Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

 

btw, čini mi se da sam na ovim vrućinama potpuno pobudalio, pa kuham idiotarije poput onih teških steakova, gravče na tavče, a dolazi mi patronažna sestra, budući da su bolnice preopterećene.

Ne izlazim iz kuće, i pazim na mačka Srećka, kojem je bitno da dobije hranu i vodu. Životinjica* uglavnom kunja na prozorskoj dasci, pa pred jutro se ispruži pored mene i grije mi noge.

 

* životinjica je, kad se ispruži s nogama, repom i ušima, skoro moje dužine, a meni ima 1.82.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ironside said:

 

btw, čini mi se da sam na ovim vrućinama potpuno pobudalio, pa kuham idiotarije poput onih teških steakova, gravče na tavče, a dolazi mi patronažna sestra, budući da su bolnice preopterećene.

Ne izlazim iz kuće, i pazim na mačka Srećka, kojem je bitno da dobije hranu i vodu. Životinjica* uglavnom kunja na prozorskoj dasci, pa pred jutro se ispruži pored mene i grije mi noge.

 

* životinjica je, kad se ispruži s nogama, repom i ušima, skoro moje dužine, a meni ima 1.82.

spacer.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pritisak 99/62. moracu, konacno, nesto i da skuvam...mislim da sam pojela nesto prekjuce, lubenicu, ako se ne varam...ne, pola lubenice kupljene u samoposluzi, nema teorije da dovucem kuci celu, ogromne su....uglavnom sam na vocnom smutiju i to ako me ne mrzi da perem blender....2 dcl sveze cedjenog soka od shargarepe sa malo limuna bi moglo i rudara da drzi sitim ceo dan...ipak, moracu da se dohvatim serpi....prividjaju mi se knedle sa shjivama....😊

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2020 at 10:22 AM, Bushman said:

Boršč

Ja Ciklu (mi je zovemo cvikla) mnogo volem, ali boršč nikako... tome je kriv jedan moj ondašnji drugar koji je studirao u Ukrajini, pa nam je jedared, dok smo i mi još bili studentarija spremio to čudo...i ukus mi je bio sačuvaj Bože...s druge strane, ja sam danas išao na siguricu pa sam napravio burek s mesom, doduše kore su iz dućana, nisam imao vremena da razvlačim jufku😌

spacer.png

spacer.png

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1yIfdLj.jpg?1

Gomboce...

Nemam problem da ih cesce spremam osim sto ovi moji komplikuju pricu pa moram da pazim na sledece:

Snajka: "Uh...ja cu samo pola knedle ako prezle niste przili na ulju....vezbam, gladujem a celulita sve vise, pogledajte samo, strasno" Gledam i vidim savrsenu zensku butinu i mladu zenu od 42 koja bi mogla da stane pored A. Lime....za nju zive prezle bez putera...

Unuk: "Bako, da li si u prezle stavila mleveni keks, baka Mita uvek stavi...."Baka Mita je snajkina mama....bas bih volele da znam da li i baka Mitu tako preslisava...da, za unuka 3 komada sa mlevenim keksom...

Sin: "Imas jos onog cokoladnog preliva, nekako su mi bljutave..." imam, ljubi te majka, ali su mi ostale samo 3, poslala sam malo i baka Miti....😠

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Dakle, jedno od rijetkih slatkih jela koje mi paše, čak ga i volim jesu knedle, ali ne sa šljivama već Marillenknödel (okruglice s marelicama/kajsijama). Naravno, nikakve ekstravagancije tipa mljeveni keksi ili čokoladni preljev, već čista klasika: na ulju se zažuti prezla i šećer i to se prelije preko knedla.

 

No, sad sam otišao u nelinearnu naraciju: kako su knödel punjene voćem tipično srednjeeuropsko (iako esencijalno bečko) jelo, bio bi red da se vratim s deserta na glavno jelo.

Cijela bivša monarhija je bila premrežena raznim gulašima i paprikašima; od Štajerske i Hüttengulascha, preko Hrv. Zagorja (gulaš juha od gljiva), preko ravničarskih krajeva gdje se sprema fiš i čobanac (gulyas na mađarskom doslovce znači čobanin, pastir), pa preko Madjarske koja vrvi raznim gulyasima, od kojih je najpoznatiji Szekely, da ne govorim o raznim Lecsó, pa preko Slovačke i Češke i njihovih gulaša i paprikaša, natrag u Wien. Uz klasični Kartoffelgulasch, preko Zigeunergulasha i Altwiener Goulaschsuppe, odlučujem se ipak za jelo bečkih kočijaša; izdašno, kad su zimi trebali nadoknaditi kalorije provodeći cijeli dan na vjetru i zimi: bečki Fijaker gulaš. Kočijaši, koji su radili od rane zore, već oko 10 - 11 sati bi odlazili u gostionicu po svoju porciju gulaša.

