet Thai Chilli Sauce se koristi Xantam (šantanska ) guma ili Aru prah kao emulgator, dok me HB svjetovao da ne bacam pare na te ludorije, jer će  gustin sasvim dobro poslužiti, a pritom će okus ostati najbliži originalu.

 

P.S. mačak Srećko, inače najmaznije i najbenevolentnije stvorenje na svijetu, mi je pred par dana bacio s prozora teglicu sa sosom, koji je ostavljen da fermentira. Ostao sam i bez sosa i bez teglice + sam morao čistiti i prati pod.

Srećom, ostale su mi 2 habanere, 1 Bird's Eye te 4 serrana, bijelog luka mi ne manjka, a ostale su mi je još 3 staklenke, jedino što ih moram sterilizirati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Hvala. Izvinjavam se sad kad si napisao recept ponovo ( ili copy paste ) sam se setio da sam ga vec procitao.

Hvala jos jednom.

kako fermentir sos? samo ga tako ostavis nekoliko dana ili ?

 

Ja se izvinjavam što nisam primijetijo tvoj post; ostario sam, pa sam pomalo pogonjen kao na Diesel.

Sos se napravi kako treba, hladan, stavi ga se u zatvorenu hermetičnu teglu, na sunce i ostavi 3-4 dana. Onda ga se pretoči u sterilizirane flašice i potajno servira u hranu ili poklanja prijateljima za za rodjendane i imendane.

Edited by ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Recept za "kečap" :

 

1kg paradajza (može i pelat iz konzerve)

100g crnog luka

2-3 češnja belog luka

kaščica soli i bibera

 

opciono prstohvat čilija ko voli ljuto a možete dodati i origano ili onaj miks italijanskih začina ako ćete praviti pice ili nešto slično.

 

Ono što je najbolje je da ga ne treba kuvati uopšte nego samo u blender i sameljete što finije. Savetujem da luk isečete što sitnije jer blender iz nekog razloga ima problema da fino samelje crni luk, ili mu ja nisam dao dovoljno vremena. Na ovaj način dobijate zdraviju varijantu paradajz sosa da zamenite kečap a vremenski to traje koliko vam treba da taj jedan luk isečete 🙂

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa u osnovi paprika je slatka.Ali inace ovo oko ljutih paprika pricam iz iskustva. Ono sto je pisao ironsid o jacini ( u nekim jedinicama ) je tacno , ali ne razumijem da neko kozumira takvu anesteziju ( moj izraz ) onda komentarise hra nu , zacine i ostale stvari oko hrane. Po mom ( ne mora da znaci da je ispravno ) misljenju ko konzumira ovakve stvari on nije kompetentan da komentarise hranu .

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, koca popovic said:

Pa u osnovi paprika je slatka.Ali inace ovo oko ljutih paprika pricam iz iskustva. Ono sto je pisao ironsid o jacini ( u nekim jedinicama ) je tacno , ali ne razumijem da neko kozumira takvu anesteziju ( moj izraz ) onda komentarise hra nu , zacine i ostale stvari oko hrane. Po mom ( ne mora da znaci da je ispravno ) misljenju ko konzumira ovakve stvari on nije kompetentan da komentarise hranu .

 

Capsicumi jesu u osnovi slatki, do one mjere kad prelaze u sferu bojnih otrova (za što se i danas upotrebljavaju). Paradajzi (inače voće) su kiseli, pa im treba šećera kod priprave.

Što se boldovanog tiče - nemaš pravo: zbog bolesti odavno ne konzumiram nikakve ljutice, alkohol, teške začine, slatkiše. Takve stvari pripremam pa poklanjam prijateljima i poznanicima, a začine razmjenjujem s fellow travelers, nedavno sam dobio set začina iz Tanzanije, uzvratio s bočicom Ras el Hanouta iz Maroka.

 

Obzirom na moje godine, kulinarsko iskustvo i puni opus kulinarske literature koju sam pročitao, podebelu biblioteku, te čak i formalno kuharsko školovanje, smatram da o svim tim stvarima imam puno pravo pisati.

