Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

Ja sam isto hteo da se uključim s'velikim jagodama. Danas se i jagode i jabuke, a i ostalo voće/povrće sortiraju po veličini, tako da su proizvodi u klasama i cena im je u klasama.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Da li volite prokelj (brussels sprouts)? Pre ove situacije sa izolacijom, jednom mesečno sam vodila decu na doručak i ovo nam je omiljeno predjelo. 

  Reveal hidden contents

 

Charred Brussels Sprouts
A Twisted Grove favorite, Chef’s Charred Brussels Sprouts are not only delicious, they pack a healthful punch, too. Brussels sprouts are a good source of iron, potassium and protein. These veggies also offer other benefits that can boost overall health, such as Vitamin C, which keeps the immune system strong, and antioxidants that provide anti-inflammatory benefits.

 

 

62127813_10214329419453893_8719810314222174208_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=84a396&_nc_ohc=BY7Q2YcfqrUAX_UC054&_nc_ht=scontent-lax3-1.xx&oh=6b6909592aca02e7bd905a83be7a82ae&oe=5F4705D5

 

 

Mislim da sam jednom napisao kako sam vjerojatno jedini čovjek na planetu kojem je to najomiljenijo povrće/jelo na svijetu.

Kratko poprženo, podliveno s malo bijelog vina uz dodatak bijelog luka i motara, divno...

U filmu The Hunger Games Effie vabi Haymitcha upravo njegovim najomiljenijim jelom - prokulicama, istim kakve si postala na slici.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Da li volite prokelj (brussels sprouts)? Pre ove situacije sa izolacijom, jednom mesečno sam vodila decu na doručak i ovo nam je omiljeno predjelo. 

  Reveal hidden contents

 

Charred Brussels Sprouts
A Twisted Grove favorite, Chef’s Charred Brussels Sprouts are not only delicious, they pack a healthful punch, too. Brussels sprouts are a good source of iron, potassium and protein. These veggies also offer other benefits that can boost overall health, such as Vitamin C, which keeps the immune system strong, and antioxidants that provide anti-inflammatory benefits.

 

 

62127813_10214329419453893_8719810314222174208_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=84a396&_nc_ohc=BY7Q2YcfqrUAX_UC054&_nc_ht=scontent-lax3-1.xx&oh=6b6909592aca02e7bd905a83be7a82ae&oe=5F4705D5

 

 

Da ja volim prokelj.

Najvise volim da ga jedem sa isprzenom slaninom i pitomim kestenom.

 

prokelj se ocisti i opere, eventualno presece na pola.

u tiganj se ubaci seckana slaninica, proprzi se da dobije onako lepu zlatno braon boju, ubaci se kuvani kesten ( u Francuskoj ima da se kupi u teglama ), i na to prokelj.

ne treba soliti posto je slanina obicno slana, samo malo bibera i to je to.

 

55 minutes ago, A sad said:

 

Ma tu sam ja blizu tebe, cesto prolazim kroz Tavankut. 

Nije mi to prijatelj, vec kolega. On nema svoju proizvodnju, ali ima veoma dobro razgranatu mrezu kooperanata po celoj Vojvodini, sad je poceo da se siri I po ostatku Srbije. Ja imam I sopstvenu proizvodnju, ali radim sa malim brojem kooperanata. Znatno sam smanjio obim poslovanja poslednjih godina. 

Nema tu mnogo filozofije, svakom proizvodjacu je cilj da ime manje troskove, samim tim da manje I prska. Proizvodnja je manje vise ugovorena, retko ko sadi nesto od voca I povrca a da nema koliko toliko ugovoren otkup. Kupac postavlja standarde kakvu robu hoce, plus postoje standardi EU koji se odnose na to. Svi ozbiljni proizvodjaci imaju nekog strucnjaka ko vodi racuna o njihovim zasadima. Njega im obezbedi ili onaj sa kim su ugovorili otkup, ili kuce od kojih kupuju hemiju ili prihranu, to je uglavnom besplatno, neki naravno sami placaju agronome ili neke druge strucnjake. Oni paze sta se od preparata koristi, karence, I da li preparati ispunjavaju standarde. Teziste je na prevenciji, samim tim se i smanjuje upotreba pesticida.