 

Sastojci:

1/2 kg govedine od buta

3 srednje velika crna luka

2-3 žlice ulja

1 žlica octa (vinskog ili jabučnog)

mljevena crvena paprika

1/2 l goveđeg temeljca

1 žlica koncentrata od paradajza

2 žlice pasiranog paradajza

kim (kumin)

sol i papar

 

Priprema:

Luk sitno nasjeckati, meso narezati na komadiće veličine prikladne za gulaš
U loncu za kuhanje gulaša zagrijati ulje, dodati luk i dinstati ga dok ne postane staklast
Dodati meso, kratko ga prodinstati zajedno sa lukom
Zatim dodati goveđeg temeljca da prekrije meso, crvenu papriku, konservu i pasiranu rajčicu i sve dobro umješati i nastaviti kuhati na laganoj vatri. 
Povremeno promiješati i podlijevati temeljcem ili vodom
Kada je meso omekšalo dodati kim i ocat , umješati ih i nastaviti kuhati do željene gustine gulaša i mekoće mesa (oko 2-3 sata)
Na kraju posoliti i popapriti po želji i ukusu
 
Servira se obavezno uz Brotknödel, pečeno jaje na oko, bečku kobasicu ili hrenovke, a za prilog isključivo kiseli krastavci.
 
fijaker.jpg
 
Za one koji ne znaju kako bi napravili originalne bečke Brotknödel ili Semmelknödel, evo recepta:
 
Sastojci:
250 g suhog bijelog kruha ili žemički (nasjeckanog na kockice)
2,5 dl mlijeka
1 jaje
dobra žlica peršuna
50 g putra
3 žlice brašna
2 žlice prezli
 
Priprema:
Za knedle dobro umutite mlijeko s jajetom, solju i začinskim biljem. Osušeni kruh narežite na male kocke i stavite u zdjelu, rastopite maslac u tavi na laganoj vatri, a zatim ravnomjerno prelijte po kockicama kruha i miješajte drvenom žlicom da se dobro raspodijeli. Zatim ravnomjerno rasporedite tekuću smjesu po kruhu i dobro promiješajte. Ostavite da odstoji oko 20-30 minuta da kruh više ne bude čvrst. Na kraju dodajte brašno i krušne mrvice da dobijete kompaktnu masu. Ovisno o tome je li smjesa postala previše čvrsta ili premekana, možete dodati mlijeko ili krušne mrvice. Oblikovati smjesu u knedle i kuhati u kipućoj vodi (po mogućnosti s poklopcem) dok knedle ne isplivaju na vrh, a zatim ostavite da još nekoliko minuta stoji u vodi. Preporučljivo je najprije staviti uzorak knedle u vodu. Gotovi krušni knedli su kompaktniji od knedla od žemičke
 
brotknoedel.jpg
Edited by ironside
tipfeleri
  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2020 at 10:18 PM, Slavisa iz Tavankuta said:

Da ja volim prokelj.

Najvise volim da ga jedem sa isprzenom slaninom i pitomim kestenom.

 

prokelj se ocisti i opere, eventualno presece na pola.

u tiganj se ubaci seckana slaninica, proprzi se da dobije onako lepu zlatno braon boju, ubaci se kuvani kesten ( u Francuskoj ima da se kupi u teglama ), i na to prokelj.

ne treba soliti posto je slanina obicno slana, samo malo bibera i to je to.

...

 

Eh, vi Lale ništa ne možete bez slanine, dok je originalni recept sadržavao od adiktiva samo bijelo vino. Tvoj naputak je kratak i jednostavan i odličan. U Belgiji takodjer kupimo kesten u konzervi (tko je lud da tabana ili se vozi do Ardennes, pa skuplja kestenje).

Pred 20+ godina, još dok sam bio u snazi išao bih s malom kćeri u potragu za kestenjem i gljivama. Vratili bi smo se sa 3 velike vreće kestenja i košarom vrganja i crnih truba.