 

P.S. SHU ili Scoville Heat Unit je mjerna jedinica za jačinu ljutine kod papričica. Najbolja informacija: https://www.quepasafoods.com/en-us/all-about-the-scoville-scale/

Edited by ironside
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ironside said:

 

Capsicumi jesu u osnovi slatki, do one mjere kad prelaze u sferu bojnih otrova (za što se i danas upotrebljavaju). Paradajzi (inače voće) su kiseli, pa im treba šećera kod priprave.

Što se boldovanog tiče - nemaš pravo: zbog bolesti odavno ne konzumiram nikakve ljutice, alkohol, teške začine, slatkiše. Takve stvari pripremam pa poklanjam prijateljima i poznanicima, a začine razmjenjujem s fellow travelers, nedavno sam dobio set začina iz Tanzanije, uzvratio s bočicom Ras el Hanouta iz Maroka.

 

Obzirom na moje godine, kulinarsko iskustvo i puni opus kulinarske literature koju sam pročitao, podebelu biblioteku, te čak i formalno kuharsko školovanje, smatram da o svim tim stvarima imam puno pravo pisati.

 

P.S. SHU ili Scoville Heat Unit je mjerna jedinica za jačinu ljutine kod papričica. Najbolja informacija: https://www.quepasafoods.com/en-us/all-about-the-scoville-scale/

Uh jebote .Ironsid ,od cega ti patis ili  imas probleme. Odavno sam ukapirao da si bas kompetentan oko hrane . Da li vjerujes da obozavam tvoje postove , zato sto vjerujem i vidim da mnogo znas. Ne znam jesi li primjetio da samo s tobom imam neku komunikaciju ovde. Ovo nije mozda mjesto da kazem ( nek moderacija kaze ) ja sam na ovom forumu ( kao sto si vidio ) od skoro . Medjutim nije to bas od skoro. Ja sam ovdje pa brat bratu oko 12 godina.. Tako da mnoge poznajem clanove ovdje. Neka bude ovo sto sam napisao za sada .

Just now, koca popovic said:

Uh jebote .Ironsid ,od cega ti patis ili  imas probleme. Odavno sam ukapirao da si bas kompetentan oko hrane . Da li vjerujes da obozavam tvoje postove , zato sto vjerujem i vidim da mnogo znas. Ne znam jesi li primjetio da samo s tobom imam neku komunikaciju ovde. Ovo nije mozda mjesto da kazem ( nek moderacija kaze ) ja sam na ovom forumu ( kao sto si vidio ) od skoro . Medjutim nije to bas od skoro. Ja sam ovdje pa brat bratu oko 12 godina.. Tako da mnoge poznajem clanove ovdje. Neka bude ovo sto sam napisao za sada .

Mnogo volim da komentarisem sa tobom. Znas li (po mom misljenju) da si mi ti i slavisa i onaj zajebant kronostime  pravi sagovornici....😅

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Trazila sam nesto drugo pa pronasla ovo sto necu pravit jer sam sa ljutim zavrsila za sva vremena, na zalost, kazu da je ljutina veoma zdrava. Ovo bih volela da imam bar jednu teglicu jer bi bilo sjajno da na sendvic stavim kapljicu ljutog zelea ili, kad kuvam za prijateljice, da na tanjiru bude mrvica ovoga, da im se nadje: 

https://www.chilipeppermadness.com/chili-pepper-recipes/jellies/jalapeno-jelly/

A mozda cu i da napravim polovinu mere....

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pletilja said:

Trazila sam nesto drugo pa pronasla ovo sto necu pravit jer sam sa ljutim zavrsila za sva vremena, na zalost, kazu da je ljutina veoma zdrava. Ovo bih volela da imam bar jednu teglicu jer bi bilo sjajno da na sendvic stavim kapljicu ljutog zelea ili, kad kuvam za prijateljice, da na tanjiru bude mrvica ovoga, da im se nadje: 

https://www.chilipeppermadness.com/chili-pepper-recipes/jellies/jalapeno-jelly/

A mozda cu i da napravim polovinu mere....