 

Ti sto prskaju bez ikakvog reda uglavnom I nisu poljoprivrednici, vec im je to dodatni posao I imaju male zasade, te svoju robu guraju sezonski po pijacama. Oni nemaju novca da plate strucnjaka koji bi im odrzavao zasade, niti se kucama koje prodaju hemiju I prihranu isplati da im salju svoje strucnjake. Plus se cesto I prave pametni, neki zaista jesi, a neki I nisu. Oni prskaju bez ikakvog reda, zasadi im cesto obolevaju, pa moraju da ih lece... Njihovu robu niko ne kontrolise, te ne moraju da paze na karence I na to sta koriste od preparata. (Upotreba odredjenih preparata koji su ranije korisceni masovna je sada zabranjena u nekim fazama vegetacije Ili da se daje na neki nacin ili u nekim usevima, a masovno se koriste I dalje u nekontrolisanim zasadima.) Takav proizvod najcesce zavrsi na pijaci. 

 

verovatno si upravu za ove sitne proizvodjace koji prskaju nekontrolisano.

ovi ostali znam da imaju zastitare koji vode racuna oko toga kad i sa cime se sta prska.

pokusavali su da izvoze u Hong Kong, u UAE. Uglavnom HongKong je propao, a UAE ne znam, znam da su im slali neke sertifikate. ne znam kako se zavrsilo. Nisam se sad cuo sa prijateljem od kako sam dosao. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ControlFreak said:

Da li volite prokelj (brussels sprouts)? Pre ove situacije sa izolacijom, jednom mesečno sam vodila decu na doručak i ovo nam je omiljeno predjelo. 

  Hide contents

 

Charred Brussels Sprouts
A Twisted Grove favorite, Chef’s Charred Brussels Sprouts are not only delicious, they pack a healthful punch, too. Brussels sprouts are a good source of iron, potassium and protein. These veggies also offer other benefits that can boost overall health, such as Vitamin C, which keeps the immune system strong, and antioxidants that provide anti-inflammatory benefits.

 

 

62127813_10214329419453893_8719810314222174208_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=84a396&_nc_ohc=BY7Q2YcfqrUAX_UC054&_nc_ht=scontent-lax3-1.xx&oh=6b6909592aca02e7bd905a83be7a82ae&oe=5F4705D5

 

Mmmmm......deluje bas pikantno, rado bih uzela recept. Kad nas ga ima zimi, cerka me je naucila da ga spremam jer ga ona voli ali u laksoj varijanti od ove na slici: baren na pari i preliven puterom uz dodatak persuna i malo limunovog soka. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kronosova terapija protiv Covida:

1. Domace pile stavis u dublji lonac uz dodatak zeleni za supu, lovora, bibera u zrnu i kuvati dok se ne napravi dobar bujon, a meso ne pocne odvajati od kosti.

2 Meso izvaditi, prohladiti, ocistiti od kostiju i koze (zbog kojih kuce dezura pored sporeta) i iscepkati na komadice.

3. U manjem loncu na maslinovom ulju prodinstati seckani crni luk i beli luk da omeknu, dodati spargle, brokoli, tikvice, mladu boraniju i prokelj, naliti bujonom i pustiti da "baci prvi kljuc", a zatim dodati meso i i rinflajs i kuvati dok se corba ne skuva.

Pred kraj, posoliti, pobiberiti po zelji, posuti seckanim persunom i servirati tako sto se u tanjir sipa na dno malo mlecne pavlake i posluziti.

 

Uz ovo, rizoto i salate izadje hanuma negativna posle 2 nedelje od kako je dobila prvo pozitivno resenje.

 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pletilja said:

Mmmmm......deluje bas pikantno, rado bih uzela recept. Kad nas ga ima zimi, cerka me je naucila da ga spremam jer ga ona voli ali u laksoj varijanti od ove na slici: baren na pari i preliven puterom uz dodatak persuna i malo limunovog soka. 