Btw, pitomi kesten je onaj koji krasi (i zagadjuje) naše ulice. Onaj divni jestivi je - divlji kesten.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Eh, vi Lale ništa ne možete bez slanine, dok je originalni recept sadržavao od adiktiva samo bijelo vino. Tvoj naputak je kratak i jednostavan i odličan. U Belgiji takodjer kupimo kesten u konzervi (tko je lud da tabana ili se vozi do Ardennes, pa skuplja kestenje).
Pred 20+ godina, još dok sam bio u snazi išao bih s malom kćeri u potragu za kestenjem i gljivama. Vratili bi smo se sa 3 velike vreće kestenja i košarom vrganja i crnih truba.
Btw, pitomi kesten je onaj koji krasi (i zagadjuje) naše ulice. Onaj divni jestivi je - divlji kesten.
Ehh, to nije lalanski recept [emoji1] tako sam prvi put jeo u Francuskoj. Ovde u Vojvodini do pre odlaska u Francusku nisam nikad jeo prokelj [emoji1]

U Francuskoj imam kesten u sumi idem da skupljam, a bas kad mi treba za prokelj onda ga nema [emoji1] pa moram kupiti u tegli.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

LM, Velika Gospojina danas, a i petak  - valja se postiti!

Zato:

povrce iseceno na tracice, pecurke isto i sve u voku przeno na sojinom ulju.

Na pirincane nudle legne k`o budali samar.

 

 

Opaa, nešto azijsko? Ja nikada pre Azije nisam čuo za soju. A za prinač, bilo je za sutlijaš, možda nekada u đuveču ili u punjenim paprikama. Retko jeden.

 

Nemoj da te sprejišem sa stotinama azijskih jela (Japan i Thai, India) su kulinarske supersile.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ironside said:

Eh, vi Lale ništa ne možete bez slanine, dok je originalni recept sadržavao od adiktiva samo bijelo vino. Tvoj naputak je kratak i jednostavan i odličan. U Belgiji takodjer kupimo kesten u konzervi (tko je lud da tabana ili se vozi do Ardennes, pa skuplja kestenje).

Pred 20+ godina, još dok sam bio u snazi išao bih s malom kćeri u potragu za kestenjem i gljivama. Vratili bi smo se sa 3 velike vreće kestenja i košarom vrganja i crnih truba.

Btw, pitomi kesten je onaj koji krasi (i zagadjuje) naše ulice. Onaj divni jestivi je - divlji kesten.

 

Ja mnogo volim da jedem kestenje. Mi jestivi kesten nemamo u blizini. Imamo tzv. konjski kesten (divlji) koji je dobio ime po tome sto ga samo konji mogu variti a da se ne otruju. Estetski je divan pogled [3 komada kroz prozor], impozantan je kao nekakav hrast. Kao nacrtani su kad popadaju i osuse se (padaju pre susenja) sa bojom kao sa razglednice. Konjski kesten je takodje zastitini znak jedne svedske pokrajine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A boranija?

Cudo jedno koliko ljudi ne voli boraniju!

Bila je redovno na meniju u vreme kad sam bila dete, mama ju je spremala perfektno, sa dosta shargarepe, paskanata, pershuna i jelo se kasikom, ko je hteo, dodavao je kiselo mleko. Posle sam, zbog cerke koja nije volela da jede, smislila laksu varijantu: boraniju skuvam na pari, jedva 15 minuta treba da omeksa i zadrzi sve arome, prelijem je dobrim uljem, puno seckanog pershuna i mrvica belog luka i - gotovo, uz parce dobrog hleba, eventualno i sa salatom od paradajza, savrsen letnji rucak. I nema te vrste boranije koju ne volim, retko nadjem omiljenu: svetlo zelena, shiroka oko 2 cm i pljosnata, ni najbolja  teletina joj nije ravna, prava poslastica. Srecom, dolazi jesen, bice boranije....

 

Edited by Pletilja
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

Meni je omiljena zelena stapicasta boranija - kuva se na pari odlicno i, malo persuna, vlasca, maslinovog ulja i malo balsamika ili limuna, odlicna je za ove vrucine.

Inace obozavam povrce kuvano na pari i kao prilog, a i samostalno.

Evo kako ja spremam boraniju. Potrebno 1,5 kg stapicaste boranije (nema veze koja) pola korijena persuna parce celerovog korijena ,glavica crvenog luka, 2 cena bijelog luka, 2 vece sargarepe2-3 paradaiza, jedna paprika(crvena zbog estetike).Potrbna je malo veca serpa po mogucnosti sira.Na ulju se kratko prodinsta luk pa se doda svo ostalo povrce izuzev boranije.Poslije 10-15 minuta doda se i boranija.Sve ovo je bez vode.Ja praktikujem da dodam jedno ceno bijelog luka na pocetku a drugo desetak minuta prije kraja. Sama boranija pusta vodu.Gotovo je kad voda skoro nestane, naravno uz cesto mijesanje. Jos jedna stvar , ovo je mjera za dvoje za dva dana .Prijatno

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

...