 

U Hrvatskoj u okolini Kopackog rita prave pekmez/dzem od kupine sa cili papricicama.

to mi isto zvuci zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2020 at 3:55 PM, koca popovic said:

Uh jebote .Ironsid ,od cega ti patis ili  imas probleme. Odavno sam ukapirao da si bas kompetentan oko hrane . Da li vjerujes da obozavam tvoje postove , zato sto vjerujem i vidim da mnogo znas. Ne znam jesi li primjetio da samo s tobom imam neku komunikaciju ovde. Ovo nije mozda mjesto da kazem ( nek moderacija kaze ) ja sam na ovom forumu ( kao sto si vidio ) od skoro . Medjutim nije to bas od skoro. Ja sam ovdje pa brat bratu oko 12 godina.. Tako da mnoge poznajem clanove ovdje. Neka bude ovo sto sam napisao za sada .

Mnogo volim da komentarisem sa tobom. Znas li (po mom misljenju) da si mi ti i slavisa i onaj zajebant kronostime  pravi sagovornici....😅

 

No, dobro: neki od forumaša znaju dosta o mojim boljkama, ali to nisu stvari o kojima se lažemo ili gdje pretjerujemo i dosta s time. Drago mi je da možemo komunicirati na kulinarstvu, uskoro ću ponovo postavljati postove iz kulinarske literature i gastronomskih putovanja, a možda i pokoji originalni recept; zapravo, moji recepti više i nisu tako originalni: Wienersnitzel s restanim krumpirom i zelena salata, razni gulaši i paprikaši, guste juhe i čorbice...

Daleko je to od onih vremena kad smo na forumu uživali u dimljenoj i mariniranoj ribi, raznim vrstama kavijara, boršču, soljanki, ščiju, puno vrsta gljiva, bouillabaisse ili Jambalayi.

Jučer mi je nećak donio fini couscous od piletine sa puno povrća (mrkva, patlidžan, slanutak, gljive, luk) + začini (kumin/kim, cimet, kardamom + ras el hanout  - راس الحانوت), spravljeno u tajine, kako treba.

Jeo sam ga za ručak i večeru, iako nemam nikakvog apetita, jer više uopće ne mogu spavati (ako u 3-4 dana složim sat-dva sna, sretan sam), pa se tokom dana krećem kao zombie.

Tome treba dodati azijske ludorije, na što smo, nas nekolicina potrošili imetak, poput Apicija*.

 

*Apicius je tokom svog života (42 g.p.n.e. - 37 g.n.e.) postao legenda. on je uradio nešto što je jedinstveno u ono vreme; on je bio jedan od osnivača gastronomije.
Plinije opisuje Apicijusa kao "najvećeg trošadžiju koga je svet ikada video". Izgleda da je bio u pravu, jer je Apicijeva umetnost kuvanja prepuna neobičnih recepata od punjenog papagaja do flaminga sa biberom ali i takvih koje mi i u današnje vreme rado jedemo.
Kako je Apicijev život bio ekstravagantaan, tako je i njegova smrt do danas predmet svakojakih rasprava. Kada je potrošio 100 miliona sestercija iz državne kase za pripremanje svojih recepata za cara, kada je potrošio sve poreske pare i lično se zadužio, napravio je bilans i izračunao je da će mu ostati "samo" 10 miliona sestercija za život, što je za njega bilo nezamislivo (1 sesterc = 1 evro). Iz straha da neće imati šta da jede i da će umreti od gladi, uzeo je otrov i u strašnim mukama umro.

 

 

On 9/26/2020 at 8:01 AM, Slavisa iz Tavankuta said:

 

U Hrvatskoj u okolini Kopackog rita prave pekmez/dzem od kupine sa cili papricicama.

to mi isto zvuci zanimljivo.

 

To i meni zvuči jako zanimljivo, iako prvi put čujem za to; trebat će pričekati da Vjekoslav uskrsne iz forumskog Hada, pa da potvrdi (ili opovrgne) taj kulinarski mit.

Edited by ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...