Pretraživala sam da nadjem recept, čak ni na blogu ga nemaju, ali sam uspela da nadjem sastojke u jednom članku (spoiler). Čini mi se da je jednostavno za kopirati. Kao i vaša ćerka, i ja jedem bareno, prokelj i omiljeni brokoli. Uspešno sam održavala dijetu dok sam radila od kuće, najavili da se vraćamo u kancelarije, od anksioznosti sam pojela pola pakovanja talenti sladoleda (kafa i crna čokolada) juče 😬

Spoiler

Even the most ardent Brussels sprouts hater will enjoy the small plate of these little charred delights ($9), served spilling out of a Mason jar. Roasted and flash-fried, the crisp mini cabbages are dotted with candied bacon, smooth balsamic vinegar reduction and elephant garlic. 

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ControlFreak said:

Pretraživala sam da nadjem recept, čak ni na blogu ga nemaju, ali sam uspela da nadjem sastojke u jednom članku (spoiler). Čini mi se da je jednostavno za kopirati. Kao i vaša ćerka, i ja jedem bareno, prokelj i omiljeni brokoli. Uspešno sam održavala dijetu dok sam radila od kuće, najavili da se vraćamo u kancelarije, od anksioznosti sam pojela pola pakovanja talenti sladoleda (kafa i crna čokolada) juče 😬

  Hide contents

Even the most ardent Brussels sprouts hater will enjoy the small plate of these little charred delights ($9), served spilling out of a Mason jar. Roasted and flash-fried, the crisp mini cabbages are dotted with candied bacon, smooth balsamic vinegar reduction and elephant garlic. 

 

Ako nemas aparat za kuvanje na pari ili odgovarajucu posudu za isto na stednjaku - recept je vrlo jednostavan:

U lonac naspes vode, malo posolis i pustis da prokljuca.

U kljucalu vodu ubacis brokoli, a isto vazi i za karfiol, prokelj, sargarepu.. i ne kuvas duze od 5 minuta, tj . samo ih blansiras, izvadis u cediljku i na ocedjene od vode dodas putera ili maslinovog ulja, persuna....

Ukus i kvalitet  - nebo i zemlja, da ne pricamo o sacuvanim hranljivim sastojcima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Kronostime said:

Kronosova terapija protiv Covida:

1. Domace pile stavis u dublji lonac uz dodatak zeleni za supu, lovora, bibera u zrnu i kuvati dok se ne napravi dobar bujon, a meso ne pocne odvajati od kosti.

2 Meso izvaditi, prohladiti, ocistiti od kostiju i koze (zbog kojih kuce dezura pored sporeta) i iscepkati na komadice.

3. U manjem loncu na maslinovom ulju prodinstati seckani crni luk i beli luk da omeknu, dodati spargle, brokoli, tikvice, mladu boraniju i prokelj, naliti bujonom i pustiti da "baci prvi kljuc", a zatim dodati meso i i rinflajs i kuvati dok se corba ne skuva.

Pred kraj, posoliti, pobiberiti po zelji, posuti seckanim persunom i servirati tako sto se u tanjir sipa na dno malo mlecne pavlake i posluziti.

 

Uz ovo, rizoto i salate izadje hanuma negativna posle 2 nedelje od kako je dobila prvo pozitivno resenje.

 

 

To vec dve nedelje proslo? Al vreme leti

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Before:

 

IMG-4234-1.jpg

 

And after:

 

IMG-4236.jpg

Uz to pečene crvene rog paprike i miješana salata (zelena, crveni luk, paradajz i krastavci, sve uzgojio moj brat na minijaturnom posjedu nedaleko od svog stana).

 

Steak ima oko 1.8 kg ispekao sam ga na perfektan medium rare pa, dok se 20 min odmarao ispekao na tom govdjem loju  paprike, da omekšaju i da se kožica zacrni.

Mljac.

 

 

Edited by ironside
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ironside said:

Before:

 

IMG-4234-1.jpg

 

And after:

 

IMG-4236.jpg

Uz to pečene crvene rog paprike i miješana salata (zelena, crveni luk, paradajz i krastavci, sve uzgojio moj brat na minijaturnom posjedu nedaleko od svog stana).

 

Steak ima oko 1.8 kg ispekao sam ga na perfektan medium rare pa, dok se 20 min odmarao ispekao na tom govdjem loju  paprike, da omekšaju i da se kožica zacrni.

Mljac.