Potrebno 1,5 kg stapicaste boranije 

 

Kada reče "štapićasta boranija", misliš na ovo?

 

2020stapicboranija01.jpg

 

Kakvu bre vojsku treba da hraniš sa  baš 1.5 kg boranije? 100 grama je dovoljno za porodični "one pot" ručak.

 

Ja nikada nisam znao kako se boranija uzgaja. Sa putovanja po Japanu, pre dve nedelje, ova scena, obožavam poljoprivredu, nije me mrzelo da stanem i da slikam

 

2020gunmastringbeans01.jpg

 

Prvo, mislio sam da je neko cveće

 

2020gunmastringbeans02.jpg

 

Ne, boranija, da privuče pčele koje oprašuju, uz ostale (mahom kupus) kulture, tu uzgajana radi raznovrsnosti, da pčele navrate.

 

2020gunmastringbeans03.jpg

 

Evo je, prava boranija, u radnji, baš sa ovog istog mesta

 

2020gunmastringbeans04.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Yoyogi said:

 

Kada reče "štapićasta boranija", misliš na ovo?

 

2020stapicboranija01.jpg

 

Kakvu bre vojsku treba da hraniš sa  baš 1.5 kg boranije? 100 grama je dovoljno za porodični "one pot" ručak.

 

Ja nikada nisam znao kako se boranija uzgaja. Sa putovanja po Japanu, pre dve nedelje, ova scena, obožavam poljoprivredu, nije me mrzelo da stanem i da slikam

 

2020gunmastringbeans01.jpg

 

Prvo, mislio sam da je neko cveće

 

2020gunmastringbeans02.jpg

 

Ne, boranija, da privuče pčele koje oprašuju, uz ostale (mahom kupus) kulture, tu uzgajana radi raznovrsnosti, da pčele navrate.

 

2020gunmastringbeans03.jpg

 

Evo je, prava boranija, u radnji, baš sa ovog istog mesta

 

2020gunmastringbeans04.jpg

 

 

Pa ja sam napisao da je za dvije osobe za dva dana.Obicno bude za mene jos jednom.Ja kad spremam rucak onda ga spremim da bude barem dva dana.A 100 grama bi bilo taman za jedno dijete.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, koca popovic said:

Pa ja sam napisao da je za dvije osobe za dva dana.Obicno bude za mene jos jednom.Ja kad spremam rucak onda ga spremim da bude barem dva dana.A 100 grama bi bilo taman za jedno dijete.

 

Pa ti kao da preskoči pitanje, to li je to ta boranija o kojoj pričaš?

 

Ako jeste, to moja žena (svi ovde znaju za nju, licencirana Thai chef) koristi tu boraniju na poslu svaki dan, kod kuće svaki treći dan.

 

Samo da ti kažem, u Thai ne postoji koncept da se jela čuvaju. Jela su spremljena za baš taj obrok, traju pola sata, sada, na stolu. Nepoznato je podgrevanje,  čuvanje jela po frižiderima, zamrzivačima.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yoyogi said:

 

Pa ti kao da preskoči pitanje, to li je to ta boranija o kojoj pričaš?

 

Ako jeste, to moja žena (svi ovde znaju za nju, licencirana Thai chef) koristi tu boraniju na poslu svaki dan, kod kuće svaki treći dan.

 

Samo da ti kažem, u Thai ne postoji koncept da se jela čuvaju. Jela su spremljena za baš taj obrok, traju pola sata, sada, na stolu. Nepoznato je podgrevanje,  čuvanje jela po frižiderima, zamrzivačima.

jeste to je ta boranija. Znas kako niko nije isti. Kod mene i supruga i ja spremamo hranu , volimo da spremamo a i da jedemo. Medjutim jednostavno ne moze se spremati svaki dan. A nasa filozofija je da je mnogo bolja i zdravija podgrijana nasa hrana od juce nego gotova hrana iz prodavnice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koca popovic said:

 A nasa filozofija je da je mnogo bolja i zdravija podgrijana nasa hrana od juce nego gotova hrana iz prodavnice.

 

Pa ne znam onda što je hrana spremljena za pravi momenat, svaki dan (ručak, kada mnogi rade od kuće, baš u 12:00)  u nečemu indiferentna?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...