 

 

mmmm

sigurno je bilo ukusno.

prelepo izgleda.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
17 hours ago, Bushman said:

Nisam se nešto trudio oko slika kao ni ženka oko estetike ali zato... okus 😍

 

Boršč

 

 

Boršč izgleda krasno, baš kako treba i o njemu se puno pisalo na pok. forumu (uglavnom Kinik i ja, čak i Zoran59). Prvi put sam ga jeo u Kijevu 1988. i oduševio se. Rijetko ga radim kod kuće, pa radije odem u poljsku gostionicu Słońce, a kad sam u ZG odem kod Ukrajinca, pa si još priuštim flašicu kvasa i konzervicu finog kavijara.

 

edit: dodatak iz 'literature': A.P. Čehov

 

Dva komada pojedeš, a treći za šči čuvaš, nastavi tajnik nadahnuto. Čim svršite s pirogom, odmah, da ne pokvarite tek, naredite da vam donesu šči... Ta kupusna juha mora da je topla, vrela. Ali je ipak najljepši, dragoviću moj, boršč od cikle na ukrajinski, sa suhim rebarcima i kobasama. Uz to ide vrhnje i svježi peršun s koprom. Isto su vam tako divni kiseli krastavci sa sitneži i mladim bubreščićima, a volite li juhe, najbolja od svih juha je ona što se zaspe povrćem: mrkvom, šparglom, cvjetačom i svim drugim tome sličnim mudrolijama.

 

- Jest, predivna stvar... uzdahne predsjednik, skidajući oči s papira, ali se istog trena trgne i zavapi: Boga se bojali! Ovako ja do večeri ne napisah svoga zasebnog mišljenja! Četvrti arak već pokvarih!

 

- Neću, neću! Oprostite, molim! – ispričavao se tajnik i nastavio šaptom. – Čim ste dokusali boršč ili juhu, odmah naredite da vam donesu ribu, dragane. Od nemuštih riba najbolji – prženi karas u vrhnju; samo, da ne bi smrdio po mulju i da bi zadržao svoju tanahnost, valja ga živa pričuvati u mlijeku čitav dan i noć.

Edited by ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ironside said:

 

Boršč izgleda krasno, baš kako treba i o njemu se puno pisalo na pok. forumu (uglavnom Kinik i ja, čak i Zoran59). Prvi put sam ga jeo u Kijevu 1988. i oduševio se. Rijetko ga radim kod kuće, pa radije odem u poljsku gostionicu Słońce, a kad sam u ZG odem kod Ukrajinca, pa si još priuštim flašicu kvasa i konzervicu finog kavijara.

 

edit: dodatak iz 'literature': A.P. Čehov

 

Dva komada pojedeš, a treći za šči čuvaš, nastavi tajnik nadahnuto. Čim svršite s pirogom, odmah, da ne pokvarite tek, naredite da vam donesu šči... Ta kupusna juha mora da je topla, vrela. Ali je ipak najljepši, dragoviću moj, boršč od cikle na ukrajinski, sa suhim rebarcima i kobasama. Uz to ide vrhnje i svježi peršun s koprom. Isto su vam tako divni kiseli krastavci sa sitneži i mladim bubreščićima, a volite li juhe, najbolja od svih juha je ona što se zaspe povrćem: mrkvom, šparglom, cvjetačom i svim drugim tome sličnim mudrolijama.

 

- Jest, predivna stvar... uzdahne predsjednik, skidajući oči s papira, ali se istog trena trgne i zavapi: Boga se bojali! Ovako ja do večeri ne napisah svoga zasebnog mišljenja! Četvrti arak već pokvarih!

 

- Neću, neću! Oprostite, molim! – ispričavao se tajnik i nastavio šaptom. – Čim ste dokusali boršč ili juhu, odmah naredite da vam donesu ribu, dragane. Od nemuštih riba najbolji – prženi karas u vrhnju; samo, da ne bi smrdio po mulju i da bi zadržao svoju tanahnost, valja ga živa pričuvati u mlijeku čitav dan i noć.

Hvala Vam.

 

Iskreno, ovo je bio prvi put da jedem boršč i bio sam dosta skeptičan jer ne volim baš ciklu. 

Da dodam, čini mi se da vrhunac doživi treći ili četvrti dan, godi mu da malo odstoji. U frižideru, naravno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Bushman said:

Hvala Vam.

 

Iskreno, ovo je bio prvi put da jedem boršč i bio sam dosta skeptičan jer ne volim baš ciklu. 

Da dodam, čini mi se da vrhunac doživi treći ili četvrti dan, godi mu da malo odstoji. U frižideru, naravno.

 

Slažem se u svemu. Moj pokojni otac je volio ciklu na sve načine: svježu, na salatu, ukiseljenu... Moja, pak, supruga voli ciklu pasirati u blenderu, pa ju piti kao juice.

Moj ujak mrzi ciklu (ima 88 godina) i diže se od stola ako netko iznese salatu od cikle, uz dužnu ispriku, naravno, tipa 'trebam na WC' ili slično.

Ja ne volim ciklu. Nisam alergičan, ne smatram da je ofenzivnog mirisa ili okusa, jednostavno mi je bezveze.

 

Medjutim u boršču se cikla transformira u nešto božanstveno. Jasno, ovisno na koji je način spremljen: ukrajinski, poljski, baltički (Litvanci, Latvi i Esti) ruski, čak i rumunjski i slovački, svi boršč spremaju na svoj specifičan način. Uglavnom varira meso; suha rebra, kobasice, buncek, ostaci mesa od jučerašnjeg ručka... čak i sušena riba (losos u nekim ruskim verzijama), uglavnom, svaki boršč, koji je spravljen s pažnjom (kao što treba biti spravljeno svako jelo) je смачно.

 

I, kao kod svih finih složenaca, (fažol, sarma , itd) najbolji je kad odstoji dan - dva.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Moze recept?


 

Ja sam bio samo pomoćni kuhar, zadužen za sjeckanje i ribanje 😁, ali evo:

 

*  U 5 litara vode staviti 1/2 kg mesa(može i više, po želji), najbolje skupa s kosti, 1 crni luk, 1 cijelu mrkvu, 10-ak zrna bibera, malo soli i kuhati 40 minuta.

 

* Nakon prvih 20 minuta kuhanja dodati 3-4 krumpira izrezana na male kockice.

 

* Dok se to kuha u tavu staviti(pirjati) 1 crni luk, naribanu mrkvu, prstohvat soli i bibera.

* Naribati 3-4 cikle u jednu posudu, dodati 2-3 prstohvata soli i promiješati ali tehnikom mješanja tijesta za kruh, da se cijedi sok iz cikle.

 

* Ciklu dodati u tavu s lukom i mrkvom,  pržiti 2-3 minute, može se dodati malo sitno isjeckane neke papričice ako netko voli jači okus.

 

* Zatim u tavu dodati 3-4 kašike vode u kojoj se kuha meso i pola kašike octa i pržiti sve još 5 minuta.

* Nakon toga u tavu dodati 5-6 kašika sos paradajiza i 1/3 kašike šećera, pržiti još 5 minuta.

 

* Nakon 40 minuta kuhanja u vodu s mesom dodati sadržaj iz tave i posoliti po ukusu. Dodati 2-3 sitno isjeckana češnja bijelog luka. 

 

* Skloniti s vatre. Naknadno u varivo, po želji iscijediti 1/2 limuna.

 

* Poslužuje se sa pavlakom, bosiljkom i koprom.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo nije klasican borsc. To je beloruski borsc, odnosno varijanta litvanskog borsca koja se koristi u Belorusiji. On se znatno razlikuje od borsca koji se priprema u Ukrajini I Rusiji, pa I od onog iz Poljske.

Mozda je trebao da se jos vise izbeli, boja je malo tamnija od onoga sto se sprema u Belorusiji. 

Litvanski borsc ima specificnu rozu boju I sluzi se hladan. Belorusi ga zovu holodnik.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, A sad said:

Ovo nije klasican borsc. To je beloruski borsc, odnosno varijanta litvanskog borsca koja se koristi u Belorusiji. On se znatno razlikuje od borsca koji se priprema u Ukrajini I Rusiji, pa I od onog iz Poljske.

Mozda je trebao da se jos vise izbeli, boja je malo tamnija od onoga sto se sprema u Belorusiji. 

Litvanski borsc ima specificnu rozu boju I sluzi se hladan. Belorusi ga zovu holodnik.

 

 

 

Holodnik i boršč su dva različita jela.

 

Holodnik se sprema hladan, bez kuhanja, dakle cikla, kefir, krastavci i jaja + začini.

 

Ja ga mogu pojesti ako sam dobro gladan ali daleko je to od boršča.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvo, želio bih zahvaliti svima koji sudjeluju na ovim temama. Kad smo kod Boršča (namjerno s velikim početnim slovom jer to veliko europsko jelo itekako zaslužuje), on je predmet žestokih rasprava, kulinarskih ratova, čak ne nužno i internetskih i to odavno.

 

Već sam spomenuo u kojim sve zemljama sam ga kusao i koje kulinarske tradicije se bore oko naslijeđa tog divnog jela. Ne bih volio da se taj prijepor (puno širi od balkanskih plemenskih zadjevica i ratova) svede na forumske svađe.

Stoga, ne budi lijen, nazvah večeras poljsku gostionicu, gdje sam regularno blagovao Boršč, pa na mješavini poljskog i francuskog zapitao za njihov recept za to jelo:

 

Evo njihov originalni recept (neću reklamirati lokal da mi ga ne otmete, kao što su mi ga već oteli expatrioti u slučaju malog finog rastauranta Saigon - Bangkok):

 

Sastojci:

1 par poljskih svinjskih kobasica

3 - 4 mrkve, oguljene i narezane

1 veliki luk srebrenac, narezan

pola glavice svježeg kupusa, tanko narezanog

4 cikle, očišćene i narezane

2 manja krumpira, oguljena i nasjeckana na kockice

češnjaka (bijelog luka) po volji, ne previše, najbolje dva do tri češnja, zdrobljena

2  - 3 žlice konšerve (koncentrata od paradajza)

2 žlice suncokretova ulja

sol

žlica šećera (bijelog, ne one lažne hipsterske smeđe ludorije)

 

od začina: samo  crni papar i puno svježeg kopra, te nasjeckani peršin

na kraju, velika žlica kiselog vrhnja na svaki tanjur.

 

Kako mi kaže tamošnji sous chef, moj imenjak Michał (moje srednje ime), nikad ne podlijevati temeljcima ili nekakvim 'juhama', već isključivo svježom vodom.

U slast vam bilo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Bushman said:

 

Holodnik i boršč su dva različita jela.

 

Holodnik se sprema hladan, bez kuhanja, dakle cikla, kefir, krastavci i jaja + začini.

 

Ja ga mogu pojesti ako sam dobro gladan ali daleko je to od boršča.

 

E jbg, nisu dva razlicita jela vec dve varijante istog. Pa u originalu se zove Saltibarsciai, sto znaci hladni borsc. 

 

Trebao sam malo vise da razdvojim kad sam pisao, pa mozda deluje kao da su beloruski/litvanski borsc koji si ti spremao i hlodnik isto, naravno da nisu, ali hlodnik jeste vrsta borsca, isto kao i moldavski koji je bas specijalna varijanta jer u njega ne ide cvekla i poljski beli borsc. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, A sad said:

Ovo nije klasican borsc. To je beloruski borsc, odnosno varijanta litvanskog borsca koja se koristi u Belorusiji. On se znatno razlikuje od borsca koji se priprema u Ukrajini I Rusiji, pa I od onog iz Poljske.

Mozda je trebao da se jos vise izbeli, boja je malo tamnija od onoga sto se sprema u Belorusiji. 

Litvanski borsc ima specificnu rozu boju I sluzi se hladan. Belorusi ga zovu holodnik.

 

Nikada nisam probao borsc. U Thai, zbog velikog broja turista is bivšeg SSSR, ima ga po stotinama restorana.

Pitam Ruse, porodica sa dvoje dece sedela do nas, da li naručuju borsch. Ne, kažu, to ionako ne bi bilo dobro. Ta reklama sa jelovnikom na ruskom je više da kaže da jela neće biti prezačinjena i ljuta. Zato su došli sa decom, on reče.

Za sam borsch, reče da je to nezgodno spremati kod kuće, retko se po kućama sprema, ako im se baš jede, odu u specijalizovan restoran (u Rusiji) koji zna kako se to radi.

 

Moje shvatanje, kao otprilke svako u Srbiji voli da jede ćevape ali ih ne spremaju po kućama.

 

Našao sam jedan ruski restoran, "Matryoska" u Nagoji, ako se zateknem nekada blizu, baš ću da odem da naručim to jelo. Izgleda lepo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...